Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Kingdom Builder / Królestwo w budowie (Donald X. Vaccarino)

Post autor: pawel1454 »

No i stało się. Queen Games wyda nową grę Donalda X. A nie dalej jak wczoraj przeczytałem w gazecie, że był czas, kiedy nikt nie był zainteresowany jego projektami. Poza Dominionem, oczywiście.

EDIT:
A po założeniu niniejszego wątku zauważyłem wpis Yosza na Gamesfanatic.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kingdom Builder

Post autor: FortArt »

Recenzja wideo:
http://www.planszolandia.pl/index.php?o ... Itemid=112

Można by też wspomnieć o zdobyciu Spiel des Jahres 2012 ;)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Kingdom Builder

Post autor: pawel1454 »

FortArt pisze:Można by (...) wspomnieć o zdobyciu Spiel des Jahres 2012 ;)
Proszę bardzo.
9 lipca 2012 r. gra Kingdom Builder zdobyła nagrodę Spiel des Jahres 2012.
:)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: jax »

Będzie drugi dodatek do Kingdom Builder - Crossroads.
Rewelacja :)
http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... crossroads
Oprócz nowych plansz i kafelków ze zdolnościami nowa mechanika - pojawiają się meeple obok domków.

Vaccarino pisze, że ukażą się w przyszłości także trzeci i czwart dodatek.
Tymczasem drugi już na dniach. Super :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: Filip z Lublina »

Gra, po pierwszych, niezbyt dobrych opiniach okazała się bardzo fajna. Ja osobiście za nią przepadam. I to w wersji autora, a nie Jaxa;P
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Kingdom Builder

Post autor: Kaktus+ »

To i ja się zapytam, bo aż dziw bierze, że gra roku w szwablandii a u nas tak cicho o niej :)

Rozważam zakup tej gry ale nie ukrywam, że trochę się waham, czy warto? Mogę prosić o jakieś opinie, jak wypada na tle konkurencyjnych tytułów, czas rozgrywki, skomplikowanie itp.

Rozumiem, że gra jest niezależna językowo?

Z góry dziękuję za ewentualne sugestie.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: melee »

Gra byłaby super extra, gdyby trwała 20-30 min. Czasami tak jest, a czasami potrafi się ciągnąć ponad godzinę i wtedy już nie jest tak świetnie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: jax »

Kaktus+ pisze:Rozważam zakup tej gry ale nie ukrywam, że trochę się waham, czy warto? Mogę prosić o jakieś opinie, jak wypada na tle konkurencyjnych tytułów, czas rozgrywki, skomplikowanie itp.

Rozumiem, że gra jest niezależna językowo?
Gra średnio na 40 min.
Jest prawie grą logiczną - kombinowanie jak na planszy porozkładać swoje domki - wykorzystując różne zdolności pozyskiwane podczas gry - żeby na koniec (i w trakcie - to już z dodatkiem) jak najlepiej zapunktować znane od początku 3 cele. Dla mnie takie kombinowanie jest super. Czasem jest krótsze, czasem dłuższe, ale zawsze miłe.

Największy atut to regrywalność - plansze, cele i zdolności są losowane przed każdą rozgrywką. Dlatego każda gra może przebiegać zupełnie inaczej - niektóre to mini-El Grande, gdy musimy rywalizować na przewagi w sektorach, inne przypominają wyścigi w łączeniu lokacji znane z gier kolejowych) a jeszcze inne to łamanie głowy nad manewrowaniem swoimi domkami pomiędzy przeciwnikami żeby dostać się do określonych punktujących miejsc. Zdolności ruchu w kazdej grze są inne, zatem to jakby x gier logicznych w jednej.

