Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Witam wszystkich Miłośników Planszówek ;)
Ostatnimi czasy poszukuje bardzo starej gry bo z 1984r o nazwie Fortuna. Ta gra kojarzy mi się z moim dzieciństwem. Pamiętam jak wiele godzin spędzałem przy tej grze wraz ze swoimi rodzicami. Tą radością chciałbym podzielić się również z moimi dzieciakami. Można wręcz powiedzieć że zaraziłem je moją miłością do tej niezwykłej gry i chciałbym podarować ją na święta. Trochę brzmi to sentymentalnie ale to jest naprawdę dla mnie ważne. Szukałem już chyba wszędzie od aukcji internetowych poczynając na google kończąc i niestety bez większego skutku. Dlatego też zwracam się do Was: czy ktoś przypadkiem nie ma gdzieś na strychu tej gierki? A może wiecie gdzie jeszcze szukać? Zaznaczam od razu, że chętnie ją odkupie za dogodne pieniądze. Pozdrawiam i liczę na pomoc ;)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Geko »

To nudne, co powiem, ale doradzałbym kupić jakąś dobrą współczesną planszówkę. Fortuna prawdopodobnie po kilku sentymentalnych westchnieniach wyląduje na półce i obrośnie kurzem. Nowoczesna planszówka to dużo większa szansa na świetną zabawę wiele razy i nie na siłę.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Spodziewałem się takich odpowiedzi... Ta gra nie ma dla mnie wartości czysto materialnej ale bardziej sentymentalnej, gdyż jak już pisałem jest to gra mojego dzieciństwa. Niektórym wydaje się to śmieszne ale mam wielki sentyment do niej. Może i ona będzie leżała potem na półce i obrośnie kurzem lecz będę dumny, że ją mam. To taka pamiątka. Niektórym może ona tylko zajmuje miejsce i niebawem ją wyrzucą na śmietnik albo już to zrobili dlatego chcę ocalić choć jedną sztukę. Odpowiedniki tej gry już mam i nie oddają już tego klimatu, ale dziękuje za zainteresowanie. Czekam dalej...
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Rathi »

Zdecydowanie popieram Geko.
Napisz ile Twoje dzieci maja lat i na pewno ktos doradzi co kupic.
Tez kiedys grywalem w Fortune (kto wie, moze jeszcze gdzies lezy w domu rodzicow), ale teraz moglbym chciec ja miec tylko dla samej przyjemnosci posiadania.

PS.
[zart] Chyba, ze chcesz odstraszyc dzieci od planszowek... [/zart] : ))
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Maddas »

Rozumiem Slawka. Mam podobny problem, bo z sentymentu trzymam gre Grand Prix bez instrukcji, zeby kiedy ja wreszcie zdobede moc pokazac synkowi ta planszowke.
Slawek, posiadam Fortune. Wlasnie ja wyciagnalem, zeby sprawdzic czy jest kompletna. Nie gralem w nia od kilku lat i raczej nie zanosi sie na to ze zagram, sprawdze tylko zawartosc i dam ci znac na PW
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Wiek dzieciaków jest tutaj w sumie bez znaczenia. Nie kupuje (bynajmniej próbuje kupić) tej gry tylko dla nich lecz przede wszystkim dla siebie. Miło byłoby pograć w długie zimowe wieczory razem ze znajomymi i powspominać dawne czasy nieprawda? Widzę że Maddas mnie rozumie. Jeżeli tylko masz tę grę i nie jest Ci ona potrzebna bardzo chętnie ją odkupię. Dziekuję za odzew ;))
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Blue »

Miło byłoby ;) ale zapewnie jeszcze milej w coś z nowoczesną mechaniką i dobrze wydane co cieszy oczy :) np ticket to ride[Wsiąść do pociągu]. :D Takie moje zdanie, sentyment sentymentem, ale z sentymentu to ludzie graja w Magie i Mieczy czy Monopoly które dla wiekszości osób które poznały nowoczesne planszówki są po prostu nudne i wołami by ich do tych tytułów nie zaciągnęli[w tym mnie] ;). Spróbowałem jakiś czas temu sobie te tytuły odświeżyć, bo się je dobrze wspominało własnie... i niestety męczyłem się strasznie przy tej rozgrywce i modliłem się w myślach by się skończyła... ale co kto lubi :).
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: lukaszkuch »

Nie dalej jak tydzień temu sprzedałem mój egzemplarz na allegro.
slawek8910 pisze:Witam wszystkich Miłośników Planszówek ;)
Ostatnimi czasy poszukuje bardzo starej gry bo z 1984r o nazwie Fortuna
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Może i trochę racji masz... Trzeba iść z duchem czasu... Tak też myślałem jak szukałem najnowszego Monopoly z terminalem. A co zrobię jak terminal padnie? Planszówka to planszówka- lepiej mieć wszystko "na papierze". Gdybym chciał coś nowoczesnego to bym zagrał na kompie bez większych ograniczeń. Pozdrawiam
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

lukaszkuch nawet chyba natrafiłem na Twoją aukcję, niestety było już za późno. Pisałem nawet do kupującego czy nie odsprzedałby lecz czego można było się spodziewać nie zgodził się... szkoda ;/
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Maddas »

