New York 1901 (Chénier La Salle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

New York 1901 (Chénier La Salle)

Post autor: TTR_1983 »

Obrazek
premiera polskiej wersji w 2015
2-4 graczy
od 8 lat
czas gry: 45min
Zapowiedź Games Fanatic:
Jest rok 1901 i moda na olbrzymie wieżowce kwitnie w najlepsze. Ostatnie umowy spisane z miastem pozwalają sądzić, że horyzont Nowego Jorku uświetnią wkrótce kolejne wspaniałe drapacze chmur. Nowe technologie pozwalają, by nowoczesna generacja budynków sięgnęła jeszcze wyżej nieba, starając się zaspokoić głód chwały i prestiżu mieszkańców miasta, które nigdy nie śpi. Twój wuj – Panie świeć nad jego duszą – zostawił ci mały skrawek ziemi na dolnym Manhattanie. To twoja szansa, aby zacząć karierę dewelopera i budować, budować i budować coraz wyżej i więcej. Dołącz do słynnych deweloperów, przyczyniając się do ukształtowania największej metropolii świata: Nowego Jorku!

1) New Jork to wspaniała gra strategiczna o budowie wieżowców na Dolnym Manhattanie. W trakcie rozgrywki gracze skupują ziemię, stawiają wieżowce lub przeznaczają je do wyburzenia, aby wkroczyć w następną generację budynków. Na koniec gry zwycięstwo odniesie gracz, którego ulice posiadać będą najciekawszy pejzaż oraz spełnią dodatkowe cele rozgrywki.

2) Nowy Jork to rozgrywka nie tylko dla zawodowych architektów i deweloperów, ale wszystkich, którzy uwielbiają główkować! Wymaga od graczy umiejętności planowania przestrzennego, odpowiedniego wykonywania posunięć (zastępowanie poprzedniej generacji wieżowców nowszymi w kluczowym momencie) oraz sprytnego dysponowania własnym zasobami, a także rywalizowania z innymi graczami w celu wykonania losowych celów misji.

3) Nowy Jork to idealna gra dla całej rodziny: pozbawiona przemocy, rozwijająca zdolność myślenia i planowania oraz bajecznie kolorowa! Posiada proste i przejrzyste zasady oraz zapewnia szybką, ekscytującą rozgrywkę.

4) Wspaniałe wydanie gry: olbrzymia, kolorowa plansza, karty i żetony ulic, przeniosą graczy do początku XX wieku i pozwolą na ekscytującą i przejrzystą rozgrywkę, do której wielokrotnie będą chcieli wracać!
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: Pixa »

Brzmi zachecajaco :-) Suburbia mi sie podobala, a tutaj tez mamy cos z budowaniem miasta.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: wajdzik83 »

Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: Dwntn »

Zapowiada się ciekawie :-) Wiadomo juz kiedy gra trafi do sklepów?

- K.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: RunMan »

Zdaje się, że na Essen
@edit: premiery.znadplanszy potwierdzają - październik 2015
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: Tycjan »

RunMan pisze:Zdaje się, że na Essen
@edit: premiery.znadplanszy potwierdzają - październik 2015
Nie do końca byłem tego pewien, więc się upewniłem i poprawiłem na ZP. Premiera we wrześniu br.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
repek
Posty: 178
Rejestracja: 23 kwie 2005, 15:31
Lokalizacja: Kraków

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: repek »

Jeśli ktoś jest zainteresowany tą grą, to w najbliższą sobotę można ją sprawdzić w krakowskim Hexie. A przy okazji dostać w prezencie "Listy miłosne" i mieć szansę na zgarnięcie jednego z oryginalnych egzemplarzy.

Wydarzenie na FB
"Jeśli Batman jest taki sprytny, to dlaczego nosi majtki na spodnie?"
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: everan »

Chłopcy, dziewczęta - czy są już jakieś wieści na temat dostępności tej gry?
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: Przemek Bard.pl »

everan pisze:Chłopcy, dziewczęta - czy są już jakieś wieści na temat dostępności tej gry?
Gra trafi do naszego magazynu w okolicach 10 października.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: everan »

Dziękuję!
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: pezetto »

Ktoś już grał i może podzielić się swoimi wrażeniami?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: mig »

pezetto pisze:Ktoś już grał i może podzielić się swoimi wrażeniami?
Grałem na 4 osoby i zupełnie mi do gustu nie przypadła. Nic odkrywczego, nic specjalnego. Dodatkowo prawdopodobnie wytłumaczono nam zasady "nieco inaczej" niż w instrukcji, więc rozgrywka była średnio przyjemna. Do gry na tyle się zraziłem, że nawet nie miałem ochoty sprawdzić czy to z grą jest coś nie tak, czy z tłumaczącym...

