Viceroy / Namiestnik (Yuri Zhuravljov)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Trolliszcze »

https://boardgamegeek.com/thread/140571 ... ts-card-65
https://boardgamegeek.com/thread/140294 ... play-right

Zamieszanie wynikało m.in. z faktu, że pojawiło się FAQ (jak się okazuje nieoficjalne), gdzie ta zasada była zmieniona. Jedna istotna reguła, o której łatwo zapomnieć: nie można zabranej karty zagrać na piątym poziomie (bo nie można tam zagrywać kart praw). Co do reszty, masz oczywiście rację.
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: GFP »

Trolliszcze pisze:Niech się wydawnictwo zainteresuje, spisuje te błędy i zrobi prędko jakieś FAQ. Przeczytałem kartę prawa nr 65 i, hmm, lekko zwątpiłem. Zaraz sobie zerknę na "Radę państwa".

Zbieramy wszystko w jedno miejsce. ;) FAQ niebawem.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: zakwas »

Problem z zagraniem "jak kartę praw" polega na tym, że rozumiem, że zagrywam ją za darmo tak jak kartę praw, ale zagrywając kartę praw stosuję się do tekstu na niej, a nie dostaję bonusy z poziomu na którym staje postać - to raz. Dwa, czy mogę za darmo zagrać TYLKO w najbliższej następnej turze, czy każdej następnej? Trzy - czy jeżeli zagrywam za darmo tak jak w wariancie pierwszym (bez bonusów postaci), to czy mogę zagrać też jako postać, zapłacić i zgarnąć bonusy?

Interpretacji tej karty moze być pewnie jeszcze więcej. ;)
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Tony23 »

Nie ma zadnego problemu z ta karta.
Zagrywasz jak karte praw czyli nie placac kosztow i nie mozesz na 5 levelu, a nastepnie wykonujesz akcje z karty.
Co tu jest niejasnego? Na karcie praw tez jest dzialanie za ktore nie placisz, na kartach postaci jestt koszt wystawienia (ktory tu pomijasz) i dzialanie ktore wykonujesz po wylozeniu karty

Dwa- tak jak jestt napisane dokladnie na karcie, mozesz to zrobic w ktorejkolwiek z nastepnych tur.

Trzy- nie ma znaczenia, bo obowiazuje jeden- wystawiasz za free i bierzesz bonus w zaleznosci od levelu
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: ChlastBatem »

Piettrucha pisze:
Trolliszcze pisze:Niech się wydawnictwo zainteresuje, spisuje te błędy i zrobi prędko jakieś FAQ. Przeczytałem kartę prawa nr 65 i, hmm, lekko zwątpiłem. Zaraz sobie zerknę na "Radę państwa".

Zbieramy wszystko w jedno miejsce. ;) FAQ niebawem.
Nastawienie godne podziwu! Cały czas walczycie i dbacie o graczy! Jesteście super :D Czekam na ładne FAQ do druku.
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Shimrod »

Pytanie z innej beczki, w instrukcji stoi, że żetony klejnotów mają różne obramowania, jako ułatwienie dla daltonistów. Było to zdaje się wprowadzone w wersji Mayday na rynki zachodnie. Z kolorami problemów nie mam, ale z ciekawości przyjrzałem się żetonom i różnic w obramowaniach nie dostrzegam, wszystkie są identyczne.
Też tak macie, czy różnice jednak są? Może to kwestia wypraski z żetonami? Zacząłem się zastanawiać, bo miałem rosyjską.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: zakwas »

Tony23 pisze:Nie ma zadnego problemu z ta karta.
Zagrywasz jak karte praw czyli nie placac kosztow i nie mozesz na 5 levelu, a nastepnie wykonujesz akcje z karty.
Co tu jest niejasnego? Na karcie praw tez jest dzialanie za ktore nie placisz, na kartach postaci jestt koszt wystawienia (ktory tu pomijasz) i dzialanie ktore wykonujesz po wylozeniu karty
W instrukcji jest napisane, że po zagraniu karty prawa rozpatrujesz efekt jaki ona przynosi - karta postaci nie daje efektu, tylko przyznaje nagrody (tak jest napisane w instrukcji). To co robisz, to interpretacja zasad tak jak Ci pasuje i tak jak uważasz, czytając instrukcję co do słowa możesz dojść do zupełnie innych wniosków i też w świetle instrukcji i tekstu na karcie będą to wnioski ok.
Tony23 pisze: Dwa- tak jak jestt napisane dokladnie na karcie, mozesz to zrobic w ktorejkolwiek z nastepnych tur.
Jest napisane dokładnie: "w następnej turze", więc nie jest to oczywiste czy tylko w bezpośrednio następującej (ograniczającej miejsce zagrania karty) czy w każdej innej.

