Cthulhu Realms / Cthulhu światy (Darwin Kastle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Cthulhu Realms / Cthulhu światy (Darwin Kastle)

Post autor: Tycjan »

Jeszcze w tym roku zostanie wydana polska wersja gry "Cthulhu Realms", autora popularnego "Star Realms".
"Cthulhu światy" wyda nowe polskie wydawnictwo Baldar.
Więcej informacji na stronie patrona - ZnadPlanszy.pl: http://info.znadplanszy.pl/2015/08/19/c ... -medialny/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Epyon »

Co za koszmarna nazwa. :/
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Valarus »

Jak przeczytałem post Tycjana, to byłem pewien, że to tylko takie luźne tłumaczenie nazwy projektu, dlatego stoi w cudzysłowie. A to najwyraźniej prawda jednak... Może za bardzo wczuli się w klimat i chcą przerażać także tłumaczeniem? :roll:
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: karawanken »

Przynajmniej grafiki fajne. :D
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Valarus pisze:Jak przeczytałem post Tycjana, to byłem pewien, że to tylko takie luźne tłumaczenie nazwy projektu, dlatego stoi w cudzysłowie. A to najwyraźniej prawda jednak... Może za bardzo wczuli się w klimat i chcą przerażać także tłumaczeniem? :roll:
Tak, bardzo wczuliśmy się w klimat:) Tłumacząc grę, opieraliśmy się przede wszystkim na przekładach Ryszardy Grzybowskiej, której prace chyba najbardziej oddają klimat HPL. Tytuł był dla nas największym wyzwaniem, jeżeli chodzi o polską lokację.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: kwiatosz »

Dobra decyzja o wydaniu, ale spodziewałem się grafik bardziej z koszmaru niż komiksowych. Ale na razie nie umiem powiedzieć czy w związku z tym czuję coś oprócz zdziwienia, obejrzę jeszcze kilka razy i będę rozmyślał.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Dzięki! Pełna gama zdziwienia będzie, jak zobaczysz wszystkie:)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5237
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1843 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Gambit »

Star Realms jakoś mi przeszło obok nosa, ale polskie Cthulhu Realms na pewno łyknę :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6129
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 644 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: pan_satyros »

Dobrawiadomość. SR jest świetne, więc to biorę tym bardziej.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: janekb »

Za ile? :D
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

sugerowana cena detaliczna 79 pln
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5605
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 792 times
Been thanked: 1237 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: mat_eyo »

W Star Realms pograł trochę na smartfonie i całkiem mi się podoba, Cthulhu Światy (tfu) są na radarze, choć grafiki nie są zachęcające.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: janekb »

A teoretyczny termin wydania?
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

termin wydania: wrzesień 2015
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Dwntn »

Nazwa fatalna. Domyślam się że wydawnictwo chciało utrzymać nazwę Cthulhu w nagłówku, stąd nie poszli w kierunku np. Światy Cthulhu lub czegoś bardziej sensownego.

Mnie osobiście grafika nie odpowiada. Klimat powinien bardziej przypominać horror, lub oddawać przynajmniej klimat lat 20-ych w których rozgrywa się akcja powieści Lovercrafta. Grafika prezentowana na produktach FFG bardziej tu pasuje IMO, choć w ich przypadku ciągły recykling tych samych grafik pomiędzy 4-5 liniami produktów także bywa męczący.

Moja opinia jest oczywiście całkowicie subiektywna, a o samej rozgrywce wiem jeszcze mniej niż o jej polskim wydawcy ;) Skoro dało się przywyknąć do komiksowej grafiki Legendary Encounters to i tą także da się strawić ;)

- K.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: karawanken »

Marudzenie. Grafiki są naprawdę fajne. Szkoda tylko, że wydawnictwo nie zdecydowało się na wydanie oryginału.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

karawanken pisze:Marudzenie. Grafiki są naprawdę fajne. Szkoda tylko, że wydawnictwo nie zdecydowało się na wydanie oryginału.
Oryginał można będzie na pewno kupić. A polskie wydanie trafi przecież do szerszego grona odbiorcy z czego nie tylko wydawca, ale i gracze powinni się cieszyć:) Chyba, że się mylę. I należy sprowadzać gry wyłącznie po angielsku:) ? i ew. dodać polską instrukcję do kart. Naprawę napracowaliśmy się nad tłumaczeniem kart, sięgnęliśmy do klasyki tłumaczeń pani Ryszardy Grzybowskiej i nie tylko. Myślę, że gra zyskała na atrakcyjności, że jest właśnie POLSKA. Chyba, że nie rozumiałem twojego wpisu:) to bardzo przepraszam.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: karawanken »

