Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: karawanken »

Firma nie musiała dzielić się tymi informacjami i za to należą sie brawa. Szkoda KiK ale zaklinanie rzeczywistości nic nie da. Lepiej zamiast "mrożenia" pieniędzy w dodatku, który nigdy sie nie sprzeda, wydać inna grę.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: vojtas »

Alman pisze:A wytłumacz jak dodatek do gry, której nie ma już na rynku, i jak rozumiem dodruku już nie będzie, można wykorzystać w działaniach reprezentacyjno - makretingowych?
Można ją jeszcze gdzieniegdzie kupić. Poza tym fundując dodatek jako np. nagrodę w konkursie, organizator chyba nie będzie sprawdzał, czy na rynku jest dostępna podstawka, tylko weźmie z pocałowaniem ręki. A może się mylę? :>


PS. Jeśli nie dodatek do KiK, to może Rebel mógłby W ZAMIAN rozważyć wydanie mniejszego nakładu Libertalii? :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: tomb »

Dzięki za wyczerpujące informacje. Są tym cenniejsze, że, jak sądzę, można je traktować w szerszym kontekście, jako przykład problemów i rozterek wydawcy z wydaniem obcego produktu.

Gdzieś wyżej pytałem o aspekt fanowski w działalności wydawnictwa - widać, że w Rebelu jest on jeszcze żywy, w Z-Manie już nie tak bardzo. Szkoda.

(Na marginesie - Możliwe, że KiK stali się ofiarą rozrastającej się oferty planszówek w Polsce. Mnogość nowych tytułów to pozytywna strona monety, której drugą stroną jest chłonność rynku.)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Yavi »

Brawa dla Rebela za podejście! Zawsze miło jest dostać obszerne i konkretne wyjaśnienie zamiast suchego "taką mamy politykę firmy" :) Bardzo mi się to podoba, macie plusa :P
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: schizofretka »

No, PRowo zdecydowanie na plus w stosunku do konkurencji ;)


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: arturpe »

REBEL.pl pisze:...
Za to Was kocham. Szczególnie jeśli poczytam wątki o pewnych sytuacjach, które uniemożliwiają wydanie slawetnego pliku pdf...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: mig »

Kwestia dodatku do KiK, faktycznie, jest już chyba jasna. Dzięki za wyjaśnienia - fajnie, że traktujecie nas poważnie :)
Natomiast moją uwagę zwróciła informacja w notce, że sprzedaż dodatku to średnio ok 15-20% sprzedaży podstawki. Do tej pory (bodajże na podstawie informacji Michała Stajszczaka) powszechnie się na forum przyjmowało, że to raczej 10%. W tym temacie nie ma to oczywiście żadnego znaczenia, ale jako dodatkowa informacja o kształcie rynku planszówkowego w Polsce z pewnością w niejednej dyskusji zostanie jeszcze przytoczona. :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Blacksad »

Jeśli już padło to pytanie to mea culpa: Czy planujecie wydać Nations:Dice Game?

W sumie gra jest niezależna językowo (poza nazwami własnymi), według Finów w kwietniu ma wyjść na światło dzienne dodruk, ale chciałbym wiedzieć czy jakieś przymiarki do wersji PL są przez Was czynione?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: sqb1978 »

mig pisze:powszechnie się na forum przyjmowało, że to raczej 10%.
Te 10% raczej dotyczy gier LCG.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: mig »

sqb1978 pisze:
mig pisze:powszechnie się na forum przyjmowało, że to raczej 10%.
Te 10% raczej dotyczy gier LCG.
Być może. Ale ten poziom sprzedaży dodatków odnoszono powszechnie równiez do innych gier.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: MichalStajszczak »