P.S.: Uwierz mi, nie jestem złośliwy, po prostu ludzie czepiają się większych pierdół w instrukcjach/zapisach. Ja tylko chcę wskazać gdzie leży pies pogrzebany i czemu akurat ta karta w ogóle wywołuje dyskusję.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Tony23 »

zakwas pisze: P.S.: Uwierz mi, nie jestem złośliwy, po prostu ludzie czepiają się większych pierdół w instrukcjach/zapisach. Ja tylko chcę wskazać gdzie leży pies pogrzebany i czemu akurat ta karta w ogóle wywołuje dyskusję.
Spoko spoko, wiem o co Ci chodzi. Tylko właśnie dlatego, że ludzie sie czepiają jakiś głupich rzeczy jest tyle innych nadinterpretacji. A zasady są proste i nie ma co kombinować.


co do drugiego: "you may play it as a law card in any following turn." - tak jest w wersji ang, która mam. jest "any" a nie "a", chyba, ze mój ang coś szwankuje i źle tłumaczę.


a co do pierwszego: to z tym efekt nagroda to nie do końca. W ang instrukcji str 7, 2 akapit: odnosi się ogólnie do zagrywania kart i w ostatnim zdaniu jest, że po zagraniu karty należy rozpatrzeć efekt- odnosi się to do kart postaci i kart praw. Przy kartach postaci później faktycznie jest używane słowo nagroda, ale wcześniej w teorii jest podany efekt.

A tak na chłopski rozum (choć to akurat jest własna interpretacja, czego nie lubię)- jaki byłby bonus z tej karty gdyby nie dostawało się drugi raz bonusu z tej karty? tylko taki, że mógłbyś przenieś tą kartę w inne miejsce, co jest praktycznie żadnym zyskiem. Byłaby to jedna z najgorszych kart praw w talii.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: zakwas »

Budowałbyś w górę za darmo piramidę, lub stawiał drugi raz tę samą kartę płacąc (przy dobrym combie, też mocne, nawet jak nie za darmo).

Cały czas odnosisz się do angielskiej instrukcji, ja piszę o polskiej. Też musiałem grzebać w angielskiej żeby zinterpretować tę kartę. ;)
lukiluk
Posty: 56
Rejestracja: 04 kwie 2006, 16:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: lukiluk »

Dobrze że informacja o nieścisłościach w tłumaczeniu pojawiła się tutaj. Okazało się, że pierwszą partię rozegrałem właśnie na złej zasadzie, dobierając przy pasowaniu kamienie tylko jednego koloru - instrukcja co do tego nie dawała podstaw do jakichkolwiek wątpliwości :roll: z kartą "apelacja" też miałem w pierwszej partii sporą zagwozdkę.
Mam jeszcze pytanie - czy jedyną opcją na zdobycie dodatkowych kart praw, oprócz tych 3 z którymi zaczynamy, jest ich dobranie jako "nagrody" po wyłożeniu danej postaci?

Sama gra po 2 partiach 2-osobowych wydaje się bardzo fajna i z potencjałem na możliwości rozwoju w różnych wybranych kierunkach. Najważniejsze że 2 połówce póki co się podoba :wink: Przy czym tak od połowy gry mam wrażenie bardzo krótkiej kołderki, ale nie wiem czy ta gra tak ma czy to kwestia tego że jesteśmy początkujący.
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: GFP »

ChlastBatem pisze:
Piettrucha pisze:
Trolliszcze pisze:Niech się wydawnictwo zainteresuje, spisuje te błędy i zrobi prędko jakieś FAQ. Przeczytałem kartę prawa nr 65 i, hmm, lekko zwątpiłem. Zaraz sobie zerknę na "Radę państwa".

Zbieramy wszystko w jedno miejsce. ;) FAQ niebawem.
Nastawienie godne podziwu! Cały czas walczycie i dbacie o graczy! Jesteście super :D Czekam na ładne FAQ do druku.

Będzie, będzie - umieścimy na stronie jak tylko się okaże ile jest faktycznie nieścisłości. Za nie z góry przepraszamy i obiecujemy poprawę :)

Piszcie tutaj ze wszelkimi nieścisłościami - tak, żeby FAQ był dopracowany :)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: citmod »

Hej, do dziś nie otrzymałem żadnego info dot odbioru gry z paczkomatu. Napisałem maila do bsamel@gamesfactory.pl ale nie otrzymałem odpowiedzi. Ktoś tutaj pomoże w tej kwestii?
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: GFP »

citmod pisze:Hej, do dziś nie otrzymałem żadnego info dot odbioru gry z paczkomatu. Napisałem maila do bsamel@gamesfactory.pl ale nie otrzymałem odpowiedzi. Ktoś tutaj pomoże w tej kwestii?
Faktycznie gdzieś nam Twój mail utknął - sprawdź skrzynkę- czeka już na Ciebie odpowiedź. :)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: misioooo »

Paczkomaty mają kłopot - przepełnienie :)
Wczoraj odbierałem Namiestnika (od kolegi wysłany, z zamówienia zbiorowego) i paczuszkę jakąś inną...
Jedna była w paczkomacie, a druga... kurier inpostu wydawał osobiście z auta, kolejka jak na poczcie i auto po dach zawalone paczkami :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: AkitaInu »

To fakt, są przepełnione.

