Doom: The Boardgame (Christian T. Petersen, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: Kal-El83 »

Nigdy się nie interesowałem tym tytułem, ale po powyższych opiniach muszę go prześwietlić.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: buhaj »

Legendarne uniwersum dla mnie, dobre powyższe opinie no i gra wskakuje na radar.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: mckil »

Też się zainteresowałem. Oglądałem recenzje gdzie na pułkach chłopaki mieli Descent'a, Imperium Atakuje, GoW, L7 Omega P. i zgodnie powiedzieli że to najlepsza gra 1 vs meny. Od dawna szukam czegoś bardziej wymagającego i taktycznego od Claustrofobi ale nie przesadnie skomplikowanego, bez tony dodatków / modeli i DOOM wydaje się trafiać w moje wymagania. Na radarze.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: misioooo »

Już daaawno temu pisałem, że to świetna gra taktyczna jest :) I dla mnie rónież nr 1 wśród 1vs reszta - bo ten 1 nie może się powstrzymywać, nie jest "mistrzem gry", który ma zapewnić dobrą zabawę. Ten 1 musi pełną parą walczyć :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: mckil »

No i się złamałem i zamówiłem. Dam znać jak wrażenia.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: mckil »

Na stronie Galakty pojawiła się instrukcja do gry.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: playerator »

mckil pisze:Na stronie Galakty pojawiła się instrukcja do gry.
Oszczędzajmy klawiatury ... - link
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: mckil »

Przeglądając ww. instrukcje zdziwiła mnie jedna rzecz. Mianowicie myślałem że zasady "linii strzału" są takie same jak w Imperium Atakuje czyli dwie linie a tu jest tylko jedna. Podobno tworzy to dość dziwne sytuacje (tak zapamiętałem z dyskusji o Descent'cie) typu strzelanie "zza ściany" gdzie zasady z IA były bardziej chwalone pod tym względem. Jak wy gracie? Zgodnie z instrukcją czy jednak z modyfikacją?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: misioooo »

mckil pisze:Przeglądając ww. instrukcje zdziwiła mnie jedna rzecz. Mianowicie myślałem że zasady "linii strzału" są takie same jak w Imperium Atakuje czyli dwie linie a tu jest tylko jedna. Podobno tworzy to dość dziwne sytuacje (tak zapamiętałem z dyskusji o Descent'cie) typu strzelanie "zza ściany" gdzie zasady z IA były bardziej chwalone pod tym względem. Jak wy gracie? Zgodnie z instrukcją czy jednak z modyfikacją?
Ja gram zgodnie z instrukcją. Nie zauważyłem żadnego problemu z zakrzywianiem pocisków etc. Jak linię poprowadzisz - masz linię widzenia. Jak z jednego twojego rogu poprowadzisz linie do wszystkich 4 rogów przeciwnika i żadna nie przecina terenu blokującego, trudnego lub innego modelu na planszy - nie ma on osłony. Proste, intuicyjne i działa :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: Morgon »

mckil pisze:Przeglądając ww. instrukcje zdziwiła mnie jedna rzecz. Mianowicie myślałem że zasady "linii strzału" są takie same jak w Imperium Atakuje czyli dwie linie a tu jest tylko jedna. Podobno tworzy to dość dziwne sytuacje (tak zapamiętałem z dyskusji o Descent'cie) typu strzelanie "zza ściany" gdzie zasady z IA były bardziej chwalone pod tym względem. Jak wy gracie? Zgodnie z instrukcją czy jednak z modyfikacją?
Ale co jest w tym dziwnego, że się wychylasz zza rogu i strzelasz? Dodatkowo wg zasad daje Ci to osłonę, bo przeciwnik nie może poprowadzić linii do wszystkich czterech twoich rogów nie przechodząc przez ścianę, więc jest to bardzo realistyczne rozwiązanie wg mnie. Głupio by było gdybyś musiał wyjść zza rogu odsłaniając się, żeby móc strzelić. W zasadzie to nawet tak stojąc i tak jesteś w stanie poprowadzić linię widzenia od dwóch swoich rogów, więc jaka różnica?
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: mckil »

Ale ja osobiście nie twierdzę że to złe rozwiązanie. Po prostu przypomniała mi się dyskusja jak wyszedł nowy Descent i później IA. Dlatego pytam o wasze odczucia. A i w zasady się nie wczytywałem więc tym bardziej się nie wypowiadam.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: misioooo »

mckil pisze:Ale ja osobiście nie twierdzę że to złe rozwiązanie. Po prostu przypomniała mi się dyskusja jak wyszedł nowy Descent i później IA. Dlatego pytam o wasze odczucia. A i w zasady się nie wczytywałem więc tym bardziej się nie wypowiadam.
Odczucia jak napisałem wyżej - nie zauważyłem żadnych absurdów, system pola widzenia jest prosty i intuicyjny. Wręcz ma uzasadnienie w rzeczywistości (to co kolega wyżej pisał o wychylaniu się zza ściany etc).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: mckil »

