Steam Park (Aureliano Buonfino, Lorenzo Silva, Lorenzo Tucci Sorrentino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: Gambit »

mig pisze:Rebel chyba by się już pochwalił. Hobbity faktycznie coś sugerowały, że szykują niespodziankę, więc może i oni. Ostatnio zaskakuje też Bard fajnymi i nieoczekiwanymi pomysłami. A może jakieś nowe wydawnictwo?
Bard myślę, że też już by się pochwalił. Choć plan wydawniczy ma ogłoszony tylko do połowy roku. Jeśli to oni, to wydanie polskiego SP byłoby najwcześniej w wakacje. Z nowych wydawnictw zaskakuje też pozytywnie Factory of Ideas, więc może oni chcą dołożyć Staem Park do Mice and Mystics...

Może jakieś zakłady będziemy przyjmować :)
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Steam Park

Post autor: Aduanath »

A może FoxGames? Oni ostatnio dużo gier wydają, chociaż raczej w innych przedziałach cenowych...
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Steam Park

Post autor: mig »

Gambit pisze:Z nowych wydawnictw zaskakuje też pozytywnie Factory of Ideas, więc może oni chcą dołożyć Staem Park do Mice and Mystics...
O FoI też myślałem, ale nie wiem czy są gotowi, żeby iść tak ostro, tym bardziej, że z dodatkami do SW to sporo rzeczy będą w tym roku wypuszczać...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Steam Park

Post autor: rattkin »

Jakież to ma znaczenie, kto to wyda? Gra wciąż jest słaba/średnia.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: Gambit »

rattkin pisze:Jakież to ma znaczenie, kto to wyda? Gra wciąż jest słaba/średnia.
Gra jest taka jak być powinna. Lekka, zabawna i przystępna dla "casuali". Taki gateway drugiego stopnia.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Steam Park

Post autor: Karit »

Kiedy grałem w 2 osoby miałem uczucie że gra jest zdecydowanie za krótka, było jeszcze tyle dostępnych elementów które aż prosiły się o wykorzystanie a tu już trzeba było kończyć budowę.
Jeśli bym miał wybrzydzać to wolałbym aby customowe kostki były z "kostkowego" materiału a nie drewniane, były trochę za lekkie do rzucania i z niektórych ścierały się oznaczenia.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Steam Park

Post autor: Wolf »

Gambit pisze:
rattkin pisze:Jakież to ma znaczenie, kto to wyda? Gra wciąż jest słaba/średnia.
Gra jest taka jak być powinna. Lekka, zabawna i przystępna dla "casuali". Taki gateway drugiego stopnia.
Ja się przychylam do opinii "średnia/słaba". Argumentacja, że gra jest dla "casuali" do mnie nie trafia, są dobre i słabe gry dla "casuali", tą bym zaliczył do tego drugiego grona. Jako gateway tej gry zupełnie nie widzę, bo nic się ciekawego w niej nie dzieje, nie ma tego efektu wciągającego do gry i zachęcającego do kolejnych partii, co dla gatewaya jest kluczowe.

Normalnie gram w cięższe gry, ale lekką, szybką gierką również nie pogardzę, natomiast Steam Park zupełnie nie przypadł mi do gustu.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: Gambit »

Wolf pisze:Normalnie gram w cięższe gry, ale lekką, szybką gierką również nie pogardzę, natomiast Steam Park zupełnie nie przypadł mi do gustu.
To, że nie przypadł Ci do gustu nie znaczy, że jest słaby :)
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Steam Park

Post autor: Wolf »

Gambit pisze:To, że nie przypadł Ci do gustu nie znaczy, że jest słaby :)
To działa w dwie strony :wink:

Jak dla mnie:
- brak interesujących decyzji
- brak ciekawej mechaniki
- brak emocji podczas rozgrywki

Jakby jeden z tych elementów był spełniony to byłoby o wiele lepiej.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: palladinus »

Wolf pisze:
Gambit pisze:To, że nie przypadł Ci do gustu nie znaczy, że jest słaby :)
To działa w dwie strony :wink:

Jak dla mnie:
- brak interesujących decyzji
- brak ciekawej mechaniki
- brak emocji podczas rozgrywki

Jakby jeden z tych elementów był spełniony to byłoby o wiele lepiej.
Dla mnie jest dokładnie na odwrót. Rzucanie w czasie rzeczywisty połączone z dowolnym momentem zakończenia, ale z bonusami dla najszybszego, przestrzennym planowaniem i jeszcze dociąganiem pasażerów z pewnym prawdopodobieństwem w ciemno, to dokładnie przeciwieństwo tego co napisałeś - interesująco, ciekawie, z emocjami i szybko.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: Gambit »

Palladinus mnie uprzedził :)
Wolf pisze:- brak emocji podczas rozgrywki
Może jestem inny, ale dla mnie rzuty kośćmi na czas, tak żeby wydobyć z nich interesujący mnie wynik, wiążą się zwykle z emocjami. Może nie jakimiś potężnymi, ale zawsze.
Wolf pisze:- brak ciekawej mechaniki
Dla mnie w Steam Parku ciekawe jest i przestrzenne budowanie i rzuty kośćmi.
Wolf pisze:- brak interesujących decyzji
Co to znaczy interesujące decyzje? Decyzje są takie jakie być mogą w ramach tematu gry. Fakt, dla jednego mogą być denne, bo temat nie podchodzi, a dla innego mogą być OK, bo temat też jest OK (uwielbiałem Theme Park).

