Welcome to the Dungeon / Zapraszamy do podziemi (Hisanori Hiraoka, Masato Uesugi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: kwiatosz »

mulek18 pisze:Ktoś grał/ może polecić? Powiem, że po bardzo negatywnej videorecenzji Melanżowni TV bardzo mocno zacząłem się zastanawiać, czy warto?
Obejrzałem reckę i mogę powiedzieć tyle - najprawdopodobniej chłopaki się nie mylą w kwestii "Jeżeli podobał ci się Gauntlet, to ZdP może ci nie podejsć". Dla mnie Gauntlet jest nie do przyjęcia, dla nich z kolei ZdP jest nie do przyjęcia. Historia oceni kto miał rację :twisted:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: mikeyoski »

Gauntleta w Polsce nikt nie wydał i pewnie nie wyda, więc ocena historii będzie chyba łatwa. A co do wspomnianej Red7, to ciekawe, kto to w Polsce wyda, bo jak dla mnie, gra jest genialna i jest dużo lepsza niż bohater tego wątku
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: Baartoszz »

Wybaczcie, znowu zapomniałem wrzucić linków o czasie, a tu już dyskusja się wywiązała ;) Jeśli ktoś jeszcze nie oglądał, to zachęcam.

Zapraszamy do Podziemi
Obrazek
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube

kudlacz135 pisze:Natomiast, jasne jest, że nawet Avalon, jeżeli ludzie nie byliby skorzy do "tworzenia" gry, to też byłby badziewnym tytułem, w 90% losowym i tyle, może to nie być typ gry, który odpowiada "Melanżowni".
Pełna zgoda co do uwielbienia Avalona, natomiast nie zgadzam się z tym, że trzeba go tworzyć. Nawet grając 100% mechanicznie i omijając klimat gra będzie wciąż wyśmienita, a potwierdza to Resistance, który jest słabszy klimatycznie, a równie dobry.
kudlacz135 pisze:Wydaje mi się, że Zapraszamy do podziemi jest tak losowy jak Avalon (zakładając, że gramy jako zwykły dobry, bo faktycznie, może to nie najcelniejsze porównanie) czy Coup
Technicznie tak, ale jest jedna kluczowa różnica. W Coup i Avalon masz mind game, losowość polega na tym, że nie wiesz co przeciwnik ma w głowie i tego próbujesz się domyślić, natomiast w ZdP losowość polega na domyślaniu się co przyszło w kartach i to mnie właśnie nudzi.
kudlacz135 pisze:Musimy wyczuć plan przeciwników, czy bardziej chcą nas akurat wywieźć w pole, czy sami się pokuszą o wejście do lochów :)
Za mało danych. Twój współgracz wziął kartę i dołożył - żadna to informacja. Avalon jest szalony i z negocjacji dużo może wyniknąć, a w Coup masz mnóstwo akcji do wyboru i nawet wzięcie jednej monetki już coś sugeruje (że się boisz :P ).
kwiatosz pisze:Tego samego wieczoru testowałem Diamonds, Red7, Fairy Tale i No Thanks i moim zdaniem WttD było z tego wyraźnie najlepsze
Dwie wybitne i dwie dobre - każda z nich jest lepsza od marnej ;)
kwiatosz pisze:Obejrzałem reckę i mogę powiedzieć tyle - najprawdopodobniej chłopaki się nie mylą w kwestii "Jeżeli podobał ci się Gauntlet, to ZdP może ci nie podejsć". Dla mnie Gauntlet jest nie do przyjęcia, dla nich z kolei ZdP jest nie do przyjęcia. Historia oceni kto miał rację
Historia przedstawi co najwyżej avg rating albo miejsce w rankingu. I nie mam wątpliwości, że ZdP będzie wyżej, bo już jest, ma zarówno więcej ocen jak i lepszą średnią. Jednak owa historia nie zmieni mojej opinii, bo do tego musiałbym zagrać, a to już nie nastąpi ;)

