Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fojtu
Posty: 3372
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 555 times
Been thanked: 1259 times

Era Innowacji/Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Fojtu »

Terra Mystica doczekała się kolejnego następcy po Projekcie Gaja. Tym razem w Age of Innovation mamy rozgrywkę bardziej zbliżoną chyba do oryginału niż Gaja z racji ciasnoty mapy. Age of Innovation zdaje się garściami czerpać z obu tytułów i tworzyć prawdziwą Terra Mysticę 2.0, która zadowoli także fanów bardziej rozwiniętych technologii z Projeku Gaja

https://boardgamegeek.com/boardgame/383 ... innovation
Obrazek

Opublikowana została już instrukcja, którą można znaleźć na stronie Capstone Games:
https://capstone-games.com/board-games/ ... nnovation/

Po przejrzeniu, przede wszystkim zwraca uwagę ogromna zmienność początkowego rozłożenia gry:
1. Gramy teraz złożeniem 2 osobnych elementów - terenu i rasy. Daje to sporą ilość kombinacji potencjalnych "starych ras".
2. Dochodzą zaawansowane technologie kupowane za nowy zasób - książki.
3. Dochodzi ekstra punktowanie w ostatniej rundzie, losowane na start.
4. Technologie są losowo rozkładane a do tego mają różne bonusy - podbicia i książki
5. Mamy ekstra akcje jak za manę - tym razem za książki i one także są losowane na start.
6. Losowane są na start dostępne twierdze (w tej wersji TM pałace) - nie są one związane z rasą (!) a po prostu dostępne kto pierwszy ten lepszy.

Całość wydaje się polem do ogromnej analizy startowego ustawienia i naprawdę dużej unikalności rozgrywek. Brak modularnej mapy trochę boli, ale za to jest mapa i pewne elementy ustawienia na 2-3 graczy, więc powinno być ciaśniej w mniejszym gronie.

Ja czekam z niecierpliwością jako weteran TM i trochę weteran Gai. Lubię bardzo oryginalną TM za ciasnotę mapy i w Gai zawsze mi nie pasowała ta swoboda kosmosu, a w Age of Innovations wracamy na stare śmiecie - ciasną mapę i walkę o każdy skrawek lądu.

Premiera na stronie Capstone zapowiedziana na sierpień, więc zapewne odbędzie się na Genconie. Dla mnie must buy!
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Grellenort »

O rety, Krety :o

Ale nareszcie jakieś konKrety; gdyby w planszówkach były kary za obsuwę tak jak w budowlance, to ta po premierze nie wyszłaby finansowo nawet na zero :lol:

Niemniej dla mnie zakup obowiązkowy. Nawet mimo tego, że chyba zrezygnowali z obiecanej pół-kompatybilności z oryginalną TM, albo czegoś nie dostrzegam. Zapowiada się minimalnie cięższy kaliber od oryginału, ale to dobrze, bardzo dobrze...
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 950
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 358 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: yrq »

100 usd w preorderze to... sporo.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: BartP »

Co jak co, ludzie płacą $150 za wydmuszki na KS, niesprawdzone, z niedorobionymi zasadami itd. Tutaj masz sprawdzoną firmę, sprawdzony system, pierdylion elementów. Jak już za jakąś grę płacić tyle kasy, to właśnie za TM 2.0.
flissak
Posty: 266
Rejestracja: 29 maja 2021, 23:12
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 78 times
Been thanked: 46 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: flissak »

W planszowych newsach w odcinku z przedstawicielami naszych wydawców zająknięto się o jakimś nowym niezapowiedzianym nabytku Rebela, który ma wyjść w tym roku, a to Windziarz odpowiada za takie takie łowy. Więc może będzie Polska wersja.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: michal2014 »

https://planszostrefa.pl/pl/p/Age-of-In ... lska/15062

Juz mamy przedsprzedaż

Kurcze, ostatnio ogrywałem niemiłosiernie Projekt Gaja. Jedna z najlepszych gier w jaką grałem.
Dla mnie oczywiście must have.

Pozdrawiam i zycze udanego weekendu.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Dzięki za info.

Bije się z myślami. Dla mnie trochę drogo, ale Gaje kocham, więc..... Ajajaj.

Ani śladu polskiej wersji, nie?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: seki »

PytonZCatanu pisze: 23 cze 2023, 20:52 Dzięki za info.

Bije się z myślami. Dla mnie trochę drogo, ale Gaje kocham, więc..... Ajajaj.

Ani śladu polskiej wersji, nie?
Ani widu ani słychu. Ale pojawi się gdy kupisz więc dawaj :)
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Kal-El83 »

Cały czas się biję z myślami o zakupie PG. Może zamist tego, warto będzie wziąć AoI ??
Muszę obadać temat :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Barolek
Posty: 88
Rejestracja: 29 lip 2013, 20:22
Has thanked: 67 times
Been thanked: 71 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Barolek »

Czy ktoś zapowiedział polską wersję bo nigdzie nie mogę znaleźć?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: konradstpn »

Barolek pisze: 12 lip 2023, 23:34 Czy ktoś zapowiedział polską wersję bo nigdzie nie mogę znaleźć?
I nie znajdziesz, bo póki co takiej zapowiedzi jeszcze nie było. Mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu.
Gram, więc jestem.
drzewko
Posty: 292
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 294 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: drzewko »

