Mission: red planet

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 549 times
Been thanked: 281 times

Re: Mission: red planet

Post autor: Atamán »

Ja grałęm w oryginał kilka razy i teraz w nową wersję ok. 10 razy. Uważam, że dodanie Phobosa za bardzo udany pomysł, nie za bardzo jednak przekonują mnie karty akcji - jest ich tylko 4, a niektóre bardzo mocne.

Co do skalowalności - za mną kilka parti 3- i 4- osobowych i jedna gra 5-osobowa i uważam, że w każdej z tych kombinacji gra działa świetnie. Oczywiście taktykę trzeba stosować trochę inną - np w grze 3-osobowej na planszy jest luźniej, ale nie oznacza to, że jest łatwiej. Po prostu, zamiast walczyć o 2 góra 3 regiony w grze 4/5 osobowej, można starać się rozprzestrzenić i zgarnąć 4 a może nawet 5 regionów, ale wtedy dobrze zagrany żołnierz lub femme fatale potrafi zaboleć dużo mocniej niż w grze na więcej osób. Karty ról mają trochę inną wartość przy różnej liczbie graczy, ale to nie jest problemem - każdy gracz dysponuje takim samym zestawem i od jego decyzji zależy, którymi kartami gra, kiedy użyje rekrutera itp. Nie wiem za to jak jest z balansem pkt. za misję, czy one są dobrze wyważone przy różnej liczbie graczy, ale nie próbowałem przyglądać się grze pod tym kątem.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Mission: red planet

Post autor: mauserem »

Zet pisze:Potwierdzam, na 4 osoby jest bardzo dobrze, a na 3 nawet ok. Wiecej oddechu, strategicznego utrzymywania pozycji. Nie wyobrażam sobie za to chaosu przy 6 osobach. Da sie wtedy cokolwiek zaplanować?
Wierz mi - da się!
Ale trzeba mieć "plan B", "C" i "D" a czasami i "E" znajdzie zastosowanie ;)
Jedyna rzecz jaka jest groźna - to brak miejsca na błędy - sam się tego nie ustrzegłem - mała zwłoka w użyciu rekrutera i było po mnie. Gdyby nie tajny cel z punktowaniem za uśmierconych własnych astronautów.... (coś wam to przypomina? - Valhalla i te sprawy :) )
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Re: Mission: red planet

Post autor: deco200 »

Rozegralem pierwsze dwie partie (obie w czteroosobowym skladzie) w tym tygodniu i musze powiedziec, ze jestem ta gra zachwycony. Jesli szukac czegos pomiedzy typowa imprezowka, a gra strategiczna wymagajaca myslenia i pozerajaca wiecej czasu niz bysmy czasem chcieli to ta gra jest idealna.

Kombinowania jest tu naprawde sporo (nie wyobrazam sobie jak ta gra mogla istniec bez Phobosa!), mechanizm wybierania rol jest bezbledny, karty misji, odkryc i akcji sprawiaja, ze sytuacja na planszy moze ulec zmianie doslownie tuz przed finiszem rozgrywki, wiec emocje sa zawsze do samego konca, jednoczesnie nie oznacza to wcale, ze gra jest kompletnie losowa i nawet pomimo tego, ze przeciwnicy maja mnostwo sposobow na komplikowanie nam zycia, to jest w tej planszowce miejsce na taktyczne myslenie i obieranie wlasnej strategii ktora moze prowadzic do zwyciestwa. No i do tego od strony graficznej jak dla mnie gra prezentuje sie swietnie.

Kupowalem "Misje" w ramach wypelnienia wlasnie tej luki pomiedzy gra typowa imprezowa, a jednak juz ciezszym tytulem, wymagajacym totalnego mozdzenia i pozerajacym spora ilosc czasu i w tym charakterze gra sprawdza sie swietnie. Na spotkania rodzinne i luzne weekendy ze znjomymi nadaje sie idealnie. Zasady sa proste i swietnie wytlumaczone, na przedstawienie mechaniki osobom niezaznajomionym z planszowkami wystarczy poswiecic 5-10 minut, reszta bedzie jasna po pierwszych dwoch rundach, a sama rozgrywka powinna sie zamknac w okolicach godzinki. I jest to godzina wypelniona emocjami, smiechem, kombinowaniem, podkladaniem swin (ale takim niewywolujacym jakichs mega negtywnych odczuc i klotni) i po prostu dobra zabawa ;p

Krotko mowiac, polecam ;)
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Mission: red planet

Post autor: Fojtu »

Furan pisze:
Gizmoo pisze:
Fojtu nie chcę Ci nic wyrzucać, ale w kwestii marnowania czasu... nasza partia w Mission: Red Planet nadal jest w moim prywatnym Top 3 i raczej z niego nigdy nie wypadnie. :lol:
Moglibyście przybliżyć o co biega w odpowiednim wątku?
Chodzi za mną ten tytuł od dłuższego czasu...
Sama gra jest ok, ale kompletnie niegrywalna na 6 osób, robi się straszny chaos. Do tego jak ucierpisz w tym chaosie to kompletnie nie ma jak z niego wyjść. Gizmo się wynudził, bo:
a) na 6 osób trochę się czeka na swoją kolejkę
b) zdarzy się że wybuchnie rakieta w której jesteś, albo nie dasz rady nigdzie wsiąść
c) możesz oberwać od innych mimo że nie jesteś nawet blisko czołówki i tylko jeszcze bardziej Cię ludzie gnębią