PS
Tom Vasel wrzucił ZdP na 64. pozycję w swoim TOP100.
mikeyoski pisze:A co do wspomnianej Red7, to ciekawe, kto to w Polsce wyda
Jeden z ośmiu wydawców na L ;)
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: TTR_1983 »

Premiera Zapraszamy do Podziemi została wstrzymana przez wydawcę do wyjaśnienia sprawy z jakością produktu w drukarni.
info z 3Trolli
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: orzeh »

mulek18 pisze:Premiera Zapraszamy do Podziemi została wstrzymana przez wydawcę do wyjaśnienia sprawy z jakością produktu w drukarni.
info z 3Trolli
Nie wiadomo o co chodzi? Ja już mam od 2-ch dni, nie zauważyłem żeby było coś nie tak.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: TTR_1983 »

pewnie na co innego się umawiali (np. grubość kart), a co innego dostali.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: kudlacz135 »

Zagrałem we wszystkich wariantach osobowych w Zapraszamy do Podziemi i muszę przyznać, że nie żałuję zakupu i grę na tą chwilę (bo to taki jednodniowy maraton wyszedł, ale w różnym składzie, ponad 10 partii czyli sporo ponad 25 "wejść") spokojnie polecam, ale... ;) W zależności od gustów, odradzałbym wariant na 4 osoby. Według mnie wychodzi totalny festiwal losowości, informacji jest za mało, żeby coś planować, a już na pewno żeby planować swoje wejście do lochu, wręcz przeciwnie, patrzymy na karty, pasujemy i liczymy, że to nie my będziemy mieć pecha :/ To duże uproszczenie, ale niestety, w moich rozgrywkach czteroosobowych dużo więcej się nie działo. Na trzy osoby widać światełko w tunelu, gra robi się bardziej rozsądna, możemy z premedytacją komuś napsuć krwi, nie robiąc tego wyłącznie by samemu przypadkiem nie wpaść.

Natomiast na dwie osoby, muszę przyznać, że grało się całkiem emocjonująco i na tą chwilę, spokojnie polecam, zwłaszcza, że wydanie tej gry jest bardzo dobre. Żetony są grube, karty bardzo ładne a pudełko solidne, instrukcja również nie nastręcza trudności, podobnie jak zasady na żetonach :) W grze na dwie osoby, mamy dość informacji żeby zablefować, a jednocześnie brakuje nam ich tyle by czuć napięcie przy odkrywaniu kart lochu. Podbieranie żetonów, zamiast smutnym obowiązkiem utrudniania komuś życia, staje się początkiem gry w cykora :D Prócz tego, nawet gdy samemu bez specjalnej chęci musimy otworzyć drzwi lochu, to do samego końca często jest nadzieja, że wyprawa może jednak się uda. Dzięki temu faktycznie opłacalna jest strategia na wejścia do lochu i oczywiście, w zależności od dociągu kart, można próbować wyczuć rozdanie i zaryzykować, co również daje niezłą frajdę :)

Podsumowując, dla czterech osób, z gry blefu i przeciągania szczęścia gramy w grę w stylu "kto ostatni spasował ten trąba". Na trzy osoby, zaczyna się robić ciekawie, ale nadal uważam, że bardzo ciężko jest wyjść z lochu zwycięsko. Na dwie osoby natomiast, emocje, zabawa i dreszczyk są już warte świeczki, a samo wejście i wyjście z lochu, choć nadal mocno niepewne i raczej niechętne, nie graniczy już z cudem, dzięki czemu w/w zabawa nie jest tylko mrzonką opisu z pudełka :)
Ostatnio zmieniony 25 lut 2016, 10:16 przez kudlacz135, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: Rocy7 »

Na ile gra nadaje sie na prezent gatewaya?
W założeniu, że pierwszą partie pokaże i wyjaśnie;)
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: Ginet »

Zapraszamy do ... recenzji na GF 8)
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: dissident »

Zanabyłem sobie wczoraj grę i mam lekki niesmak.. Żetony postaci/ekwipunku są krzywo trafione przez sztancę. Mieliście tak w swoich egzemplarzach gry? Może da radę coś z tym zrobić? Zgłosić do sklepu/wydawcy?

