Elizjum (Matthew Dunstan, Brett J. Gilbert)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Elizjum (Matthew Dunstan, Brett J. Gilbert)

Post autor: evenstar »

Jestem ciekawa tej gry, wygląda obiecująco http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,567 ... ysium.html
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 86 times

Re: Elizjum

Post autor: windziarz44 »

Grałem w prototyp na Zjavie i jest średnio. Niby fajnie ale zbyt wiele determinują karty, z których budujemy silniczek. Jest kilka patentów (wypraska, akcje robione za pomocą meepli, których kolor determinuje sporo), ale trochę wtórne. Myślę, że spodoba się rodzinnym graczom.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Elizjum

Post autor: evenstar »

W ile osób grałeś?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 86 times

Re: Elizjum

Post autor: windziarz44 »

3 osoby.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: REBEL.pl »

Elizjum już dostępne. Tym, którzy jeszcze się wahają nad tą grą bardzo polecamy videorecenzję Toma Vasela oraz Zee Garcii w Dice Tower, zwłaszcza podsumowanie.

Gdybyśmy chcieli opisać tę grę w kilku słowach to powiedzielibyśmy, że to coś pomiędzy 7 Cudami Świata, a Race for the Galaxy, bliżej mu nawet do tej drugiej gry.

Nam szczególnie do gustu przypadła ilość kombinacji przygotowania do gry dająca nam 56 różnych możliwych ustawień gry w zależności od zestawów wybranych kart. Ilość kombinacji i zależności pomiędzy tymi losowymi układami to zaś cecha, która z miejsca nas kupiła. Zwłaszcza kiedy dodać do tego prosty mechanizm zdobywania kart, który stawia przed graczami kolejne dylematy.
Już za chwilę zaczną pojawiać się pierwsze recenzje i videorecenzje.

Więcej o grze na naszej stronie wydawnictwa (link).

Obrazek
windziarz44 pisze:Myślę, że spodoba się rodzinnym graczom.
Najprawdopodobniej również się spodoba :) Ale nie jest to gra, którą my scharakteryzowalibyśmy jako grę rodzinną (Carassonne, Osadnicy z Catanu, Wsiąść do Pociągu) - Dice Tower mówił o niej "Race for the Galaxy" albo ciut niżej jeśli chodzi o ilość informacji i kombinacji, które musi opanować gracz do komfortowej gry.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 86 times

Re: Elizjum

Post autor: windziarz44 »

REBEL.pl pisze:
windziarz44 pisze:Myślę, że spodoba się rodzinnym graczom.
Najprawdopodobniej również się spodoba :) Ale nie jest to gra, którą my scharakteryzowalibyśmy jako grę rodzinną (Carassonne, Osadnicy z Catanu, Wsiąść do Pociągu) - Dice Tower mówił o niej "Race for the Galaxy" albo ciut niżej jeśli chodzi o ilość informacji i kombinacji, które musi opanować gracz do komfortowej gry.

Grze jest zdecydowanie bliżej do 7 cudów niż Race for the Galaxy, stąd odniesienie do familijnych graczy.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: palladinus »

Zagrałem na Pyrkonie i przyznam się, że 7 cudów w niej nie zauważyłem.
Kluczem do gry to zależność między bardzo dużą liczbą kart. Mnóstwo komb i wymyśl, które najlepsze. Albo przewidź, co dojdzie i co się opłaca zbierać. Grafiki bardzo ładne i generalne wrażenia pozytywne. Do ogrania.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: pan_satyros »

palladinus pisze:Zagrałem na Pyrkonie i przyznam się, że 7 cudów w niej nie zauważyłem.
Kluczem do gry to zależność między bardzo dużą liczbą kart. Mnóstwo komb i wymyśl, które najlepsze. Albo przewidź, co dojdzie i co się opłaca zbierać. Grafiki bardzo ładne i generalne wrażenia pozytywne. Do ogrania.
U nas podobnie, dobra, rzemieślnicza karcianka, która jednak nie powala niczym czego bym gdzieś wcześniej nie widział. Bardziej przypominała nam Splendor ze zdolnościami kart, niż 7 Cudów.
Warta uwagi szczególnie, gdy z karciankami opartymi na kombinacjach kart nie miało się wcześniej do czynienia. Wydaje się być właśnie takim naturalnym krokiem dalej na drabince zaawansowania, zaraz po wspomnianym Splendorze.
W naszej kolekcji na pewno jakiś czas zostanie, jako lekka odskocznia pozwalająca spędzić 45 minut na rozgryzaniu karcianych zależności.

