Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: cezner »

Ludzie po prostu oczekiwali czegoś innego.
Wszyscy chcieli wielkiej przygody na Marsie a dostali symulator psującej się bazy.
Dostaliśmy Matta Demona, któremu popsuła się żaróweczka i teraz trzeba ją po prostu naprawić. W sumie nuda...
Być może dla jednej osoby to nawet fajnie chodzi, przygody nie ma ale jest trochę nad czym pomyśleć. Choć bez przesady, mózgożer to to nie jest.
Ale niestety w większej grupie to się nie sprawdza - moim zdaniem. Dla większej grupy potrzebna jest jakaś historia, która zatrzyma graczy przy stole. Tutaj tego nie ma.
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

Pan_K pisze:Poza tym jest w odpowiednim dziale wątek z pytaniami o zasady.
Dzięki za informacje. Nie chciałem zaśmiecać grupy gry planszowe na FB. Znalazłem te forum poprzez google. Następnym razem poszukam w obrębie tego forum docelowego tematu. Dziękuję za pomoc i wszsytkie odpowiedzi.
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

Przyznaję się do błędu. Niestety ciągle przegrywam swoją walkę z instrukcją do tej gry.

Ryu pisze:Ale lepiej tu wieszać psy na Portalu o to że się nie przeczytało zasad (albo nie zapamiętało wszystkich) niż grzecznie zapytać w odpowiednim dziale ;)

Ja nie bronię Portalu bo słyszałem że faktycznie instrukcja jest słaba (nie grałem w Marsjan, nie testowałem, nie mam zamiaru grać) ale może zanim następnym razem napiszesz (dot. viagrom) w takiej formie to się zastanowisz i zapytasz normalnie w odpowiednim dziale. To nie boli. Swoją drogą ładna edycja posta ;)
Jakby co zapraszam na priv :)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

cezner pisze:Ludzie po prostu oczekiwali czegoś innego.
Jeśli oczekiwania buduje się niemal wyłącznie na podstawie marketingu wydawcy, to tak to się kończy. Najlepiej nie oczekiwać niczego - jeśli gra ma się spodobać, to po prostu powinna się wstrzelić w gusta. A każdy ma ciut inne. Jedni szukają przygody, innych jara Excel i kontrolki. ;)
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1211
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Deem »

vojtas pisze:
cezner pisze:Ludzie po prostu oczekiwali czegoś innego.
Jeśli oczekiwania buduje się niemal wyłącznie na podstawie marketingu wydawcy, to tak to się kończy. Najlepiej nie oczekiwać niczego - jeśli gra ma się spodobać, to po prostu powinna się wstrzelić w gusta.
Błagam powiedz, że emotka na końcu wypowiedzi dotyczyła również tej części.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

Deem pisze:
vojtas pisze:
cezner pisze:Ludzie po prostu oczekiwali czegoś innego.
Jeśli oczekiwania buduje się niemal wyłącznie na podstawie marketingu wydawcy, to tak to się kończy. Najlepiej nie oczekiwać niczego - jeśli gra ma się spodobać, to po prostu powinna się wstrzelić w gusta.
Błagam powiedz, że emotka na końcu wypowiedzi dotyczyła również tej części.
Nie... Paradoksalnie gra może mieć sporo uchybień, fatalną instrukcję czy zaburzony balans, ale mimo to lubimy ją, bo idealnie wstrzeliła się w nasze gusta. Oczywiście to wciąż musi być przynajmniej przyzwoita gra, a nie jakiś krapiszcze, ale tak czy siak, gra musi mieć w sobie to coś, co sprawi, że na samą myśl o rozgrywce, robi się ciepło na sercu. :D No dobra, może nie MY, tylko ja... :(

Co do Pierwszych Marsjan: po obejrzeniu filmu pt. "Marsjanin", który to niewątpliwie był b. ważną inspiracją dla Trzewika, przeczuwałem, co się święci. Chyba tylko wrogie ufoki mogłyby ten stan rzeczy odmienić.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1211
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Deem »

@vojtas
Rozumiem co masz na myśli i zgadzam sie, że nawet jeśli gra mija się z zapowiedziami nadal może być dobra.

Ale...