Obrazek
Awatar użytkownika
lukwych
Posty: 528
Rejestracja: 23 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: lukwych »

U mnie jest tak jak trzeba, więc to kwestia Twojego egzemplarza. Napisz do Portalu, załącz zdjęcia i powinni dosłać poprawione.
Zawsze chętnie zagram w te gry: Chaos, Clash of Cultures, Cywilizacja: TTA, Lewis & Clark, Mage Knight, Pokolenia, Race! Formula 90, Rosyjskie Koleje!
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1520
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 638 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: EsperanzaDMV »

Nabyłem niedawno "Zapraszamy ponownie do podziemi", miałem na swojej wishliście od dłuższego czasu, a przy promocji za 19,99zł grzechem było nie spróbować. O mamusiu, jak to siadło w moim gronie! :D Na cztery osoby bawiliśmy się przednio. Czytałem w tym wątku (swoją drogą, jak na taką małą grę do piwka to wątek zdecydowanie za krótki), że w tej cenie są lepsze gry... Ok, ale szczerze nie wiem jakie. Resistance/Avalon chodzi od 5 do 10 graczy, "Zapraszamy do podziemi" jest od 2 do 4, więc tych dwóch gier nie można porównać na zasadzie "Mam obie i w co wolę chętniej zagrać", bo to zależy od liczby graczy.
Pewnie są inne gry blefu, ale u mnie w kolekcji zostaje "Zapraszamy do podziemi"... i to w dwóch sztukach, bo do drugiej części dokupiłem także i pierwszą. Nie wiem jeszcze co prawda jak je odpowiednio połączyć, bo instrukcja tego praktycznie w ogóle nie wyjaśnia (jest tylko napisane, że elementy można łączyć - jak? zasady jakieś? wszystkie elementy czy tylko niektóre?), ale będę próbował. Na BGG znalazłem jeszcze wątek gry "epickiej", czyli mając oba pudełka, do lochu schodzą... dwaj śmiałkowie.

tl;dr - świetna gra, świetnie wykonana, idealna do piwka dla 2-4 graczy. Polecam.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: Blue »

Mi też się bardzo podoba, współgraczom mniej, bo zwykle ja wygrywam ;). Fajne, jest kalkulacja, jest stresik, są ważne decyzje, a rozgrywka trwa moment.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1520
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 638 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: EsperanzaDMV »

EsperanzaDMV pisze: 11 lut 2020, 13:35(...)
Dziwnie się tak czyta swoje własne wypowiedzi o jakiejś grze sprzed ponad dwóch lat... kiedy się człowiek sam nie zgadza z tym, co napisał :oops:
Poprzedni entuzjastyczny wpis był po serii spotkań, podczas których Zapraszamy do podziemi był przystawką do spotkania przy piwku - i wtedy faktycznie miałem poczucie, że sprawdził się doskonale.
Teraz odkurzyłem te dwa małe pudełka i zabrałem je na wielkanocne spotkanie rodzinne i jestem w szoku, jak ta gra jest... popsuta. Co takiego się wydarzyło? W pierwszym pudełku jest Wojownik, a w drugim jest Nekromanta. Obaj mają tak dopakowany ekwipunek, że są w stanie przejść loch, który składa się ze wszystkich 13 kart (tj. żaden z graczy nie poświęcił żadnego przedmiotu ze swojego ekwipunku). Wojownik "by default" ma na tyle mocny ekwipunek, że tak naprawdę nie musi robić nic poza dokładaniem kart do talii lochu i czekaniu w którym momencie spasują pozostali gracze. Z nekromantą nie jest identycznie, ale podobnie - jeśli wejdzie do lochu z pełnym ekwipunkiem, to ma bardzo wysoką szansę na wygraną. Chociażby ten przedmiot, który pozwala dodać sobie tyle PŻ ile wynosi pokonany przeciwnik - trafi na smoka czy inną wysoką kartę i praktycznie nie ma szansy tego przegrać... dlatego od momentu, kiedy na początku gry gracz, który wybrał wojownika i nie odrzucił żadnego przedmiotu, przeszedł niemal cały loch (a dodatkowo odrzuciliśmy mu 2 czy 3 karty swoim ekwipunkiem), to się mocno zdziwiliśmy. Innymi słowy - żeby wygrać z graczem sterującym Wojownikiem/Nekromantą, trzeba nie pozwolić mu wejść do lochu (ale w sumie... jak? doczekać do końca talii i samemu zebrać bęcki?) i mieć na tyle dobry ekwipunek/szczęście, by udało się przejść. Czyli de facto w grę grają ci gracze, którzy sterują postaciami INNYMI niż Wojownik/Nekromanta, bo tamci, jeśli nic dziwnego się nie wydarzy, to mają automatyczne zwycięstwo...
Trochę nie rozumiem jak to się stało, czy to kwestia współgraczy teraz (bardzo niechętnie cokolwiek odrzucali ze swojego ekwipunku), czy tego, że wtedy/teraz graliśmy niezgodnie z zasadami czy co? Ale na ten moment, po kilkunastu partiach w różnym składzie przez weekend stwierdzam, że coś jest z tą grą mocno nie halo i aż nie rozumiem, czym się różniła ta gra wtedy i teraz, że tak diametralnie inaczej ją odebrałem.
KamilDG
Posty: 17
Rejestracja: 22 lut 2011, 21:18
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: KamilDG »

