Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6517
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 26 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: abadura »

Dzwoniłem przed chwilą do Portalu w sprawie tych 10 kart (nie doczytałem wątku do końca nim sięgnąłem po telefon), a byłem skołowany, bo sklep dosłał mi tylko te 10 kart, a nie zamiennik błędnej. (To już też telefonicznie z nimi ustaliłem.) Wedle informacji od Portalu owe 10 kart ma docelowo być dostępne w ich sklepiku. Na razie (przed chwilą sprawdzałem) nie ma ich jeszcze i nie wiem kiedy będą.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: premek »

Ktoś się orientuje jakie są zmiany między 1 edycją gry podstawowej a ostatnim dodrukiem poza pudełkiem ?
Znalazłem na stronie Portalu taką informację o aktualizacji kart http://portalgames.pl/portalgames/pl/wp ... art_01.pdf ale nie mam pojęcia czy w ostatnim dodruku są one już poprawione czy nie?

Czy jakieś inne zmiany poza tymi kartami są ? Ktoś porównywał może 1 edycję z ostatnim dodrukiem ? Albo może Portal gdzieś zamieścił takie info a nie mogę tego namierzyć ?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

Z tego co sie orientuje, to w ostatnim dodruku sa juz poprawione karty.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Niestety ale Osadnicy wypadli z pierwszej 100 BGG :(
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Silesia Settlers
Posty: 84
Rejestracja: 14 maja 2016, 09:47
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Silesia Settlers »

Dr. Nikczemniuk pisze:Niestety ale Osadnicy wypadli z pierwszej 100 BGG :(
Może to Portal zmotywuje do zrobienia dodatku który będzie opierał się na interakcji. :roll:
Chciałbym...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Silesia Settlers pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Niestety ale Osadnicy wypadli z pierwszej 100 BGG :(
Może to Portal zmotywuje do zrobienia dodatku który będzie opierał się na interakcji. :roll:
Chciałbym...
Ciułasz surowce, za nie stawiasz koszary i inne budynki, szkolisz/pozyskujesz oddziały, a potem jebudu! :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Lukasz1111
Posty: 20
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:59

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Lukasz1111 »

Dr. Nikczemniuk pisze:Niestety ale Osadnicy wypadli z pierwszej 100 BGG :(
Ale w rankingu gier strategicznych utrzymują się na 76 miesjcu.
Awatar użytkownika
Dj_Andzia
Posty: 102
Rejestracja: 03 paź 2014, 11:07
Lokalizacja: Gdynia

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Dj_Andzia »

Jak jest z tą wymianą kart do 2 dodatku? Trzeba pisać do producenta czy do sklepu o wymianę błędnych kart?
Lukasz1111
Posty: 20
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:59

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Lukasz1111 »

Dj_Andzia pisze:Jak jest z tą wymianą kart do 2 dodatku? Trzeba pisać do producenta czy do sklepu o wymianę błędnych kart?

Do sklepu. Powinni mieć poprawione karty. Ja się wstrzymałem z zakupem dopóki nie pojawiła się wersja poprawiona.
Johnny731
Posty: 140
Rejestracja: 13 gru 2011, 19:00
Lokalizacja: Koszalin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Johnny731 »

Do posiadaczy I edycji gry Osadnicy: Narodziny Imperium: Nie będzie możliwości kupienia/dostania osobno poprawiony kart... Taką dostałem odpowiedź z Portalu... Czyli trzeba sobie kupić II edycję...

Sent from my SM-T700 using Tapatalk
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rafaelus »

Johnny731 pisze:Do posiadaczy I edycji gry Osadnicy: Narodziny Imperium: Nie będzie możliwości kupienia/dostania osobno poprawiony kart... Taką dostałem odpowiedź z Portalu... Czyli trzeba sobie kupić II edycję...

