Fields of Arle / Pola Arle (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: Andreus »

Grałem wczoraj pierwszą partię dwuosobową - wrażenia jak najbardziej pozytywne.
- po początkowym zagubieniu mnogością opcji gra przebiega sprawnie. Zmieściliśmy się w 2 godzinach, myślę że kolejne partie będą krótsze.
- Presja żywieniowa praktycznie nieodczuwalna, bez problemu można zebrać potrzebną żywność i opał.
- Dróg zdobywania punktów jest naprawdę bardzo wiele, praktycznie każda akcja przynosi punkty lub przygotowuje do ich zdobycia. Czyżby Uwe zapatrzył się na Felda?
- Interakcja jedynie poprzez zajmowanie pół akcji (jest pole imitacji pozwalające wykorzystać zajęte pole). Ponadto wozy są limitowane, a każdy budynek pojedynczy.
- nowości w porównaniu z poprzednimi grami Uwe: wozy potrzebne do przetwarzania towarów i wykonywania podróży; same podróże pozwalające na zdobywanie żywności; narzędzia które można ulepszać co daje bardziej wydajne akcja oraz punkty zwycięstwa; dwie pory roku różniące się dostępnymi akcjami; łaciate krowy :)
- klimat "symulatora" wsi bardzo wyczuwalny podczas rozgrywki. Trochę do tego nie pasują podróżne - maja "ulubiona" daje 8 żywności za oddanie posiadanego pługu.
- Regrywalność - jedyne zmienną pomiędzy partiami to wylosowane budynki, mam nadzieję że to plus przeciwnik blokujący akcje starczy do zablokowanie potencjalnych strategii wygrywających.

Tak jak na wstępie pisałem, gra nam (fanom gier Uwe) przypadła do gustu. W mojej kolekcji wypełnia lukę mózgożerów "a la Agricola" dla dwóch graczy.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: piton »

Andreus wielkie dzięki za treściwy opis!
z opisu wynika, że to Caverna na dwóch graczy ;) Pewnie fani Uwe podbiją grę do pierwszej 10 BGG ;)

wcześniej na szybko czytałem instrukcję i martwiła mnie regrywalność oparta tylko na budynkach. Jak interakcja jest na takim poziomie to też średnio mi się podoba.
Mimo wszystko zaczekam na dalsze opinie albo zagram u kolegi :) ostatnio Uwe nic ciekawego nie proponuje, tylko sprawdzone mechanizmy z drobnymi zmianami (wozy, narzędzia). Po takim mistrzu gier oczekuję znacznie więcej. Chociaż po Le Havre i Agricoli nic więcej mi nie potrzeba ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: staszek »

Nie jestem fanem Uwego, powiem więcej do niedawna byłem raczej jego haterem, ale muszę stwierdzić, ze FoA jest naprawdę dobrą grą. Nie tylko najlepszą 2 os. , ale moim zdaniem nr.1 Rosenberga.
Już to chyba gdzieś padło, ale wróżę jej top 10 na bgg
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: Lothrain »

staszek pisze:Nie jestem fanem Uwego, powiem więcej do niedawna byłem raczej jego haterem, ale muszę stwierdzić, ze FoA jest naprawdę dobrą grą. Nie tylko najlepszą 2 os. , ale moim zdaniem nr.1 Rosenberga.
Już to chyba gdzieś padło, ale wróżę jej top 10 na bgg
Wróżysz z fusów staszku :) Wielu ludzi ma już dość odgrzewanego kotleta made by Uwe. Wielu nie kupi, bo to "tylko" dwuosobówka. I dlatego przepowiadam, że do 10 się nie zbliży ;)
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: staszek »

Caverna bardzo niewiele różni się od Agricoli, a jednak nieźle się wspieła...
Zobaczymy :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: Trolliszcze »

Lothrain pisze:Wielu nie kupi, bo to "tylko" dwuosobówka. I dlatego przepowiadam, że do 10 się nie zbliży ;)
Zaraz, zaraz, a na ile osób jest gra z pierwszego miejsca listy przebojów BGG...?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: Lothrain »