Więcej informacji o smaczkach zasad i kilka słów o ewentualnych minusach w recenzji: http://pelnapara.znadplanszy.pl/2015/04 ... aje-greka/
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Elizjum

Post autor: Piehoo »

Mi z kolei Elizjum bardzo podeszło. Jestem wielkim fanem 7 Cudów, ale faktycznie dużo podobieństw tutaj nie widać. (chyba że piękne ilustracje + brak klimatu :))
Moim zdaniem bliżej jednak do Race for the Galaxy,tylko z większą interakcją. Trochę polemizowałbym traktowania jako "lekkiej karcianki" jak nazwał to Adam. Wczoraj graliśmy partię z wyłączeniem Ateny i Zeusa, momentami mózg gotował się od ilości opcji.
Zainteresowanych zapraszam do:
Rozgrywki
Recenzji
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: pan_satyros »

Piehoo pisze:Mi z kolei Elizjum bardzo podeszło. Jestem wielkim fanem 7 Cudów, ale faktycznie dużo podobieństw tutaj nie widać. (chyba że piękne ilustracje + brak klimatu :))
Moim zdaniem bliżej jednak do Race for the Galaxy,tylko z większą interakcją. Trochę polemizowałbym traktowania jako "lekkiej karcianki" jak nazwał to Adam. Wczoraj graliśmy partię z wyłączeniem Ateny i Zeusa, momentami mózg gotował się od ilości opcji.
Zainteresowanych zapraszam do:
Rozgrywki
Recenzji
Owszem kombinacji kart jest sporo jednak ich zrozumienie i to jak wpisano je w zasady podst. nadal jest lekkie i proste. W race juz tak różowo nie jest - tam każdy ma swoją rękę, trzeba przewidywać całą turę do przodu, można szukać konkretnych kart w talii poprzez wybranie konkretnej akcji. Tutaj wszystkie informacje są jawne, karty pojawiają się w określonej liczbie i to na ich bazie analizujemy, a samych akcji/faz jest znacznie mniej.
Wszystko to jednak nie oznacza ze gra staje się oczywista. Jest klarowna w obrębie zasad podstawowych, co pozwala na uzyskanie lekkości bez popadania w jednoznaczne wybory. To starałem się udać w tekście i słowo lekki jest nierozerwalnie związane z całą recenzją.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Elizjum

Post autor: Piehoo »