Ta gra jest niezależna językowo, tylko instrukcja jest do ewentualnego przetłumaczenia.
Ja biore eng, jeszcze jakiś dodatek wyjdzie i go nie przetłumaczą, a jakoś lubie mieć spójne wersje :)
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Lailonn »

Premiera się zbliża. Gra niby z mega popularnej serii a tu nie dość że cicho - choć można pograć online - to jeszcze żaden wydawca się nie interesuje? Bardzo dziwne.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: PytonZCatanu »

Lailonn pisze: 21 lip 2023, 22:30 Premiera się zbliża. Gra niby z mega popularnej serii a tu nie dość że cicho - choć można pograć online - to jeszcze żaden wydawca się nie interesuje? Bardzo dziwne.
Zaraz zaraz, gdzie można pograć online?
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Lailonn »

Gdzie to bezpośrednio nie powiem ale chyba są jakieś mocno otwarte testy, bo na BGG masa tematów i ludzie chwalą się 100+ rozgrywek na koncie. Są jakieś statystyki co jest OP etc.

Pierwszy sensowny pokaz gry i recenzja?

1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Abizaas »

Bardzo mnie dziwi ta gra, jakby autor robił krok do tyłu. Dlaczego nie wykorzystał wszystkich ulepszeń z PG jak tor technologii czy modularna plansza? Cały ten projekt wygląda jakby był przeznaczony dla osób które grały kiedyś dużo w TM, nigdy nie przemogły się do PG i chciały powiewu nowości, ale tak nie zbyt wiele na raz :D

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1670
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: XLR8 »

Abizaas pisze: 01 sie 2023, 15:08 Bardzo mnie dziwi ta gra, jakby autor robił krok do tyłu. Dlaczego nie wykorzystał wszystkich ulepszeń z PG jak tor technologii czy modularna plansza? Cały ten projekt wygląda jakby był przeznaczony dla osób które grały kiedyś dużo w TM, nigdy nie przemogły się do PG i chciały powiewu nowości, ale tak nie zbyt wiele na raz :D
Dokładnie takie mam odczucie. Choć dla mnie to plus, bo zacząłem od razu od PG 😅
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: siepu »

Czemu? Moim zdaniem to dwie różne gry, i modularnosc oraz 'luznosc' planszy w PG są głównym powodem, dla którego wolę TM. To gra dla fanów TM dodająca mniejsza plansze na mniej graczy oraz inny system frakcji, co mam nadzieję wywali konieczność licytacji przed partia. Więcej mi nie potrzeba.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 562
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 377 times
Been thanked: 213 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Namurenai »

Abizaas pisze: 01 sie 2023, 15:08 Bardzo mnie dziwi ta gra, jakby autor robił krok do tyłu. Dlaczego nie wykorzystał wszystkich ulepszeń z PG jak tor technologii czy modularna plansza? Cały ten projekt wygląda jakby był przeznaczony dla osób które grały kiedyś dużo w TM, nigdy nie przemogły się do PG i chciały powiewu nowości, ale tak nie zbyt wiele na raz :D
Można by się kłócić, że nie wszystkie rozwiązania z PG to ulepszenia ;)
Jeśli AoI będzie jak Terra Mystica z ulepszeniami, ale zachowaną ciasnotą, wyścigiem i interakcją, to nic tylko się cieszę :D
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: dave8 »

Przy tylu frakcjach i kombinacjach umiejętności nie ma szans na idealny balans w każdym układzie. Licytacja będzie i tak.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1174
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 269 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: siepu »

dave8 pisze: 01 sie 2023, 22:18 Przy tylu frakcjach i kombinacjach umiejętności nie ma szans na idealny balans w każdym układzie. Licytacja będzie i tak.
Oddzielenie zdolności frakcji od zdolności twierdzy (gdzie jest wyścig) powinno dać dużo. Oczywiście poszczególne układy startowe będą 'niezbalansowane', po prostu mam nadzieję, że będzie to w granicy tolerancji, gdzie ewentualną różnicę może uzupełnić dyplomacja :)
Lailonn
Posty: 164
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Lailonn »

Premiera się zbliża a dalej cisza w mediach a u nas nawet wydawcy brak?

1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Abizaas »

TM raczej nie sprzedaje sie zbyt dobrze, PG nawet nie ma po polsku mimo zapowiedzi, ja bym liczyl na anglojezyczna wesje. Gra i tak niezalezna jezykowo.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: Grellenort »

Mam niegasnącą nadzieję, że prezentowany egzemplarz jest jeszcze częściowo prototypem - niektóre komponenty wyglądają diabelnie sterylnie (wszelkiego rodzaju tory) lub wręcz tymczasowo (żetony bonusów rundy).

Co do polskiej premiery - to jest duża i zaawansowana gra, nie zdziwiłbym się, gdyby zainteresowane wydawnictwo chciało poczekać i zobaczyć jak sprzedaż ma się za Odrą. Wtedy z np. półrocznym opóźnieniem wprowadzić na rynek. Nie każdy kupuje gry na premierę sprowadzając z zagranicy, a wręcz mało kto :)
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Age of Innovation: A Terra Mystica Game (Helge Ostertag)

Post autor: kozz84 »

A Terra Mystica to nie jest znana marka? Ludzie regularnie grają w nią turniejowo od ponad 10 lat. Nie ma szans, żeby age of innovation się nie sprzedały.
ODPOWIEDZ