Celestia

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Celestia

Post autor: Ginet »

Wydawało się, że takie zainteresowanie Celestią przed Essen było (vide - ankieta ZnadPlanszy), a wątku na forum nie znalazłem, więc go zakładam :)

Celestia - fajny, lekki fillerek. Świetnie wydany, z przepięknymi grafikami, oparty na mechanice press your luck. Moim zdaniem doskonały również dla dzieci.

Zapraszamy na stronę GF do recenzji w ramach naszego cyklu "Mikołaj poleca"
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Celestia

Post autor: rattkin »

Ładna, ale raczej tylko dla dzieci.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Celestia

Post autor: KubaP »

rattkin pisze:Ładna, ale raczej tylko dla dzieci.
Och nie, nie, nie i jeszcze raz nie.

Na Planszówkach na Narodowym graliśmy w 6 osób, zdecydowanie, zdecydowanie nie dzieci i bawiliśmy się mega. Mnóstwo śmiechu, przekomarzania, emocji. To bardzo fajny filler, IMHO.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Celestia

Post autor: rattkin »

Ok, o gustach się nie dyskutuje.

Ja grałem na Essen i co chwilę pytałem prowadzącego "czy to już wszystko"? Nie ma tam dla mnie żadnego pola do przekomarzania, po prostu szacuje się karty na ręce przeciwnika i podejmuje prostą decyzję (która i tak jest obarczona dużym ryzykiem ze względu na losowość). A dodatkowo, gracz, który wysiada, nie bierze udziału w dalszej rozgrywce i patrzy sobie na pozostałych ziewając - szczególnie, jeśli wysiądzie zaraz na początku (co bynajmniej wcale nie jest złą taktyką). Ok, to nie trwa zbyt długo, ale czasem może chwilę potrwać - wydawało mi się, że czas gier, w których się "odpada" już minął. Także tego, "miszczostwo" growego designu to to nie jest. Wszyscy przystawali bo ładna okładka, ładne figurki (chyba niedostepne w normalnej sprzedaży) i ładny stateczek. Ot.

Cała gra (wartości z kapelusza, bo nie pamiętam):
a) jesteś w sytuacji w której możesz zdobyć od 1-4 punktów (losowo)
b) rzut kością zadecyduje czy w następnej rundzie odpadniesz z 0 punktów, czy przejdziesz dalej
c) jeśli przejdziesz dalej, możesz zdobyć od 2-6 punktów (losowo).
d) wybierasz (losowo) punkt z obecnego przedziału, czy sprawdzasz czy przeszedleś dalej?
e) jeśli przeszedłeś dalej, wartości punktowe są teraz znów z większego przedziału, wróć do a)
f) wygrywa ten kto pierwszy uzbiera 30 punktów (pule punktów są tajne)

Jeśli to nie jest gameplay dla dzieci, to nie wiem co nim jest. Lubię fajne, proste gry, ale one muszą jakoś usprawiedliwiać swoje wejście na stół. Myślę, że dzieciom coś takiego bardzo się podoba (widziałem emocje na stolikach obok).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Celestia

Post autor: KubaP »

rattkin pisze:Ok, o gustach się nie dyskutuje.

Ja grałem na Essen i co chwilę pytałem prowadzącego "czy to już wszystko"? Nie ma tam dla mnie żadnego pola do przekomarzania, po prostu szacuje się karty na ręce przeciwnika i podejmuje prostą decyzję (która i tak jest obarczona dużym ryzykiem ze względu na losowość). A dodatkowo, gracz, który wysiada, nie bierze udziału w dalszej rozgrywce i patrzy sobie na pozostałych ziewając - szczególnie, jeśli wysiądzie zaraz na początku (co bynajmniej wcale nie jest złą taktyką). Ok, to nie trwa zbyt długo, ale czasem może chwilę potrwać - wydawało mi się, że czas gier, w których się "odpada" już minął. Także tego, "miszczostwo" growego designu to to nie jest. Wszyscy przystawali bo ładna okładka, ładne figurki (chyba niedostepne w normalnej sprzedaży) i ładny stateczek. Ot.