pan_satyros pisze:
Piehoo pisze:Mi z kolei Elizjum bardzo podeszło. Jestem wielkim fanem 7 Cudów, ale faktycznie dużo podobieństw tutaj nie widać. (chyba że piękne ilustracje + brak klimatu :))
Moim zdaniem bliżej jednak do Race for the Galaxy,tylko z większą interakcją. Trochę polemizowałbym traktowania jako "lekkiej karcianki" jak nazwał to Adam. Wczoraj graliśmy partię z wyłączeniem Ateny i Zeusa, momentami mózg gotował się od ilości opcji.
Zainteresowanych zapraszam do:
Rozgrywki
Recenzji
Owszem kombinacji kart jest sporo jednak ich zrozumienie i to jak wpisano je w zasady podst. nadal jest lekkie i proste. W race juz tak różowo nie jest - tam każdy ma swoją rękę, trzeba przewidywać całą turę do przodu, można szukać konkretnych kart w talii poprzez wybranie konkretnej akcji. Tutaj wszystkie informacje są jawne, karty pojawiają się w określonej liczbie i to na ich bazie analizujemy, a samych akcji/faz jest znacznie mniej.
Wszystko to jednak nie oznacza ze gra staje się oczywista. Jest klarowna w obrębie zasad podstawowych, co pozwala na uzyskanie lekkości bez popadania w jednoznaczne wybory. To starałem się udać w tekście i słowo lekki jest nierozerwalnie związane z całą recenzją.
Fakt, podstawowa mechanika jest dosyć klarowna, jednak nie jest to do końca wyznacznikiem "lekkości" gry. Dobrym przykładem jest LaHavre którego podstawy są bardzo łatwe do zrozumienia, jednak w praktyce wychodzi bardzo ciężka gra ekonomiczna. Dla mnie ciężkość gry zazwyczaj związana jest z ilością dostępnych opcji w danym momencie. Tutaj czuję że jest bardzo dużo czynników którę muszę brać pod uwagę, abstrahując że wybieram z ograniczonej liczby kart. Ciężaj jest tutaj też bardzo mocno determinowany przez poszczególne talie. (jedne dają tylko punktowanie na koniec i kasę, inne większą ilość akcji i dodatkowe planowanie przyszłej rundy.)
Trochę się boję że ktoś po przeczytaniu "lekka" może sobie wyobrazić takie Tokaido, Small Worlda czy Świat Dysku, a to jednak inny kaliber.
Oczywiście sama recenzja (jak zwykle ;)) pierwsza klasa.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 640 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: pan_satyros »

hmm chyba masz rację, że dla osób nowych to konkretne użycie słowa lekki - mimo, że podparte wyrażeniem "absorbująca intelektualnie karcianka" może być nieco mylące. Podobnie jak Ty rozróżniam lekkość rozgrywki od klarowności zasad. Tutaj jednak trudno mi było samą rozgrywkę nazywać ciężką. Średnio-ciężka też wydaje się być nie na miejscu, lżejsza klasa średnia to już bliżej. Postaram się gdzieniegdzie nadać tekstowi kilku szlifów, by dokładniej wskazać to, co miałem na myśli.
Dzięki za uwagi - zawsze są mile widziane ;)
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: sztefyn »

Jaki jest rozmiar koszulek na karty do Elizjum?
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: Elizjum

Post autor: siepu »

Grałem raz, póki co bardzo na plus. Gra w draft, zaskakująco ciężka bo trzeba wymyślić nie tylko co najlepsze dla nas, ale także co najlepsze dla przeciwników (żeby przewidzieć co zostanie). Niestety podatna na AP, ale mimo to chcę więcej.
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Elizjum

Post autor: pioma10 »

sztefyn pisze:Jaki jest rozmiar koszulek na karty do Elizjum?
63,5 x 88
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: sztefyn »

pioma10 pisze:
sztefyn pisze:Jaki jest rozmiar koszulek na karty do Elizjum?
63,5 x 88
Dzięki :)
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Elizjum

Post autor: JimmyPL »

Miałem okazję wczoraj zagrać, dwuosobowo.

Gra w tej konfiguracji działa świetnie aczkolwiek mam wrażenie że wtedy jest trochę większa losowość, poprostu mało kart trafi na stól, przez co leganda rodu jest dosyć trudna do skończenia.

Niemniej jednak wykonanie super, ale karty warto zakoszulkować. Możliwości wiele, czacha dymi. Cecha gry: nie ma co dużo planować do przodu(wiadomo karciankowa losowość), tylko co turę próbujemy wykorzystać maksymalnie to co można czyli jest na stole. Myślę, że w więcej osób będzie więcej możliwości i opcji. Plus za negatywną interakcję, a zablokowanie komuś wykonania misji bardzo boli. No i kluczowy temat to odpowiedni moment przeniesienia kart z Domeny do Elizjum.

Ogółem pierwsze wrażenie bardzo pozytywne.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5226
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 522 times
Been thanked: 1818 times
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: Gambit »

Zapraszam do obejrzenia mojej wideorecenzji Elizjum.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Elizjum

Post autor: eventide »

Jedno pytanie. Dlaczego "DOMENA"? Czy to jest kolejny babol tłumaczeniowy "domain"?