Trochę nie zrozumiałeś. Wybaczam :D Ja zawsze się cieszę z kolejnej gry wydanej po polsku, nawet jeśli nie zamierzam jej kupić (nad tą poważnie sie zastanawiam ale poczekam na więcej informacji). Chodziło mi o wydanie po polsku Star Realms (jak rozumiem gry dzielą podobną mechanikę chyba, że się mylę).
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

karawanken pisze:Trochę nie zrozumiałeś. Wybaczam :D Ja zawsze się cieszę z kolejnej gry wydanej po polsku, nawet jeśli nie zamierzam jej kupić (nad tą poważnie sie zastanawiam ale poczekam na więcej informacji). Chodziło mi o wydanie po polsku Star Realms (jak rozumiem gry dzielą podobną mechanikę chyba, że się mylę).
Też tak myślałem, że czegoś nie zrozumiałem:) Dzięki za wyrozumiałość, hehe. Powiem tak - grałem w SR i CŚ - nikomu nie będę mówił, co jest lepsze, a co gorsze, bo dwie gry wciągają straszliwie. SR i CŚ są oczywiście bardzo podobne. W CŚ nie ma opisu kart, są tylko ikony. W SĆ z jednego pudełka możesz wysypać karty dla 2,3 i 4 graczy, a nie tak jak w przypadku SR - że jeden zestaw wystarcza dla 2 graczy. Nie oceniam, stwierdzam fakt, tym bardziej, że jestem prawdziwym fanem SR, mam osobiście podstawkę i dodatki. Dodatkowo powiem, że dla większego grona CŚ wg mnie sprawdza się lepiej niż SR, ale to już pewnie pokaże się w recenzjach, bo jest różnica w ułożeniu kart na stole. Niby nic, a jednak...
Ale jeżeli nie masz problemu z "klimatem" gry to zarówno jedna jak i druga przypadnie ci do gustu. CŚ wydaje mi się też bardziej przystępna dla ogółu - ze względu na grafiki, które nas bez względu na nieliczne opinie na forum - zachwyciły. Nie traktujemy też świata Cthulhu jako ołtarza, więc dla nas spojrzenie na Cthulhu w krzywym zwierciadle tylko nabiera smaczku. Ale uprzedzam - CŚ pomimo grafik, które się do nas śmieją, to gra o negatywnej interakcji.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: kwiatosz »

Na 4 osoby to ja nawet kupię. Jaka jest szansa, że gra będzie u mnie w domu do 29 września włącznie? Bo jak do tej pory nie kupię, to później już pewnie nie kupię nigdy...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Jeżeli wszystko pójdzie wg planu to na 100 procent będziesz mógł kupić:)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: Rafal_Kruczek »