Sent from my SM-T700 using Tapatalk
Tutaj chodzi tylko o dodatek Aztekowie czy coś z podstawką jest nie tak?
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
StanleyStone
Posty: 239
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:07
Has thanked: 61 times
Been thanked: 22 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: StanleyStone »

Przepraszam, że tutaj, ale nie wyobrażam sobie przeszukiwania ponad 100 stron wątku w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie. Więc licząc na wyrozumiałość, mógłby ktoś mi odpowiedzieć, czy podstawka + aztekowie = możliwość gry na 5 graczy zbalansowanymi cywilizacjami?

Z góry dzięki!
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: toblakai »

rafaelus pisze:
Johnny731 pisze:Do posiadaczy I edycji gry Osadnicy: Narodziny Imperium: Nie będzie możliwości kupienia/dostania osobno poprawiony kart... Taką dostałem odpowiedź z Portalu... Czyli trzeba sobie kupić II edycję...

Sent from my SM-T700 using Tapatalk
Tutaj chodzi tylko o dodatek Aztekowie czy coś z podstawką jest nie tak?
Poprawione karty do Azteków Portal rozsyła i nie ma z tym problemu ponieważ tutaj był błąd wydawniczy. W podstawce zostało kilka kart zmienionych poprzez erratę - delikatne modyfikacje działania. Skoro to nie jest błąd wydawniczy to nie ma zastępników. Bez obaw, nie ma żadnego problemu żeby te zmiany spamiętać.
StanleyStone pisze:Przepraszam, że tutaj, ale nie wyobrażam sobie przeszukiwania ponad 100 stron wątku w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie. Więc licząc na wyrozumiałość, mógłby ktoś mi odpowiedzieć, czy podstawka + aztekowie = możliwość gry na 5 graczy zbalansowanymi cywilizacjami?
Od strony technicznej nic nie stoi na przeszkodzie, choć sam Trzewik nie rekomenduje grania na więcej niż 4 osoby :) Czas rozgrywki wydłuży się niemiłosiernie.
Lukasz1111
Posty: 20
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:59

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Lukasz1111 »

Na 5 osób nie warto grać ze względu na bardzo długi czas gry i ograniczoną ilość żetonów i drewienek.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: premek »

Pixa pisze:Z tego co sie orientuje, to w ostatnim dodruku sa juz poprawione karty.
Dzięki za info. Pozostaje wymiana albo wydruk i w koszulki.
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: mawi »

Szkoda ze nawet nie bedzie mozliwosci zakupienia podmienionych kart z 1 edycji podstawki Osadników ... kolejny raz sprawdza się powiedzenie, że lepiej poczekać albo na zweryfikowanie czy wszystko jest ok albo nawet poczekać dłużej czy nie ma jakiś większych błędów by później kupić już poprawioną wersję.

Możliwe, że wypadnięcie z top100 miało też mały wpływ brak możliwości wymiany błędnych kart z podstawki.
Silesia Settlers
Posty: 84
Rejestracja: 14 maja 2016, 09:47
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Silesia Settlers »

mawi pisze:Możliwe, że wypadnięcie z top100 miało też mały wpływ brak możliwości wymiany błędnych kart z podstawki.
Spadli po 4 dodatkach a ty zastanawiasz się czy to przez "błędy" na kartach z podstawki?
To ja tylko dodam że prawdopodobnie tylko odsetek nie polskich klientów wie że są jakiekolwiek błędy a przecież BGG ranking jest wielonarodowym portalem.

Spadli bo pokazuje się coraz więcej nowych/lepszych gier gdzie sam hype wyrzuca nowe tytuły na top 200. Gdybym miał sam podać powód czemu wypadli to powiedziałbym że po tylu dodatkach ludzie zorientowali się że ta gra ma przyszłość bezstresowej gry Ojca z 10-letnim synem niż pełna interakcji wojna dwudziestoparoletnich geeków o pełną dominacje. A bgg to ranking geeków.

