Patchwork (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Patchwork

Post autor: pezetto »

pezetto pisze:Ja zdaje się najwięcej ugrałem 29 pkt.
EDIT: Wczoraj 3 puste pola na koniec i 43 punkty. Listy gratulacyjne proszę przesyłać na adres... :mrgreen:
Stan
Posty: 73
Rejestracja: 21 lis 2013, 23:10

Re: Patchwork

Post autor: Stan »

Za to u nas rekord to 36:24 :) ale kto wie co przyniesie kolejny wieczor ;)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Patchwork

Post autor: mauserem »

żona mnie bije... :oops:
gra jest świetna, poziom rozkminy gotuje głowę, a ta franca z palcem w nosie mnie bije... ech...
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Patchwork

Post autor: pan_satyros »

Mnie właśnie siostra sklepała 33 do 27 ;p
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Patchwork

Post autor: zakwas »

pezetto pisze:
pezetto pisze:Ja zdaje się najwięcej ugrałem 29 pkt.
EDIT: Wczoraj 3 puste pola na koniec i 43 punkty. Listy gratulacyjne proszę przesyłać na adres... :mrgreen:
Dzisiaj znajoma grała trzeci (!) raz i zrobił 43 z jednym pustym. Trzeba przeadresować listy. ;)
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Patchwork

Post autor: siefczyk »

PEŁNA plansza :-) i 34 pkt na liczniku. Aczkolwiek idealnie podchodziły mi poszczególne skrawki i zgarnąłem 4 łatki do tego. Córka za to niepocieszona była, bo skończyła na -24 :-/
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Patchwork

Post autor: KubaP »

siefczyk pisze:PEŁNA plansza :-) i 34 pkt na liczniku. Aczkolwiek idealnie podchodziły mi poszczególne skrawki i zgarnąłem 4 łatki do tego. Córka za to niepocieszona była, bo skończyła na -24 :-/
Czy córka ma 4 lata? :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Patchwork

Post autor: ChlastBatem »

siefczyk pisze:PEŁNA plansza :-) i 34 pkt na liczniku. Aczkolwiek idealnie podchodziły mi poszczególne skrawki i zgarnąłem 4 łatki do tego. Córka za to niepocieszona była, bo skończyła na -24 :-/
Czy dumny ojciec wie, że córka już nie pogra z tatusiem? :D
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Patchwork

Post autor: Bea »

siefczyk pisze:PEŁNA plansza :-) i 34 pkt na liczniku. Aczkolwiek idealnie podchodziły mi poszczególne skrawki i zgarnąłem 4 łatki do tego. Córka za to niepocieszona była, bo skończyła na -24 :-/
No toś dowalił. :(
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Patchwork

Post autor: Kal-El83 »

siefczyk pisze:PEŁNA plansza :-) i 34 pkt na liczniku. Aczkolwiek idealnie podchodziły mi poszczególne skrawki i zgarnąłem 4 łatki do tego. Córka za to niepocieszona była, bo skończyła na -24 :-/
:lol: :lol: :lol:
MVP sezonu regularnego
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Patchwork

Post autor: siefczyk »

KubaP pisze:
siefczyk pisze:PEŁNA plansza :-) i 34 pkt na liczniku. Aczkolwiek idealnie podchodziły mi poszczególne skrawki i zgarnąłem 4 łatki do tego. Córka za to niepocieszona była, bo skończyła na -24 :-/
Czy córka ma 4 lata? :)
Zdecydowanie starsza, bo 8 i do tej pory zazwyczaj wygrywaliśmy na zmianę :-) Na Twoim miejscu nie dyskredytowałbym umiejętności dzieciaków, szczególnie jak ich nie znasz, bo za dużo razy widziałem, jak uważający się za doświadczonych graczy dostawali bęcki od 8-10 -latków :-) ich mina po rozgrywce bezcenna :-)
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1531
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 184 times
Been thanked: 562 times

Re: Patchwork

Post autor: Ayaram »

siefczyk pisze:PEŁNA plansza :-) i 34 pkt na liczniku. Aczkolwiek idealnie podchodziły mi poszczególne skrawki i zgarnąłem 4 łatki do tego. Córka za to niepocieszona była, bo skończyła na -24 :-/
Obrazek

