Patchwork (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Patchwork

Post autor: c08mk »

W sumie to Patchwork jest chyba najbardziej podobny do Suburbii.

Widać jakie kafelki są dostępne, jaka jest ich cena, jakie są korzyści z kafelka lub korzyści z podebrania go przeciwnikowi.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Patchwork

Post autor: ChlastBatem »

Patchwork jest głębszą grą niż Carcassonne. Nie ma tak ogromnej losowości, kontrolujesz grę, analizujesz ruchy. Masz wybór w każdej rundzie.

Natomiast Carcassonne jest dobre dla początkujących. Gdy do tej gry usiądą wyjadacze, którzy analizują całą rozgrywkę to niestety wygrywa gracz, który ma więcej szczęścia. Dlatego od dawna (mimo wielu dodatków) niechętnie siadam do Carca, staram się omijać tej zabójczej losowości. To, że każdy dodatek tylko zbędnie poszerza gamę funkcji, pionków itp. to nie znaczy, że gra się robi bardziej strategiczna czy mniej losowa. Główny mechanizm gry przekreśla jej kontrolowanie. Drugą sprawą jest też to, że wiele dodatków w Carca jest na siłę i są słabe.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Patchwork

Post autor: Veridiana »

Znajoma, gdy była mała (7 lat) ścigała się pewnego razu z tatą w drodze do szkoły, do której ją zawsze odprowadzał. Sama zaproponowała, to sama zebrała owoce. Tata wystrzelił jak z procy, zniknął z oczu, zostawił dziecko daleko za sobą i triumfalnie powitał zapłakaną i zdyszaną dziewczynkę pod szkołą okrzykiem "Pierwszy!".
Ayaram pisze:
siefczyk pisze:PEŁNA plansza :-) i 34 pkt na liczniku. Aczkolwiek idealnie podchodziły mi poszczególne skrawki i zgarnąłem 4 łatki do tego. Córka za to niepocieszona była, bo skończyła na -24 :-/
Obrazek

;)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Patchwork

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Patchwork

Post autor: crsunik »

Pytanko, macie jakiś pomysł na urozmaicenie gry? Po kilkudziesięciu rundach z małżowiną robi się trochę nudnawo
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Patchwork

Post autor: zakwas »

Grajcie w rozbieranego. ;)
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Patchwork

Post autor: Kal-El83 »

zakwas pisze:Grajcie w rozbieranego. ;)
+1 :twisted:
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Patchwork

Post autor: esztfke »

Ja jedyne na co wpadłem to wprowadzenie możliwości kupowania kafelków spośród np. 5 a nie 3 do przodu. Irytowała mnie losowość szczególnie na początku rozgrywki kiedy kupowanie kafelków z guzikami jest imo kluczowe dla całej rozgrywki.
Stan
Posty: 73
Rejestracja: 21 lis 2013, 23:10

Re: Patchwork

Post autor: Stan »

crsunik pisze:Pytanko, macie jakiś pomysł na urozmaicenie gry? Po kilkudziesięciu rundach z małżowiną robi się trochę nudnawo
Samej rozgrywki to nie zmienia, ale za to ma +1 do klimatu :)

Pozdrawiam
Stan
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Patchwork

Post autor: crsunik »

Ktoś coś wie o nowym wydaniu w wykonaniu Lacerty?
http://www.lacerta.pl/index.php/9-artyk ... topad-2015

To jest po prostu dodruk pod nowym szyldem?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Patchwork

Post autor: GeQ »

crsunik pisze:Ktoś coś wie o nowym wydaniu w wykonaniu Lacerty?
http://www.lacerta.pl/index.php/9-artyk ... topad-2015

To jest po prostu dodruk pod nowym szyldem?
Zakładam, że chodzi o kwestię współpracy pomiędzy wydawnictwami. Skoro Uwe wydawany jest u nas przez Lacerte to nastąpiła zmiana wydawcy w ramach stałej współpracy.

Tak samo jak jakiś czas temu Rebel przejął Dixita.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Patchwork

Post autor: medicus »

MisterC pisze:Żeby nie mnożyć pytań i domysłów:

Lacerta / Rebel - objaśnienie
To proszę jeszcze o objaśnienie do tego objaśnienia
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Patchwork

Post autor: Lubel »

medicus pisze:
MisterC pisze:Żeby nie mnożyć pytań i domysłów:

Lacerta / Rebel - objaśnienie
To proszę jeszcze o objaśnienie do tego objaśnienia
Na ostatniej (51) stronie wątku jest wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Patchwork

Post autor: Legun »

Przy jakiejś okazji wpadła mi do głowy myśl-pytanie: czy dałoby się zagrać w Patchwork we czwórkę, mając dwa egzemplarze gry? Konieczne byłoby co prawda wymyślenie miejsc na drugi zestaw łatek, lecz poza tym to chyba nie widać przeszkód. Na razie nikt z najbliższych znajomych nie ma swojej gry, lecz jedna czeka na półce jako prezent, więc kto wie, może będzie okazja. Gdyby ktoś wcześniej spróbował, to chętnie poczytam relację.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Patchwork