Cała gra (wartości z kapelusza, bo nie pamiętam):
a) jesteś w sytuacji w której możesz zdobyć od 1-4 punktów (losowo)
b) rzut kością zadecyduje czy w następnej rundzie odpadniesz z 0 punktów, czy przejdziesz dalej
c) jeśli przejdziesz dalej, możesz zdobyć od 2-6 punktów (losowo).
d) wybierasz (losowo) punkt z obecnego przedziału, czy sprawdzasz czy przeszedleś dalej?
e) jeśli przeszedłeś dalej, wartości punktowe są teraz znów z większego przedziału, wróć do a)
f) wygrywa ten kto pierwszy uzbiera 30 punktów (pule punktów są tajne)

Jeśli to nie jest gameplay dla dzieci, to nie wiem co nim jest. Lubię fajne, proste gry, ale one muszą jakoś usprawiedliwiać swoje wejście na stół. Myślę, że dzieciom coś takiego bardzo się podoba (widziałem emocje na stolikach obok).
Kurczę, ale to nie jest optymalizacyjny eurasek. To szybki fillerek do polatania ładnym stateczkiem. Nie robiłem analizy punktowo-losowej, bo po co?

Ale rozumiem Twoje rozczarowanie - ja po prostu siadałem z zupełnie innymi oczekiwaniami do gry. Podoba mi się to, że jest w niej sporo blefu, jest szybka i śliczna. Ale na pewno nie ma w niej głębi i ktoś (np. Ty) może ją ocenić jako nie-grę :)
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Celestia

Post autor: mikeyoski »

Celestia jest spoko. Z dziećmi gra się fajnie, a jeszcze fajniej w starszym gronie. Lekkie, łatwe i przyjemne. I jeszcze te grafiki :-)

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Celestia

Post autor: mr.big »

Zagraliśmy kilka razy w 3 osoby. Lekka przyjemna i ładna gra. Może uda się zagrać w więcej osób, bo ponoć jeszcze lepiej chodzi.
Czas rozgrywki 15-20 minut.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Celestia

Post autor: mikeyoski »

Im więcej, tym lepiej, bo łatwiej jest dotrzeć dalej i z każdym kolejnym miastem rosną emocje

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Celestia

Post autor: mikeyoski »

Nasza recenzja
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1401
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 181 times

Re: Celestia

Post autor: Błysk »

Miałem okazję zagrać na Gralicji, ale tylko w 2 osoby. Gra powinna spodobać się dzieciom. Jest bardzo ładna i prawdopodobnie rozbudzi ich wyobraźnię, bo kto nie chciałby być kapitanem latającego statku?! ;) Dorośli raczej dosyć szybko się znudzą, bo w sumie decyzji do podjęcia nie ma zbyt wiele. Z drugiej strony może się sprawdzić jako filler. Prosta, szybka, przyjemna, niestresująca i bez parcia na zwycięstwo. Człowiek cieszy się, że leci i pokonuje kolejne przeszkody na swej drodze.

Myślę, że produkcja była adresowana do młodszych odbiorców i wydaje mi się, że oni będą grą zachwyceni.
Awatar użytkownika
Board Game Girl
Posty: 384
Rejestracja: 28 cze 2013, 11:45

Re: Celestia

Post autor: Board Game Girl »

U nas Celestia króluje nie tylko na rodzinnych spotkaniach, ale i np. na planszówkowym wyjeździe Sylwestrowym. Tu recenzja!
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Celestia

Post autor: mikeyoski »

Błysk pisze:Miałem okazję zagrać na Gralicji, ale tylko w 2 osoby. Gra powinna spodobać się dzieciom. Jest bardzo ładna i prawdopodobnie rozbudzi ich wyobraźnię, bo kto nie chciałby być kapitanem latającego statku?! ;) Dorośli raczej dosyć szybko się znudzą, bo w sumie decyzji do podjęcia nie ma zbyt wiele. Z drugiej strony może się sprawdzić jako filler. Prosta, szybka, przyjemna, niestresująca i bez parcia na zwycięstwo. Człowiek cieszy się, że leci i pokonuje kolejne przeszkody na swej drodze.

Myślę, że produkcja była adresowana do młodszych odbiorców i wydaje mi się, że oni będą grą zachwyceni.
No cóż, było zagrać w 4. Może i jest to gra dla dzieci, ale dorośli się przy niej doskonale bawią. Może nawet lepiej niż dzieci. Jeden z fajniejszych tytułów ubiegłego roku :-)

Tapnięte z espiątki
TTR_1983
Posty: 3931
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Celestia

Post autor: TTR_1983 »

jest sens grać w to w 2 osoby?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Celestia

Post autor: Bea »

mikeyoski pisze: Może i jest to gra dla dzieci, ale dorośli się przy niej doskonale bawią.
Potwierdzam, ale należy tę grę traktować jak imprezówkę, wtedy nie będziemy rozczarowani.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Celestia

Post autor: mikeyoski »

mulek18 pisze:jest sens grać w to w 2 osoby?
Można, ale gra przy tym traci niestety

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Celestia

Post autor: Karit »

mikeyoski pisze:
mulek18 pisze:jest sens grać w to w 2 osoby?
Można, ale gra przy tym traci niestety

Tapnięte z espiątki
Nie zgadzam się, to jest wtedy zupełnie inna gra, ale nie napisałbym że gorsza.

