Scythe (Jamey Stegmaier)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dominGeS
Posty: 167
Rejestracja: 26 gru 2015, 16:43
Lokalizacja: Sadlinki woj.Pomorskie
Has thanked: 102 times
Been thanked: 19 times

Re: Scythe

Post autor: dominGeS »

13thcaesar pisze:Pierwszą (wygraną) rozgrywkę mój syn grał Polanią (ja Ruskimi), i jest to jego ulubiona nacja (bo Polacy, bo niedzwiadek towarzyszący Annie ma tak samo na imię jak on i spodobał mu się wątek "Spotkań", dzięki którym m.in. podbił swoją popularność na maksa co przełożyło się również na jego wygraną).

W sumie to po tej grze zainteresował się historią Polski, a zwłaszcza Husarią (której motyw szkoda że tylko przewija się tylko w grafikach, a nie w samej grze np. jako jednostki) i po poznaniu faktów na temat "Skrzydlatych Jeźdzców" z wikipedii, już męczy mnie żebym kupił jakąś książkę na temat Husarii i pyta czy są jakieś gry planszowe w których występuje ta jednostka (chyba jakieś są?).

Do tego polubił muzykę zespołów Hungarica i Horytnica, w których również występuje motyw Husarii.

Miło się czyta takie wypowiedzi, aż serce rośnie :) Tak trzymać.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
13thcaesar
Posty: 607
Rejestracja: 13 kwie 2014, 21:11
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 47 times
Been thanked: 29 times

Re: Scythe

Post autor: 13thcaesar »

Też się cieszę że ma hopla na punkcie Husarii, wcześniej fascynował się światem Marvela (za sprawą Legendary Marvel) i fajnie że przeskoczył na bardziej rzeczywistych i "narodowych bohaterów". Teraz rysuje non stop Husarów, nawet na zblizające się urodziny zazyczył sobie tort z Husarem, biega po domu śpiewając "Skrzydła Chwały" (Horytnica) i "Ojczyzna I Wierność" (Hungarica) udając Husara. Żałuje tylko że nie ma Lego Husarii czy innych zabawek, ale znalazłem kilka książek w sam raz dla niego ("Skrzydlaci Jeźdzcy", "Hardy,Pióro I Ja", "Husarskie Skrzydła"), które pewnie zakupie z myślą o bajkach na Dobranoc.

Wiem też ze grając z nim w Scythe, nie pogram sobie Polanią, bo zawsze będzie chciał grać "naszymi" (grał też Saksonią i Nordicą, i stwierdził że Polonia jest najlepsza).



Ale żeby nie robić offtopu, to zagrałem narazie Ruskimi, Nordicą i Krymem i właśnie tą ostatnią nacją najlepiej mi się grało, zdolność "kradzieży" karty Walki innemu graczowi jest naprawdę mocną zdolnością. Najsłabiej grało mi się Nordicą, nie mam jeszcze wyczucia jak efektywnie wykorzystać tą nację.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Scythe

Post autor: misioooo »

Warto śledzić tytuł Poczet Królów Polskich. Wydać ma to board and dice w tym roku chyba. Piękne grafiki i królowie Polski mogą skłonić do zainteresowania się historią naszego kraju.

Wysłane z mojego ASUS_T00Q przy użyciu Tapatalka
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
skimmboard
Posty: 28
Rejestracja: 13 lis 2016, 18:40
Has thanked: 1 time

Re: Scythe

Post autor: skimmboard »

Scythe wreszcie przyszło do mnie :)) naprawdę cięzkie pudło! pytanko dla już grających: ile czasu muszę zarezerwować na pierwszą grę?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Scythe

Post autor: the_ka »

skimmboard pisze:Scythe wreszcie przyszło do mnie :)) naprawdę cięzkie pudło! pytanko dla już grających: ile czasu muszę zarezerwować na pierwszą grę?
zależy w ile osób ale około 2-2,5h
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe

Post autor: wirusman »