baldar pisze:
karawanken pisze:Trochę nie zrozumiałeś. Wybaczam :D Ja zawsze się cieszę z kolejnej gry wydanej po polsku, nawet jeśli nie zamierzam jej kupić (nad tą poważnie sie zastanawiam ale poczekam na więcej informacji). Chodziło mi o wydanie po polsku Star Realms (jak rozumiem gry dzielą podobną mechanikę chyba, że się mylę).
Też tak myślałem, że czegoś nie zrozumiałem:) Dzięki za wyrozumiałość, hehe. Powiem tak - grałem w SR i CŚ - nikomu nie będę mówił, co jest lepsze, a co gorsze, bo dwie gry wciągają straszliwie. SR i CŚ są oczywiście bardzo podobne. W CŚ nie ma opisu kart, są tylko ikony. W SĆ z jednego pudełka możesz wysypać karty dla 2,3 i 4 graczy, a nie tak jak w przypadku SR - że jeden zestaw wystarcza dla 2 graczy. Nie oceniam, stwierdzam fakt, tym bardziej, że jestem prawdziwym fanem SR, mam osobiście podstawkę i dodatki. Dodatkowo powiem, że dla większego grona CŚ wg mnie sprawdza się lepiej niż SR, ale to już pewnie pokaże się w recenzjach, bo jest różnica w ułożeniu kart na stole. Niby nic, a jednak...
Ale jeżeli nie masz problemu z "klimatem" gry to zarówno jedna jak i druga przypadnie ci do gustu. CŚ wydaje mi się też bardziej przystępna dla ogółu - ze względu na grafiki, które nas bez względu na nieliczne opinie na forum - zachwyciły. Nie traktujemy też świata Cthulhu jako ołtarza, więc dla nas spojrzenie na Cthulhu w krzywym zwierciadle tylko nabiera smaczku. Ale uprzedzam - CŚ pomimo grafik, które się do nas śmieją, to gra o negatywnej interakcji.
Zabrało mi kilka miesiecy zdobycie Star Realms w Polsce, ale kupiłem od razu 2 postawki SR żeby mieć możliwość zagrania od razu na wiecej osób. Nie żałuję - gra sie świetnie, ale niestety "buzdzetowość" wydania SR wychodzi na wszystkie możliwe sposoby, a najbardziej jest to widoczne:
- słabiutkie pudełko - nietrwałe , nie nadaje sie do noszenia gry , i karty w koszulkach sie nie mieszczą. Nie jestem fanem zbyt duzych pudełek w stosunku do zawartości i lubie małe pudełka. ale to od SR zostało natychmiast zastąpionme plastikowycm deckboxem.
- niewygodny system liczenia życia - kostki , kartka , 2 kartowy system (do znalezienia na BGG) są znacznei lepsze.
- obcięcie kart startowych dla 3 i 4 gracza (jakby było 148 kart zamaist 128 to nie trzeba by kupowac 2 startera)
Wszystko to jest równoważone znakomitą ceną: 15 USD.
Ale po kupnie 2 starterów mam teraz 80 zbędnych kart (trade deck). Kupującycm Star Realm na wiecej niż 2 osoby radze wstrzymać się z zakupem drugiej postawki do czasu wyjścia nowego startera - na jesieni lub w poczatku 2016 ma sie ukazać.
A teraz CR ma szanse naprawić wszystkie powyższe "błedy" SR. W dodatku polska wersja ukazuje sie błyskawicznie i w miarę przystępnej cenie (Taniej niz 2 podsatwki SR w każdym razie).
No to mogę tylko pogratulować wyczucia rynku i doboru tytułu jako premierowej(?) gry. I życzyć powodzenia.
Tasty Minstel Games nie miało DOBREGO przedstawiciela w Polsce. Czy są planowane dalsze tytuły(od TMG lub White Wizards)?
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Trudno się nie zgodzić z minusami i plusami SR, które wymieniłeś. Ale, jak sam zaznaczyłeś - liczy się też cena:) W przypadku CŚ mamy maty graczy, dzięki którym łatwiej, szybciej i przyjemniej liczy się niż w SR, choć powiem szczerze, że mi jako graczowi jakoś bardzo system liczenia w SR nie przeszkadzał. Ale fakt - maty są dużo wygodniejsze. Jeżeli chodzi o pudełko, oczywiście będzie większe, choćby ze względu właśnie na maty. Cena jest nieco wyższa niż SR - to jest podyktowane przede wszystkim wykonaniem kart - są spadowe. Wiadomo - dużo ładniej i nieco drożej.
Dziękujemy bardzo za miłe słowa:)
Przyznam mało skromnie, że jesteśmy trochę dumni z tego, że mamy prawie ten sam czas wydania co premiera w USA.
I tak, CŚ to nasza premierowa gra, oczywiście nie jedyna, która czeka na wydanie. Teraz jednak jest za szybko, by coś więcej zdradzać, chociaż w nieodległym czasie szydło samo wyjdzie z worka:)
A jeżeli chodzi o TMG i naszą współpracę z nimi to chyba dużo nie zdradzę, jeżeli powiem, że wszystko jest na dobrej drodze. A z WW - zobaczymy:)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: karawanken »

Gratulacje odwagi aby zaistnieć na tym ciężkim w Polsce rynku. Życzę sukcesów. Grze na pewno się przyjrzę.
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Cthulhu światy (Cthulhu Realms)

Post autor: baldar »

Nie pozostaje mi nic innego jak podziękować za kolejne miłe słowa:)
ODPOWIEDZ