Food Chain Magnate (Jeroen Doumen, Joris Wiersinga)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Bea »

Mam za sobą pierwszą partię i wrażenia bardzo pozytywne. Gra ma to co lubię czyli rozwój własnego poletka - tu struktury korporacji. Jest ciężka, nie w zasadach leczy wymaga długofalowego planowania w którym się jest łatwo pogubić, ale to w sumie też jest plus ;). No i faktycznie nie wybacza błędów. Przekonałam się na własnej skórze, że w firmie musi panować równowaga. Tak rozpędziłam się z reklamą, że nie nadążyła z produkcją. Tym sposobem można zastawić pułapkę na siebie samego. Tak więc trzeba bardzo ostrożnie planować. Gra więc promuje ogranie i doświadczenie.
Natomiast też się zastanawiam, czy aby niektóre kamienie milowe nie są przegięte. U nas tak wszyscy sterowali grą aby równocześnie dostać lodówkę. Ciężko mi sobie wyobrazić gry bez niej, szczególnie gdy inni ją maja. No i kolejny mocny milestone, ten co podwaja kasę po przekroczeniu setki. U nas też wszyscy dostali go równocześnie, wiec gra była bardzo wyrównana. Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie sytuacji w której inni go mają a ja nie, nie byłoby już chyba po po grać. Na początku rozgrywki w zasadzie koncentrowaliśmy się na łapaniu tych kluczowych kamieni milowych. Wiem, że jedna partia to za mało, żeby wygłaszać takie sądy, ale chętnie bym zagrała z homerulami: wszyscy maja na starcie lodówkę, a milestone podwajający kasę wyrzucony z gry.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Ryu »

Lodówka nie ma znaczenia. Bez problemu można bez niej wygrać bo zauważ ze ważniejsze jest to żeby sprzedać swoje rzeczy a nie przechowywać je w nieskończoność. Produkujesz - sprzedajesz :wink:
A co kamienia CFO (chyba tak się nazywa) to się zgadzam. U mnie zdecydowanie większość partii wygrała osoba ktora go dostała jako pierwsza.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: piton »

Każdy nowy fud-czejn-maniak (magnat) jet zachwycony lodówką ;) sam tak miałem, ale po kilku grach to się zdecydowanie zmienia.
potem myślałem, że niskie ceny (taktyka na biedronkę) to klucz do sukcesu, ale też nie :) ktoś sprzeda 10 sztuk po 5$, to ja sprzedam 3 -tylko- sztuki po 20$ ;)

@Bea - po jednej grze, tfu, po kilku dobrych grach, nie ogarniesz tej kuwety ;) na różną ilość graczy, gra się zupełnie inaczej. Gra niesamowicie promuje doświadczenie.

co do CFO to można grać bez tego milestona, gra się troszkę inaczej/wolniej, ale koniec końców znowu indywidualne błędy i genialny plan wygrywają. Nie ma tego boosta, to trzeba kombinować na innych płaszczyznach.
No i podpisuję się pod słowami Ryu, że kto dostaje CFO zazwyczaj wygrywa, chyba, ze reszta ludzi skutecznie zablokuje delikwenta cenami/reklamami itp. Do zrobienia, ale baaaardzo trudne.

Powiedzmy sobie szczerze, gra jest genialna :D
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Bea »

Co do lodówki to pewnie macie rację. Z czasem i ograniem, nie będzie już kluczową zdobyczą. Chociaż nie wiem czy ja już się na niej nie za bardzo zafiksowałam ;)
Widzę też, że ułożenie planszy i wybór miejsca startowego też ma ogromne znaczenie. Trochę jak w Terra Mystica.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: rattkin »

Nie zauważyłem by lodówka była istotna. Wyglada na ważną, ale nie jest. Milestone $100 jest dziwny i nie wiem czemu ma służyć. Ogólnie, ten design jest dosc niecodzienny - milestones istnieją w grze głownie po to by sterować wyścigiem i zachcecac do roznych strategii. I w takim kontekście działają, ale niektóre mają skutki uboczne, ktore są na granicy "przegiętości". Wg mnie dochrapanie aię CFO jest w porzadku, ale dostanie tego samego przez milestone jest ... trudne do wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 968
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: krecilapka »

Ta giera zawsze miała taką cenę w sklepach? Wygląda ciekawie ale kurde no.... 370????

