Koszulki na karty

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Tiny Epic Galaxies

Post autor: Pan_K »

Tiny Epic Galaxies
https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... es/page/89?
Standard CCG od FFG + Swan PanAsia: Cutthroat Caverns lub odpowiedniki.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3236
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

7 Cudów Świata: Pojedynek

Post autor: Veridiana »

CrossSleet pisze:Śpieszę informować, że 7 cudów świata:pojedynek to furia do koszulkowania. Niby format mini euro, ale te z Ultra-Pro są mocno za ciasne. Podobno Mayday'e wchodzą.

Odnośnie samych kart cudów - jest jakaś alternatywa Mayday cooper?
floyd pisze:Coś się znajdzie
Pan_K pisze: Nie potwierdzam. Wszystkie małe karty zakoszulkowałem w Ultra-Pro Mini Euro. Pasują idealnie, wchodzą lekko i nawet mieszczą się potem w wyprasce.
kinioo pisze:Ditto
Golin pisze:jakie koszulki od rebela pasują do 7 cudow swiata pojedynek ?
stalker7 pisze:Euro mini 45x68
Polecam brać premium są dużo fajniejsze niż standard, ale znowu więcej zajmuje stack miejsca, i są droższe o 50%. Koniec końców przy grze gdzie nie wymagany jest częsty shuffle zwykle spokojnie i tak dadzą radę, jednak feel przy premium jest dużo fajniejszy a do tego karta robi się dużo sztywniejsza co jest moim zdaniem też na plus.
TomaszB pisze:
seki pisze:Po raz pierwsze nie mogę sam znaleźć pewnej informacji odnośnie koszulek do 7 cudów pojedynek Panteon. Gdzieś przeczytałem, że karty bóstw mają inny rozmiar niż cuda. Na bgg nie mogę znaleźć. Na rebel.pl podane są koszulki jak od cudów 65x100mm. Jak jest naprawdę? Najchętniej Arcane Tinmen.
Link na BGG.
seki pisze:Dzięki. Wszystko jasne.
bulaxyz82
Posty: 178
Rejestracja: 19 sty 2016, 11:42
Lokalizacja: Kielce
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

51.Stan Master Set

Post autor: bulaxyz82 »

Witam,

jakie koszulki do 51 Stan Master Set?
tassman pisze:Z tych cienszych 65,5 x 88, a lepsze ultra pro szukaj 66x91mm
Nesmeer pisze:standard CCG, protectory ultra pro
Helga pisze:Ja już przyodziałam w te...
Pasują idealnie.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Ashes Odrodzenie z Popiołów

Post autor: Jiloo »

Wontzki pisze:Testował ktoś jakieś koszulki do Ashes Odrodzenie z Popiołów (Standard CCG). Na rynku jest dużo pozycji i nie wiem co jest najlepsze w proporcji jakość/cena.
Kopiłem właśnie dwa dni temu Ashes. Jeśli chodzi o koszulki wszedłem na 100% w Arcane Tinmen (producent koszulek Dragon Shield). Moim zdaniem najlepsza proporcja ceny do jakości – niewiele droższe od Mayday a jakościowo porównywalne z FFG czy Ultra Pro.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
evrard
Posty: 357
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Swan Panasia 70x110 vs Mayday Magnum Silver 70x110

Post autor: evrard »

Jiloo pisze:
evrard pisze:Jak jakościowo wypadają koszulki Swan Panasia 70x110 w porównaniu do Mayday Magnum Silver 70 x 110? Scythe zbliża się wielkimi krokami i trzeba się na jakieś zdecydować :)
Ostatnio kupiłem jakieś koszulki Swan (nie pamiętam rozmiaru) w wersji Thin. Nie polecam nikomu, nie da się w tym grać, a tasowanie jest prawie niemożliwe. Po dwóch grach koszulki wylądowały w koszu. Nie wiem jak się sprawują te grubsze, ale od cienkich trzymam się z daleka.
Dzięki za informację Jiloo :) Na szczęscie kupiłem Maydaye.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Mayday Mini Euro

Post autor: Jiloo »

Fojtu pisze:
Jiloo pisze:
Fojtu pisze:Spotkałem się wczoraj z bardzo dziwnym problemem z koszulkami Mini Euro od Mayday. Kupiłem 3 opakowania i przy koszulkowaniu koszulkami z drugiego zauważyłem, że są innego rozmiaru niż wcześniejsze, tj. około 1 mm szersze i 2 mm wyższe. Po dokładniejszej inspekcji stwierdziłem, że mniejsze koszulki to oryginalne zagraniczne, zaś większe to wytworzone przez Gamiko z polskojęzycznym opakowaniem. Przy czym lepiej do kart pasują koszulki zagraniczne.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem?
Takiej sytuacji nie znam, bo wycofałem się zupełnie z zakupów tych koszulek.
Ale problem z utrzymaniem rozmiarów to znana kwestia z Maydayem. Bywało tak, że koszulki z jednej partii nie trzymają rozmiaru, co bywa upierdliwe przy ciasnym dopasowaniu kart. Ich słaba jakość i te właśnie problemy sprawiły, że przesiadłem się zupełnie na Arcane Tinmen – nie wiele droższe a nieporównywalnie lepsze.
Napisz do Gamiko, może jest na to jakaś odpowiedź. Może zmienili linię produkcyjną i te zagraniczne są ze starej linii?
Ja z tym akurat koniec końców problemów nie mam, bo zadzwoniłem do sklepu i wymienią mi na zagraniczne, ale po prostu byłem dość zaskoczony. Szczególnie, że różnica w rozmiarze była dość spora.
Bo sytuacja jest dziwna. I może być problematyczna gdy będziesz potrzebować więcej koszulek, a tych mniejszych już np. nie będzie w produkcji.
Fojtu pisze:Jakby ktoś był ciekawy odpowiedzi:
Jest to wina produkcji. Niestety koszulki Maydaya mają wymiary różniące się +/- 1mm od tych podanych. Różne partie dostajemy. Możemy przyjąć zwrot. Proszę tylko o odesłanie na nasz adres sklepu.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Arcane Tinmen

Post autor: Jiloo »

