Orleans (Reiner Stockhausen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Orleans

Post autor: Tuminure »

Ja mam wrażenie, że w tej grze dokładnie o to chodzi. Tj. podróżowanie i stawianie faktorii jest celem gry, a całą resztę robi się przy okazji i właściwie głównie tam zdobywa się przewagi.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: palladinus »

Kasper pisze:50 punktów - czyli miałeś 10 żetonów sukna. 3 raz wydarzenie w którym płaci się za produkty (Podatek) czyli 9 punktów mniej a więc 41.
Strategia na "faktorie" i "mieszczan" 8 faktorii i 6 mieszczan = 14x6 (ścieżka rozwoju) = 84 punkty plus to co po drogach się chwyci...plus wydarzenia Przychód i Dzień Targowy...

Może za mało grałem ale próbowałem różnych konfiguracji min. na kasę i produkcję; na produkcję i faktorie; samą produkcję. Żadna nie była tak skuteczna jak faktorie plus mieszczanie i ścieżka rozwoju.

I żeby nie było. Bardzo czekałem na tę grę, więc wkurzam się jeszcze bardziej, że albo mi coś umyka albo jest tak jak pisze Bowman.
Ale przecież każdy chyba chce postawić faktorie, więc wybudowanie wszystkich przy ogarniętych graczach jest dość trudnę. Ciężko oprzeć na tym całą strategie, bo w połowie gry może się okazać, że Ci się to nie uda i nici z wygranej.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: josiu »

Nawet jeśli tak jest to nie sprzedawajcie gry, bo z tego co sie zorientowałem dodatek Handel i Intryga da o wiele więcej możliwości. Btw. Ile zdobywacie punktów na koniec gry? Grałem na razie trzy razy i mój rekord to 147,ale mam wrażenie, że można o wiele wiecej.
dave8
Posty: 746
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 93 times

Re: Orleans

Post autor: dave8 »

Kasper pisze:50 punktów - czyli miałeś 10 żetonów sukna. 3 raz wydarzenie w którym płaci się za produkty (Podatek) czyli 9 punktów mniej a więc 41.
Strategia na "faktorie" i "mieszczan" 8 faktorii i 6 mieszczan = 14x6 (ścieżka rozwoju) = 84 punkty plus to co po drogach się chwyci...plus wydarzenia Przychód i Dzień Targowy...

Może za mało grałem ale próbowałem różnych konfiguracji min. na kasę i produkcję; na produkcję i faktorie; samą produkcję. Żadna nie była tak skuteczna jak faktorie plus mieszczanie i ścieżka rozwoju.

I żeby nie było. Bardzo czekałem na tę grę, więc wkurzam się jeszcze bardziej, że albo mi coś umyka albo jest tak jak pisze Bowman.
To już trochę zależy jak się ułożą wydarzenia. Możesz mieć 2x Dzień targowy w pierwsze 4-5 rund i punktów już masz sporo mniej.
Dodatkowo zależy też w ile osób grałeś. Z mojego doświadczenia wynika, że w 3 osoby już można się ładnie blokować. W 4 pewnie jeszcze ciężej i wtedy trzeba szukać alternatyw.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Orleans

Post autor: bogas »

Kasper pisze:50 punktów - czyli miałeś 10 żetonów sukna. 3 raz wydarzenie w którym płaci się za produkty (Podatek) czyli 9 punktów mniej a więc 41.
Strategia na "faktorie" i "mieszczan" 8 faktorii i 6 mieszczan = 14x6 (ścieżka rozwoju) = 84 punkty plus to co po drogach się chwyci...plus wydarzenia Przychód i Dzień Targowy...
Przepraszam czy to dotyczy gry solo?! Jeśli ktoś zgarnia 6 mieszczan to się pytam w jaką grę w tym czasie grali pozostali? ;)
Sprawdziłem nawet (bloczki na wyniki jednak są fajne) :P i u nas na 4 graczy zwycięzca zgarnia między 120 a 140 punktów. W grze 2 osobowej od 140 do 165 punktów (chociaż czasem i 120 wystarczyło). Czyli jeszcze z tych 84 trochę trzeba nazbierać. Nie mniej o ile mnie pamięć nie myli to poziom przyzwoitości dla poziomu wiedzy to minimum 3.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Na dwóch graczy miałem 160 pkt.
Za mnożnik czyli faktorie+mieszczanxrozwój miałem tylko 48 pkt, przy czym rozwój miałem na maxa ale olałem faktorię i mieszczan.
Rozwój miałem na maxa bo potrzebny mi był do budynku Piekarnia.
Za to żona miała faktorie na maksa ale słaby mnożnik chyba x3, ale za to za monety miała 73 pkt.
Tak więc jest duże pole manewru, ale jak ktoś sobie wbije do głowy jedną opcję i tak zawsze będzie grał to nie ma się co dziwić że gra mu się szybko znudzi.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: Kasper »