Gra jest o tyle zależna językowo, że na 3 celach odkrytych na początku gry jest napisane do czego należy dążyć. Można to przyswoić z instrukcji.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8736
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2645 times
Been thanked: 2331 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: Curiosity »

A jest tam jakakolwiek interakcja między graczami?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Kaktus+
Posty: 161
Rejestracja: 17 kwie 2009, 12:05
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Kingdom Builder

Post autor: Kaktus+ »

dziękuję za odpowiedzi

Czuję się zachęcony do zakupu takimi opiniami :)
Trafia na moją wishlistę
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: jax »

Curiosity pisze:A jest tam jakakolwiek interakcja między graczami?
Interakcja jest spora. Pomijając cele typu: przewagi w sektorach, to na porządku dziennym jest blokowanie swoimi domkami dojść do lukratywnych miejsc lub połączeń, wyścig do żetonów dających zdolności ruchu czy kafelków ze zdolnościami destrukcyjnymi typu ;usuń komuś domek' (to ostatnie to w dodatku).

Gratuluję, Kaktus, wzbogacenia wish-listy :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: Cin »

Filip Apostoł pisze:I to w wersji autora, a nie Jaxa;P
Trochę archeologia, ale można prosić o szczegóły?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: cezner »

Gra w grupie ogranych graczy nie powinna trwać dłużej jak te 30 minut.

W tej chwili jest dobra cena Kingdom Builder na amazon.co.uk - 21 funtów. Jak się dobije czymś do 25 funtów zamówienia to przesyłka nic nie kosztuje (oczywiście w ramach Super Saver Delivery).
....
Mam już grę z Amazona. To jest wydanie międzynarodowe - 5 instrukcji oraz 5 zestawów kart określających warunki zwycięstwa w języku angielskim, francuzkim, niemieckim, holenderskim i hiszpańskim. A właściwie zestawów kart jest nawet 7 bo wersje angielskie i niemieckie są podwójne.
Awatar użytkownika
Board Game Girl
Posty: 384
Rejestracja: 28 cze 2013, 11:45

Re: Kingdom Builder

Post autor: Board Game Girl »

Zapraszam do oglądania krótkiej videorecenzji Kingdom Buildera :)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: maciejo »

melee pisze:Gra byłaby super extra, gdyby trwała 20-30 min. Czasami tak jest, a czasami potrafi się ciągnąć ponad godzinę i wtedy już nie jest tak świetnie.
Oj tak.Skusiłem się na partyjkę i już nigdy do tego nie zasiądę.Flaki i nuda z olejem :o
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Kingdom Builder

Post autor: pan_satyros »

Na amazon.de w cenie:
-9,98 euro za podstawkę http://www.amazon.de/Queen-Games-6083-K ... om+builder
-35,62 euro za komplet z dodatkami http://www.amazon.de/Queen-Games-61132- ... KAKR8XB7XF
wysyłka do Polski około 5,8 euro
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: adikom5777 »

Tyle, że wersja DE. Gra jest zależna językowo i nie każdy lubi karty po niemiecku :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6125
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 641 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Kingdom Builder

Post autor: pan_satyros »

adikom5777 pisze:Tyle, że wersja DE. Gra jest zależna językowo i nie każdy lubi karty po niemiecku :)
Zgadza się, ale nie każdy lubi też dopłacać 200 zł za kilkanaście kart po angielsku (bo PL wydania i tak nie ma), które można spokojnie mieć spisane na jakieś liście, lub spolszczyć sobie za grosze.
Mnie do tego wydania przekonał wc - podstawka to 7 kart po niemiecku ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Kingdom Builder

Post autor: kwiatosz »

Do partii i tak losuje się trzy karty, więc te 3 jakoś da radę zapamiętać, zwłaszcza jeżeli w zapamiętywaniu biorą udział 4 osoby ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: Vester »

U mnie gra się sprawdza idealnie i wszyscy nowi ją lubią. Faktem jest, ze oryginalne zasady (gra na jednej karcie) są losowe i dość często wypaczają wynik. Grałem w podstawkę ok. 30 razy i nikt mnie nie przekona, ze umiejętności niwelują los. I nie rozumiem, dlaczego autor broni tej wersji jak niepodległości...?

Natomiast gra na 2 karty odczuwalnie poprawia sytuację.