To co przedstawia wydawca jest wizytówką gry i w tym naprawdę powinno (i zwykle jest, chociaż jakoś często za wyjątkiem Portalu) sporo prawdy. Sytuacja, która serwuje nam Trzewik to jak wyjście do knajpy, która zachwala genialne steki, klient zamawia, a na jego stole ląduje ryba. Może i świeża, pewnie nawet smaczna, ale ma się nijak do zamówienia.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

Deem pisze:Sytuacja, która serwuje nam Trzewik to jak wyjście do knajpy, która zachwala genialne steki, klient zamawia, a na jego stole ląduje ryba. Może i świeża, pewnie nawet smaczna, ale ma się nijak do zamówienia.
Dlatego warto poczekać na pierwsze recenzje. Albo przynajmniej na instrukcję. Nie zamawiam już przed premierą.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Sarseth »

vojtas pisze:Dlatego warto poczekać na pierwsze recenzje. Albo przynajmniej na instrukcję. Nie zamawiam już przed premierą.
Amen. Co chwile patrzę na te wątki nowych gier i widzę zniesmaczonych ludzi bo kupili przed wyjściem gry. Why xD Jak można mieć tak w tyłku swoje pieniądze?
Spoiler:
Czyli co, gra wychodzi solo fajna, ale dla grupy już nie? Coś w rodzaju puzzli jest to? Jest jedna prawdziwa droga do przejścia scenariusza tylko trzeba ją odkryć? Dla mnie idealnie, chociaż nie kupię jeszcze przed reprintem jakimś z poprawkami i nie przed zagraniem tego na TTSie. Bo jak czytam to właśnie brak przygody, a solo puzzle i instrukcja, czego się można było spodziewać (instrukcji).. ale jak ostatnio kupiłem Robinsonsa IV edycję angielską, to serio.. szybko można skumać zasady. Chyba już Trzewik nie pisał tego - uff!!! Więc z czasem pewno coś z tym poprawią, a przynajmniej w angielskiej wersji. Ogra się i wyjdzie jakaś ocena pewno, czy kupić czy nie kupić.
Rebel 6% (trójmiasto)
viagrom
Posty: 44
Rejestracja: 15 gru 2014, 11:17
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: viagrom »

Dla mnie problem z Pierwszymi Marsjanami wiąże się z samym wejściem do tej gry. Znajomość Robinsona nie pomaga, gdyż wszystko rozbija się o detale. Przeczytanie instrukcji nie pomaga, gdyż jest zrozumiała dopiero po zrozumieniu zasad - a przecież nie o to chodzi. Natomiast problem z "klimatem" jest taki, że sama rozgrywka odciąga od "wczuwania się". Przykładowo Posiadłość Szaleństwa czy Zimowe Opowieści mają banalne zasady, aby nie rozpraszać i dać możliwość skupić się na fabule. W PM skupiam zamiast tego się na optymalnym wykonaniu zadania. To tak jakby wprowadzać do zadań matematycznych "fabułę" - na zasadzie znanych ze szkoły zadań, w których autor dodawał tekst w stylu "pociąg A wyrusza ze stacji B...". Chyba nikt nie wczuwał się w pociągi rozwiązując równanie?
Ja na razie mam mieszane uczucia. Z jednej strony gra stawia wyzwanie i podchodzę do niej ambicjonalnie. To jest przyjemne! Z drugiej strony przyniosła sporo frustracji w związku z instrukcją oraz zrozumieniem reguł kolejnych misji.
Rozczarowuje także jako kooperacja. To pierwsza gra w którą wolę grać solo.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: veljarek »

A wiadomo kiedy gra bedzie rozsyłana do sklepów ?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Haloon »

Dla mnie natomiast klimat w PM się wylewa litrami. Tak jak w posiadanym Leaving Earth gameplayowo nie ma wodotrysków. Mamy cel który mamy osiągnąć, dostępne narzędzia i musimy tak korzystać z dostępnych surowców aby przedwcześnie nie zginąć. Tyle. Typowe suche naukowe analizowanie i to jest piękne :) Ale co kto lubi.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Trolliszcze »

Może w takim razie zawód byłby ciut mniejszy, gdyby zatytułowali tę grę: Pierwsi Marsjanie. Suche analizowanie na Czerwonej Planecie ;)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kaimada »

Haloon pisze:