bogas pisze:
Kasper pisze:50 punktów - czyli miałeś 10 żetonów sukna. 3 raz wydarzenie w którym płaci się za produkty (Podatek) czyli 9 punktów mniej a więc 41.
Strategia na "faktorie" i "mieszczan" 8 faktorii i 6 mieszczan = 14x6 (ścieżka rozwoju) = 84 punkty plus to co po drogach się chwyci...plus wydarzenia Przychód i Dzień Targowy...
Przepraszam czy to dotyczy gry solo?! Jeśli ktoś zgarnia 6 mieszczan to się pytam w jaką grę w tym czasie grali pozostali? ;)
Sprawdziłem nawet (bloczki na wyniki jednak są fajne) :P i u nas na 4 graczy zwycięzca zgarnia między 120 a 140 punktów. W grze 2 osobowej od 140 do 165 punktów (chociaż czasem i 120 wystarczyło). Czyli jeszcze z tych 84 trochę trzeba nazbierać. Nie mniej o ile mnie pamięć nie myli to poziom przyzwoitości dla poziomu wiedzy to minimum 3.
Pozostali grali w tę samą grę usiłując zgarnąć punkty innym sposobem.
Dr. Nikczemniuk pisze:Na dwóch graczy miałem 160 pkt.
Za mnożnik czyli faktorie+mieszczanxrozwój miałem tylko 48 pkt, przy czym rozwój miałem na maxa ale olałem faktorię i mieszczan.
Rozwój miałem na maxa bo potrzebny mi był do budynku Piekarnia.
Za to żona miała faktorie na maksa ale słaby mnożnik chyba x3, ale za to za monety miała 73 pkt.
Tak więc jest duże pole manewru, ale jak ktoś sobie wbije do głowy jedną opcję i tak zawsze będzie grał to nie ma się co dziwić że gra mu się szybko znudzi.
Duże pole manewru to kolego masz w Trajanie w Orlean niestety mniejsze. I piszę właśnie o tym, że próbowałem wygrać innymi strategiami ale żadna nie okazała się wystarczająco skuteczna.
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Orleans

Post autor: Bowman »

Dobra Panowie. Skoro mówicie, że są jakieś inne sposoby to jeszcze powalczę :D Może coś mi umyka.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Orleans

Post autor: Tycjan »

Czekacie na dodatki? :)

“Orlean: Inwazja” oraz “Orlean: Handel i Intryga” już niebawem na Wspieram.to.

Link: http://wspieramto.znadplanszy.pl/2017/0 ... -medialny/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Kolega Kasper niech zapoda liczbę graczy i adekwatne do tego zdobycze punktowe.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: Kasper »

5 gier w składzie dwuosobowym i 8 gier w 3 osoby. Wyniki w granicach 130 - 150 pkt. (dwie osoby) i 110 - 140 pkt. (trzy osoby).
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Orleans

Post autor: bogas »