Sam uwielbiam osadników, ale grając i robiąc dodatek fanowski uważam że Portal popełnił parę błędów z proporcją między kartami frakcyjnymi a zwykłymi. Wypuszczając dodatki tylko pogrzebał szanse na zmianę tego stanu. Dlatego uważam że Osadnicy bardziej zasługują na top 100 w klasyfikacji ogólnej niż 76 miejsce jako gra strategiczna.

A poza tematem rankingu BGG...
Dodałem do Osadników w wersji Polan, azteków i drukowanie dwustronne jeżeli kogoś kręcą dodatki pnp.
Lukasz1111
Posty: 20
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:59

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Lukasz1111 »

Wie ktoś jaką najlepiej strategię wykorzystać do gry Rzymem (mam podstawkę, atlantydów i azteków)? Ze wszystkich frakcji mają u mnie jak gram najgorszy wynik.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Neoptolemos »

Mogę napisać z perspektywy człowieka, który uważa, że gra jest bardziej taktyczna niż strategiczna- grasz tym, co Ci podejdzie :D

Rzym jest bardzo mocny, ale chyba najtrudniejszy na początek, bo jako jedyny zawsze musi poświęcać budynki, przechowuje mieczyki - co trzeba umieć zdyskontować i ma najmniej ludzi, przez co jest mu trudno się dostosować. Przy dobrym dociągu Rzymianie są nie do zatrzymania.

Po pierwsze, kluczowa jest Administracja - nigdy, przenigdy nie podpisuj z nią umowy, wystawiaj jak najszybciej. Podobnie Sztab. Z kolei nie jestem fanem zbyt wielu budynków z akcją - w podstawce masz Kolosa, Warsztaty Rzeźbiarzy i Młodych Rzeźbiarzy, a to karty przydatne dopiero wtedy, jak produkujesz stosy kamieni. Kolonie handlowe zaś to jedne z niewielu budynków produkcyjnych w grze, które się właściwie nie opłacają na początku - jeśli nimi grasz, nie buduj ich za wszelką cenę w pierwszych dwóch rundach. A jak rezygnujesz z Kolonii, możesz odpuścić cały pakiet czerwonych kart (Ogrody, Skład).

Z porad do grania: nie bój się poświęcać budynków zwykłych i draftuj jak najtańsze, bo potrzebujesz baz do budynków frakcyjnych. Karty z ręki plądruj tylko w ramach ogromnej potrzeby - masz dużą produkcję, a mieczyki możesz wykorzystać lepiej. I wal w Egipcjan, bo to najtrudniejszy przeciwnik (poza Atlantydami, ale oni są w ogóle poza zasięgiem).

Ja np. grałem najwięcej z kartami z KPP i miałem w talii (na grubo must have):
3x Administracja
3x Kolonia handlowa
3x Młody Rzeźbiarz
2x Sztab
2x Legion
2x Budowniczy
2x Kamieniarz
2x Szkoła Gladiatorów
2x Rzymska Ambasada
1x Szpiedzy
1x Koszary kohorty
1x Nowe Miasto
1x Architekt
1x Inżynierowie
1x Rzymska Forteca
1x Ogrody
1x Rzymski Bank
1x Skład/ 1x Mur Graniczny/ 1x Kohorta
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Lukasz1111
Posty: 20
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:59

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Lukasz1111 »

Niestety nie mam KPP. A jakie karty wykorzystać z Atlantydów i Azteków?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Neoptolemos »

Proponuję z Atlantydami:

3x Administracja
3x Odległa kolonia handlowa
3x Młody Rzeźbiarz
2x Sztab
2x Legion
2x Budowniczy
2x Kamieniarz
2x Szkoła Gladiatorów
2x Nowoczesny kamieniołom
1x Szpiedzy
1x Koszary kohorty
1x Nowy akwedukt
1x Architekt
1x Inżynierowie
1x Rzymska Forteca
1x Ogrody
1x Rzymski Bank
1x Skład/1x Machina obronna/1x Kolos