Trolliszcze pisze:
Lothrain pisze:Wielu nie kupi, bo to "tylko" dwuosobówka. I dlatego przepowiadam, że do 10 się nie zbliży ;)
Zaraz, zaraz, a na ile osób jest gra z pierwszego miejsca listy przebojów BGG...?
W porządku, ale to była pierwsza gra tego typu. A Uwe trochę już tego zrobił i tylko klocki dokłada.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: Ryu »

Ja jednak trochę racji przyznam Lothrainowi. Jak zobaczyłem Uwe i znowu krówki i znowu koniki... I znowu to samo to powiedziałem NIE. Sorry Uwe ale dla mnie zaczyna to już byc męczące. Nie kupię chyba że pojawią się głosy że to świetne, boskie i cudne i nie da się bez niej życ ;)
Póki co Agricole, LH, OeL i jak wyjdzie Caverna PL mi chyba w zupełności starczą.
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: staszek »

FoA jest zdecydowanie mniej podobna do np.Agricoli niż jakakolwiek gra Uwego w jaką grałem-może poza fasolkami :-).Warto spróbować i zobaczyć
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: Trolliszcze »

Ludzie się sugerują grafiką i twierdzą, że to następna Agricola... Ja jeszcze nie miałem okazji grać, ale nawet pobieżna lektura instrukcji wystarczy, by zdać sobie sprawę z powierzchowności tego porównania. Czego dowody są tu widoczne czarno na białym: i znowu krówki, i znowu koniki - ach, ile w tym porównaniu głębi :D
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: vinnichi »

"Lepiej o wódce gadać czy się jej napić"
:)
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: piton »

a dla mnie to podobne do Caverny, nie Agricoli ;)
od Ora et Labora począwszy każda kolejna gra była dla mnie "średnia" - czyli nie jest źle, ale bez żadnej rewelacji.
Cały czas mam wrażenie, że Uwe tylko odcina kupony od swoich wiekopomnych dzieł, dlatego mam straszny opór przed nabywaniem jego najnowszych gier.
Inna rzecz, że cena mnie trochę odstrasza. Jakby to była gra na 2-4(5) osób, to co innego. Euro suchar na dwie osoby powinien kosztować ze 120 max ;)

Wracając do tematu, to jak coś jest mixem 3 poprzednich gier z dodatkiem wozów hmm...Zagram, to się wypowiem co do mechaniki i radości z gry :)

poza tym proszę Andreusa i Staszka o ponowne zagranie i ponowne wrażenia :D
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: Ryu »

Trolliszcze pisze: Czego dowody są tu widoczne czarno na białym: i znowu krówki, i znowu koniki - ach, ile w tym porównaniu głębi :D
"Ojej, ale ja jestem mądry... Ale mu dopiekłem" :wink:

Podaruję sobie dalszą wymianę jednak. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: witek »

Ja problemu wtórności u Rosenberga nie widzę. Fakt, że w niektórych z nich powtarza się temat (Agricola, mała Agricola, Caverna), ale i tak wrażenia z rozgrywki wynoszę zupełnie inne.
To wygląda trochę tak, jakby narzekać że gry wojenne są wtórne bo cały czas te żołnierzyki, czołgi, artyleria...
Ostatnio zmieniony 22 paź 2014, 11:51 przez witek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: Trolliszcze »

Ryu pisze:"Ojej, ale ja jestem mądry... Ale mu dopiekłem" :wink:
Podaruję sobie dalszą wymianę jednak. Pozdrawiam
Oj, biedactwo, pogniewało się...
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: Andreus »

piton pisze:
poza tym proszę Andreusa i Staszka o ponowne zagranie i ponowne wrażenia :D
Zdążyłem zagrać ponownie (przy okazji była to pierwsza partia dla Staszka). Podtrzymuje to co napisałem wyżej - gra mi się bardzo podoba, najlepiej działający Rosenberg na dwie osoby, domyślam się, że także wariant solo jest lepszy niż w innych grach solo. Wydaje mi się, ze regrywalność z uwagi na małą liczbę akcji (a co za tym idzie blokowanie najlepszych z naszego punktu widzenia akcji przez rywala) oraz mnogość dróg zdobywania punktów jest na całkiem wysokim poziomie.
Gra jest istotnie inna od Agricoli, Caverny i innych gier z serii żywieniowej. I dodatkowo najbardziej klimatyczna.
Zgadzam się, że Uwe powinien zmienić temat swoich gier. Na kolejnym Essen raczej już nie kupię kolejnej "wiejskiej" gry Uwe.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: Bea »