Ok. Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: Dwntn »

Jak zwykle ostatni, ale i ja chciałbym potwierdzić, że system pola widzenia w Doom sprawdza się bardzo dobrze. Przede wszystkim pozwala on na korzystanie z osłony terenu, co w związku z asymetrycznym charakterem rozgrywki, daje większe szanse na przeżycie jednostkom Najeźdźcy. Z drugiej strony, jak już pisał przedmówca, system jest też w miarę realistyczny, gdyż odwzorowuje w pewien sposób dynamikę pola walki, gdzie żołnierze często kryją się za czym popadnie i niejednokrotnie strzelają wychylając się zza rogu czy jakiejś innej przeszkody.

Moje 0.02$

- K.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: mckil »

Jeszcze raz dzięki Panowie za rozwianie moich wątpliwości. Ehh kiedy w końcu ten 20...
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: Morgon »

Ma ktoś już swój egzemplarz po polsku? Jak tłumaczenia na kartach, wszystko gra w polskiej wersji?
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: Fegat »

Nie znaleźliśmy jakiś większych błędów, kilka nieścisłości (piła/granat). Natomiast samouczek to była porażka. Więcej pytań niż odpowiedzi. Dzisiaj przestudiuję instrukcje jeszcze raz. Ogólnie Krzysiek w swojej recnzji napisał wszystko co trzeba. Ta gra jest bardzo dobra, lepsza od reszty dungeon crawlerów FFG.

Dla tych którzy chcą przeczytać coś więcej, ale ostrzegam: pisane w biegu na kolanie
Spoiler:
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: Morgon »

Dzięki za info. Jakie konkretnie są te nieścisłości z granatem i piłą?
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: Morgon »

Czy szykuje się jakaś polska videorecenzja DOOM'a ? Chętnie bym obejrzał jakiś rodzimy materiał.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: Dwntn »

Morgon pisze:Czy szykuje się jakaś polska videorecenzja DOOM'a ? Chętnie bym obejrzał jakiś rodzimy materiał.
Będzie i będzie też porównanie do pierwszej edycji, ale redakcja Przy Stole musi najpierw zakończyć temat związany z akcją Świetlikowa.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: mckil »

Ja bym z chęcią zobaczył w tym materiale porównanie do Descent'a i Imperium Atakuje.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: misioooo »

mckil pisze:Ja bym z chęcią zobaczył w tym materiale porównanie do Descent'a i Imperium Atakuje.
To są zupełnie inne gry. Nie ma za bardzo jak porównać... Już prędzej do level 7 omega protocol. Doom jest bardzo mocno taktyczny. Zdecydowanie nie jest to Wesoła turlanka do zagrania przy piwku. Nie ma też kampanii jako takiej.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: Ascalogan »

Kamil przygotował wideo prezentację polskiej wersji Doom :)

http://www.przystole.org/2017/10/02/doo ... ezentacja/
yNidhogg
Posty: 300
Rejestracja: 05 sty 2015, 22:56

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: yNidhogg »

misioooo pisze:
mckil pisze:Ja bym z chęcią zobaczył w tym materiale porównanie do Descent'a i Imperium Atakuje.
To są zupełnie inne gry. Nie ma za bardzo jak porównać... Już prędzej do level 7 omega protocol. Doom jest bardzo mocno taktyczny. Zdecydowanie nie jest to Wesoła turlanka do zagrania przy piwku. Nie ma też kampanii jako takiej.
A porównanie do Alien vs Predator: The Hunt Begins?
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: DOOM: The Boardgame

Post autor: misioooo »

yNidhogg pisze:
misioooo pisze:
mckil pisze:Ja bym z chęcią zobaczył w tym materiale porównanie do Descent'a i Imperium Atakuje.
To są zupełnie inne gry. Nie ma za bardzo jak porównać... Już prędzej do level 7 omega protocol. Doom jest bardzo mocno taktyczny. Zdecydowanie nie jest to Wesoła turlanka do zagrania przy piwku. Nie ma też kampanii jako takiej.
A porównanie do Alien vs Predator: The Hunt Begins?
Niet, to też inna bajka. AvP to skirmish bitewniakowy jest. Inaczej się układa granie, całkowicie inne mechaniki (w AvP masz duuużo turlania na ataki, obronę, pancerze etc - jak w bitewniaku). Doom może być czymś pomiędzy klasyczną planszówką a takim właśnie skirmishem, ale bez budowy armii. To nadal planszówka. Jak pisałem wyżej - mi się Doom najbardziej kojarzy z L7 Omega Protocol.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