Chodzi z grubsza o to, żeby najpiero dobierać odpowiednie karty konstrukcyjne a potem je zagrywać by coś zbudować. Za zbudowanie dostajemy punkty. Niezłym pomysłem jest mechanizm odblokowywania części budynków po zdobyciu iluś tam punktów. Są specjalne bonusy, które punktują nam rózne rzeczy na koniec gry (jest ich sporo, więc tutaj regrywalność jest ok). A, i jeszcze każdy ma bodajże 3 jednorazowe akcje specjalne, które pozwalają budować lepiej/szybciej/inaczej.

Wykonanie ładne (choć bez szału). Reszta przeciętna lub słaba. Masakryczna losowość w doborze kart konstrukcji (jest stosunkowo niedużo lepszych i cała masa zwykłych) powoduje, że ktoś kto ma farta odsadza innych dość mocno. U mnie po jednej grze spadło z wishlisty, gdzie wydawało się być pewniakiem do zakupu.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: kaszkiet »

Grałem w Essen i mnie też nie wciągnęła.
Nie jestem wielkim fanem gier rodzinnych, ale z tej kategorii zdecydowanie wolę Ticketa.
Może to szczegół, ale nie przemawia też do mnie budowanie trójwymiarowych wieżowców na dwuwymiarowej mapie.
Warto sprawdzić przed zakupem.
Iesthir
Posty: 286
Rejestracja: 18 lut 2015, 10:33

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: Iesthir »

Grałem raz, zgodnie z zasadami :)

Gra jest przyjemna i szybka i nieskomplikowana. Bardzo na plus jest krótkie oczekiwanie na swoją turę. Ot mamy budynki w kształtach jak z tetrisa i w swojej turze kupujemy działki, na których potem możemy coś zbudować. Możliwości jest oczywiście więcej, bo na raz można mieć tylko 4 niezabudowane działki, do tego jest kilka "poziomów" budynków itd.

Jeśli chodzi o poziom skomplikowania i kombinowania to bardzo przypomina mi Ticket to ride (pewnie oprawa graficzna też robi swoje :) ). Analogicznie, też kupujemy działki (karty wagonów) i budujemy domy (trasy) tak, żeby wybudować jak najwięcej swoich i zablokować przeciwnika.

W naszej rozgrywce praktycznie nie było negatywnej interakcji, ale bez problemu gra może zamienić się w festiwal blokowania sobie wzajemnie odpowiednich ruchów.

Grało się przyjemnie i po zakończeniu rozgrywki miałem bardzo pozytywne odczucia, teraz gra wydaje mi się nieco za prosta. W cenie 100-120zł myślę, że warto rozważyć i pewnie sam się nad nią zastanowię.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: ChlastBatem »

Nie wiem czy warto wydawać kasę na nowego ticketa w odsłonie budowania wysokościowców. Chyba za mało nowości w grze. Na plus na pewno zmienne cele/bonusy ale mimo wszystko to za mało.

Póki co inne gry na celowniku.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: mig »

ChlastBatem pisze:Nie wiem czy warto wydawać kasę na nowego ticketa w odsłonie budowania wysokościowców. Chyba za mało nowości w grze. Na plus na pewno zmienne cele/bonusy ale mimo wszystko to za mało.

Póki co inne gry na celowniku.
Mimo pewnych skojarzeń z TTR, ja bym jednak był ostrożny w takich zestawieniach. Różnic (istoitnych, praktycznie definiujących rozgrywkę) jest jednak dużo. Poziom trudności, faktycznie może być podobny, ale sama rozgrywka i wrażenuia z niej (przynajmniej u mnie) były krańcowo odmienne (Ticketa bardzo lubię - mam chyba z 10 fanowskich dodatków plus parę normalnie wydanych, więc porównanie NY z TTR jak dla mnie jest nieco obraźliwe dla TTR :/ )
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: ChlastBatem »

mig pisze:
ChlastBatem pisze:Nie wiem czy warto wydawać kasę na nowego ticketa w odsłonie budowania wysokościowców. Chyba za mało nowości w grze. Na plus na pewno zmienne cele/bonusy ale mimo wszystko to za mało.

Póki co inne gry na celowniku.
Mimo pewnych skojarzeń z TTR, ja bym jednak był ostrożny w takich zestawieniach. Różnic (istoitnych, praktycznie definiujących rozgrywkę) jest jednak dużo. Poziom trudności, faktycznie może być podobny, ale sama rozgrywka i wrażenuia z niej (przynajmniej u mnie) były krańcowo odmienne (Ticketa bardzo lubię - mam chyba z 10 fanowskich dodatków plus parę normalnie wydanych, więc porównanie NY z TTR jak dla mnie jest nieco obraźliwe dla TTR :/ )
Nie chciałem urazić :D
My mamy tylko tą dużą podstawkę 10 anniversary i tutaj widzę wiele wspólnego. Ale mam świadomość, że dodatki dają dużo więcej zabawy i gra NW 1901 im nie dorównuje.
Szkoda, że moje ładne, duże wagoniki nie będę pasować do nowego dodatku Ticketa.