Jaki jest próg wejścia w porównaniu do takiej Caverny, czy innych jego gier? Chodzi mi o mnogość zasad do spamiętania przed pierwszą rozgrywką.
Da się jakoś mechanikę streścić w kilku zdaniach? Co ją wyróżnia?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: piton »

Andreus pisze: Zdążyłem zagrać ponownie (przy okazji była to pierwsza partia dla Staszka). Podtrzymuje to co napisałem wyżej - gra mi się bardzo podoba, najlepiej działający Rosenberg na dwie osoby, domyślam się, że także wariant solo jest lepszy niż w innych grach solo. Wydaje mi się, ze regrywalność z uwagi na małą liczbę akcji (a co za tym idzie blokowanie najlepszych z naszego punktu widzenia akcji przez rywala) oraz mnogość dróg zdobywania punktów jest na całkiem wysokim poziomie.
Gra jest istotnie inna od Agricoli, Caverny i innych gier z serii żywieniowej. I dodatkowo najbardziej klimatyczna.
Zgadzam się, że Uwe powinien zmienić temat swoich gier. Na kolejnym Essen raczej już nie kupię kolejnej "wiejskiej" gry Uwe.
Dzięki! a w zasadzie nie dzięki bo ślina cieknie, portfel się otwiera ;)

jeszcze pytanie:
jak jest z zależnością językową? dużo jest tekstu i czy każdy powinien znać język obcy do gry ;) dzięki!
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: staszek »

Tekstu poza nazwami kafelków właściwie nie ma, a ikonografia prosta
Także Piton, otwieraj portfel :D
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: staszek »

Bea pisze:Jaki jest próg wejścia w porównaniu do takiej Caverny, czy innych jego gier? Chodzi mi o mnogość zasad do spamiętania przed pierwszą rozgrywką.
Da się jakoś mechanikę streścić w kilku zdaniach? Co ją wyróżnia?
Tłumaczenie zasad trochę zajmuje-dobre 40 minut, ale nie wydaje mi się,żeby próg wejścia był wyższy niż w Agricoli
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: witek »

No nie no próg wejścia to jest tutaj duuuużo wyższy. Dostajemy 30 możliwych akcji na twarz i żadna z nich nie jest tak jednoznaczna jak w Agri. Np. nie ma akcji: "zaorz pole", tylko "zbuduj pług, a potem zaorz tyle pół ile masz pługów" (przy czym są 2 rodzaje pól). Tylko przykład- takich zawiłości jest więcej.
Swoją drogą trochę to mało eleganckie...
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: vinnichi »

Po pierwszej rozgrywce bardzo pozytywne odczucia. Nie mam wrażenia że Uwe odgrzewa te same kotlety, bardziej uważam że cały czas ulepsza swoje pomysły. Ma ulubioną tematykę ale z kolejną odsłoną te gry zyskują. Tutaj prawie każdy surowiec ma 2 lub 3 ulepszenia. Ciekawie rozłożona punktacja za zwierzęta, przemyślane zależności między budynkami, akcjami a poziomem dostępnych narzędzi. Naprawdę sporo tego. Mi osobiście bardziej przypadła do gustu niż Caverna czy Agricola, tak jak wspominano już wcześniej autor poszedł bardziej w stronę Le Havre. Zgadzam się, że początek może być ciężki, dobrze mieć wydrukowane oddzielnie same budynki i akcje. Długa kołderka nie jest dla mnie minusem bo tutaj już o co innego jest priorytetem. Zobaczymy co dalej zapowiada się bardzo dobrze.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: vinnichi »

Jak ktoś potrzebuje instrukcji PL to pod tym linkiem:
https://www.wetransfer.com/downloads/79 ... 839/0be680

Dla siebie przygotowałem też wersję książkową (a3 składane do a4), jeśli potrzebna taka wersja to PW.
Pozdrawiam
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: TTR_1983 »

kapitalna robota!!! dzięki !
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Fields of Arle - Uwe Rosenberg

Post autor: vinnichi »

Na zdrowie:) gra warta wypróbowania.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
ODPOWIEDZ