Osobiście mam w glowie wariant (inspirowany Concordią:-) ) i w styczniu go przetestuję:
Każdy gracz ma 5 kart, po jednej karcie każdego terenu. W swojej rundzie wybiera jeden i zagrywa. W kolejnej ma do wyboru juz 4 karty itd. Gdy zagra wszystkie 5, resetuje rękę. I tyle. W odwodzie czeka reguła, że jeśli chcemy szybciej odzyskać karty, tracimy tyle punktów, ile mamy kart na ręku. Czyli na torze punktacji startujemy powiedzmy na 20 pkt.
Wariant jest dość wymagający, ale nie aż tak.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Kingdom Builder

Post autor: wc »

pan_satyros pisze:Mnie do tego wydania przekonał wc - podstawka to 7 kart po niemiecku ;)
Ej no - 10 ;-)
+ 3 w dodatku + 6 w drugim dodatku

tak czy owak - 19 kart - arkusz naklejek pl załatwia sprawę :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: rzaba »

Vester pisze:U mnie gra się sprawdza idealnie i wszyscy nowi ją lubią. Faktem jest, ze oryginalne zasady (gra na jednej karcie) są losowe i dość często wypaczają wynik. Grałem w podstawkę ok. 30 razy i nikt mnie nie przekona, ze umiejętności niwelują los. I nie rozumiem, dlaczego autor broni tej wersji jak niepodległości...?

Natomiast gra na 2 karty odczuwalnie poprawia sytuację.

Osobiście mam w glowie wariant (inspirowany Concordią:-) ) i w styczniu go przetestuję:
Każdy gracz ma 5 kart, po jednej karcie każdego terenu. W swojej rundzie wybiera jeden i zagrywa. W kolejnej ma do wyboru juz 4 karty itd. Gdy zagra wszystkie 5, resetuje rękę. I tyle. W odwodzie czeka reguła, że jeśli chcemy szybciej odzyskać karty, tracimy tyle punktów, ile mamy kart na ręku. Czyli na torze punktacji startujemy powiedzmy na 20 pkt.
Wariant jest dość wymagający, ale nie aż tak.
przybliż proszę ten wariant na '2 karty'
Awatar użytkownika
Ezekiel
Posty: 226
Rejestracja: 27 sty 2010, 23:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 34 times
Been thanked: 91 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: Ezekiel »

pan_satyros pisze:Na amazon.de w cenie:
-9,98 euro za podstawkę http://www.amazon.de/Queen-Games-6083-K ... om+builder
-35,62 euro za komplet z dodatkami http://www.amazon.de/Queen-Games-61132- ... KAKR8XB7XF
wysyłka do Polski około 5,8 euro
Gdyby ktoś się przymierzał do zamówienia, to ja się chętnie bym podłączył, bo z niemieckim to u mnie słabo :mrgreen: Mam grę na radarze już od pewnego czasu, ale cena standardowa jest jednak odstraszająca.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Kingdom Builder

Post autor: wc »

rzaba pisze:przybliż proszę ten wariant na '2 karty'
pozwolę sobie się odezwać w ww kwestii:

zamiast ciągnąć jedną kartę - ciągniesz 2 i jedną z nich zagrywasz, czyli masz wybór pomiędzy 2 rodzajami terenów
i tutaj znowu mogą pojawić się warianty, np.:
a. jedną kartę zagrywasz, drugą zostawiasz na ręce i dobierasz kolejną
b. jedną kartę zagrywasz, drugą odrzucasz i dobierasz 2 nowe
c. jeśli masz na ręce 2 identyczne karty - możesz (ale nie musisz) 1 odrzucać tak długo, aż będziesz miał 2 różne

co ciekawe - w 2 dodatku jedna z lokacji pozwala właśnie na opcję b. z wyżej wymienionych, co trochę nas "rozbiło", bo zawsze gramy na 2 karty.

ale to mało - nasz drogi russ wymyślił i uskutecznia wariant bez kart! czyli nie dobiera się żadnych kart terenu (po prostu ich nie ma w grze), a 3 osady z akcji podstawowej kładę na wybrany przez siebie teren tak jakbym miał tę właśnie kartę
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Kingdom Builder

Post autor: magole »

Dzięki za informację, zamówiłem 2 sztuki, wyszło z kosztami przesyłki do Polski - 57 zł za jeden egzemplarz.
Kiedyś już miałem okazję pograć ale kolega za szybko się pozbył, teraz będę testował na mojej kopii, wersję gry z dwiema kartami :)
ODPOWIEDZ