Jak zamówie dodatek w przedsprzedaży to w "gratisie" dostanę tylko dodatkowe karty które były dodawane w przedsprzedaży podstawki?
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Scythe

Post autor: hamish »

wirusman pisze:Jak zamówie dodatek w przedsprzedaży to w "gratisie" dostanę tylko dodatkowe karty które były dodawane w przedsprzedaży podstawki?
Plus zasady dla gry z wieloma Automami.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Scythe

Post autor: RUNner »

Uległem mega hajpowi i zamówiłem dodatek. Dlaczego?
1. Jeśli później ma kosztować więcej, to wolę kupić taniej.
2. Nie posiadam promocyjnych kart, a przydadzą się.
3. Dwie dodatkowe frakcje będą uzupełniać podstawkę i poszerzą możliwości. Skoro jest na planszy 7 miejsc startowych to powinny być dostępne!
4. Dodatkowe Automy mogą wprowadzić sporo ciekawego do gry solowej lub jako dodatek do 2 osób.

Minusy, z którymi walczyłem przez kilka dni:
1. Dodatek raczej niewiele wniesie nowego. Dodatkowe frakcje nie zmienią specyfiki rozgrywki w znaczący sposób.
2. Mógłbym kupić osobno promki i zaoszczędzić trochę kasy.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mauserem »

RUNner pisze:...
3. Dwie dodatkowe frakcje będą uzupełniać podstawkę i poszerzą możliwości. Skoro jest na planszy 7 miejsc startowych to powinny być dostępne!
...
i w zasadzie wystarczy powodów - jeszcze więcej dobrego :mrgreen:
Hazegiant
Posty: 239
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 35 times
Been thanked: 35 times

Re: Scythe

Post autor: Hazegiant »

Te frakcje całkiem sporo zmieniają, bo nie są odcięte od obszaru, że tak powiem "głównego" mapy.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 783 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mat_eyo »

RUNner pisze: 2. Mógłbym kupić osobno promki i zaoszczędzić trochę kasy.
Za promki razem z wysyłką zapłaciłem 45 zł, czyli prawie połowę ceny dodatku :/
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Scythe

Post autor: RUNner »

Dlatego właśnie przekalkulowałem sobie, że lepiej dołożyć kilkadziesiąt złotych i mieć te 2 frakcje i upgrade Automy. :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Scythe

Post autor: rastula »

coś mi się pomyliło ....kasuję
Ostatnio zmieniony 05 sty 2017, 19:10 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

RUNner pisze:Uległem mega hajpowi i zamówiłem dodatek. Dlaczego?
Poza dwoma nowymi frakcjami są tam jeszcze 2 nowe plansze graczy - Innowacyjność i Waleczność. To też jest warte uwzględnienia w kalkulacjach. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Scythe

Post autor: michal2014 »

Witam

Macie panowie link do instrukcji do gry solo po polsku ?
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 272
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 149 times
Been thanked: 23 times

Re: Scythe

Post autor: malpka »

https://m.box.com/shared_item/https%3A% ... 4995749493

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Scythe

Post autor: michal2014 »

malpka pisze:https://m.box.com/shared_item/https%3A% ... 4995749493

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

Badzo dzękuję.
Pozdrawiam.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Scythe

Post autor: RUNner »

Ktoś już grał z Automą? Jakie wrażenia? Ciężko się steruje sztuczną inteligencją? Jest wyzwanie dla gracza?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Scythe

Post autor: hamish »

