Shakespeare od Ystari

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

mig pisze:Jeszcze w folii jest. Mam od przedwczoraj.
Kupić grę, odebrać paczkę i postawić zapakowaną w folii na półkę? Przecież grę trzeba od razu radośnie otworzyć, przejrzeć komponenty i dzwonić do znajomych, że dziś wieczorem testujemy nówkę :D
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: mig »

ChlastBatem pisze:
mig pisze:Jeszcze w folii jest. Mam od przedwczoraj.
Kupić grę, odebrać paczkę i postawić zapakowaną w folii na półkę? Przecież grę trzeba od razu radośnie otworzyć, przejrzeć komponenty i dzwonić do znajomych, że dziś wieczorem testujemy nówkę :D
Do testowania mam jeszcze ze 40 pudełek w kolejce ;) Odebrałem na Narodowym w sobotę wieczorem a teraz mały młyn mam, więc nie zdążyłem :oops: obiecuję poprawę :wink: 8)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: mig »

Tłumaczenie instrukcji: https://boardgamegeek.com/filepage/1232 ... h-rulebook

Smacznego :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: cezaras »

ty zagraj też czasami :):):)

ale dzięki :)

BTW:
pierwsza gra za nami... w dwie osoby.
Żonka mnie ograła stawiając na szycie i optymalizując-minimalizując liczbę akcji (5/6 zdobywając pierwsze miejsce i przy okazji punkt).
Nie wiem jak to ując słowami, ale tę grę bym określił jako "elegancką" i wcale nie chodzi mi o warstwę wizualną. Chodzi o to, że przy niezbyt skomplikowanych i zarazem niezbyt obszernych regułach udało się zawrzeć bardzo fajną, spójną mechanikę.
Mechanizm obstawiania liczbą akcji wymaga "quazi' nieformalnego (i niejawnego) programowania... z tym, że jak ktoś nam pójdzie w poprzek planów, to możemy je troszkę zmodyfikować.
Ciekawy mechanizm z odpoczywaniem pracujących...
mam nadzieję, że w weekend przetestuje na większą liczbę graczy...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: mig »

cezaras pisze:ty zagraj też czasami :):):)

ale dzięki :)
Proszę bardzo. :)
Dłubać w tłumaczeniu można samemu a grać trzeba z kimś. I tu, chwilowo, jest mały problem :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

mig pisze:Tłumaczenie instrukcji: https://boardgamegeek.com/filepage/1232 ... h-rulebook

Smacznego :)
Serdecznie Ci dziękuję! Mocno ułatwiasz mi życie :)

PS: Dziś odbieram grę z paczkomatu (mig wpasowałeś się idealnie). Podzielę się wrażeniami jak pogram.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

No i po pierwszej rozgrywce. Niestety jeszcze nie będę oceniał gry i opisywał swoich wrażeń. Jedna rozgrywka to za mało.

Jednakże powstało kilka pytań. Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże (pewnie mig :D).

1. Czy w każdej rundzie (czyli 6 razy) muszę rekrutować nową postać?
2. Czy gdy zdobywam żeton +3 dla rzemieślników to od razu muszę go komuś przypisać czy trzymam go sobie z boku i daje postaci dopiero wtedy gdy ją aktywuję i zachcę wykorzystać ten żeton?
3. Zaczynamy grę od 5 pkt. prestiżu?
4. Czy pełny kostium na próbie generalnej daje mi ponownie bonus zależny od wartości czyli kasę i/lub prestiż czy tylko odpala zdolność podnoszenia danego aktu?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: Lothrain »

ChlastBatem pisze: 1. Czy w każdej rundzie (czyli 6 razy) muszę rekrutować nową postać?
Możesz, ale nie musisz. Tylko nie skorzystanie z tej możliwości wydaje mi się kiepskim pomysłem. Warto wziąć nawet jako statystę.
ChlastBatem pisze: 3. Zaczynamy grę od 5 pkt. prestiżu?
Tak
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

Lothrain pisze:
ChlastBatem pisze: 1. Czy w każdej rundzie (czyli 6 razy) muszę rekrutować nową postać?
Możesz, ale nie musisz. Tylko nie skorzystanie z tej możliwości wydaje mi się kiepskim pomysłem. Warto wziąć nawet jako statystę.
No właśnie nie jestem tego taki pewien. Cytując instrukcję, "Reminder:... The recruitment is mandatory".
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: crsunik »

Rekrutować musisz, nie jest tylko powiedziane, że musi to być twoja pierwsza akcja w danej turze
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: mig »

ChlastBatem pisze:
Lothrain pisze:
ChlastBatem pisze: 1. Czy w każdej rundzie (czyli 6 razy) muszę rekrutować nową postać?
Możesz, ale nie musisz. Tylko nie skorzystanie z tej możliwości wydaje mi się kiepskim pomysłem. Warto wziąć nawet jako statystę.
No właśnie nie jestem tego taki pewien. Cytując instrukcję, "Reminder:... The recruitment is mandatory".
Też tu miałem wątpliwość, bo wydawało mi się to mało uzasadnione (tzn taki sztuczny przymus, do czegoś co zwykle jest dla nas i tak korzystne), ale chyba instrukcja jest tu jednoznaczna...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

No to wszystko jasne. Trzeba i tyle.

