Shakespeare od Ystari

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

crsunik pisze:
ChlastBatem pisze: Sam też nie wiem gdzie go można kupić w wersji eng.
O tu: https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Shake ... tage-/6119
Wow! Dzięki, że też nie wpadłem aby sprawdzić w ulubionym sklepie :P Za taką cenę to must have!
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: cezaras »

ciekawe co oznacza opis w zawartości dodatku "including nine new players" (cards)
player to w tym tłumaczeniu "aktor"?
czy "gracz" i będzie można w 5 osób??
(a nawet w 6 jeśli popatrzeć na liczbę mnogą - ale wtedy 9 nie pasuje...)
ChlastBatem pisze::P Za taką cenę to must have!
)
daj znać jak będziesz zamawiał :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

Według BGG to dodatek nadal jest na 4 osoby max. Tutaj masz trochę więcej o dodatku: ####
Zawartość: 50 kart (9 new actors, 4 new objectives, 10 new professions, ...)

Spoko dam znać. Myślę, że w przyszłym tygodniu :-)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: mauserem »

No muszę to mieć! Za pomocą Shakespeare'a udało mi się małżonkę zaciągnąć do stołu - historia teatru to jej pasja, a szekspirowskiego - miłość :) Co okazało się szatańskim pomysłem, zwieńczonym sukcesem. Ten dodatek na pewno zapunktuje :) Małżowinka przychylnym okiem zaczęła spoglądać na inne "humanistyczne" tytuły - Gallerist się doczekał na ten przykład...
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

Trafiła mi się ostatnio bardzo dobra rozgrywka. Otóż mój przeciwnik pokazał, że da się zabudować cały teatr dekoracjami. Wyglądało imponująco, głównie dekoracje o wartości 1, 2 i 3. Mi natomiast udało się wspiąć na każdy szczyt z 3 aktów (nawet jedno przesunięcie było w zapasie i się zmarnowało). Graliśmy w 3 osoby. Rekord punktowy póki co to 23 pkt.

Dodatkowo na razie z dodatku sprawdziliśmy nowe karty celów u Królowej. Okazały się one jednak jednorazowymi akcjami/bonusami. Bardzo fajny element. Jedynie zastanawiam się czy discard dekoracji i kostiumów to jest ten "poza grą" czy chodzi o te co zostały po rundzie, niewykorzystane na planszy.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: jax »

Dziś zagrałem z 'Backstage'm' i mogę z całego serca polecić.

Nowi aktorzy i cele dodają różnorodności i zmienności, ale tak naprawdę to karty kulis (Backstage) są tym co czyni z gry niezłej tytuł znakomity. W każdej turze pojawia się tyle kart kulis ilu jest graczy + 2 (analogicznie jak to jest z kartami zwykłymi). Na te karty kulis można wydawać pionki, ktorymi się nie zalicytowało na początku tury. Dodaje to sporo złożoności. Każdy wybór, który był dotąd dość jednowymiarowy (np. daję mało pionków bo chcę 1VP i pierwszy się ruszać) przyprawia o ból głowy (np. daję mało pionków również dlatego że wśród kart kulis są takie które mnie bardzo interesują a na dodatek chcę brać je pierwszy). Wszędzie tam, gdzie było w miarę przewidywalnie, nagle robi się bardzo dynamicznie (np. nastrój w teatrze może teraz zmieniać się jeszcze na kilka nowych sposobów).

Kart kulis jest 12(!) rodzajów, więc _naprawdę_ jest nad czym myśleć w każdej turze, bo pionki teraz przydzielam nie tylko do aktywacji ale i do zdobywania kart kulis. I naprawdę trzeba nieźle główkować w jakiej kolejności to wszystko robić.

To co w podstawce było rutynowym schematem (np. biorę co turę nową postać, no pod koniec ew. wezmę halabardnika jak nie mam kasy), tu zostaje obrócone w pył dzięki jednej drobnostce - kartę rekrutacji można wykorzystać do pozyskiwania kart kulis. I niejednokrotnie gracze rezygnują z rekrutacji , po to aby pozyskać jednorazową kartę kulis, bo się akurat bardziej opłaca. Wybory, wybory, wybory...

Z dodatkiem gra jest dłuższa, bardziej złożona, wygląda że prawdziwie regrywalna (niepokoiła mnie regrywalnośc podstawki), z o wiele ciekawszymi wyborami - po prostu bardziej satysfakcjonująca. Kupować :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Bjorn
Posty: 34
Rejestracja: 10 wrz 2016, 13:38

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: Bjorn »

Czy warto kupić tę grę mając na celu rozgrywki głównie dwuosobowe?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: ChlastBatem »

Bjorn pisze:Czy warto kupić tę grę mając na celu rozgrywki głównie dwuosobowe?
Zdecydowanie tak. Moim zdaniem gra na niczym nie traci, a nawet lepiej kontroluje się całą sytuację na stole.
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: Aville »

Hej,
czy ktos wie, czy ta gra bedzie jeszcze dostepna? Nie moge jej nigdzie wyrwac, nawet uzywanej :cry:
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: adikom5777 »

Będzie dodruk, ale nie wiem czy w tym roku
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Shakespeare od Ystari

Post autor: Aville »

Ktoś coś słyszał dalej w sprawie dodruku? :roll:
Albo chce się rozstać ze swoją podstawką? :(
ODPOWIEDZ