Sprzedałem ta gre dość dawno ale co to znaczy, gracz który wylosował wojownika? Z tego co pamiętam to wszyscy gracze byli jednym bohaterem wspólnym. Więc jaki problem mu zabrać ekwipunek ?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: rastula »

KamilDG pisze: 11 kwie 2023, 10:53 Sprzedałem ta gre dość dawno ale co to znaczy, gracz który wylosował wojownika? Z tego co pamiętam to wszyscy gracze byli jednym bohaterem wspólnym. Więc jaki problem mu zabrać ekwipunek ?
chyba nie ta gra :)
KamilDG
Posty: 17
Rejestracja: 22 lut 2011, 21:18
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: KamilDG »

rastula pisze: 11 kwie 2023, 10:58
KamilDG pisze: 11 kwie 2023, 10:53 Sprzedałem ta gre dość dawno ale co to znaczy, gracz który wylosował wojownika? Z tego co pamiętam to wszyscy gracze byli jednym bohaterem wspólnym. Więc jaki problem mu zabrać ekwipunek ?
chyba nie ta gra :)
Odpowiadałem na post wyżej. Gra jak najbardziej ta. Na początku gry losowało się jednego bohatera dla wszystkich.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1520
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 638 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: EsperanzaDMV »

OMG. To by wyjaśniało dlaczego wcześniej gra tak mi się podobała, a teraz nagle przestała - tym razem graliśmy niezgodnie z zasadami, tzn. każdy wybierał sobie swojego bohatera zamiast jednego wspólnego dla wszystkich graczy :lol: sprawa rozwiązana i w takim razie zwracam honor - to w takim razie wciąż świetny fillerek do piwa :P
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Zapraszamy do podziemi / Welcome to the Dungeon

Post autor: rastula »

KamilDG pisze: 11 kwie 2023, 11:04
rastula pisze: 11 kwie 2023, 10:58
KamilDG pisze: 11 kwie 2023, 10:53 Sprzedałem ta gre dość dawno ale co to znaczy, gracz który wylosował wojownika? Z tego co pamiętam to wszyscy gracze byli jednym bohaterem wspólnym. Więc jaki problem mu zabrać ekwipunek ?
chyba nie ta gra :)
Odpowiadałem na post wyżej. Gra jak najbardziej ta. Na początku gry losowało się jednego bohatera dla wszystkich.

na szczęście syn (9lat) szybko mnie postawił do pionu...tzn . masz rację i tak też graliśmy, nie wiem czemu zapamietalem to inaczej :D
ODPOWIEDZ