Ogólnie naprawdę szczerze polecam koszulki Arcane Tinmen. Koszulki są tylko trochę droższe od Mayday (np. Mayday 11 zł / AT 14 zł za 100 szt.) a jakościowo nie ustępują koszuklom FFG czy Ultra Pro. Ja przerzuciłem się na nie i zupełnie zrezygnowałem z Mayday.
Losiek pisze:Używam Arcane Tinmen - bardzo dobry stosunek ceny do jakości
Breżniew pisze:Czy ktoś miał doświadczenie z koszulkami Arcane? Są sprzedawane w paczkach po 100 sztuk za ok 15 zł. Ich grubość to ponoć 80 micronów, więc dokładnie pomiędzy najtańszym Mayday a FFG. Ciekawi mnie, jak te koszulki są wytrzymałe i czy karty w nich wygodnie się tasuje - FFG pod tym względem są niezawodne.
Jiloo pisze: AT jest producentem m.in. protektorów Dragon Shields znanych w świecie Magic the Gathering.
Dla mnie te koszulki to najlepszy kompromis pomiędzy ceną a jakością.
schizofretka pisze:+1 do AT. Rozmiary podobne do FFG, czyli niestety obszerne. Natomiast do grubości, to nie jest dla mnie kompromis, tylko ideał przy większych taliach - już kilkadziesiąt małych kart w FFG to nieogarnialny stos. AT nie są na tle wiotkie, by się marszczyć na rozmiarowych kartach, natomiast zbyt luźne już będą upierdliwe. Posobnie, jeśli karty są bardzo wiotkie, 'papierowe', lub często miętolone, wybieram FFG/UltraPro. W przeciwnym wypadku AT.
Bart Henry pisze:Używam Arcane Tinmen we wszystkich swoich grach. Minus jest tylko jeden - znacznie zwiększają rozmiary kart, przez co zazwyczaj ciężko jest je zmieścić do oryginalnych opakowań. Wystają trochę na wysokość i zwiększają objętość stosów z kartami. Jest to cena, jaką trzeba zapłacić za solidność w przyzwoitej cenie. W niektórych przypadkach będę przesiadał się na Ultra Pro Pro-Fit'y. Przykładowo - pudełko Martwej Zimy z kartami w koszulkach AT staje się ciężkie do ogarnięcia. Mimo tego polecam te koszulki wszystkim znajomym.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Wielka Księga Szaleństwa

Post autor: olsszak »

TV3 pisze:Wielka Księga Szaleństwa - zgaduję, że ktoś to już koszulkował. Jakie folie pasują do kart żywiołów, zaklęć oraz klątw?
Podłączam się :)

NA BGG znalazłem to co niżej, ale nie mogę w żadnym sklepie znaleźć ani tych Swan Panasia ani MDG-7129

Square cards:
Number of cards: 56 @ 75 x 75mm
75mm wide sleeves will not always fit these cards, but the following sleeves have been confirmed to work.

Swan PanAsia sleeve size: Rings Up (SWN-053, 150/pack) - (75 x 75mm)

Large cards:
Number of cards: 25 @ 88 x 125mm

Mayday sleeve size: Tiny Epic Kingdoms - Green/Red (MDG-7129, 100/pack) - (88 x 125mm)
TV3 pisze:Znalazłem takie zestawienie, mayday'owe.
https://www.maydaygames.com/pages/sleeves-by-game


Ale po kolei:
- dużych kart księgi nie widzę sensu koszulkować

- kart postaci - podobnie

- karty klątw: znalazłem w domu MAYDAYStandard CCG U-Fit 63mm x 88mm (zielone). Takie, jak np. do Pandemii pasują. Wg mnie do klątw te najzwyklejsze starczą, w końcu tasuje się je raz na grę.

- karty żywiołów: i tu póki co mam problem. Na wskazanej wcześniej stronie sugerują niebieskie Mayday mini 45mm x 68mm. Ja te mam w 7 Cudach Pojedynku, ale są za duże, przede wszystkim na wysokości. Mam też żółte Mayday mini 41mm x 63mm od Zombicide. Na wysokość byłyby idealne, ale szerokość ciut za mała, karta nie wchodzi. Zgaduję, że pasowały by koszulki pomiędzy tymi dwiema wielkościami, a więc czerwone Mayday mini 43mm x 65mm. Być może dziś skoczę do sklepu z jedną kartą przymierzyć. Jeśli pojadę - dam znać.
Inna sprawa, że tu jakieś sensowniejsze koszulki mogłyby być. W końcu te karty ciągle się miętoli, tasuje itd. Z drugiej strony ich prawie 200 trzeba...

- no i te nieszczęsne kwadraty. Znów widzę Mayday'owe 70mm x 70mm oraz 80mm x 80mm. Mierzyłem wczoraj karty zaklęć i o ile mnie pamięć nie myli mają 75mm x 75mm. Więc może to osiemdziesiątki by musiały być...

_________________________________


EDIT:

Do kart Żywiołów czerwone Mayday mini (43x65) z grubsza mogą być. Na szerokość idealne, mogłyby być ze 2-3 mm niższe. W związku z tym bzdura z tymi proponowanymi na stronie niebieskimi.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Leaving Earth

Post autor: Pan_K »

Leaving Earth:

Pasujące koszulki
Gra:
97 karty 65x100 - pasują koszulki Mayday Magnum 65x100, UltraPro Special Sized 65x100 oraz Arcane Extra Large
226 kart mini american - pasują Arcane Mini, Mayday, FFG, UltraPro (wszystkie w rozmiarze Mini American (41x63mm)

Dodatek Outher Planets:
53 karty 65x100 - pasują koszulki Mayday Magnum 65x100, UltraPro Special Sized 65x100 oraz Arcane Extra Large
52 karty mini american - pasują Arcane Mini, Mayday, FFG, UltraPro (wszystkie w rozmiarze Mini American (41x63mm)

Kart kwadratowych 84x84 nie podaje, bo nic do nich nie pasuje. - pasują koperty przezroczyste na płyty mini-cd !

(Źródło: Pierwszy post w wątku o Leaving Earth)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
dr_Fell
Posty: 9
Rejestracja: 22 sie 2016, 22:52

Światowy konflikt

Post autor: dr_Fell »

Światowy konflikt:
-Karty na pierwszą z brzegu linijkę miały rozmiar 65,5x100mm. koszulki Mayday Magnum Copper 65x100 mm wchodzą "na styk", karty są napięte, wchodzą ciężko, nie wydaję się być wygięte, ale na pewno są na granicy. Na długość teraz nie pamiętam, ale chyba ok. 2-3mm w zapasie.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Agricola (edycja dla graczy)

Post autor: Bary »

