Baronia

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Baronia

Post autor: Wosho »

Nie ma jeszcze tematu o nowej grze Rebela.
Pojawiła się instrukcja:
http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,563/Baronia.html
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Baronia

Post autor: evenstar »

Kolejna gra o prostych zasadach (na plus), ciekawe czy sie nie znudzi po kilku partiach, bo wydaje sie dość schematyczna. Nasuwa mi się skojarzenie z Osadnikami z Catanu.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Iesthir
Posty: 286
Rejestracja: 18 lut 2015, 10:33

Re: Baronia

Post autor: Iesthir »

Gra prosta i szybka (co jest plusem), ale nie porywa, a przynajmniej mnie nie porwała.

Być może wynika to z tego, że liczyłem na grę bardziej agresywną, z dynamicznie zmieniającą się sytuacją na planszy, a jak się okazało podczas rozgrywki, główny nacisk położony jest na umiejętne blokowanie rozwoju przeciwnika.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Baronia

Post autor: Bea »

Jakiego typu jest to gra? Euro strategia, przygodówka? Ktoś może nagrał już filmik z rozgrywki?
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Baronia

Post autor: Rocy7 »

Z zasad wynika ze jest to dosc prosta strategia z naciskiem na blokowanie rozwoju przeciwnika.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: Baronia

Post autor: KubaP »

Territory control z wyścigiem, kto pierwszy wypełni wspólny cel (jak w Osadnikach z Catanu, gdzie ktoś musi zdobyć 10 pkt i to kończy grę).
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Baronia

Post autor: BartP »

Z dość wyraźną negatywną interakcją. Czyli nie dla mnie.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Baronia

Post autor: Rune »

Ciekawe, jak sprawować się będzie na dwie osoby, bo przeczytaniu instrukcji mam wrażenie, że czym większy skład tym lepiej.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Baronia

Post autor: Rune »

Na BGG pojawiły się wrażenia gracza po jednej rozgrywce, cyt.:

I got a chance to play it last night.

Similar to Splendor (by the same designer), the game is short on rules and feels close to an abstract game, but my opinion is that this is more fun and interactive than Splendor.

Here, you simply place pieces on a board, move them around, and try to replace them with bigger pieces. There's also the possibility of direct conflict with other players (taking their pieces out with yours). As player settlements start to collide, this becomes an inevitable part to slow down other players from reaching the goal. But the game plays at such a brisk pace that it never feels like someone just unmade the last hour of your life.

Although it's a pure abstract without any luck (beyond the terrain setup), it also doesn't have a lot of apparent depth beyond what already seems obvious from the first play, but I'm certainly no expert. I just don't know how many times this game will play without feeling routine.

Overall, I enjoyed the game and would try it again, but maybe some kind of variable scoring a la Kingdom Builder could have really shaken this game up in way that would really pull me back.


Prosto, bez drugiego dna i bez twista, czyli, jak Splendor ale czy tak samo przyjemny.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Baronia

Post autor: ChlastBatem »

Czyli tytuł, który działa ale bez polotu i z dużym zagrożeniem, że szybko się znudzi. Nie wiem czemu taka gra powstaje skoro nawet nie stara się być hitem. Chyba wolę coś lepszego postawić na stół, co też wykorzystuje podobne mechaniki... chociażby Gra o tron albo Small World.

Chociaż patrząc na Splendor to przeciętna gra może stać się czymś popularnym i to bardzo (ku "naszym" zdziwieniom).
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Baronia

Post autor: BartP »

Trudno porównywać Baronię mającą trwać (wedle BGG) 45 minut z Grą o Tron, czyli 4-godzinnym (jak nie więcej) molochem. Choćby zestawienie tego aspektu jasno odpowiada na Twoje pytanie, czemu takie gry powstają. Ponadto wiele osób na forum ceni Splendor, więc myślę, że doczekała się aprobaty po obu stronach "barykady".
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Baronia

Post autor: ChlastBatem »

Nigdy nie grałem (nawet w pełnym składzie) w Grę o tron dłużej niż 2,5 h. Mocno przesadzasz, nie rób z tego Talismana.

Ale zgadza się, Splendor ma swoich graczy i jest małym fenomenem mimo nudnej rozgrywki, bez klimaty, czysta i to banalna kalkulacja. Splendor wygrywa i jest popularny dzięki swojej prostocie. Baronia może być za ciężka dla początkujących, a zbyt prosta i płytka dla doświadczonych.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Baronia

Post autor: Rune »

Zgadzam się, że Splendor jest sucharem i już po pierwszej rozgrywce nie ma znaczenia cała otoczka do gry ale nie zmienia to faktu, że gra podoba się wielu osobom i jest bardzo dobrym tytułem na początek przygody z planszówkami i nie tylko. Baronię spostrzegam raczej jako tytuł, który może być dobrym odpowiednikiem Osadników na dwie osoby. Oprawa świetna, zasady równie proste, a do zabawy wymaga mniej osób. Kwestia czego szukamy w danej chwili [WINKING FACE]
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Baronia