Zostały jeszcze dwie wątpliwości:

1. Czy gdy zdobywam żeton +3 dla rzemieślników to od razu muszę go komuś przypisać czy trzymam go sobie z boku i daje postaci dopiero wtedy gdy ją aktywuję i zachcę wykorzystać ten żeton?
2. Czy pełny kostium na próbie generalnej daje mi ponownie bonus zależny od wartości czyli kasę i/lub prestiż czy tylko odpala zdolność podnoszenia danego aktu?
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: sillue »

ChlastBatem pisze:No to wszystko jasne. Trzeba i tyle.

Zostały jeszcze dwie wątpliwości:

1. Czy gdy zdobywam żeton +3 dla rzemieślników to od razu muszę go komuś przypisać czy trzymam go sobie z boku i daje postaci dopiero wtedy gdy ją aktywuję i zachcę wykorzystać ten żeton?
2. Czy pełny kostium na próbie generalnej daje mi ponownie bonus zależny od wartości czyli kasę i/lub prestiż czy tylko odpala zdolność podnoszenia danego aktu?

1. trzymasz na boku
2. pełny strój uprawnia już tylko do próby
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

No i pograłem w Shakespeare. Podsumuję to w trochę dziwny sposób gdyż nie chce mi się rozpisywać. Co by nie było gra mi się spodobała i zostaje u mnie na stałe.

Jakie widzę plusy i co mnie urzekło:
+ Piękne wykonanie (ilustracje)
+ Solidne wykonanie komponentów gry
+ Mechanika worker plecement
+ Brak zastoju i szybkie wykonywanie tury
+ Presja wyścigu i analiza planszy współgraczy
+ Szybko się gra

Neutralnie:
* Tematyka i klimat... wylewa się w instrukcji i w opisach, natomiast w grze znika

Co mnie smuci:
- Przygotowanie gry czyli ten setup! Chodzi o katorgę z strojami i dekoracjami.
- Instrukcja
- Wypraska. Niby fajna i praktyczna ale ścianki wykonane mało starannie jakby zaraz miały się przedziurawić i do tego ciężko wyjmuje się niektóre elementy
- Mojej kobiecie totalnie gra nie podeszła! :< a myślałem, że skoro lubi worker plecement w Alchemikach to tu też się zakocha.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: cezaras »

Zagraliśmy wczoraj w 4 osoby.
Co ciekawe - w tym dwie, które nie tylko grają w gry (ulubiona to Le Havre) ale również mają bardzo dużo wspólnego z teatrem

Podobało nam się bardzo bardzo :) (a para teatralna zadecydowała, że kupuje swój egzemplarz).

To jedna z niewielu gier, której zasady da się "opowiedzieć" w historii fabularnej (jedynie tematu ustalania kolejności nie udało mi się rozsądnie wyjaśnić).

Gra chociaż daje duże pole do kombinowania, to jest płynna. Rzekłbym "zgrabna" :), przez co rozumiem, że łączy własnie to kombinowanie z stosunkowo niewielką liczbą zasad. Przy tym zasad bardzo spójnych.
Okazało się, że poprzednie partie graliśmy z błędem, albowiem żetony "zmęczenia" przydzielaliśmy przed rozstawieniem do kolejnej rundy strojów, dekoracji i aktorów. Powinniśmy to robić już "po". Ta poprawka spowodowała, że czynnik losowy został zminimalizowany.

Okazało się również, że w 4 osoby rywalizacja jest genialna. Na początku o dobrych aktorów (wygrałem w dużej mierze dzięki Beatrycze, która wysłana do roboty przynosiła sukienkę zieloną "za pięć" i piórko), potem między graczami posiadającymi jubilerów o złote elementy. A przez cały czas - o stroje i dekoracje... o atmosferę w zespole (i ta mozliwośc zepsucia atmosfery u konkurentów :):):) )
Wczorajsza partyjka to doskonała zabawa przy znakomitej grze!!

grze -w mojej ocenie - o ciężkości średniej (czyli niewiele acz wyraźnie cięższej niż rodzinna). Nasuwa mi się bardzo porównanie do ciężaru do Notre Dame - ale nie wiem skąd mi się to bierze, bo te gry mechanicznie nie są w ogóle do siebie podobne. :)
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: Fuser.exe »

a jak wytłumaczyłeś wyścig na torach poszczególnych aktów? bo dla mnie to zabiło cały klimat i generalnie uważam, że gra ma klimat na poziomie 0. Notre Dame dla mnie jest dużo bardziej elegancki w zasadach i zgrabny i cenię go wyżej ogólnie ale to mniej więcej ta sama półka.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: jax »

Fuser.exe pisze:a jak wytłumaczyłeś wyścig na torach poszczególnych aktów?
Nie rozumiem.
Jak nie ćwiczymy, jesteśmy słabo przygotowani w poszczególnych aktach i stąd ujemne punkty prestiżu (złe przedstawienie).
Jak ćwiczymy i jestesmy dobrze/najlepiej przygotowani, zyskujemy punkty prestiżu (dobre przedstawienie).
Wszystko się zgadza.
Zarabianie kasy na podstawie pierwszego aktu również jest ok. Pierwszy akt robi wrażenie na widzach jako pierwszy - nawet jeśli później jest gorzej, to widzowie są jeszcze pozytywnie nastawieni po pierwszym akcie/przymykają oko na niedociągnięcia i zachęcają znajomych do wydania pieniędzy za nasze przedstawienie.