Na 3-4 osoby w miarę ciekawa gra, ale na moje gusta trochę zbyt losowa i trochę za lekka jak na czas gry. Wolę bardziej mięsiste euro.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Mission: red planet

Post autor: Furan »

Ok. Dzięki za odpowiedź.
Czy również w mniej graczy można zostać kompletnie w tyle i statystować do końca gry, w zasadzie totalnie nie przez swój błąd (coś takiego mogłem zarzucić Libertalii na 3 graczy)?
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Mission: red planet

Post autor: Namurenai »

Czy również w mniej graczy można zostać kompletnie w tyle i statystować do końca gry
Co prawda dopiero 3 rozgrywki za mną (w drugą edycję i każda w składzie 4 os), ale nie widzę tu opcji "statystowania".
Praktycznie każda karta (może poza 9ką), którą zagrywasz ma wpływ na resztę graczy (zabierzesz komuś miejsce na statku? zabijesz/podmienisz astronautę? podłożysz w tajemnicy specjalną kartę pod obszar, który nagle stanie się mniej/bardziej atrakcyjny? etc.)
Choć to też pewnie zależy od podejścia graczy - u nas każda osoba z niecierpliwością oczekiwała tak swojego ruchu jak i tego, co wyniknie po ruchach przeciwników.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Mission: red planet

Post autor: Fojtu »

Furan pisze:Ok. Dzięki za odpowiedź.
Czy również w mniej graczy można zostać kompletnie w tyle i statystować do końca gry, w zasadzie totalnie nie przez swój błąd (coś takiego mogłem zarzucić Libertalii na 3 graczy)?
Raczej nie, jest więcej terenów przypadających na gracza, więc zdecydowanie można więcej kombinować.Na 6 jak ktoś zostanie w tyle to tłum go zdominuje.
Jak dla mnie gra jest dość przyjemna, na 4 osoby bym zagrał jakby ktoś zarzucił raz na jakiś czas. Na więcej powiedziałbym zdecydowane nie.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Mission: red planet

Post autor: Hiu »

to nie jest mega strategia.
to prosta gra - tak jak to u tego autora.

jak w cytadeli, czy innej grze (zwanej "rodzinnej", przyjemnej, budzacej emocje itp).
nie nastawiaj sie na euro-planowanie.
tu plany moga sie zmienic - bo wylecial w powietrze twoj kosmodrom.

to troche jak jamaica. ladna, przyjemna, nie musisz sie skupiac (ok, w MRP troszke wiecej skupienia - bo terenow jest kilka do ogarniecia).

w wydaniu FFG - bardzo ladna.
taki plusik.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1531
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Mission: red planet

Post autor: Furan »

Dzięki za odpowiedzi. Może w końcu się skuszę.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Mission: red planet

Post autor: mczlonka »

Hej,

Jaki jest realny czas rozgrywki dla 4 osób (3 średniomóżdżący, 1 bardziej)? I jak to wypada w porównaniu z Odlotowym Wyścigiem?
belbik
Posty: 29
Rejestracja: 19 lut 2012, 22:22

Re: Mission: red planet

Post autor: belbik »

Bez tłumaczenia 1h. 15min. Do 1.45
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Mission: red planet

Post autor: mczlonka »

A jesteś w stanie powiedzieć mi jak to wygląda w porównaniu z Odlotowym Wyścigiem? Sama rozgrywka (bez tłumaczenia i uczenia zasad) będzie dłuższa czy krótsza?
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Mission: red planet

Post autor: kudlacz135 »

Cześć,
gra jest jakiś czas na rynku i wiem, że będzie się nieco różnić przy 3 lub 5 graczach. Ale moglibyście opisać wasze wrażenia z rozgrywek pięcio-osobowych? Szukam czegoś o ciężarze i liczbie właśnie Mission Red planet, ale zagrałem w to za mało razy żeby nabrać pewności :)

Z góry dzięki za pomoc.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Mission: red planet

Post autor: Fojtu »

Na 5-6 graczy gra jest wg mnie zbyt chaotyczna i frustrująca. Może się zdarzyć, że po 2-3 rundach ktoś jest poza grą i w zasadzie jest statystą
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Mission: red planet

Post autor: Chaaber »

Zagrałem blisko 20 partii w Mission Red Planet i stwierdzam, że jest to jedna z bardziej "planowalnych" gier euro w 6 osobowym składzie w tej ciężkości. Nie twierdzę, że masz pełną kontrolę, ale przy takim składzie osobowym poziom przewidzenia co się może stać jest naprawdę dość spory. W moich grupach wszyscy są raczej zadowoleni możliwościami oferowanymi przez ten tytuł. Średniej ciężkości euro z wybornym mechanizmem role selection. Dla mnie 4-5 osób to skład wręcz idealny do tej gry, bo sporo się dzieję i zwycięstwo daje dużą satysfakcję z przechytrzenia reszty graczy.
ODPOWIEDZ