RUNner pisze:Ktoś już grał z Automą? Jakie wrażenia? Ciężko się steruje sztuczną inteligencją? Jest wyzwanie dla gracza?
Mam głównie takie spostrzeżenie: Automa jest ekspansywna, ciśnie na fabrykę, moje jednostki bojowe i miejsca spotkań. Do tego, nieupilnowana, szybko zgarnia gwiazdkę za siłę. Przy pierwszej partii może być trochę problematyczna przez wzgląd na ciągłe sprawdzanie, jaki ruch jest zgodny z zasadami i możliwy do wykonania, ale świetne karty pomocy dla Automy pomagają ogarnąć to wszystko w przyzwoitym czasie. Nie trzeba wertować instrukcji, no chyba, że w ostateczności, jak coś wydaje się niejasne. Gra z Automą jest bardzo szybka i takie solo w Scythe może skończyć się nawet i po 40 minutach. Wyzwaniem na pewno są najwyższe poziomy trudności. Generalnie A.I. zmusza gracza do błyskawicznej ekspansji w celu zbierania spotkań (Automa je ściąga z planszy) oraz grania na potyczki w celu obniżenia poziomu siły Automy, nierzadko kosztem własnego rozwoju. Kiedy Automa zaczyna przekraczać rzeki i jeziora zaczyna się wyścig z czasem, a gdy osiągnie na swojej karcie pola bliżej końca, które dają jej gwiazdki, to już końcowe odliczanie. Tu nie ma za dużo czasu na optymalizację. Trzeba rushować ;) Ale jest przyjemne odczucie z gry. Fajnie to działa w grze dwuosobowej, choć czasem mialem problem ze wskazaniem legalnego celu dla Automy, kiedy wydawało się, że zarówno ja, jak i mój współgracz byliśmy oddaleni od niej o tyle samo pól. Ale zasady raczej pozwalają to określic.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Scythe

Post autor: ozy »

hamish pisze:Fajnie to działa w grze dwuosobowej, choć czasem mialem problem ze wskazaniem legalnego celu dla Automy, kiedy wydawało się, że zarówno ja, jak i mój współgracz byliśmy oddaleni od niej o tyle samo pól. Ale zasady raczej pozwalają to określic.
Jak wyczerpią się tie breakery to używasz zwykłej kolejności (tzw. reading order), czyli lecisz po polach planszy tak jakbyś czytał tekst i walisz w pierwszego legalnego, który się nawinie. :)

Przetłumaczyliśmy też wariant rozgrywki z większa liczbą Autom, jest dostępny jako dodatek do rozszerzenia w przedsprzedaży. Dzięki niemu można pograć np. 2 graczy na 2 Automy. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Scythe

Post autor: RUNner »

Zagrałem pierwszą partię w trybie solo i Autometta mnie rozgromiła 69-49 :D Zupełnie nie wiedziałem co robić w tej pierwszej partii i ostatecznie zdobyłem tylko 3 gwiazdki (siła militarna, 4 budynki i wygrana bitwa). Autometta zdobyła 3 gwiazdki wynikające z toru, plus siła militarna, wygrana bitwa oraz wystawienie 4 mechów. Sterowanie AI sprawiało mi trochę problemów, ale to kwestia wprawy. Plansza nie jest duża, nie ma też na niej aż tylu jednostek żeby było to kłopotliwe. Oczywiście, nie brakowało wątpliwości przy wyborze pól, ale to przyjdzie z doświadczeniem.
Wariant solo oceniam pozytywnie i widać, że jest przemyślany, a nie dodany na odczepnego.
Gra daje graczowi sporo opcji i jej zasady są bardzo łatwe do ogarnięcia. Czułem że mam sporo decyzji do podjęcia, ale nie miałem wrażenia "przytłoczenia". Myślę, że w grze na 3-5 graczy nie będę w stanie kontrolować (i przewidzieć) poczynań rywali, za to w rozgrywce 2-osobowej może być w pełni kontrolowany pojedynek na strategie.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 253 times
Been thanked: 113 times

Re: Scythe

Post autor: hamish »

RUNner pisze:Zagrałem pierwszą partię w trybie solo i Autometta mnie rozgromiła 69-49 :D Zupełnie nie wiedziałem co robić w tej pierwszej partii i ostatecznie zdobyłem tylko 3 gwiazdki (siła militarna, 4 budynki i wygrana bitwa). Autometta zdobyła 3 gwiazdki wynikające z toru, plus siła militarna, wygrana bitwa oraz wystawienie 4 mechów.
Automa, bez względu na poziom trudności, może wyłożyć tylko trzy gwiazdki, stosując się do zasad gry podstawowej. Są to: siła militarna i dwa pojedynki (oczywiście wygrane). Nie otrzymuje gwiazdek za wystawienie wszystkich mechów czy pracowników, itd. Jest to dokładnie opisane na stronie 9. zasad Automy. Także mogłeś jeszcze rundę/dwie spokojnie dograć i może nawet wygrać ;)
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Scythe