Slawek poszlo do ciebie PW
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Blue »

Sławku akurat "terminal" to odgrzewanie kotleta, zasady się nie zmieniają tylko zamiast kasy mamy ten terminal który tylko denerwuje[bo zeby podejrzec ile mamy pieniedzy trzeba przezen przejechac kartą]. Chodzi właśnie o zasady - mechanikę. Ta z monopoly niestety nie daje zbyt wielu wyborów graczom. Dla mnie nawet wadą nie jest specjalnie sama lekkosc rozgrywki ale stosunek jej lekkości i zdania sie w 90% na los do trwania rozgrywki która ciągnie się kilka godzin.

W kazdym razie jeżeli uznasz, że Fortuna jednak nie daje Ci tyle frajdy ile byś chciał nie skreślaj planszówek jako całości. To naprawde fajne gry i bardzo zróżnicowane tak naprawde musiałby ktoś być uparty, żeby mu nic nie podeszło.

Monopoly znajduje sie na 4869 miejscu w rankingu gier planszowych serwisu boardgamegeek ktory jest najwiekszym portalem społecznościowym jeśli idzie o planszówki
http://boardgamegeek.com/boardgame/1406

Co nie znaczy wcale że pierwsze pozycje są najlepsze dla każdego. Co więcej dla większej części przynajmniej naszego malego forum śmiem zaryzywkować, że ranking się nie pokrywa z indywidualnymi preferencjami... już nie mówiąc o tym że w czołówce są cięzkie Eurogry, a ja np bardzo lubie imrezowe gry które w czołówce nigdy sie nie znajdą, choć od mózdżenia nie stronie :D.
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Blue pisze: Dla mnie nawet wadą nie jest specjalnie sama lekkosc rozgrywki ale stosunek jej lekkości i zdania sie w 90% na los do trwania rozgrywki która ciągnie się kilka godzin.

W kazdym razie jeżeli uznasz, że Fortuna jednak nie daje Ci tyle frajdy ile byś chciał nie skreślaj planszówek jako całości. To naprawde fajne gry i bardzo zróżnicowane tak naprawde musiałby ktoś być uparty, żeby mu nic nie podeszło.
Po pierwsze nie skreślam planszówek. Po drugie bynajmniej dla mnie rozgrywka która ciągnie się kilka godzin lecz ciągle się coś dzieje jest zaletą. Po trzecie rankingi są mało obiektywne-każdy lubi coś innego. Mi akurat przypadła gra tego typu. Powiem nawet więcej- samo w sobie granie w planszówki nie jest tyle ważne co spotkanie w gronie przyjaciół i wspólna zabawa. I to właśnie dla mnie jest jedyną niepowtarzalną zaletą tego typu gier. Czy wiekszą frajdę dostarczy Ci gra w netopol na kurniku z osobami których w życiu nie widziałeś i nie znasz a wszystko odbywa się w mgnieniu oka? Szczerze wątpię... Ale o gustach i guścikach się nie dyskutuje ;) Mimo tego chętnie poznam jakie gry preferujesz a może też znajdę coś dla siebie. Pozdro
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: Blue »

No owszem najwazniejszy jest aspekt społeczny czyli spotkanie.

Aczkolwiek bałbym się zaserwować na stół monopol w tym momencie żeby nie zrazić potencjalnych współgraczy do planszówek po prostu, dlatego że grac lubie a na półce stoi ponad 30 tytułów. Dobrze jest jeżeli grasz i widzisz cel tej gry i jakaś tam twoja strategia ma znaczący wpływ na twoje wyniki zarówno krótko jak i długofalowe. Lubie także gry losowe(czyt. z bardzo dużym aspektem losowym), jednak stosunkowo krótkie gdzie decyzje mimo wszystko gracz mimo zastosowania kostek ma bardzo duże w przeciwieństwie do monopolu[np Um krone und kragen, czy nawet popularne na kurniku "kości", czy polowanie na robale(chociaż te akurat są dla mnie już za luźne ale zabierają max 15 minut)]. Co więcej ja za logicznymi grami nie przepadam więc wybieram przeważnie te które jakiś tam element losowy posiadają i dają możliwość zarządzania nim. Co do moich typow i ocen możesz zajrzeć do mojego profilu na bgg http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1 , aczkolwiek nie kierowałbym się wyłacznie moimi opiniami. Na pewno na początek mógłbym z czystym sercem polecić właśnie wsiąśc do pociągu skoro już o dość lekkich grach mowa. Jeszcze nie natrafiłem na osobe której by się pociągni zupełnie nie podobały, a gram zarowno z zaawansowanymi graczami jak i takimi którzy tego typu rozgrywke widzą pierwszy raz u mnie.
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Jeżeli wiesz że Twoi współgracze również uwielbiają tę grę to dlaczego im to odmawiać? Co do elementu losowego to wpływa on tylko (w przypadku Monopoly itp.) na wybór miast- reszta czyli kwintesencja tej gry to już Twoja umiejętność dokonywania trafnych decyzji i transakcji. Pociągi? Owszem ale w tym przypadku wolę komputerowe gry ekonomiczno-strategiczne typu Traffic Giant Gold.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: mst »