To w zasadzie zawsze jest kwestia gustu, bo ja te same trzy rzeczy mógłbym powiedzieć w temacie "Co myślę o Grze o Tron".
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Steam Park

Post autor: uday »

palladinus pisze: Dla mnie jest dokładnie na odwrót. Rzucanie w czasie rzeczywisty połączone z dowolnym momentem zakończenia, ale z bonusami dla najszybszego, przestrzennym planowaniem i jeszcze dociąganiem pasażerów z pewnym prawdopodobieństwem w ciemno, to dokładnie przeciwieństwo tego co napisałeś - interesująco, ciekawie, z emocjami i szybko.
+1

Gra jest prosta, ale jednocześnie daje mnóstwo wyborów. Każda strategia może pozwolić na wygraną. No i przy grze z dziećmi jest jeszcze ten aspekt edukacyjny, że trzeba sprzątać swoje brudy ;)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Steam Park

Post autor: Karit »

Z grami jak w miłości - jak nie ma chemii to związek się nie uda :)

SP dla mnie jest OK, ale po zagraniu partii nie czułem "wow, to było coś muszę zagrać jeszcze raz".
Szanuje zadanie tych którym gra podeszła, ja swojej nie sprzedam bo jestem maniakiem-kolekcjonerem, może wiec kiedys usiądę do niej ponownie i (nie)zmienię zdanie.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Steam Park

Post autor: Wolf »

W sumie nie spodziewałem się, że ktoś będzie bronił mechaniki czy decyzji w grze (no bo z emocjami to bywa różnie).

Interesujące decyzje to dla mnie takie, które mają istotne przełożenie na grę, coraz częściej w stosunkowo prostych grach autorzy są wstanie przemycić taki element, w SP ni jak nie widzę takich sytuacji. Większość akcji wykonuje się praktycznie sama (brak istotnych decyzji po stronie gracza) albo pozostawia graczowi minimalne pole do wyboru.

Ciekawa mechanika to taka, która oferuje graczowi dużo możliwości, nie koniecznie musi być innowacyjna. Rzuty kośćmi w SP oferują bardzo niewiele. Po prostu rzucamy do skutku, aż dostaniemy to czego chcemy, oczywiście biorąc pod uwagę również czas. Ta mechanika praktycznie nic nie oferuje, jedynie trochę zarządzania ryzykiem (czy skończyć szybciej z tym co mam, czy rzucać dalej). Co gorsza jest to właściwie główna mechanika gry. Element rzucania kośćmi od których zależą nasze akcje był przerabiany w grach wielokrotnie i wypadał o wiele lepiej, głównie dlatego że kości albo nie były sztywno przypisane do akcji i oferowały szereg wyborów zależnie od kombinacji, albo można było daną akcję rozegrać na kilka sposobów.

Fenomen tej gry pozostaje dla mnie zagadką.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Steam Park

Post autor: rattkin »

Nie ma żadnego fenomenu, bez przesady, gra zbiera takie sobie opinie. Polecam recenzje UndeadVikinga.

Też uważam, że decyzji w SP jest minimalna ilość - i są lepsze (i mniej hałaśliwe) gry familijne.
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: TTR_1983 »

już wiadomo- Trefl :) Tego się nie spodziewałem :D
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: Gambit »

mulek18 pisze:już wiadomo- Trefl :) Tego się nie spodziewałem :D
Gdzie napisali?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: Gambit »

Ciekawe co to jest "przedsionek 2014".
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: yosz »

Zapowiedź bliżej nieokreślona

Sent from my Venue 8 Pro 5830 using Tapatalk
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Trefl Kraków
Posty: 6
Rejestracja: 11 maja 2014, 16:25
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: Trefl Kraków »

Gambit pisze:Ciekawe co to jest "przedsionek 2014".
Witamy!
Zgodnie z zapowiedzią u nas na stronie i na Facebooku Steam Park PL ukaże się w czerwcu tego roku. Grę wydaje Fabryka Kart Trefl-Kraków.

https://www.facebook.com/TreflKrakow/po ... 0990230163
http://www.trefl.krakow.pl/33/aktualnosci/v52/
Awatar użytkownika
Board Game Girl
Posty: 384
Rejestracja: 28 cze 2013, 11:45

Re: Steam Park

Post autor: Board Game Girl »

Jesteście ciekawi polskiej wersji Steam Parku? Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie, który przygotowałam wspólnie z Fabryką Kart Trefl-Kraków Do wygrania przedpremierowy egzemplarz!.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Steam Park

Post autor: mig »

Czy znany jest już termin premiery?
Wg zapowiedzi miało być to w czerwcu, w sklepach jest info, że początek lipca.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Steam Park

Post autor: palladinus »

Premiera była w weekend na wrocławskich Dniach Fantastyki. Pewnie już kurierzy wiozą paczki do sklepów :D
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Steam Park

Post autor: mig »

palladinus pisze:Premiera była w weekend na wrocławskich Dniach Fantastyki. Pewnie już kurierzy wiozą paczki do sklepów :D
Dzięki:) No to zamawiam :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