;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Patchwork

Post autor: KubaP »

siefczyk pisze:
KubaP pisze:
siefczyk pisze:PEŁNA plansza :-) i 34 pkt na liczniku. Aczkolwiek idealnie podchodziły mi poszczególne skrawki i zgarnąłem 4 łatki do tego. Córka za to niepocieszona była, bo skończyła na -24 :-/
Czy córka ma 4 lata? :)
Zdecydowanie starsza, bo 8 i do tej pory zazwyczaj wygrywaliśmy na zmianę :-) Na Twoim miejscu nie dyskredytowałbym umiejętności dzieciaków, szczególnie jak ich nie znasz, bo za dużo razy widziałem, jak uważający się za doświadczonych graczy dostawali bęcki od 8-10 -latków :-) ich mina po rozgrywce bezcenna :-)
Przepraszam, nie miałem zupełnie zamiaru Cię urazić, sam mam czterolatkę i wiem, jak dzieciaki potrafią nas zaskoczyć ;)
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Patchwork

Post autor: citmod »

Ja dziś zagrałem dwie pierwsze partie. Pierwszą wygrałem mając 42 pkt (jedno puste pole na koniec) i nawet nie wiedziałem jak dobry był to wynik, póki nie zagraliśmy drugi raz i przegrałem z jakimś kilkunastu punktowym minusem. :P
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Patchwork

Post autor: siefczyk »

Ayram - dobre :-) na szczęście tak to nie wygląda :-):-):-) bo bym się załamał :-):-):-)

KubaP - wiesz, czym skorupka za młodu tym na starość będziesz miał komu te pudła przekazać :-)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Patchwork

Post autor: c08mk »

Najgorsze w tej grze jest to, że my myślimy na strategią, analizujemy każdy ruch, a kobieta na koniec wygrywa i mówi że po prostu dokładała to pasowało.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Patchwork

Post autor: sqb1978 »

Czy mógłby ktoś w kilku słowach porównać Patchwork do Zamków Burgundii, Carcassonne i Rialto? Chodzi mi o poziom móżgożerności, losowość, regrywalność.
W te 3 gry sporo gramy we dwójkę z żoną i mimo początkowej niechęci do tematyki w końcu Patchwork przykuł moją uwagę.
Tylko czy to nie jest zbyt prosta i płytka gra?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Patchwork

Post autor: carlos »

To jest prosta gra na przyjemne granie w 2 osoby. Nie znajdziesz tam tego co w wymienionych przez Ciebie tytułach. Patchwork jest "lżejszy" nawet od Carcassonne. :)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Patchwork

Post autor: mckil »

carlos pisze:To jest prosta gra na przyjemne granie w 2 osoby. Nie znajdziesz tam tego co w wymienionych przez Ciebie tytułach. Patchwork jest "lżejszy" nawet od Carcassonne. :)
Nie podpisuję się. Moim zdaniem dużo zależy od współgracza i jeżeli on sprawnie nas obserwuje i wie "czego nam trzeba" to zaczyna się kombinowanie jak się poruszyć żebym ja wziął to co chce a on nie dostał tego co mu pasuje. Moim zdaniem to jest ciut wyżej od Carca, gdzie (znowu moim zdaniem) nie mamy aż takiego wpływu na przeciwnika i jego wynik. W obu przypadkach można grać na zupełnym luzie i wtedy dla mnie obie gry prezentują taki sam poziom "mózgożerości".
Jeżeli chodzi o losowość to dla mnie Patchwork, to najmniej losowa gra z wszystkich tu wymienionych (no można by się sprzeczać nad Zamkami) . Losowość występuje tylko na początku gdzie losujemy "planszę", która będzie obowiązywała w tej grze a co za tym idzie gra ma b.dobrą regrywalność. Reszta to już nasz pomysł na grę. Ja natomiast bardzo polecam spróbować bo gra (jak na tak proste zasady i czas rozgrywki) daje dość duże pole do kombinowania i satysfakcje po rozgrywce. Jak mam grać na dwie osoby w Carca albo w Patcha ( a może nawet i Rialto) to zawsze wybiorę Patchworka.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Patchwork