Hejka! Znalazłem info, że do Agricoli (edycji dla graczy) potrzebne są koszulki STANDARD European. Pytanie tylko, czy są one dopasowane, czy też jest luz po włożeniu karty (konkretnie planuję zakup MAYDAY Standard European Premium)?
warlock pisze:Ultra pro są nieco większe niż karta (co wcale nie jest aż takie złe ;)). Maydaye będą lepiej dopasowane.
Dzięki na info! Masz może samemu karty w ultra pro? Mógłbyś pstryknąć fotkę?
karpenter pisze:Witam :). Jestem tutaj nowy i nie wiedziałem gdzie podpiąć post. Kupiłem nową wersję Agricoli (wersja dla graczy) i chciałem ją zakoszulkować (nigdy tego wcześniej nie robiłem z kartami). Z różnych stron wyszło mi, że odpowiednie będą koszulki w rozmiarze European Standard (59x92 mm). Zmierzyłem karty, mają 59x91 mm. Kupiłem więc takie od FFG dostosowane do właśnie tego rozmiaru. No i zonk :D. Koszulki są 3 mm za szerokie i 4 mm za wysokie, mają dokładnie 62x96 mm. I teraz moje pytanie - co jest nie tak? Czy ja powinienem dobrać mniejsze koszulki, czy producent gry i inni użytkownicy źle opisali potrzebny ich rozmiar, czy to producent koszulek przesadził z ich wielkością? Jeszcze raz wszystkich witam, dziękuję i pozdrawiam :).
Witamy na forum! :) Wątek jest jak najbarziej odpowiedni. Sam ostatnio kupowałem koszulki do Agri i wybrałem Mayday, które są ponoć najlepiej dopasowane, jednakże i w tym wypadku koszulki są z 2-3 mm za wysokie (szerokość ok). Wcześniej wspominano w wątku, że Ultra Pro są trochę szersze, wygląda na to, że FFG też mają luzy. Rozmiar dobrałeś dobry, niestety wygląda na to, że FFG ma słabo dopasowane ES w przypadku Agricoli (chyba, że dostałeś jakąś wadliwą partię).
karpenter pisze:Rozumiem, że jakiś zapas wielkości trzeba zrobić, ale żeby aż tyle? :). Może Standard American byłyby w takim razie odpowiednie (zakładając, że producent nadkłada te 3-4 mm do wymiarów). Posiada ktoś i mógłby podać rzeczywisty wymiar FFG Standard American? I jakby jeszcze ktoś sprawdził, czy wchodzą one na karty w rozmiarze 59x92 mm, to już w ogóle byłoby rewelacyjnie :D.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Pandemic: Czas Cthulhu

Post autor: Bary »

Jiloo pisze:
the_ka pisze:Da się kupic jakies koszulki na karty przedwiecznych do Pandemic: Czas Cthulhu?
W wątku z grą ktoś wspominał, że koszulki do tarota francuskiego powinny pasować.
BGG zdaje się potwierdzać https://boardgamegeek.com/geeklist/1645 ... tem4765849
To byłem ja- Jarząbek Wacław. ;) Zmierzyłem karty i wszystko się zgadza, Mayday Magnum Platinum (60 x 113) będą ok.
RunMan pisze:wg koszulkowej geeklisty na BGG potrzeba 91 koszulek w standardowym rozmiarze.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Mayday Standard European

Post autor: krisow »

Zawiodłem się na MAYDAY po raz pierwszy :( Standard European niestety sporej różnicy wysokości (w niektórych paczkach karty o 2.. 3... milimetry wyższe niż w innych) i nie mieszczą się dobrze w wyprasce. Wiem, że tanie, ale chyba będę ich unikał od teraz.
karpenter
Posty: 3
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:57

Mayday vs FFG

Post autor: karpenter »

ENDryu pisze:
karpenter pisze:
ENDryu pisze:ja zawsze korzystam z tej tabelki i jeszcze nigdy nie kupiłem złych koszulek (a kupiłem ich już bez mała ze 2000) ;) https://www.maydaygames.com/pages/sleeves-by-game
Nigdy w koszulki się wcześniej nie bawiłem i może te 3x4 mm różnicy (sytuacja z Agricolą, kilka postów wyżej) to nic nadzwyczajnego :). U mnie karta w formacie European Standard włożona w takie właśnie koszulki od FFG ma ok. 1 mm luzu po lewej i po prawej stronie, oraz ok. 4 mm luzu u góry. Ma ktoś może koszulki od FFG w rozmiarze American Standard i mógłby zmierzyć ich zewnętrzny rozmiar (ew. sprawdzić czy wchodzą do nich karty w rozmiarze European Standard) :). Z góry wielkie dzięki.
3x4mm to duzo ;) Sprawdzales w tej tabelce czy kupiles dobre koszulki?

Czasami karty sa niewymiarowe i nie da się dopasowac, ale wtedy najczesciej naddatek koszulki jest w pionie (czyli na upartego mozna obciac ;)). Ja kojarze, ze karty do King of Tokyo maja ze 2-3mm luzu do górze.
Tak, sprawdzałem :). Karty mają wielkość 59x92 mm (sprawdziłem - dokładnie tyle mają), producent zaleca kupno koszulek w rozmiarze European Standard (dla koszulek dokładnie w tym rozmiarze) i dokładnie takie kupiłem :). Kupione koszulki mają dokładnie 62x96 mm. Jak za duże zdjęcia to przepraszam :).