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Food Chain Magnate

Post autor: admi99 »

krecilapka pisze:Ta giera zawsze miała taką cenę w sklepach? Wygląda ciekawie ale kurde no.... 370????

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Jaka gra taka cena :) To wydawnictwo generalnie tanich gier nie ma.
Jak euro było tańsze to troszkę niżej, ale podobny poziom.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Ryu »

Swego czasu można było wyhaczyć poniżej 300zl ze zniżkami w sklepie.
Niemniej na Splottera trzeba zawsze liczyć ok. 300zl. Takie wydawnictwo :wink:
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Jelithe »

Mają małe nakłady i nie produkują masówki, więc koszt druku mają wysoki. Dlatego taka cena. Mam dwie gry od nich i każda była warta swojej ceny ;)
Kajmak
Posty: 48
Rejestracja: 10 mar 2015, 23:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 12 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Kajmak »

Muszę mieć tę pozycję, wygląda jak gra dla mnie idealna. Strasznie mnie irytuje, że nie mogę jej dostać.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: AkitaInu »

Kajmak pisze:Muszę mieć tę pozycję, wygląda jak gra dla mnie idealna. Strasznie mnie irytuje, że nie mogę jej dostać.
W meplu chyba jest):)

Wysłane z telefonu
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Tolis »

FCM - i małe nakłady - wydaje mi się, że to się nie tyczy tej gry. Mieli już chyba 5 wydań tej gry, pewnie po małych ilościach wydawali ale nadal to 5 wydań :)
Oczywiście jak każda gra Splotter'a, jest warta tej ceny.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: rattkin »

Ta cena jest niczym nie uzasadniona. Po prostu taki model - "3x za drogo i co nam zrobisz?".
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: vinnichi »

rattkin pisze:Ta cena jest niczym nie uzasadniona. Po prostu taki model - "3x za drogo i co nam zrobisz?".
Oczywiście można to tak odbierać ale ja widzę w cenach gier Splottera ilość włożonej pracy przy testach i dopracowywaniu mechanizmów. Wolę w sumie takie rozwiązanie i produkt, który starczy na wiele, wiele, wiele godzin grania niż pięknie wydaną wersję demo z figurkami za podobne pieniądze. Żadna ich gra nie powstała "na szybko", tylko cierpliwie przez lata szlifowana. Oczywiście wynika to też z tego, że na co dzień zajmują się innymi rzeczami ale efekt końcowy jest dla mnie jest majstersztykiem. To jest ten rodzaj gier, które najbardziej lubię. Widać że czas spędzony nad projektem w prostocie zasad i ogromnym potencjale gry. U nich nie ma doklejanych na siłę elementów, które dają wrażenie ciężkiej, skomplikowanej gry - wręcz przeciwnie to co nie jest absolutnie potrzebne jest usuwane. Każda gra Splottera, którą poznałem zawsze mnie zaskakiwała i to co na początku wydawało się słabe czy niezbalansowane później nagle stawało się kluczowym trybikiem przy odpowiednim połączeniu z innymi elementami. Więc skracając wywód, przy obecnych cenach gier/wydmuszek uważam że gry Splottera to dobra inwestycja jeśli ktoś lubi dokładnie poznać każdą grę.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: rastula »

rattkin pisze:Ta cena jest niczym nie uzasadniona. Po prostu taki model - "3x za drogo i co nam zrobisz?".
Wyjątkowo ;) się zgodzę. Ale kto bogatemu zabroni. No ale zaraz i tak obrońcy golenia bez mydła będą pisać że warto. Pozostaje mi tylko życzyć smacznego :).