Generalnie nagrody za próby kostiumowe należy traktować jako 'opóźnione w czasie' w realu. Ten prestiż i kasa spłyną w trakcie właściwego przedstawienia. Dokładnie tak samo autorzy gry wyjaśniali skąd kasa za stroje. Otóż za publikę, którą te stroje przyciągnęły i która zapłaciła za bilety. W grze z czysto praktycznych powodów wypłata odbywa się natychmiast a nie na koniec gry. Jak ktoś jest uparty, może sobie wyobrażać tę kasę jako zapisy księgowe na temat prognozowanych zysków :)

Dla mnie klimat całej gry jest bardzo odczuwalny.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: cezaras »

Jak nie ćwiczymy, jesteśmy słabo przygotowani w poszczególnych aktach i stąd ujemne punkty prestiżu (złe przedstawienie).
Jak ćwiczymy i jestesmy dobrze/najlepiej przygotowani, zyskujemy punkty prestiżu (dobre przedstawienie).
Wszystko się zgadza.
dokładnie :)

A dodatkowo, biorąc pod uwagę, że robimy to na polecenie królowej, to zakładam, że na naszych próbach pojawiają się jej przedstawiciele (jawnie lub niejawnie).
Na podstawie ich opinii Królowa może nas nagradzać (albo się gniewać).
generalnie uważam, że gra ma klimat na poziomie 0.
uwielbiam Felda (a Notre Dame szczególnie) i chociażby to pokazuje, że klimat jest dla mnie mało istotny :):):)
brak klimatu, nie byłby zatem - w mojej ocenie - jakimś przestępstwem
ale ta gra naprawdę MA klimat, reguły są racjonalne i mocno powiązane z tematem...
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

Czy ktoś wie do czego służy ta karta? W instrukcji szukałem i nic nie znalazłem. Sprawa mocno mnie zaintrygowała.

http://www.boardgamegeek.com/image/2714476/shakespeare
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: Tomzaq »

Myślę, że do przemyśleń egzystencjalnych :wink:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: crsunik »

Pojawił się dodatek w przedsprzedaży :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: jax »

ChlastBatem pisze:Czy ktoś wie do czego służy ta karta? W instrukcji szukałem i nic nie znalazłem. Sprawa mocno mnie zaintrygowała.

http://www.boardgamegeek.com/image/2714476/shakespeare
Na tę kartę gracze mogą odkładać znaczniki akcji, których w danej rundzie nie będą używać. Wtedy nie mieszają się i nie myli się, kto ile ma do użycia.

Dodatek mnie zaskoczył - nie słyszałem żadnych zapowiedzi. Koniecznie trzeba przetestować. Może poprawi regrywalność, bo to jedyny potencjalny problem Shakespeare'a. Ileż razy mozna iść w stroje, próby albo scenę? Przydałoby się więcej różnorodnych strategii lub innego urozmaicenia.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

jax pisze: Na tę kartę gracze mogą odkładać znaczniki akcji, których w danej rundzie nie będą używać. Wtedy nie mieszają się i nie myli się, kto ile ma do użycia.
Dzięki. W sumie dziwne, że nie zawarli tego w instrukcji.

---

http://www.boardgamegeek.com/boardgamee ... e-prospero

Natomiast ta karta rozumiem, że w czasie próby nie wywołuje żadnego efektu tylko daje innemu aktorowi możliwość odpalenia bonusu drugi raz, dobrze myślę?

---

Tak słyszałem o dodatku. Jest masę nowych postaci, raczej aż tak bardzo nie zmieni regrywalności. Chyba, że nie wszystko wiem i się mylę. Sam też nie wiem gdzie go można kupić w wersji eng.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: KubaP »

ChlastBatem pisze:
jax pisze: http://www.boardgamegeek.com/boardgamee ... e-prospero

Natomiast ta karta rozumiem, że w czasie próby nie wywołuje żadnego efektu tylko daje innemu aktorowi możliwość odpalenia bonusu drugi raz, dobrze myślę?
Tzn odpalasz dowolnego innego aktora podczas próby kostiumowej (czyli tylko w małej punktacji po czwartej i szóstej rundzie) dwukrotnie.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: crsunik »

ChlastBatem pisze: Sam też nie wiem gdzie go można kupić w wersji eng.
O tu: https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Shake ... tage-/6119
ODPOWIEDZ