Z Aztekami jeszcze nie grałem, ale może coś takiego:
3x Administracja
3x Świątynia Dionizosa
3x Młody Rzeźbiarz
2x Sztab
2x Legion
2x Budowniczy
2x Kamieniarz
2x Szkoła Gladiatorów
2x Wyrocznia Delficka
1x Szpiedzy
1x Koszary kohorty
1x Kapliczka Marsa
1x Architekt
1x Inżynierowie
1x Rzymska Forteca
1x Pomocny Markus
1x Rzymski Bank
1x Kolos/ 1x Skład
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

Moja frustracja Atlantydami w końcu znalazła ujście - w recenzji ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1955
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 189 times
Been thanked: 830 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Neoptolemos »

Yavi pisze:Moja frustracja Atlantydami w końcu znalazła ujście - w recenzji ;)
Podpisuję się wszystkimi czterema kończynami - poza fragmentem o sprzedaniu podstawki. Dalej lubię grę, Aztekowie są całkiem fajni, tylko do Atlantydów już nie wracam. Jestem tym bardziej zdumiony, że w plebiscycie BT wygrali w kategorii "Najlepszy dodatek 2016"... jestem znacznie bliższy stwierdzeniu z recenzji: "Atlantydzi to najgorszy dodatek do gry planszowej czy karcianej, w jaki miałem okazję grać."

Niestety.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

Yavi pisze:Moja frustracja Atlantydami w końcu znalazła ujście - w recenzji ;)
Mnie też Atlantydzi nie przypadli do gustu, ale w odróżnieniu od was uważam, że:
- frakcję prowadzi się niewygodnie - masa żetoników, przekładanie tego z kąta w kąt mnie drażni,
- wydanie jest wyraźnie słabsze od podstawki - składana planszetka rozwala mi się przy podkładaniu nowych umów, rewersy kart mają wyraźnie inny odcień i od razu widzę, czy karta na wierzchu talii jest z podstawki, czy z Atlantydów.

Przegięcia mocy nie stwierdziłem, ale za mało graliśmy, może w ogóle nie umiemy grać. Zastanawiam się nad pozbyciem tego dodatku - byłoby to pierwsze takie wydarzenie, a że bardzo lubię dodatki, to sama myśl o pozbyciu się Atlantydów mnie przeraża. Ale żeby uratować fajną grę, chyba powinienem to zrobić.
Może frakcyjne rozszerzenia nie są dla mnie - Aztekowie z ich losowym mechanizmem też mnie nie przekonują, żona już ich skreśliła za ten pomysł.

Sam już nie wiem, czy to moje oczekiwania wobec Osadników nie pokryły się z planami Portalu, czy to Portal nie potrafi rozwinąć jej tak, by pierwotny zamysł był udoskonalany. Tak, czy inaczej - zmarnowano potencjał na coś wyjątkowego.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

@Neoptolemos:
U nas cykl życia Osadników dobiegł końca. Nie liczę partii, ale pewnie uzbierałoby się ich gdzieś 150-200, więc to i tak duuuuużo więcej niż w każdy inny tytuł. A że blog się rozwija, nowe tytuły spływają do recenzji, to i czasu na granie coraz mniej - tym bardziej, że Atlantydzi są jacy są i zniechęcili mnie nawet do podstawki (mam traumę ;) ).

@tomb:
Fizycznej wygody nie brałem pod uwagę :D Chociaż jakoś nie było to dla mnie problemem, taka specyfika gry.
Planszetka trochę drażniła Kasię. Rewersów nie zauważyłem - może przez koszulki bo np. w Dominionie, Spartacusie czy Panteonie od razu rzuciły mi się w oczy.

Ze sprzedażą dodatku znajomy miał podobny dylemat, stwierdził, że nie będzie rozbijał kolekcji i... sprzedał całość ;)
ODPOWIEDZ