A tu jest nawet taki poradnik na forum dla osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o nowoczesnych planszówkach. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: janekbossko »

ehhhh

ale daj sie przekonac...
mowisz ze nie potrzebujesz innych a wogole w ogole w nie nie grales to skad wiesz czy nie bedziecie sie bawic lepiej?

PS

ehhh to tak jak z tym kolesiem ktory chcial gre strategiczna 3 strony tematu a on idzie do sklepu z zabawkami i - kupuje Ryzyko i...odzywa sie po miesiacu ze to jednak rzeczywiście jest nudne :? :lol:
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: mst »

Pozwólcie Sławkowi mieć własne zdanie. :)
Poza tym kupienie Fortuny przecież nie wyklucza zainteresowania się także innymi planszówkami.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

janekbossko pisze:ehhhh

ale daj sie przekonac...
mowisz ze nie potrzebujesz innyc a wogole w nie nie grales to skad wiesz czy nie bedziecie sie bawic lepiej?

PS

ehhh to tak jak z tym kolesiem ktory chcial gre strategiczna 3 strony tematu a on idie do sklepu abawkami i - kupuje Ryzyk i...odzywa sie po miesiacu ze to jednak rzeczywiście jest nudne :? :lol:
niech odpowiedzią na ten post będzie wypowiedź kolegi mst ;)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: janekbossko »

ja pozwalam....

i ostrzegam bo nie jestes pierwsa osoba ktora sie tutaj pojawila i ma podobny dylemat czy problem :)

a jezeli tuta jestes to napewno na pewno zdajesz sobie sprawe ze "zamieszkuja" to forum milosnicy i...fanatycy :twisted: gier planszowych.
slawek8910
Posty: 15
Rejestracja: 24 lis 2008, 15:24

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: slawek8910 »

Zdaje sobie z tego sprawe w całej rozciągłości... W końcu w internecie można trafić na każdego ;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: zephyr »

Monopoly na tym forum to płachta na byka - symbol starego porządku, który już dawno obaliły nowoczesne gry planszowe, ale nadal trwa w opinii laików i przeszkadza w rozprzestrzenianiu się jedynego słusznego nurtu dopracowanych i grywalnych nowych gier.

A tak na poważnie, to może wydzielić i przykleić jakiś temat/stronkę z sensownym (krótkim i przystępnym) opisem dlaczego Monopoly, Risk itd są be i nie należy nimi katować dzieci. Do tematów tego typu wrzucać tylko 1 link, a wszystkie późniejsze OT kasować, albo przenosić do wątku "Monopoly vs reszta świata". Bo te OT za każdym razem wyglądają podobnie:
- "Monoppoly jest super!"
- "Nie, jest milion lepszych gier!"
- "Ale ja chce monopoly!"
- "Cicho! My wiemy lepiej czego chcesz!"
i mam wrażenie, że niewiele wnoszą.

(temat dla początkujących IMO nie specjalnie się nadaje, bo chodzi o inny target - nie ludzi którzy mają problem z wyborem gry, ale ludzi z którymi forumowicze mają problem)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: waffel »

Ale jak ktoś wchodzi na forum o filmach i mówi: "Widziałem 20 lat temu pierwszego Terminatora. Od tego czasu nie oglądałem żadnego nowego filmu ale i tak jestem pewien, że jest najlepszy dla mnie, a także moich dzieci i znajomych" to chyba oczywiste, że naraża się na krytykę.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: zephyr »

W sumie jak oferta kupna trafia do działu z dyskusjami to autor ma na co zasłużył... chociaż we właściwym miejscu reakcja pewnie byłaby podobna.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Fortuna- polski odpowiednik Monopoly ;)

Post autor: FormatC »

Slawku, a moze powinienes kupic te Fortune i jakas nowoczesna planszowke z tych, ktore Ci tu ludzie polecaja? :) Pokazesz wtedy dzieciom Fortune i powiesz: "tak ja sie bawilem jak bylem w waszym wieku", zagracie, przetestujecie, a potem sprobujecie czegos nowego, na zasadzie "ciekawe, czy te nowoczesne gry sa rzeczywiscie lepsze od starej, dobrej Fortuny?...". :) Ida swieta, bedzie na to czas... ;)
ODPOWIEDZ