A tak to wygląda:
Obrazek
Obrazek
Jiloo pisze:Moim zdaniem jest dobrze. Pamiętajcie, że karty mogą nie być idealnie takich samych rozmiarów i zbyt ciasna koszulka wyginałaby wtedy kartę.
Jeśli górną krawędź będziesz miał za blisko karty, to łatwiej będzie się otwierać i wpuszczać paprochy do środka.
Przy kartach w standardzie Magic (czyli CCG – 63x88) można się pokusić o koszulki perfect fit. Normalnie służą do podwójnego koszulkowania dla lepszego zabezpieczneia. Ale w planszówkach używam z powodzeniem do zwykłych kart jako pojedyńczej ochrony. Czasami pojawia się problem zbyt ciasnych koszulek przy słabszych produkcjach (na razie na szczęście tylko w jednej grze tak miałem).
Wieczorem mogę wrzucić dla porównania foty z standardowej koszulce i perfect fit (używam KMC).
playerator pisze:Jak popatrzyłem na fotkę powyżej, wpadł mi taki pomysł - a gdyby tak wykorzystać ten nadmiar i użyć zgrzewarki do folii zamykając koszulkę od góry, z odpowiednim luzem oczywiście. Jeśli głupio gadam, to sobie nie żałujcie :D
vincentblack pisze:Dobrze kombinujesz, ten temat był już kiedyś omawiany, ja od czasu gdy kolega eventide podzielił się swoja metodą: LINK to często stosuję metodę przecinania koszulek na gorąco (ja akurat nie wypalarką do drewna ale lutownicą, ale efekt ten sam).
Trzeba jednak w tym przypadku wziąć pod uwagę 2 rzeczy:
- 1. takie przycinanie na gorąco udaje się raczej dla cieńszych (tańszych) koszulek, z grubszymi mógłby być problem, chyba że ta zgrzewarka którą dysponujesz sobie z tym poradzi.
- 2. co bardziej istotne: przy zgrzewaniu od góry (do pełnego zamknięcia) pojawia się efekt, że rozgrzane powietrze zamknięte w koszulce tworzy "efekt balonika", tzn koszulka staje się lekko "napuchła" co utrudnia tasowanie, zabiera więcej miejsca i karty w stosie mogą się rozjeżdżać po stole. By się tego pozbyć ja nacinam minimalnie róg koszulki lub przebijam ją igłą (by nadmiar powietrza się wydostał). Ten problem możesz i ty napotkać, chyba że karta razem z koszulką będzie mocno dociśnięta przed zgrzaniem (tak jak robią to laminarki).
playerator pisze:Niestety nie mam zgrzewarki, ale lutownica powinna wystarczyć. Myślę, że warto:
- użyć lutownicy z wymiennymi grotami i grota typu "gorący nóż"
- karty do koszulek wkładać tak, żeby zgrzewanie robić na dole
- spróbować zrobić "otwór technologiczny" już przed zgrzewaniem, żeby uniknąć efektu balonika
hamish pisze: Miałem taką sytuację z koszulkami Mayday Mini American Premium. Wszystkie przyszły z jednej partii, kupione w jednym sklepie (mniejsza o to w jakim, bo to nieistotne), ale różniły się szerokością i wysokością. Jedna czy dwie paczki miały na wkładce nadruk "gamiko" czy jakoś tak i te delikatnie różniły się wymiarami. Także wierzę, że taka sytuacja może mieć miejsce. Ja mam cały Chaos w Starym Świecie w koszulkach SA premium od Mayday i zdejmowałem je, żeby porównać ze Scythem. Pasowały. Scythe ma trochę mniejsze karty niż CitOW więc liczę, że wszystko się uda. Mam zamówione i jadą do mnie, toteż... pożyjemy, zobaczymy.

Taka uwaga: jak kupowałem FFG lub Arcane Tinmen, czy nawet Ultra Pro, to mogłem kupić 30 paczek w odstępach miesięcznych, czy nawet w perspektywie roku i wszystkie koszulki z danego modelu, danego producenta, były identyczne. Mayday ma chyba jakieś wahania na taśmie produkcyjnej. Nie wiem czy produkują koszulki w kilku różnych miejscach na naszym globie, czy za każdym razem ktoś inny ustawia wykrojnik... nie umiem jednoznacznie stwierdzić. Ale z pełną odpowiedzialnością mogę rzec, że jeśli kupi się koszulki w styczniu, a później ten sam model w czerwcu, to na 100% będą się różnić wymiarami.
Jiloo pisze: Mayday to generalnie słaba marka. Mają spory asortyment ale jakość słabo. Standardy nie nadają się za bardzo do żadnej gry gdzie trochę więcej trzeba tasować, a Premium cenowo nie odbiegają od innych (lepszych) koszulek.
Pan_K pisze:Nie pojmuję, po co się męczyć z Maydayami. Kupiłem koszulki tej firmy dwa razy: pierwszy i ostatni. Od tamtej pory unikam, jak ognia.
hamish pisze:Chaos w Starym Świecie - idealne, szyte na miarę. Ani za duże, ani za małe. FFG są ciut większe. Odnośnie Magnum Silver to można zamienić na Swan Panasię, ale są trudniej dostępne. Zresztą... co kto woli. A człowiek uczy się na błędach ;) Osoba szukająca informacji dot. koszulek do Scythe, przeczytawszy powyższe posty sama zdecyduje i nie będzie zdana wyłącznie na siebie i specyfikacje producenta gry.
Jiloo pisze:Standardy nie nadają się za bardzo do żadnej gry gdzie trochę więcej trzeba tasować, a Premium cenowo nie odbiegają od innych (lepszych) koszulek.
Bary pisze:Premium cenowo i jakościowo nie odbiegają od innych marek. :)
Jiloo pisze:Ja się z Mayday wyleczyłem na dobre i wszystkim będę je odradzać. Tym bardziej, że są na rynku koszulki porównywalne jakościowo do FFG czy Ultra Pro, a tańsze od Mayday.

Dla uściślenia:
FFG mają grubość 105 mikronów
Ultra Pro - 110 mikronów
Mayday Premium - 90 mikronów.
Arcane Tinmen, których używam - 80 mikronów, co w zupełności wystarcza by zrezygnować z Mayday. Tym bardziej, że są tańsze.
Dla porównania Mayday standard to 50 mikronów.

Z tego co piszą koledzy trochę wcześniej to z jakością jest różnie. Ja już nie wnikam, bo prawie wszystkie Mayday wylądowaly w koszu i zostały zastąpione innymi koszulkami.
Bary pisze:Dzięki za kilka ciekawych, technicznych info o grubości. Ja się jeszcze na Mayday Premium nie zawiodłem (te cienkie to faktycznie szmaty- lepiej brać pro fit), ale tak jak piszesz, każdy ma swoje doświadczenia.
vojtas pisze:Koszulki Mayday Standard generalnie nie nadają się do gier karcianych ani planszówek, gdzie często się tasuje. Swoje zadanie mogą spełniać wyłącznie jako ochrona bierna. Wersja Premium to byłaby topowa półka, gdyby nie fakt, że niektóre koszulki różnią rozmiarem. Ja do tej pory nigdy nie miałem przypadku, by koszulka była za wąska - natomiast nieraz była za długa lub za krótka (max. +/- 1,5 mm). Wielka szkoda, bo te koszulki pod każdym innym względem są świetne. Niemniej wciąż będę je od czasu do czasu kupował, bo jak żadne inne są doskonale dopasowane (nie znoszę, gdy kawałek folii mocno wystaje poza kartę). Nie mam zielonego pojęcia, dlaczego koszulkom Premium Mayday nie poświęca odpowiednio dużo uwagi. Dział kontroli jakości musi się mocno opierdzielać lub go po prostu nie ma.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

7 Cudów Świata

Post autor: Bary »

burzykovski pisze:
Bary pisze:
tomasz86 pisze:Chciałbym zakoszulkwoać plansze cudów z gry 7 Cudów świata. Jak to zrobić? Muszę ręcznie kupic folie i lutownicą ?
Laminator i heja.
Ciekawe przez jaki laminator taki gruby karton przejdzie....
W sumie fakt, zapomniałm, że te planszetki są tekturowe. Może być ciężko ze zwykłym laminatorem. Ale niktórzy chyba nawet plansze laminują, więc pewnie są i na to sposoby.
burzykovski pisze:Porada roku.
Oj tam od razu roku, co najwyżej miesiąca. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Terraformacja Marsa