Poza tym, widzę, że logika to dla autora gry, a poniekąd Rebela, pojęcie obce:

Z instrukcji:

W swojej turze gracz może wykorzystać moce kart ze swojej DOMENY,
przestrzegając następujących zasad:
• Nie może korzystać z mocy karty przeniesionej do ELIZJUM (zob. dalej).
• Może skorzystać z mocy kilku kart znajdujących się w jego DOMENIE w trakcie
jednej tury.
• Nie może używać mocy natychmiastowych, aktywowanych oraz mocy Eleusis
swoich kart w trakcie tury innego gracza.


No skoro "ze swojej DOMENY", to raczej nie z "ELIZJUM" i skoro "w swojej turze", to przecież wiadomo, że nie w trakcie tury innego gracza. Litości!

Czy ktoś tą instrukcję przeczytał przed publikacją?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Elizjum

Post autor: BartP »

Oj tam, oj tam, wg mnie się czepiasz. Czasami pewne rzeczy warto powtarzać i 3 razy, żeby się ugruntowały. Instrukcja ma Cię nauczyć grać i jak coś przeoczysz w jednym miejscu, to dobrze, jeśli inny ustęp Ci o tym przypomni. Ja np. nie lubię, jak jakieś kluczowe rzeczy są wspominane w jednym tylko miejscu gdzieś tam w zdaniu, bo potem tego nie można znaleźć w trakcie gorączkowego wertowania instrukcji podczas gry.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Elizjum

Post autor: xilk »

Grałem w tę grę wczoraj w 4 osoby. Osobiście mnie ona nie porwała. Grafiki naprawdę ładne, klimat starożytnej Grecji też lubię. Kwestia pierwszeństwa naprawdę ciekawie rozwiązania. Zatem czemu nie chwyciło? Cóż, naprawdę gra jest bardzo losowa i premiuje ona raczej graczy, którzy już znają karty lub mają po prostu szczęście. Starałem się grać szybko, a w efekcie ciężko było zapamiętać działanie każdej karty.

Może kiedyś jeszcze spróbuję tej gry, ale raczej nie będzie ona należała do mojej listy top.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Elizjum

Post autor: Bary »

Wiadomo coś może o dodatkach do Elizjum?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Elizjum

Post autor: Karit »

xilk pisze:Grałem w tę grę wczoraj w 4 osoby. Osobiście mnie ona nie porwała. Grafiki naprawdę ładne, klimat starożytnej Grecji też lubię. Kwestia pierwszeństwa naprawdę ciekawie rozwiązania. Zatem czemu nie chwyciło? Cóż, naprawdę gra jest bardzo losowa i premiuje ona raczej graczy, którzy już znają karty lub mają po prostu szczęście. Starałem się grać szybko, a w efekcie ciężko było zapamiętać działanie każdej karty.

Może kiedyś jeszcze spróbuję tej gry, ale raczej nie będzie ona należała do mojej listy top.
Miałem dokładnie tak samo.
Do tego przeszkadza mi fakt że wszystkie karty są dostępne już od pierwszego roku. Powinien być jakiś podział na 3 lata - na początek karty bardziej "produkcyjne", na koniec więcej punktujących. Jakoś mi nie udało się zrobić fajnego silniczka, może przez fakt iż pierwsze zagranie miałem kiepskie a w drugim podebrano mi karty i ostatecznie 2 pierwsze kolejki był do niczego. Normalnie bym się tym nie martwił, ale gra nie wybacza takiego błędu i do końca byłem już na przegranej pozycji.
Jak ktoś kiedyś przyniesie to mogę zagrać, sam jednak na pewno nie kupię i tez specjalnie nie będę proponował rozgrywki.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Elizjum

Post autor: Rigidigi »

Mało informacji o tej grze. Wszędzie liczne wyprzedaże. Pewno niedługo zniknie z półek. Żal nie sprawdzić. Zamówiłem zatem za 85pln i przekonam się osobiście dla kogo ta gra.
ODPOWIEDZ