mig pisze:Natomiast moją uwagę zwróciła informacja w notce, że sprzedaż dodatku to średnio ok 15-20% sprzedaży podstawki. Do tej pory (bodajże na podstawie informacji Michała Stajszczaka) powszechnie się na forum przyjmowało, że to raczej 10%.
Moja ocena mogła być zaniżona, ponieważ oparta była na sprzedaży gier przez hurtownię. Dodatki do gier kupują raczej zaawansowani gracze, którzy zakupy robią zazwyczaj bezpośrednio u wydawcy, co może wpływać na statystykę.
Z "handlowego" punktu widzenia, gry można podzielić na dwie kategorie:
1. Takie, których sprzedaż w dłuższym okresie ma mniej więcej stałą intensywność
2. Takie, których sprzedaż z czasem wyraźnie spada
Do pierwszej kategorii można oczywiście zaliczyć wiekszość "klasyków", a z ofery Rebela np. Jungle Speed czy Wsiąść do Pociągu Europa. Takie gry można bez większego ryzyka systematycznie wznawiać, można też bezpiecznie wydawać do nich dodatki.
Jeśli chodzi o gry z drugiej kategorii, to dodatki do nich jest sens wydawać chyba tylko wtedy, gdy pojawiają się w miarę krótko po premierze podstawki. W przypadku Kupców i Korsarzy dobrym momentem byłby więc rok 2012, może jeszcze 2013, ale na pewno nie 2015. Tym bardziej, że skończył się już nakład podstawki. Wprowadzanie do sprzedaży dodatku, gdy podstawka nie jest dostępna nie ma większego sensu, a robienie dodruku gry, która sprzedawała się w ostatnim okresie niezbyt dobrze też nie ma uzasadnienia. Z biznesowego punktu widzenia decyzja Rebela jest więc racjonalna.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Banan2 »

Dzięki za obszerne wyjaśnienia dotyczące KiK. Nie wiem dokładnie co jest w dodatku, ale czy byłoby możliwe rozwiązanie tego problemu tak jak w przypadku dodatku do Claustrophobii? Czyli pdf z polską instrukcją + pliki do samodzielnego wydruku (wkładki do kart w koszulkach).
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: uyco »

Blacksad pisze:Jeśli już padło to pytanie to mea culpa: Czy planujecie wydać Nations:Dice Game?
przyłączam się do pytania
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Marcussz
Posty: 50
Rejestracja: 04 maja 2011, 19:45
Been thanked: 2 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Marcussz »

A ja muszę się zapytać co to za dodatek do 7 Cudów planujecie na ten rok?

Coś gdzieś wyczytałem o jakimś ArtPacku, w opakowaniu podobnym do dodatkowych cudów ale co dokładnie to jest nigdzie info nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Consolamentum
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2012, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 84 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Consolamentum »

Rebelu, masz szacun za tak obszerne wyjaśnienia dotyczące dodatku do KiK! Osobiście los tego zupełnie mnie nie interesuje, ale dopinguję fanów tego tytułu by dostali to co chcą. Teraz coś z innej beczki. Czy wiemy już jaką nazwę będzie miała polska wersja Greed? Jak idą przygotowania do wydania tego tytułu?
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: TTR_1983 »

Szogun-nakład jest wyczerpany? Kiedy dodruk?
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 271 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Markus »

mulek18 pisze:Szogun-nakład jest wyczerpany? Kiedy dodruk?
W empikach można dostać bez problemu
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: TTR_1983 »

Markus pisze:
mulek18 pisze:Szogun-nakład jest wyczerpany? Kiedy dodruk?
W empikach można dostać bez problemu
W Empikach to wiesz....dziś widziałem Talizman za 220 zł...złodziejskie ceny mają.
Awatar użytkownika
Wookasch
Posty: 131
Rejestracja: 10 sty 2015, 23:37
Lokalizacja: Berlin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Wookasch »

Marcussz pisze:A ja muszę się zapytać co to za dodatek do 7 Cudów planujecie na ten rok?
Mam nadzieje, ze to: :D
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 41#p628741

Marcussz pisze:Coś gdzieś wyczytałem o jakimś ArtPacku, w opakowaniu podobnym do dodatkowych cudów ale co dokładnie to jest nigdzie info nie znalazłem.
ArtPack bedzie dostepny jedynie poprzez udzial w turniejach: https://www.youtube.com/watch?v=E5styY9WtiM
Awatar użytkownika
Martin_Valdez
Posty: 329
Rejestracja: 29 gru 2008, 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Martin_Valdez »

mulek18 pisze: nadzieje, ze to:
viewtopic.php?p=628741#p628741
Tylko, że to nie jest dodatek.... Rebel napisał o dodatku :/
Marcussz
Posty: 50
Rejestracja: 04 maja 2011, 19:45
Been thanked: 2 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Marcussz »