Post autor: Pan_K »

buhaj pisze:Jakie koszulki polecacie na karty z Terraformacji Marsa?
Sprawdzone organoleptycznie: https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Koszu ... 0szt./1985
Czyli bodaj Standard CCG (63,5x88mm)
kamil018 pisze: Gra zakupiona, od razu z wszystkimi dodatkami, na koszulki trochę kasy zabrakło, ale to się dokupi jak się gra sprawdzi, czekam na przesyłkę. Od tych 2-5 rozgrywek się nie zniszczą zanadto, czy lepiej nie ryzykować?
Marecki pisze: Bez obaw. Tutaj tasujesz karty przed rozpoczęciem, a później spokojnie czekają w ręku, aż je zagrasz i resztę czasu gry spędzą na stole. W rozgrywkach dwuosobowych nie ma potrzeby tasowania podczas rozgrywki, bo nie wyczerpuje się talia (nie wiem jak przy 4 osobach).

Nie ma takiej eksploatacji kart jak przy Dominion czy Star Realms. Ja w ogóle nie koszulkowałem TM.

A skoro dopiero poznawać będziesz tą świętną grę - życzę dobrej zabawy. Sporo jej przed Tobą.
kastration pisze: Zależy od graczy, częstotliwości gier, nawyków (u mnie potencjalny deck zawsze leży przed oczami na stole, znajomy lubi to miętolić nieco w rękach, w umiarkowanym ścisku), no a same karty nie wydają się jakoś wybijać in plus na rynku, dlatego w mojej ocenie bym zakoszulkował jednak. Ja wybrałem nieco lepsze koszulki Mayday'a (przeczuwałem, że gra może okazać się absolutnym hitem). W 2 osoby nie masz szans przetasować całej puli z dodatkiem Wenus (zwłaszcza bez dwóch nowych korporacji w grze), na więcej osób jest różnie w podstawce, z dodatkiem nie wiem jeszcze. Siostra ma tańsze koszulki i też dają radę, minus to nieco rozjeżdżanie kart (lepiej ze stabilnego podłoża je podawać). Ode mnie jednak głos za zakoszulkowaniem tej gry koniecznie.
hipcio_stg pisze: Ja od czasu 7 cudów nie gram bez koszulkowania. W przypadku 7C karty po 4 (czterech!) rozgrywkach dla mnie są w opłakanym stanie. W skali oceniania kart MTG jakieś 6.5/10. Krawędzie są okropne.

Po 5 partiach już nie będzie warto koszulkować Tasowanie 250 kart dla mnie to tylko mash i pile shuffling. Bez koszulek ciężko tasować bez niszczenia kart, a gra jest podatna na spore roztasowanie po rozgrywce.

PS. Odradzam koszulka mayday (nawet premium). Mają odchyły od rozmiarów. Ja na 5 zakupionych paczek miałem 3 paczki w jednym rozmiarze, a 2 w innym. Po reklamacji/chęci domówienia dowiedziałem się, że koszulki w tym rozmiarze będą... za 6 tygodni jak wpłynie kontener
kamil018 pisze: W takim razie kolejny zakup to koszulki a tymczasowo wykorzystam paczki, FFG standard czekające na szlak do Carcosy (kupiłem w przedsprzedaży podstawkę i 2 dodatki no i czekam na ten drugi dodatek cały czas z wysyłką całego zamówienia...) a co zabraknie to zdejmę z podstawowej kampanii Arkham LCG również wszystkie gry mam zakoszulkowane, tylko te pierwsze czyli Robinson i TTR w tanich Maydayach, potem wziąłem Ultra Pro na RED 7 i jak poczułem różnicę to już nic innego oprócz FFG lub Ultra Pro nie biorę
Muad’Dib pisze: Mały offtop ale polecam Rebelowe premium, rozmiar CCG. Chwilowo ich zabrakło na rynku ale mają najlepszy stosunek jakości do ceny. A trochę już firm przerobiłem. U mnie całość jest właśnie w tych koszulkach i inne gry również.
Breżniew pisze:
Zgadzam się z Tobą w pełni. Od pewnego czasu nie używam innych koszulek.
hipcio_stg pisze: Ja na mini americanach rebel premium trafiłem również na różnice w rozmiarówce (wysokość).
Breżniew pisze: Z Tobą również się zgadzam, ale dodam jeszcze od siebie łyżkę dziegciu Różnice w długości tych koszulek są faktem. Mam w nie zakoszulkowanego Aliena i Predatora od UpperDeck. Przy takiej ilości koszulek miałem dużo sytuacji, gdy część koszulek odstawało na długość. Ale niestety to nie jedyny problem. Zdarzają się również różnice w szerokości koszulek. Karty do Terraformacji Marsa są dość duże i mieszczą się w koszulkach Rebel CCG, ale jeśli trafi się kilka węższych sztuk, to już trzeba je wsuwać bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić karty. Dla mnie to nie problem, bo ja ogólnie jestem zwolennikiem koszulek jak najciaśniej dopasowanych do rozmiaru kart.
Jiloo pisze:Rebel jest ok. Premium CCG w cenie koło 11 zł do dobry deal i jakość samych koszulek dobra. Ale są niedociągnięcia. Czasem brakuje jednej koszulki w paczce. Kupiłem równo 6 paczek żeby zakoszulkować Legendary Alien, gdzie jest równo 600 kart i zostałem z 4 gołymi kartami. Miałem też różnice w wysokości kart w różnych paczkach (z różnych sklepów), a w jednym przypadku miałem różnice w wysokości kart w jednej paczce (sporą ponad 1 mm), a również w szerokości - wyczuwalne jak się trzyma karty w ręku. Ale ja trochę tych koszulek przerobiłem, bo mam dużo deckbuilderów - ponad 4 tys. sztuk.
Ostatnio z braku dostępności Rebel CCG Premium wróciłem do Arcane Tinmen i po prostu lepsza jakość tych koszulek czuć w ręku. Szkoda, że są trochę mniejsze (pod tym względem Rebel wygrywa), no i jednak na tyle droższe, że za 2 paczki AT mam 3 paczki Rebel.
Muad’Dib pisze: @Jiloo to chyba różne koszulki mamy. Dla mnie jakościowo Rebel jest lepszy od Tinmen, dodatkowo te drugie są jak ciuchy po starszym bracie, koszulki w nich latają co mnie wkurza.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Tajemnicze Domostwo

Post autor: costi »

To i ja się czymś podzielę:

Tajemnicze Domostwo
2x Arcane Tinmen Oversized (potrzeba 160 szt.)
1x FFG czerwone (potrzeba 40 szt.)