Post autor: mauserem »

Jakby kto chciał - jest online wersja Automy

można odpalić kilka - działa na smartfonach ipadach po prostu w przeglądarce

Dodatek jest już zaimplementowany

enjoy!
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Scythe

Post autor: RUNner »

hamish pisze: Automa, bez względu na poziom trudności, może wyłożyć tylko trzy gwiazdki, stosując się do zasad gry podstawowej. Są to: siła militarna i dwa pojedynki (oczywiście wygrane). Nie otrzymuje gwiazdek za wystawienie wszystkich mechów czy pracowników, itd. Jest to dokładnie opisane na stronie 9. zasad Automy. Także mogłeś jeszcze rundę/dwie spokojnie dograć i może nawet wygrać ;)
Dzięki za zwrócenie uwagi z tymi gwiazdkami. Zapewne zdobyłbym kilka punktów więcej i wynik by wyglądał przyzwoiciej. W weekend zagram rewanż i spróbuję się odegrać ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Scythe

Post autor: Ravn »

Chcialem kupic te gre, ale zagralem wczoraj i na szczescie mi przeszlo :wink:

Wrazenia raczej kiepskie- nie tego sie spodziewalem. Gra nie wyglada jak euro, ktorym jest. Grafiki, wykonanie- cudo. Ale po co? Po co te fajne mechy, skoro malo sie walczy, a jak juz to walka jest slaba? Wjechalem 2ma mechami naraz i rozwalilem wrogiego bohatera, a ture potem na moje pole wjezdza koles jednym mechem, z mniejsza sila militarna i mimo dwukrotnej przewagi przegrywam, bo nie mam karty. Tak wiem, moj blad, moglem sie tam nie pchac itd., ale mnie denerwuje przegrywanie mimo przewagi militarnej i liczebnej.
Po co karty ze swietnymi rysunkami, skoro w grze jest 10 wydarzen na wszystkich graczy, wiec zobaczylem 3 czy gora 4 karty? Klimatu brak. Laze i zbieram jakies surowce, tyle.

Nie podoba mi sie wiecej rzeczy, chocby plansza. Widzial ktos taki teren w rzeczywistosci? Wszystko ladnie symetryczne, w srodku fabryka, kazdy sobie siedzi na swoim cypelku. Wiem ze to gra i niby ma byc balans, wiec kazdy jest otoczony rzeka, ale taka symetria nie przemawia do mnie.
Tak samo jak i tunele-teleporty (co to za technologia?) i ich symetryczne rozmieszczenie.
Opisy na kartach wydarzen takie sobie. Przykladowo- owcami ( :wink: ) wywracam mecha wielkosci budynku i moge go sobie zabrac. O co biega? Co to byl za mech i do kogo nalezal? Jakim cudem owieczka wywrocila taki kolos? Moze rozdeptal i sie posliznal na wnetrznosciach? :roll: Czasami tez opis na karcie nijak sie ma do bonusu, ktory dostajemy.

Imo ta gra powinna byc ameritraszem z klimatem i opowiescia (te arty sa naprawde znakomite i ten swiat az prosi sie o fajna historie), albo powinna miec drewniane komponenty i kosztowac polowe z tego. 300zl za eurogre to troche przegina. Choc z drugiej strony niech juz sobie bedzie, milosnicy euro tez niech maja choc jedna ladna gre :)

Nie twierdze ze to zly tytul, po prostu nie dla mnie, wynudzilem sie i nie sprawialo mi przyjemnosci granie. Nie tego oczekiwalem po zobaczeniu, jak gra wyglada. Daje 5/10 w skali bgg, zagrac zagram jak mnie beda namawiac, ale raczej niechetnie.
ODPOWIEDZ