Post autor: ChlastBatem »

Legun pisze:Przy jakiejś okazji wpadła mi do głowy myśl-pytanie: czy dałoby się zagrać w Patchwork we czwórkę, mając dwa egzemplarze gry? Konieczne byłoby co prawda wymyślenie miejsc na drugi zestaw łatek, lecz poza tym to chyba nie widać przeszkód. Na razie nikt z najbliższych znajomych nie ma swojej gry, lecz jedna czeka na półce jako prezent, więc kto wie, może będzie okazja. Gdyby ktoś wcześniej spróbował, to chętnie poczytam relację.
Będzie za mało łatek jeśli gra na 4 osoby będzie na jednej głównej planszy. Również zmniejszy się o wiele kontrola i planowanie praktycznie będzie niemożliwe, za dużo chaosu. IMO można sobie kombinować, czemu nie. Ale gra będzie popsuta. Autor na pewno testował wiele wariantów.
Awatar użytkownika
Macok
Posty: 171
Rejestracja: 18 gru 2011, 22:58
Lokalizacja: NeoGliwice 3
Has thanked: 10 times
Been thanked: 8 times

Re: Patchwork

Post autor: Macok »

Mysle ze najprostrzym rozwiazaniem do przetestowania bylo by polozyc dwie latki w jednym miejscu i pierwsze dwie osoby je zbieraja.

Tak, chaos bedzie spory i ciezko bedzie obrac jakas strategie, ale sprobowac dla zabawy? Czemu nie.
Spoiler:
Owned
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Patchwork

Post autor: zakwas »

Widziałbym to tak, że łatki leżą po dwie na sobie, biorąc tę z wierzchu przesuwamy pionek za tę pojedynczą tak żeby następny gracz (albo my) nie mógł jej wziąć w najbliższej turze.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Patchwork

Post autor: Andy »

Na zakończenie jednej z ostatnich partii miałem na planszy trzy "niezabudowane" pola. To mój osobisty rekord, nikt w domu też nie miał lepszego niż ten wyniku. A jak jest u Was?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Patchwork

Post autor: GeQ »

Niezabudowane pola to jedno, wynik to drugie. Choć często idzie w parze. Mimo to pochwalić trzeba wynik.
Ja szczerze nie wypracowalem sobie techniki: czy zbierać drogie ale guzikodajne, czy tanie i duże powierzchniowo.
Dużo też zależy od losowegi rozmieszczenia i przeciwnika. :P
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Patchwork

Post autor: Andy »

W Patchworku nie ma jednej i oczywistej drogi do zwycięstwa, dlatego lubię tę grę! :)

W partii z trzema pustymi polami akurat wygrałem, ale w pytaniu chodziło mi raczej o to, czy takie zabudowanie planszy zdarza się często, bo ja w innych grach nie zbliżałem się nawet do tego wyniku.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Patchwork

Post autor: Shogman »

Andy pisze:Na zakończenie jednej z ostatnich partii miałem na planszy trzy "niezabudowane" pola. To mój osobisty rekord, nikt w domu też nie miał lepszego niż ten wyniku. A jak jest u Was?
Pamiętam że raz brakło mi jednej łatki do pełnego zabudowania. Ale ostatnio nawet miałem punkty na minusie, więc nie zawsze jest tak kolorowo :P
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Patchwork

Post autor: zbazyl86 »

Na około 30 rozegranych partii dotychczas jeden jedyny raz udało mi się pozostawić puste tylko 2 pola. Generalnie jednak pustych pól pozostaje 7+. Nie pamiętam dobrze, ale w wątku dotyczącym najlepszych wyników, ktoś pisał, że zabudował całą planszę, także ponoć da się to zrobić.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Patchwork

Post autor: Andy »

Czyli jeszcze dużo przede mną do osiągnięcia! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Arcus
Posty: 37
Rejestracja: 16 gru 2014, 10:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Patchwork

Post autor: Arcus »

Mojej żonie ostatnio udało się zapełnić prawie całą planszę - tylko jedno pole zostało wolne. Ale mimo wszystko ja wygrałem, mając 11 dziur - ale za to dużo guzików.
Ona idzie zawsze w dużo tanich fragmentów, ja kupuję drogie, ale z guzikami. Zazwyczaj wyniki mamy podobne, często o zwycięstwie decyduje bonus "7x7".

P.S. Muszę się pochwalić - żadne z nas nie miało jeszcze ujemnego wyniku (choć czasem było blisko)
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Patchwork

Post autor: AnaCross »

Podczas około 20-25 partii które rozegrałam, to raz udało mi się zabudować całą planszę :) Zwykle nie zostaje mi więcej niż 5 wolnych pól. Wiadomo czasem noga się powinie i wychodzi bardziej siatka niż kołderka ^ ^". Zwykle obieram taktykę, by brać łatki, które zabierają najmniej czasu. Im mniej czasu zajmuje łatka i daje więcej guzików tym bardziej optymalna jest :)
ODPOWIEDZ