Pasują idealnie, po bokach w zasadzie nie ma luzu, wystają tylko troszkę z góry.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Swan

Post autor: Bludgeon »

AnaMan pisze:Miałem dokładnie taką samą sytuację że Swanami do Jamaiki - i na dodatek były tak lepkie, że nie dawały się tasować. Więcej ich nie kupię.
Jiloo pisze:U mnie to samo. Tym się nie dało grać.
Zaznaczę tylko, że miałem koszulki typu thin, nie wiem jak się sprawdzają thick.
Dobrze, że kupiłem tylko do testów z ciekawości. Więcej nie kupię. Dla mnie tylko Arkane Tinmen i KMC.
Moje były śliskie, jak powinno.
Jiloo pisze:U mnie Swan i Mayday mają bana ;)
Mam parę Mayday gdzieś tam, bo mają czasem nietypowe rozmiary (kwadratowe w Five Tribes) albo gdzieś jakieś Premium na starej grze (Gears of War). Ale jak potrzebuję nowe to już w to nie wchodzę.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Scythe

Post autor: hamish »

Bea pisze:A ktoś wie jakie koszulki do polskiego wydania Scythe?
misioooo pisze:Takie same jak US.
troinn pisze:Cześć,

przymierzam się do zakupu koszulek do Scythe. Wymiary kart to:
44x67mm: 42 cards ---> Mayday Mini European Premium (45x68mm)
70x110mm: 64 cards ---> Mayday Magnum Silver Premium (70x110 mm)
57x87mm: 58 cards ---> ???

Jak z dwoma pierwszymi nie mam problemu, tak chciałbym spytać o karty w rozmiarze 57x87mm. Zastanawiam się pomiędzy:
Mayday Standard American Premium (56x87mm)
Mayday Chimera Premium (57,5x89mm)

Będę wdzięczny jak miał ktoś do czynienia z Scythe i mógłby mi doradzić :)
To będzie tak: w moim odczuciu zdecydowanie najlepiej pasują Mayday Standard American. Są niemalże idealnie dopasowane - po bokach jest tak, jakby były robione na miarę. Z góry nieco więcej miejsca zostaje, ale to niecałe 2 milimetry są. Chimery mają nadmiar praktycznie z każdej strony. Po bokach po milimetrze, od góry już 3,5 mm. Także zdecydowanie polecałbym Mayday SA Premium. Wystarczą też zwykłe Mayday SA (100 sztuk w paczce), jednak z doświadczenia wiem, że akurat ten "model" często pęka.

Zrobiłem zdjęcie, na którym mniej więcej widać różnicę. Myślę, że to pomoże Ci podjąć decyzję. Po lewej masz MSA premium a po prawej MCh premium.
Spoiler:
hamish pisze:Akurat mam i jedne i drugie koszulki i wczoraj przymierzałem karty. Liczyłem na to, że Chimery będą pasować, bo mam ich naprawdę dużo. Ale jak porównałem ze Standard American to stwierdziłem, że wolę te drugie i niestety czeka mnie kolejny zakup. Dopiero co zakoszulkowałem Chaos w Starym Świecie a teraz dodatkowo pójdzie jeszcze Scythe.
Zwieżak pisze:Te wczoraj pakowałem karty w koszulki i do wszystkich głosów za Mayday USA Premium muszę mieć jedną uwagę. Otóż poszczególne paczki koszulek moga się nieco róznić rozmiarem. Na szczęśćie miałem kilka paczek i udało mi się dobrać odpowiednio szeroką, tyle że koszulki z trzech innych paczek były za wąskie (do niektórych w ogóle karta nie weszła, do innych na siłę mógłbym upchnąć, ale karta byłaby łukowata). Tak że można miec pecha i trafić niewłaściwą paczkę.
Potwierdzam natomiast, że Mayday Chimera są trochę za duże, chyba że komuś kilka mm luzu nie robi różnicy.
playerator pisze:Ale jak to możliwe? :shock: Mayday to nie jest marka sama w sobie? A może kupujemy podróbki po prostu?
Skoro producenci podają wymiary z dokładnością poniżej milimetra, to opisana wyżej sytuacja jest bez sensu. Może ktoś mający możliwość porównałby np. opakowania, informacje na nich itp?
hamish pisze: Miałem taką sytuację z koszulkami Mayday Mini American Premium. Wszystkie przyszły z jednej partii, kupione w jednym sklepie (mniejsza o to w jakim, bo to nieistotne), ale różniły się szerokością i wysokością. Jedna czy dwie paczki miały na wkładce nadruk "gamiko" czy jakoś tak i te delikatnie różniły się wymiarami. Także wierzę, że taka sytuacja może mieć miejsce. Ja mam cały Chaos w Starym Świecie w koszulkach SA premium od Mayday i zdejmowałem je, żeby porównać ze Scythem. Pasowały. Scythe ma trochę mniejsze karty niż CitOW więc liczę, że wszystko się uda. Mam zamówione i jadą do mnie, toteż... pożyjemy, zobaczymy.

Taka uwaga: jak kupowałem FFG lub Arcane Tinmen, czy nawet Ultra Pro, to mogłem kupić 30 paczek w odstępach miesięcznych, czy nawet w perspektywie roku i wszystkie koszulki z danego modelu, danego producenta, były identyczne. Mayday ma chyba jakieś wahania na taśmie produkcyjnej. Nie wiem czy produkują koszulki w kilku różnych miejscach na naszym globie, czy za każdym razem ktoś inny ustawia wykrojnik... nie umiem jednoznacznie stwierdzić. Ale z pełną odpowiedzialnością mogę rzec, że jeśli kupi się koszulki w styczniu, a później ten sam model w czerwcu, to na 100% będą się różnić wymiarami.
hamish pisze:W moim przypadku Mayday SA Premium spisały się przyzwoicie. W każdej z paczek trafiło się kilka przyciasnych koszulekt, więc je odrzuciłem. Z kolei większy problem miałem z Mayday Magnum Silver Premium - tam, na jedną paczkę przypadło mi ponad 10 ciasnych koszulek. Też sobie je odpuściłem, ale wcześniej, w zdumieniu, zgiąłem jedną kartę jak mi utknęła w połowie koszulki.
Zwieżak pisze:Toś szczęściarz, bo w mojej paczce (Magnum Silver) wszystkie były przyciasne, z tym że do niektórych w ogóle nie można włożyć, a do niektórych na wcisk i owszem, ale jak dla mnie zbyt duże ryzyko uszkodzeń, więc sobie odpuściłem.
A rzeczywiście w przypadku rozmiaru 70x100 zbytniego wyboru to nie ma.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Chaos w Starym Świecie

Post autor: hamish »

Bary pisze:
hamish pisze:Chaos w Starym Świecie - idealne, szyte na miarę. Ani za duże, ani za małe. FFG są ciut większe.
Czy mógłbyś podsumować, jakich typów koszulek Mayday użyłeś do tego tytułu?