No to kolejne pytanie do Rebela: Jak wygląda plan turniejowy do 7 Cudów? Będą również na Polskę przewidziane ArtPacki?
Nie powiem jest to dla mnie osobiście - dusza kolekcjonera - by spróbować na kilka podejść. :D
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Rafal_Kruczek »

mig pisze:Kwestia dodatku do KiK, faktycznie, jest już chyba jasna. Dzięki za wyjaśnienia - fajnie, że traktujecie nas poważnie :)
Natomiast moją uwagę zwróciła informacja w notce, że sprzedaż dodatku to średnio ok 15-20% sprzedaży podstawki. Do tej pory (bodajże na podstawie informacji Michała Stajszczaka) powszechnie się na forum przyjmowało, że to raczej 10%. W tym temacie nie ma to oczywiście żadnego znaczenia, ale jako dodatkowa informacja o kształcie rynku planszówkowego w Polsce z pewnością w niejednej dyskusji zostanie jeszcze przytoczona. :)
Swoją opinię (oparta na wiekszym i bogatsztm amerykańskim rynku) wyraził specjalista od dodatków Tom Lehmann
https://www.boardgamegeek.com/article/18106068#18106068
Wspomina on on innym zjawisku: pojawienei sie dodatku wznawia zainteresowanie podstawką.
Ale podobno podstawka do Kupców i Korsarzy się skończyła.
Tom Lehmann na bgg o srzedewalnosci dodatków i przełożeniu pojawienia się dodatku na sprzedawalnośc podstawki pisze: David desJardins
(DaviddesJ)
Yeah, I suspect a significant number of retail expansion sales are sold *along with* the base game, not to people who already own it.


(Tom Lehmann)

I agree. Every time an expansion is released to a popular game, that game hits the table again. Often new players are exposed to it who then buy at least the base game (and possibly the expansion).

I think this is increasingly true in our very crowded but expanding board game market. Viewing expansion sales as limited by the *original* sales (including immediate reprints) of the base game was generally accurate 40 years ago but is now short-sighted, imo.

While the number of new base game sales due to an expansion may be a relatively low percentage of the base game (say +15%), several expansions may result in a 25-35% increase overall. Then, just the increased play of the base game over time (given the expanding market) may itself result in another 40-60% base game sales, which in turn will lead to more expansion sales.

At the retail level, new expansions often result in stores restocking the base game, which gradually translates into more base game sales due to shelf presence, which, in turn, leads to more expansion sales.

Further, the continual presence and sales of a game over time will often result in a game being picked for foreign markets. In some cases, just the base game will be done in a language specific edition, with its expansions being available to foreign customers in English via importers.

All of these effects mean that a popular game that might sell X copies initially and .3X copies of its first expansion will often go on to sell 2.5X total base games, X total of its first expansion, .5X of its second expansion, and .25X of its third expansion.

Where projected sales of .15X and .07X would often not permit the second and third expansions to be viable previously (where increased sales penetration over time was insignificant), .5X and .25X are high enough to be viable.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: MichalStajszczak »

Rafal_Kruczek pisze:Wspomina on innym zjawisku: pojawienie się dodatku wznawia zainteresowanie podstawką.
To chyba dość oczywiste. Po pierwsze pojawienie się dodatku powoduje, że znowu o danej grze się mówi czy pisze, a po drugie są osoby, które uważają, że skoro do gry warto było wydać dodatek, to musi to być dobra gra. Niemniej jednak w momencie wprowadzenia do sprzedazy dodatku na rynku (bądź w magazynie wydawcy) powinna być porównywalna liczba egzemplarzy podstawki.
Z cytowanego przez Rafała Kruczka tekstu ważny jest moim zdaniem ten fragment:
Rafal_Kruczek pisze:Further, the continual presence and sales of a game over time will often result in a game being picked for foreign markets. In some cases, just the base game will be done in a language specific edition, with its expansions being available to foreign customers in English via importers.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: Wallenstein »

sqb1978 pisze:Dziękuję za szerokie wyjaśnienie odnośnie KiK.

To co ludzie? Ciśniemy Z-man teraz? :)
Ależ TAK!
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Rebel - plany wydawnicze na 2015 rok

Post autor: sqb1978 »

To może by tak 500 podstawki i 500 dodatku? :)
Zablokowany