Tym bardziej wiem, że mam unikać tej gry (NW 1901).
sebahaus
Posty: 16
Rejestracja: 13 sty 2010, 12:28
Lokalizacja: Kraków

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: sebahaus »

Jestem świeżo po kilku rozgrywkach w jeszcze ciepłą polską wersje Nowego Jorku.
Gra zainteresowała mnie grafikami i tematyką, zasady były przemyślane i zdecydował em się na zakup. Po przeczytaniu opinii na forum zacząłem mieć obawy czy dobrze zrobiłem. Na szczęście pierwsze rozgrywki szybko je rozwiały. Gra jest naprawdę świetna i sprawdza jako gra rodzinną. Daje też całkiem spore pole do popisu w kwestii kombinowanią i wysłania mózgownicy.
Moim zdaniem poza oprawą graficzną, stylem pakowania jak z DoW nic więcej nie przypomina TtR.
Tylko tyle. Sposób rozgrywki jest inny i dużo więcej tu negatywnej interakcji, użycie kolorów nie stanowi o podobieństwie. Karty wyzwań losowane co grę, budowanie budynków na wcześniejszych konstrukcjach odróżnia grę od podobnych i zwiększa radość z rozgrywki.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: everan »

sebahaus pisze: Moim zdaniem poza oprawą graficzną, stylem pakowania jak z DoW nic więcej nie przypomina TtR.
Tylko tyle. Sposób rozgrywki jest inny i dużo więcej tu negatywnej interakcji, użycie kolorów nie stanowi o podobieństwie. Karty wyzwań losowane co grę, budowanie budynków na wcześniejszych konstrukcjach odróżnia grę od podobnych i zwiększa radość z rozgrywki.
Zgadza się, ja też po kilku partiach nie mogę dopatrzyć się większego podobieństwa z TtR. Póki co, gra z każdą partią podoba mi się bardziej - wychodzi wiele subtelności, których na początku się nie czuło. Karty premii są na tyle zróżnicowane, że wymuszają kompletnie różne strategie gry - pędzić do złota czy nie? Burzyć czy budować z planem zachowania budynków? Negatywnej interakcji sporo, jeśli ktoś jej szuka, i czynnik szczęścia zdecydowanie nie jest decydujący - akcje specjalne pozwalają dobrze zarządzać losowością, ważne jest też myślenie do przodu, żeby nie wkopać się w jałową turę. Z mojej perspektywy największym mankamentem gry jest obszar potrzebny do gry - sama plansza to 2/3 tej z TtR, ale na ułożenie dostępnych budynków i kart potrzeba niemal całego stołu, nawet w grze na dwie osoby. Zakupu absolutnie nie żałuję, nie mogę się doczekać, aż gra wróci na stół!
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: Sekator »

Jakieś opinie jak gra działa na dwie osoby
Awatar użytkownika
wucash
Posty: 87
Rejestracja: 26 paź 2015, 23:59

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: wucash »

Ma ktoś może polską instrukcję ??? podzieli się skanami albo chociaż fotkami z telefonu??? bardzo byłbym wdzięczny.
----------
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: everan »

Sekator pisze:Jakieś opinie jak gra działa na dwie osoby
Moim zdaniem działa jak należy. W grze dwuosobowej niedostępna jest różowa dzielnica; z talii usuwane są więc też wszystkie różowe karty. Tempo gry jest szybkie, downtime minimalny, nie czuć też wcale luzu na planszy. Dlaczego? Mapa, poza kolorowymi dzielnicami, jest podzielona na bloki (o rozmiarach od 5 do 18 kwadratów). Siłą rzeczy nie można zbudować wieżowca przechodzącego przez ulicę, więc o każdy blok rywalizuje się osobno. Potencjał gry rywalizacyjnej naprawdę spory, bo wystarczy moment złego planowania lub zagapienia i już ktoś kupuje dwupolową działkę pod jakiś szałas w miejscu, gdzie mieliśmy już zajętych z siedem pól na legendarny wieżowiec :D
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: Piehoo »

Sekator pisze:Jakieś opinie jak gra działa na dwie osoby
Moim zdaniem zdecydowanie lepiej niż w Ticket to Ride (do którego ta gra jest ciągle porównywana).
Mimo wszystko do grania tylko i wyłącznie na 2os, to chyba nie.

Z mojej strony:
Rozgrywka
Recenzja
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1834 times
Kontakt:

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: Gambit »

Tak trochę odkopię temat, coby zapodać moją recenzję :)
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: New York 1901 od Barda

Post autor: romeck »

Na BGG Store pojawił się długo wyczekiwany mini dodatek pt. Flatiron w wersji pełnej:
http://boardgamegeekstore.com/products/ ... 1-flatiron

Pierwszy raz jak się pojawił, zszedł w poniżej 24 godzin. Dlatego może kogoś jeszcze zainteresuje.

$11 z wysyłką.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