Do ochrony kart chaosu użyłem Mayday Mini American Premium. Jest dobrze. W przypadku kart Starego Świata i kart ulepszeń użyłem Mayday Standard American Premium. W tym przypadku na szerokość idealnie z lekkim (mikroskopijnym wręcz) zapasem, ale warto zauważyć, że koszulki są takiej samej długości jak karta. To jest, krawędź górna karty pokrywa się z krawędzią koszulki. Karta nie wystaje, nic nie odstaje, ale wiem, że są osoby, którym to przeszkadza. Mi osobiście ani trochę. Grunt, że jest ochrona, można karty przetasować bez problemu, bo są osadzone w koszulkach solidnie i nie przesuwają się.

O gustach się nie dyskutuje, ale... Mayday premium mają grubość 90 mikronów, to fakt. I nigdy taka koszulka się nie porwała odkąd ich używam. Owszem, czasem zdarzy się jakaś wybrakowana w opakowaniu, ale jak mam możliwość kupić za 14 zeta dwie paczki premiumek w sklepie stacjonarnym u siebie, a jako alternatywę dwie paczki FFG lub jedną Arcane Tinmen, w podobnej (lub wyższej) cenie, ale dodając do tego koszt wysyłki, to nie chce mi się bawić w ten cały proceder i czekać te klika dni, skoro mogę sprawę załatwić od ręki.
Bary pisze:Ciekawe, a na bgg piszą, że Chimera od Mayday jest odpowiednią wielkością. Osobiście też preferuję dobrze dopasowane koszulki, dlatego się waham.
hamish pisze:Z tyłu pudełka z Rogatego Szczura jest nadruk, które koszulki pasują. Opis ten informuje, że do ochrony należy użyć protektorów o oznaczeniu żółtym i zielonym (oraz podano ilość opakowań). Żółty to mini american, zielony, to standard american. Na tej podstawie poszedłem w MSA premium i jeśli o mnie chodzi - jestem kontent. Zapewne koszulki FFG będą miały więcej luzu, ale ja takiego luzu zwyczajnie nie lubię. Więc dla mnie MSA są odpowiednie. Z drugiej strony wiadomo, że każdy ma inne preferencje.

Kilkanaście postów wcześniej zrobiłem zdjęcie kart do Scythe w koszulkach MSA premium. Karta z Scythe jest niższa, ale szersza (minimalnie) od karty z CitOW, dlatego jest zapas z góry, a po bokach przylega dokładnie. Obok jest karta z Scythe w koszulce Mayday Chimera i widać jaka jest różnica. Stąd śmiem twierdzić, że w naszych realiach, chimera zostawi za dużo luzu po bokach. Standard American jest tip top. Pozostaje tylko kwestia wyboru producenta...
Bary pisze:Przekonałeś mnie (szczególnie fotka), biorę MSA. Dzięki za pomoc! :)
hamish pisze:Jeszcze jedna kwestia - mam Chaos kupiony teraz, z dodruku. Nie mam pojęcia czy starsze wersje, szczególnie te wczesne, nie mają kart różniących się rozmiarowo (wiadomo, że w tej sytuacji milimetr robi różnicę).
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Podsumowanie

Post autor: vojtas »

rozgerek pisze:Hejka. Macie jakieś swoje ulubione koszulki na karty? Czytam różne opinie, i nie wybrałem żądnej z firm :P MSA Premium będzie okej?
Kwestia wyboru koszulek zależy w dużej mierze od Twoich preferencji. Pomijając przywiązanie do konkretnej marki kryteria można ograniczyć do poniższej listy:

A. grubość

Wiadomo, że im grubsze koszulki, tym lepiej chronione są karty. Niemniej jest i druga strona medalu: grubsze koszulki, to wyższy stos kart. W grach, gdzie kart jest mało, nie ma z tym żadnego problemu, ale jeśli talia składa się ze 150 kart, to zaczyna mieć znaczenie; stos rośnie do tego stopnia, że może nie zmieścić się do wypraski (o ile taka jest) albo pudełeczka na karty.

Grubość koszulek w tej chwili jest następująca:

40 µm:
Mayday Standard
Ultimate Guard Classic Soft
Swan PanAsia Standard
Ultra-Pro Perfect Fit

50 µm:
Ultimate Guard Premium

80 µm:
Arcane Tinmen

90 µm:
Mayday Premium
Swan PanAsia Premium

105 µm:
Fantasy Flight Games

110 µm:
Ultra-Pro Deck Protector

115 µm:
Ultimate Guard Supreme

120 µm:
Dragon Shield

160 µm:
Ultimate Guard Master

Jest jeszcze kilku innych producentów, ale w Polsce są trudno dostępni: BCW, Docsmagic, Game Plus, KMC, LaTCG, Legion, Mage Company, MTL, Max Protection, Thai Boardgame.


B. dopasowanie

Czynnik, który akurat dla mnie jest bardzo istotny. Lubię, gdy koszulka przylega tak ściśle do karty, że stają się niemal jednością. Koszulki to dla mnie zło konieczne, więc im mniej będą się rzucać w oczy, tym lepiej. Grubość w połączeniu z brakiem marginesu daje pewność, że koszulka nie będzie się marszczyć, czego nie znoszę.


C. śliskość/lepkość

Wielu graczy nie lubi, gdy ułożone w stos koszulki bardzo łatwo się przesuwają. Tak łatwo, że nieraz wystarczy lekko dmuchnąć w stos, by karty rozjechały się jak harmonijka. Nie wiem, czy jest to specyfika tworzywa, czy po prostu trzeba czasu, by brud oblepił folijki - to znacząco zwiększa tarcie i likwiduje problem. :D Czasem jest odwrotnie - karty w nowych koszulkach czasem się kleją do siebie, co może skutkować pomyłką przy rozdawaniu. Są też koszulki, które brud przyciągają szybciej niż inne, ale tego nie sposób oczywiście stwierdzić bez długotrwałych testów.


D. jakość wykonania (zgrzew, przejrzystość, spójność)

Kontrola jakości jest bardzo istotna. Dotyczy to zarówno zachowania stałego rozmiaru, jak i wykończenia. FFG pod tym względem jest b. dobry. Oni po prostu nie sprzedają niczego, co nie spełnia podstawowych wymogów jakości. Nie znam koszulek DS czy droższych UG, więc trudno mi je ocenić, choć słyszałem wiele dobrego na ich temat.