Kasper pisze:
bogas pisze:
Kasper pisze:50 punktów - czyli miałeś 10 żetonów sukna. 3 raz wydarzenie w którym płaci się za produkty (Podatek) czyli 9 punktów mniej a więc 41.
Strategia na "faktorie" i "mieszczan" 8 faktorii i 6 mieszczan = 14x6 (ścieżka rozwoju) = 84 punkty plus to co po drogach się chwyci...plus wydarzenia Przychód i Dzień Targowy...
Przepraszam czy to dotyczy gry solo?! Jeśli ktoś zgarnia 6 mieszczan to się pytam w jaką grę w tym czasie grali pozostali? ;)
Sprawdziłem nawet (bloczki na wyniki jednak są fajne) :P i u nas na 4 graczy zwycięzca zgarnia między 120 a 140 punktów. W grze 2 osobowej od 140 do 165 punktów (chociaż czasem i 120 wystarczyło). Czyli jeszcze z tych 84 trochę trzeba nazbierać. Nie mniej o ile mnie pamięć nie myli to poziom przyzwoitości dla poziomu wiedzy to minimum 3.
Pozostali grali w tę samą grę usiłując zgarnąć punkty innym sposobem.
Czy aby na pewno? Na torze rozwoju leży jeden mieszczanin i to zaraz na początku, więc nawet nie nastawiając się na ten tor można go zdobyć. A drugi jest za najwięcej faktorii. Czyli z tej "wygrywającejijedyniesłusznej" strategii jest maks. 2. Chyba musisz porozmawiać ze współgraczami :mrgreen:
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Kasper pisze:5 gier w składzie dwuosobowym i 8 gier w 3 osoby. Wyniki w granicach 130 - 150 pkt. (dwie osoby) i 110 - 140 pkt. (trzy osoby).
A zatem niczego nie udowodniłeś.
Mój przykład rozgrywki podałem wyżej.
139 do 160 dla mnie. Ja olałem faktorie a żona rozwój, co pokazuje że każdy szedł swoją drogą i wyszło jak wyszło a punktacja nie odbiega od tej co podałeś.
Ja widzę spory potencjał w tej grze i kilka dróg do zwycięstwa.
Przy czterech graczach chętnych na faktorie będzie masakra i wyścig, więc albo będziesz się przepychał albo pójdziesz inną drogą.
Tak jak ktoś już napisał, jeśli oprzesz swoją strategię o jeden cel nie podpierając się niczym innym to będzie za mało.
Uważam że każda opcja jest dobra ale najważniejsze jest zachowanie odpowiedniego balansu i bycie elastycznym bo plan może nie wypalić i trzeba uruchomić plan B a potem nawet C.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: Kasper »

Wydawało mi się, że kolega Bowman otrzymał odpowiedź na interesujące go pytanie i nie musimy wałkować tej kwestii no ale widocznie nie.
Powiem tak, mnie nie musicie przekonywać, a ja nie muszę nic nikomu udowadniać. Cieszy mnie, że widzicie w tej grze więcej niż ja i mam nadzieję, iż osoba która w dniu dzisiejszym nabyła ode mnie Orlean również będzie tak samo zadowolona jak wy. Ja zainwestuję kasę w coś co może bardziej przypadnie mi do gustu.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Orleans

Post autor: bogas »

Kasper pisze:Wydawało mi się, że kolega Bowman otrzymał odpowiedź na interesujące go pytanie i nie musimy wałkować tej kwestii no ale widocznie nie.
Powiem tak, mnie nie musicie przekonywać, a ja nie muszę nic nikomu udowadniać. Cieszy mnie, że widzicie w tej grze więcej niż ja i mam nadzieję, iż osoba która w dniu dzisiejszym nabyła ode mnie Orlean również będzie tak samo zadowolona jak wy. Ja zainwestuję kasę w coś co może bardziej przypadnie mi do gustu.
Tylko, że jest różnica między "gra nie w moim guście" a "gra jest skopana, bo ma strategię wygrywającą".
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: Kasper »

Zacytuj proszę moją wypowiedź, że gra jest skopana.
O ile dobrze pamiętam potwierdziłem jedynie, że z MOJEGO DOŚWIADCZENIA jedyną słuszną i wygrywającą strategią jest budowa maksymalnej ilości faktorii plus zdobycie maksymalnego mnożnika na ścieżce rozwoju.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: Wincenty Jan »

Wookie dodał dzisiaj recenzję Orleanu, odsłuchałem do połowy i recenzja zniknęła. Byłem ciekaw jego opinii bo jak coś krytykuje to znaczy, że gra ma szanse przypaść mi do gustu. No chyba, że recenzja bezpowrotnie wyparuje jak i recenzja innej gry :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Orleans

Post autor: bogas »

Kasper pisze:Zacytuj proszę moją wypowiedź, że gra jest skopana.
Służę uprzejmie.
Kasper pisze: O ile dobrze pamiętam potwierdziłem jedynie, że z MOJEGO DOŚWIADCZENIA jedyną słuszną i wygrywającą strategią jest budowa maksymalnej ilości faktorii plus zdobycie maksymalnego mnożnika na ścieżce rozwoju.
Awatar użytkownika
Kasper
Posty: 210
Rejestracja: 04 gru 2010, 00:04
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Orleans