Mnie w samej grze brakuje jednak trochę więcej kart które dawałyby możliwość dalszego lotu np. w sytuacji kiedy kapitan nie może lecieć ja zagrywam jakiegoś dżokera i dalej fruwamy.

PS czy ktoś dotarł do końca :)?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Celestia

Post autor: mikeyoski »

Można grać w dwójkę, ale podróż trwa krótko a sama zabawa staje się słaba

Tapnięte z espiątki
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Celestia

Post autor: Rafalm »

Karit pisze:PS czy ktoś dotarł do końca :)?
Nam raz się udało, ale przy mega fartownych rzutach. Na rzutach trzema kośćmi mieliśmy dwukrotnie 2 wyniki bez wydarzeń, a przy finalnym rzucie 4 kośćmi wypadły 3 "puste" ścianki. Przy czym przez taki rozkład rzutów większość graczy decydowała się na pozostanie na pokładzie i statek doleciał tam tylko bez jednego gracza. To praktycznie wyeliminowało go z rozgrywki bo nadrobić te 25 pkt do pozostałych się nie da.

Potwierdzam pozytywne opinie o tytule. Pamiętam, że dość fajnie się grało i w mojej grupie niespodziewanie odezwał się syndrom "zagrajmy jeszcze raz". Na jednej powtórce oczywiście się nie skończyło, więc gra okazała się nieplanowanym przebojem wieczoru.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Celestia

Post autor: kaszkiet »

Mi też się zdarzyło to widzieć kilka razy, ale zdarza się to raczej tylko przy mocno sprzyjających okolicznościach.

Przy okazji, zapowiedziany został dodatek do Celestii - A Little Help.
Na razie, poza poniższym, niewiele wiadomo. Premiera na Essen.
Celestia: A Little Help allows passengers to give the captain a hand, but bluffing and dirty tricks will still show their hand as well!
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ittle-help
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Celestia

Post autor: Rafalm »

kaszkiet pisze:Celestia: A Little Help allows passengers to give the captain a hand, but bluffing and dirty tricks will still show their hand as well!
To bardzo szybka odpowiedź na zapotrzebowanie wyrażone tutaj:
Karit pisze:[Mnie w samej grze brakuje jednak trochę więcej kart które dawałyby możliwość dalszego lotu np. w sytuacji kiedy kapitan nie może lecieć ja zagrywam jakiegoś dżokera i dalej fruwamy.
:)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Celestia

Post autor: kaszkiet »

Przeczytałem instrukcję (jest już na BGG) - rozszerzenie dodaje:
- ulepszone karty wyposażenia (z dwoma takimi samymi symbolami na jednej karcie) zdolne do pokonania dwóch kostek
- 2 rodzaje nowych kart specjalnych
- karty Little Help, którymi można pomagać kapitanowi w pokonywaniu przeszkód
- umiarkowanie ekscytujące indywidualne zdolności każdej z postaci do wykorzystania raz na grę

Wygląda mi to na dodatek głównie dla fanów gry, którzy rozegrali w Celestię mnóstwo partii i koniecznie potrzebują urozmaicenia.
Ja w to grywam czasem jako filler. Przyjęło się w wielu grupach, lubię tę grę, ale fanem nie jestem. Dodatek na razie odpuszczam. Poczekam na recenzje i cenę.
Wygląda mi jednak na taki, który nadmiernie komplikuje prostą grę dodając sporo małych zasad. Symbole akcji w Celestii już w podstawce bywają umiarkowanie intuicyjne i w dodatku raczej jest podobnie, co powoduje konieczność częstego sięgania do instrukcji, lub tłumaczenia ich graczom.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Celestia

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Po kilku grach z dziećmi lat 7 i 10, stwierdzam że ta gra jest lepsza niż Domek i Takenoko.
Osobiście uważam że Celestia jest lepszą opcją niż Pędzące żółwie.
Oczywiście traktuję Celestię jako grę imprezową, przerywnik, dobra opcja na prezent.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