E. dostępność

Istnieje spora grupa tytułów, do których koszulki oferuje tylko jeden producent - często jest to Mayday i Swan PanAsia, bo mają największą gamę produktów.


F. znakowanie

Ta kategoria dotyczy właściwie tylko jednego producenta: Ultra Pro. Część ich oferty to koszulki znakowane maleńkim hologramem. Są osoby, które to akceptują, mnie to przeszkadza.


G. wytrzymałość

Te droższe koszulki (grubsze, sztywniejsze) wytrzymają znacznie więcej niż najtańsze setki Ultra-Pro.


H. cena (w przeliczeniu na jedną koszulkę).

Ostatnie i najbardziej oczywiste kryterium wyboru. Rzadko kiedy jest tak, że tanie jest dobre - koszulki nie są tu wyjątkiem. Standardowe Maydaye to szmatki, które są miękkie, marszczą się i często pękają przy intensywnym tasowaniu - jednym słowem odradzam. Jeśli stać Cię na koszulki lepsze (grubsze), to właśnie je kup, ale wcześniej zastanów się, czy faktycznie muszą być najdroższe. Moim zdaniem nie ma sensu wydawać dużo na folie, gdy karty często sobie tylko leżą na stosie i od czasu do czasu się ich dotyka, a tasuje tylko na początku.
Fruczak Gołąbek pisze:Ja tylko bym dodał że jeśli o grubość to im koszulka grubsza tym jej przejrzystość spada. Mnie już przejrzystość na poziomie 80 mikronów wkurza. Kiedyś tylko FFG używałem ale teraz wolę mieć soczystą grafikę, bez wyblakłych kolorów niż grubą koszulkę. Gram właściwie tylko z żoną i kart nie niszczymy więc zwykłe ultra fity od ultra pro są dla nas wystarczające.

Zamówiłem na próbę twarde koszulki wewnętrzne, też ultra fit od firmy KMC. Dam znać jak się sprawują.

Chociaż jakbym jeździł na jakieś turnieje to pewnie bym używał koszulek wewnętrznych i najgrubszych możliwych :P. Także wszystko zależy do co i gdzie mają chronić.
Jiloo pisze:Masz ma myśli KMC Perfect Fit? Używam ich czasem, ale niestety nie wszystkie karty wchodzą. Mam je na Wiertła, Skały, Minerały, Race for the Galaxy, Pory Roku. Jeśli karta wchodzi to są dobrze dopasowane, koszulka u góry wystaje jakiś 1 mm. Trochę za mało żeby dobrze chronić, coś za coś. Dlatego gracze np. Magica koszulkują swoje karty podwójnie. Ale na moje potrzeby i zużycie pojedyńcza koszulka wystarcza.

Tak jak już pisałem, niektóre karty w standardzie CCG są dla nich za duże. Ostatnio próbowałem zakoszulkować Ascension, ale jest za ciasno. Generalnie trzeba sprawdzać na konkretnych kartach.

Osobiście nie mam nic przeciwko większym koszulkami, szczególnie od góry - wtedy mam świadomość, że karta jest też chroniona od strony otwarcia. Przy zapasie 1 mm nie ma tam praktycznie ochrony. Więc u mnie jest tak - jak karta jest CCG i pasuje do KMC to wrzucam w nie. Jak nie pasuje to Arcane Tinmen
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Agricola

Post autor: hamish »

Kin@a pisze:Jakie koszulki pasują na Agricolę?
Swan Panasia 60x92 mm thin są dobre? Czy są jeszcze jakieś w podobnej cenie, a lepsze?
Wszystko w rozmiarze Euro (59x92). Ostatnio trzymałem karty ubrane w Swany thin i powiem szczerze, że ciężkie to było do tasowania. Proponowałbym Arcane Tinmen. Współczynnik cena/jakość jeden z najlepszych.

Moja sugestia dotyczy poprzedniej edycji Agricoli. Nie wiem czy w najnowszej karty nie są ciut inne rozmiarowo.
hipcio_stg pisze: Bierz jak najcieńsze. Kart jest ok 500szt, a w partii gra 14 na osobę. W dodatku są tak mało eksploatowane, że spokojnie dadzą radę. Łatwiej też potasować w cienkich.
Jiloo pisze:Jak jest mało tasowania to faktycznie nie ma co przepłacać.
Jednak do cienkich Swan mam uraz. Kupiłem testowo jedną paczkę i nie dało się w ogóle tasować. Strasznie się kleiły.
hipcio_stg pisze:Tasowanie raz przed grą i to wszystko.
Ostatnio zmieniony 24 gru 2016, 20:49 przez hamish, łącznie zmieniany 1 raz.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Comancheria

Post autor: Pan_K »

W nawiązaniu do pytania o koszulki do Comancheria, na BGG mówią, że rozmiar standard (odpowiednik szarych FFG) 3.5'' x 2.5'', czyli 63.5mm x 88mm (Ultra Pro będą nieco większe).
Zaznaczam, że jeszcze tego nie sprawdzałem, bo gra się póki co nie ukazała.
[EDIT] Gra się ukazała, dotarła do mnie i zakoszulkowała w rozmiarze wskazanym powyżej :)
Ostatnio zmieniony 11 lut 2017, 13:42 przez Pan_K, łącznie zmieniany 1 raz.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Wiek złodziei

Post autor: hamish »

Trzy Korony1 pisze:Jakie koszulki polecacie do Wieku Złodziei na karty wydarzeń i dzielnic ?
Z rozmiarówki Rebela (właśnie patrzę na kartę przyłożoną do niej) wynika, że chodzi o wymiary 70x120. Czyli tarot size od FFG lub od Swan Panasia. SP cienkich nie polecam - niemożność tasowania kart w nich umieszczonych.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 543
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 250 times
Been thanked: 112 times

Star Wars: Rebelia

Post autor: hamish »

Nookie pisze:Cześć wszystkim!

Gdzieś już się przewinął wątek odnośnie koszulek do Star Wars Rebelii. Z tego co wyczytałem to potrzeba mini american i chimery. Czy na pewno? I pytanie główne, po ile sztuk :D Trochę koszulek już mam i nie wiem ile trzeba dokupić ;)
A nie ma informacji z tyłu, na pudełku? Ostatnio FFG na swoich grach umieszcza taką mini notkę. Kolor koszulek (odpowiada rozmiarowi) a na nim cyfra (odpowiadająca ilości).
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
ODPOWIEDZ