Post autor: Trolliszcze »

IMHO Patchwork jest lżejszy od Carcassonne. Carcassonne w doświadczonym gronie to wredna gra ze sporą dawką negatywnej interakcji, w Patchworku tego nie ma.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Patchwork

Post autor: carlos »

mckil pisze:
carlos pisze:To jest prosta gra na przyjemne granie w 2 osoby. Nie znajdziesz tam tego co w wymienionych przez Ciebie tytułach. Patchwork jest "lżejszy" nawet od Carcassonne. :)
Nie podpisuję się. Moim zdaniem dużo zależy od współgracza i jeżeli on sprawnie nas obserwuje i wie "czego nam trzeba" to zaczyna się kombinowanie jak się poruszyć żebym ja wziął to co chce a on nie dostał tego co mu pasuje. Moim zdaniem to jest ciut wyżej od Carca, gdzie (znowu moim zdaniem) nie mamy aż takiego wpływu na przeciwnika i jego wynik. W obu przypadkach można grać na zupełnym luzie i wtedy dla mnie obie gry prezentują taki sam poziom "mózgożerości".
Jeżeli chodzi o losowość to dla mnie Patchwork, to najmniej losowa gra z wszystkich tu wymienionych (no można by się sprzeczać nad Zamkami) . Losowość występuje tylko na początku gdzie losujemy "planszę", która będzie obowiązywała w tej grze a co za tym idzie gra ma b.dobrą regrywalność. Reszta to już nasz pomysł na grę. Ja natomiast bardzo polecam spróbować bo gra (jak na tak proste zasady i czas rozgrywki) daje dość duże pole do kombinowania i satysfakcje po rozgrywce. Jak mam grać na dwie osoby w Carca albo w Patcha ( a może nawet i Rialto) to zawsze wybiorę Patchworka.

W każdej grze dużo zależy od współgracza.

W Carcassonne(podstawka) masz cztery elementy punktujące, zależnie od tego jak położysz pionka. Wpływ na przeciwnika ma się duży o ile starasz się podkradać miasta, pola itd.
W Patchworku element jest jeden, więc zastanawiasz się tylko nad tym jak to dobrze ułożyć, żeby na koniec mieć jak najmniej ujemnych punktów, ponieważ losowość polega tutaj na tym, że nigdy nie wiesz, które dokładnie płytki będziesz mógł kupić. Nie da się zaplanować kilku ruchów do przodu.

W żadnym wypadku nie jest to krytyka tej gry. Z żoną czasami gramy w Patchworka i jest przyjemnie. :)

A porównywanie Patchworka do Zamków czy Rialto wg mnie nie ma zupełnie sensu.
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Patchwork

Post autor: metyu »

Wredna gra ze sporą dozą losowości, w patchworku tego nie ma ;)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Patchwork

Post autor: c08mk »

sqb1978 pisze:... i mimo początkowej niechęci do tematyki w końcu Patchwork przykuł moją uwagę.
Miałem dokładnie takie samo podejście na początku, teraz u mnie to jest gra nr 1 dla dwojga : )

Wejdź na stronę wydawnictwa rebela i pobierz instrukcję. Jest na prawdę krótka, a jako doświadczony gracz myślę że będziesz w stanie sobie z wizualizować jak Patchwork będzie chodził.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Patchwork