Post autor: Kasper »

Nie wiem w którym miejscu piszę tu, że gra jest skopana.
Z resztą rozmowa z Tobą jest jak walenie głową w mur. Uważaj co chcesz, masz do tego prawo.
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Orleans

Post autor: Bowman »

Kasper odpuść. Z niektórymi nie warto wdawać się w dyskusję bo i tak będą wiedzieć lepiej. Nie zauważyłem żebyś pisał coś o skopaniu gry. Masz takie a nie inne doświadczenia rozumiem to. Nie ma sensu ciągnąć tematu.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Orleans

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wincenty Jan pisze:Wookie dodał dzisiaj recenzję Orleanu, odsłuchałem do połowy i recenzja zniknęła. Byłem ciekaw jego opinii bo jak coś krytykuje to znaczy, że gra ma szanse przypaść mi do gustu. No chyba, że recenzja bezpowrotnie wyparuje jak i recenzja innej gry :)
Wookie dał notę 4. Ola dała 3.
Oczywiście pojechali po wykonaniu gry. No ale cóż w końcu to średniowiecze :wink:
No i fakt recenzja znikła...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Orleans

Post autor: bogas »

Kasper pisze:Nie wiem w którym miejscu piszę tu, że gra jest skopana.
Z resztą rozmowa z Tobą jest jak walenie głową w mur. Uważaj co chcesz, masz do tego prawo.
Bowman pisze:Kasper odpuść. Z niektórymi nie warto wdawać się w dyskusję bo i tak będą wiedzieć lepiej. Nie zauważyłem żebyś pisał coś o skopaniu gry. Masz takie a nie inne doświadczenia rozumiem to. Nie ma sensu ciągnąć tematu.
To może porównanie motoryzacyjne bardziej do was przemówi. Kasper kupił samochód, odpalił go, posiedział w nim, ale nie przejechał nawet metra. Stwierdził że wg NIEGO I JEGO DOŚWIADCZENIA auto odpala, ale nie jeździ (oczywiście wg was nie stwierdza tym samym, że auto jest popsute). Natomiast okazuje się, że po prostu nie wrzucił biegu.
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Orleans

Post autor: Bowman »

Wiesz co, żałuję, że zadałem tak drażliwe pytanie. Chyba nie można mieć tu swojego zdania. Dla Twojej wiadomości od tamtego momentu rozegrałem jeszcze kilkanaście partii, moim współgraczom gra tak się podoba, iż postanowili wesprzeć dodatki więc jest generalnie cacy.
Natomiast specjalnie dla Ciebie i tylko dla Ciebie: TA GRA JEST SKOPANA BO.... (tu wpisz to co autor miał na myśli bo przecież wiesz lepiej). Teraz możesz mi udowadniać albo kazać mi udowadniać albo pisać co tam sobie chcesz... i jak będziesz pisał to pomyśl co myślę o Tobie.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: Orleans

Post autor: bogas »

Bowman pisze:Wiesz co, żałuję, że zadałem tak drażliwe pytanie. Chyba nie można mieć tu swojego zdania. Dla Twojej wiadomości od tamtego momentu rozegrałem jeszcze kilkanaście partii, moim współgraczom gra tak się podoba, iż postanowili wesprzeć dodatki więc jest generalnie cacy.
Natomiast specjalnie dla Ciebie i tylko dla Ciebie: TA GRA JEST SKOPANA BO.... (tu wpisz to co autor miał na myśli bo przecież wiesz lepiej). Teraz możesz mi udowadniać albo kazać mi udowadniać albo pisać co tam sobie chcesz... i jak będziesz pisał to pomyśl co myślę o Tobie.
Też żałuję. Faktycznie zbytnio chciałem Ci udowodnić, że pisząc o jedynie słusznej strategii wg mnie napisałeś, że gra jest skopana. Pozostaje mi jedynie przeprosić.
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Orleans

Post autor: Bowman »

Jest oki.
Tak jak napisałem moi kuple od planszówek zacierają rączki myśląc o dodatkach, dziś kolejne partie :D
ODPOWIEDZ