Zupełnie nie na temat powiem, że mnie widoczny ostatnio wzrost cen mocno zniechęcił do zakupów. Nikomu źle nie życzę , ale rynek może się przegrzać.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: rattkin »

vinnichi pisze: Oczywiście można to tak odbierać ale ja widzę w cenach gier Splottera ilość włożonej pracy przy testach i dopracowywaniu mechanizmów.
Zazdroszczę tak pozytywnej i ufnej wersji rzeczywistości :) Zakłada ona jednak, że we wszystkich innych grach, miesięcy testów i developmentu nie ma w ogóle lub wszystko to u nich kosztuje 0. No bo, kurczę, jakoś te ceny zbijają do tej średniej 150...
vinnichi pisze: U nich nie ma doklejanych na siłę elementów, które dają wrażenie ciężkiej, skomplikowanej gry - wręcz przeciwnie to co nie jest absolutnie potrzebne jest usuwane.
W tym wypadku w podstawowej wersji był zapewne dodatkowy stół, który ostatecznie usunięto z pudełka. FCM jest dobrą grą, ale bez jaj, ma też swoje wady, chociażby właśnie w postaci absurdalnego setupu. W równie absurdalnej cenie gracz ma święte prawo oczekiwać jakiegoś rozwiązania tego problemu - to że ten accordion i planszetki są sprzedawane osobno za dodatkowe ileś tam dolarów woła o pomstę do nieba.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: crsunik »

Ostatnio słyszałem ciekawą opinię na temat gry Papa Paolo, która jest ponoć szybszą i bardziej przystępną wersją Food Chain Magnate, za połowę jej ceny. Ktoś to może potwierdzić? :P
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: vinnichi »

Takie odnoszę wrażenie że za bardzo skupiają się na produkcji hajpu niż mechaniki oczywiście może to tylko moje naiwne przekonanie ale nie odnajduję w tych wszystkich zeszłorocznych hitach tyle radości z poznawania gry co u splotterow. A przykład z niedopracowaniem setupu to rzeczywiście wtopa bo gracze juz po tygodniu od wypuszczenia gry znaleźli super rozwiązanie, ale wpadki były i będą dla mnie jednak robią najciekawsze gry... bez mydła :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: rastula »

gra za 350zł zła być nie może, nie wydałbym 350zł na złą grę przecież :mrgreen:
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: crsunik »

Co by o tej grze nie mówić zła nie jest. Zła jest jej cena i fakt, że np. głupi stojaczek na karty dawali jako dodatek za milion monet, a nie było go w podstawowej grze. Moje pytanie o Papa Paolo nadal obowiązuje ;)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Food Chain Magnate

Post autor: vinnichi »

Jak już się wydało to musi być dobra :-) a fcm w przedsprzedaży kosztował 280zł to jak za barszcz
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: Cin »

crsunik pisze:Ostatnio słyszałem ciekawą opinię na temat gry Papa Paolo, która jest ponoć szybszą i bardziej przystępną wersją Food Chain Magnate, za połowę jej ceny. Ktoś to może potwierdzić? :P
Są pewne podobieństwa, ale do "szybszej i bardziej przystępnej wersji Food Chain Magnate" jednak wg mnie daleko. Całkiem inny system wykonywania akcji oraz przede wszystkim - w Papa Paolo każdy w trakcie gry buduje swoje własne miasteczko do realizacji dostaw, nie ma wspólnej "mapy".
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: AkitaInu »

rattkin pisze:
vinnichi pisze: Oczywiście można to tak odbierać ale ja widzę w cenach gier Splottera ilość włożonej pracy przy testach i dopracowywaniu mechanizmów.
Zazdroszczę tak pozytywnej i ufnej wersji rzeczywistości :) Zakłada ona jednak, że we wszystkich innych grach, miesięcy testów i developmentu nie ma w ogóle lub wszystko to u nich kosztuje 0. No bo, kurczę, jakoś te ceny zbijają do tej średniej 150...
vinnichi pisze: U nich nie ma doklejanych na siłę elementów, które dają wrażenie ciężkiej, skomplikowanej gry - wręcz przeciwnie to co nie jest absolutnie potrzebne jest usuwane.
W tym wypadku w podstawowej wersji był zapewne dodatkowy stół, który ostatecznie usunięto z pudełka. FCM jest dobrą grą, ale bez jaj, ma też swoje wady, chociażby właśnie w postaci absurdalnego setupu. W równie absurdalnej cenie gracz ma święte prawo oczekiwać jakiegoś rozwiązania tego problemu - to że ten accordion i planszetki są sprzedawane osobno za dodatkowe ileś tam dolarów woła o pomstę do nieba.
O jakich planszetkach mówisz?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: rattkin »

Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Food Chain Magnate

Post autor: AkitaInu »

ODPOWIEDZ