Post autor: Rune »

Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Iesthir
Posty: 286
Rejestracja: 18 lut 2015, 10:33

Re: Baronia

Post autor: Iesthir »

Rune pisze:Recenzja Toma z Dice Tower:
https://www.youtube.com/watch?v=XHRrE7Q5TOU
Po mojej rozgrywce w 100% zgadzam się z podsumowaniem Toma.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Baronia

Post autor: Rune »

Iesthir pisze:
Rune pisze:Recenzja Toma z Dice Tower:
https://www.youtube.com/watch?v=XHRrE7Q5TOU
Po mojej rozgrywce w 100% zgadzam się z podsumowaniem Toma.
Grałeś już? W jakim składzie?

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Iesthir
Posty: 286
Rejestracja: 18 lut 2015, 10:33

Re: Baronia

Post autor: Iesthir »

Rune pisze: Grałeś już? W jakim składzie?

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
Jak wyżej pisałem, grałem na Zjavie w prototyp. Jedną rozgrywkę. Gra faktycznie technicznie działa bardzo dobrze. Jest szybka, właściwie nie czeka się na swoją turę, z wyjątkiem może kilku tur kiedy przeciwnik się głębiej musi zastanowić, zasady są proste i klarowne, do ogarnięcia w 10 minut.

Rozłożenie początkowe jest decydowane przez graczy, a później to już czysta optymalizacja swoich ruchów, tak jak Tom wspomniał w recenzji, pod tym względem gra jest bardzo deterministyczna. Walka jest praktycznie nieopłacalna/mało emocjonująca. Trzeba naprawdę dobrze się zastanowić, czy warto walczyć, czy może jednak lepiej obejść przeciwnika. Generalnie całym clue gry jest takie rozmieszczenie swoich sił, żeby umiejętnie zablokować przeciwnika wykorzystując do tego układ planszy i pionków (góry, wioski, rycerzy itd) a jednocześnie nie zamknąć się w zbyt małym terenie. Pod tym względem gra jest bardzo podobna do Blokusa :)

Po pojedynczej partii nie miałem ochoty na powtórkę. Jest szansa, że zagrałbym pojedyncze partie, ale znowu powołując się na Toma, nie widzę, żebym grał w tą grę za rok. Gra jest solidna, szybka i dobra, ale połączenie Blokusa z zadaniem optymalizacyjnym mnie akurat nie porwało i nie emocjonowało na tyle, żeby zdecydować się na zakup.

W cenie do 100-120zł z przesyłką bym brał bez wahania bo może czasem pogram, za 140 i więcej już nie bardzo mnie kusi.
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 855
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Re: Baronia

Post autor: for2players »

Trochę pograliśmy. Taka abstrakcyjna, prosta strategia. Zagra w nią każdy. Nowicjusze szybko załapią, a bardziej zaawansowani znajdą trochę głębi. Nam przypomina Kingdom Buildera i dlatego nazwaliśmy ją w recenzji Królestwem w Budowie 2.0 ;)

I link do recenzji: http://www.for2players.pl/2015/07/baron ... ictwa.html
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Baronia

Post autor: Veridiana »

alviczka
Posty: 8
Rejestracja: 13 wrz 2015, 19:00
Lokalizacja: Kraków, Jaworzno

Re: Baronia

Post autor: alviczka »

W momencie gdy ją dostałam... przeczytałam recenzje w internecie i trochę się przeraziłam.
Pierwsza rozgrywka była porażką (nikt nie wiedział z czym to jeść + jedna osoba była wybitnie marudna i na "nie").
Później już było coraz lepiej i lepiej, i obecnie jestem ogromnym fanem, a raczej fanką, tej gry. Muszę przyznać że idealnie trafiła w mój gust i w typie rozgrywki mocno przypomina mi komputerową grę "Warlock Master of Arcane" - gry turowe to zdecydowanie coś dla mnie ;) Po kilku udanych partiach, muszę stwierdzić, że nastawienie ludzi do gry ma mega znaczenie: jeśli ktoś od początku planuje, wybiera najlepsze miejsce, wypełnia plan w 100% i tak dalej, bez żadnej swobody a każdy ruch (także pierwsze rozstawienie miast) zajmuje mu kilka-kilkanaście minut... to faktycznie rozgrywka może być dość przewidywalna i nudna; podobnie jeśli grałoby się "na serio" z osobą, która dopiero poznaje grę i nie opanowała wszystkich zasad.
Swoją drogą: Aby utrudnić sobie grę, można odjąć ilość wiosek - tak, by nie można było wygrać bez interakcji z przeciwnikiem/przeciwnikami.
ODPOWIEDZ