Post autor: mckil »

carlos pisze:
mckil pisze:
carlos pisze:To jest prosta gra na przyjemne granie w 2 osoby. Nie znajdziesz tam tego co w wymienionych przez Ciebie tytułach. Patchwork jest "lżejszy" nawet od Carcassonne. :)
Nie podpisuję się. Moim zdaniem dużo zależy od współgracza i jeżeli on sprawnie nas obserwuje i wie "czego nam trzeba" to zaczyna się kombinowanie jak się poruszyć żebym ja wziął to co chce a on nie dostał tego co mu pasuje. Moim zdaniem to jest ciut wyżej od Carca, gdzie (znowu moim zdaniem) nie mamy aż takiego wpływu na przeciwnika i jego wynik. W obu przypadkach można grać na zupełnym luzie i wtedy dla mnie obie gry prezentują taki sam poziom "mózgożerości".
Jeżeli chodzi o losowość to dla mnie Patchwork, to najmniej losowa gra z wszystkich tu wymienionych (no można by się sprzeczać nad Zamkami) . Losowość występuje tylko na początku gdzie losujemy "planszę", która będzie obowiązywała w tej grze a co za tym idzie gra ma b.dobrą regrywalność. Reszta to już nasz pomysł na grę. Ja natomiast bardzo polecam spróbować bo gra (jak na tak proste zasady i czas rozgrywki) daje dość duże pole do kombinowania i satysfakcje po rozgrywce. Jak mam grać na dwie osoby w Carca albo w Patcha ( a może nawet i Rialto) to zawsze wybiorę Patchworka.

W każdej grze dużo zależy od współgracza.

W Carcassonne(podstawka) masz cztery elementy punktujące, zależnie od tego jak położysz pionka. Wpływ na przeciwnika ma się duży o ile starasz się podkradać miasta, pola itd.
W Patchworku element jest jeden, więc zastanawiasz się tylko nad tym jak to dobrze ułożyć, żeby na koniec mieć jak najmniej ujemnych punktów, ponieważ losowość polega tutaj na tym, że nigdy nie wiesz, które dokładnie płytki będziesz mógł kupić. Nie da się zaplanować kilku ruchów do przodu.

W żadnym wypadku nie jest to krytyka tej gry. Z żoną czasami gramy w Patchworka i jest przyjemnie. :)

A porównywanie Patchworka do Zamków czy Rialto wg mnie nie ma zupełnie sensu.
Jeżeli tak oceniasz tę grę (Patchworka) to naprawdę rozmijamy się w jej postrzeganiu na poziomie podstawowym a ja dokładnie to samo mógłbym napisać o Carcassonne :wink: . Zero kontroli i liczenie na ślepy traf jeżeli chodzi o kafelek. W Patchworku widzisz jak ułożone są łatki na całą grę i że przeciwnik może kupić do 3 łatek od pionka a do tego wiesz ile ma pieniędzy więc naprawdę można co nieco przewidzieć. W Carcassonne nie wiesz co wylosuje przeciwnik i co ty wylosujesz więc jeżeli chodzi o losowość to moim zdaniem w Patchworku jest jej dużo mniej. To natomiast sprowadza się do tego że w Carca gra (imho oczywiście) sprowadza się do jak najlepszego ułożenia akurat WYLOSOWANEGO kafelka. Myślisz tylko w tym momencie. W Patchworku natomiast dochodzi zarządzanie czasem, guzikami i położeniem pionka. Moim zdaniem to dużo więcej niż dołożenie jednego kafelka do planszy.
Trolliszcze pisze:(...) Carcassonne w doświadczonym gronie to wredna gra ze sporą dawką negatywnej interakcji(...)
Co do tego zgoda. Carcassonne potrafi być wredny.

Co do porównań z ZB i Rialto to oczywiście Patchwork to inna skala gry ale ja odniosłem się tylko do losowości i regrywalności.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Patchwork

Post autor: Ardel12 »

Jak dla mnie Car a Patch to dwie różne gry. Car jest znacznie bardziej losowy z większą liczbą graczy, w 2 zawsze można zawierzyć prawdopodobieństwu, że w końcu wyciągniemy co potrzeba. Z kolei w Patch da się czasem rozegrać kilka tur pod rząd, wtedy maszynka optymalizacyjna aż się pali, tylko zawsze tych guzików tak mało..

Z dziewczyną grywam w oba tytuły i nie mogę jasno stwierdzić, że Patch czy Car jest lepsze. Oba tytuły mają swoje plusy/minusy z kolei w Car gramy wyłącznie z dodatkami po ograniu podstawki.
ODPOWIEDZ