U mnie 3 razy kurier jednego dnia uzupełniał paczkomat, zawsze dostawałem paczki ok 12 a tamtego dnia ok 17.30 dopiero.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: hutriel »

misioooo pisze:Paczkomaty mają kłopot - przepełnienie :)
Wczoraj odbierałem Namiestnika (od kolegi wysłany, z zamówienia zbiorowego) i paczuszkę jakąś inną...
Jedna była w paczkomacie, a druga... kurier inpostu wydawał osobiście z auta, kolejka jak na poczcie i auto po dach zawalone paczkami :)
To jest standardowe rozwiązanie w okresie przedświątecznym. Zwie się to chyba "mobilny paczkomat".
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: GFP »

Dzień Darmowej Dostawy + mikołaj. Zawsze tak jest między 1 a 6 grudnia. ;)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Trolliszcze »

Dorzucam do FAQ:

W instrukcji PL czytamy: "Jeżeli umieszczone zostaną w ten sposób cztery ostatnie karty ze stosu, oznacza to, że rozgrywana będzie ostatnia tura gry".
Ponieważ, jak wynika z instrukcji, nowe karty dobierane są przed Fazą Rozwoju, oznaczałoby to, że BIEŻĄCA tura jest ostatnią (a o cztery dociągnięte właśnie karty nie będzie się już toczyć licytacja). Tymczasem w instrukcji EN: "If the last four character cards are revealed from the deck, this means that the next turn will be the last one in the game". Tekst w instrukcji polskiej powinien więc brzmieć: "[...] oznacza to, że następna tura gry będzie ostatnią". Błąd o tyle kuriozalny, że słowo next - którego zabrakło w przekładzie - jest wytłuszczone w oryginale.
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Dzika Mrówka »

No w tej instrukcji takich kwiatków jest trochę. Autor tłumaczenia chyba nie wie, że to nie literatura piękna i trzeba tłumaczyć wszystko dosłownie. Kolejny przykład, podczas pasowania w instrukcji naszej jest: "Każdy gracz z kolejki dobiera wszystkie trzy żetony, nim zrobi to następny", a w angielskiej jest : "Each player in order takes all tokens they should take." Tłumacz chciał od siebie przypomnieć nam, że bierzemy podczas pasowania trzy żetony, ale zapomniał, że jeszcze bierzemy za śrubki.
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Ryu »

W takim razie odpuszczam weekendowe granie w Namiestnika. Nie chce mi się męczyć.
Poczekam na FAQ bo tych "kwiatków" to widzę, że trochę jednak jest. Szkoda...
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: zakwas »

Ryu pisze:W takim razie odpuszczam weekendowe granie w Namiestnika. Nie chce mi się męczyć.
Poczekam na FAQ bo tych "kwiatków" to widzę, że trochę jednak jest. Szkoda...
Nie no, po dwóch czytaniach instrukcji i jakimś gameplay na YT da się grać. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Gromb »

Czy na BGG nie ma przypadkiem fanowskiego tłumaczenia instrukcji. Tam też są jakieś kwiatki?
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Trolliszcze »

Nie dramatyzowałbym od razu, że nie można grać. Można, to bardziej nieścisłości niż błędy wypaczające rozgrywkę - większości rzeczy domyślimy się po lekturze całości instrukcji. Jak w przykładzie powyżej, gdzie w polskiej instrukcji widnieje informacja o trzech żetonach. Wiadomo, że można ich wziąć więcej, wynika to z całości zasad, a słowo "trzy" pojawia się raczej wskutek niepotrzebnej nadgorliwości (choć intencja paradoksalnie była dobra - żeby przypomnieć zasadę). Na szczęście Namiestnik ma stosunkowo proste zasady, ja pewnie zasiądę do niego dziś wieczorem.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: Ryu »

Ja nigdzie nie napisałem że nie można grać tylko że ja nie będę ;)
Mam dziesiątki innych gier i poczekam sobie spokojnie na FAQ. Nie pali mi się, szczególnie że mam kilka gier na półce które czekają na swoją pierwszą rozgrywkę także... Luz :)
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Namiestnik (Viceroy)

Post autor: GFP »

Zgodnie z obietnicą.... w zakładce pliki do pobrania znajdziecie FAQ do Namiestnika w wersji do druku.

http://gamesfactory.pl/namiestnik/
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
ODPOWIEDZ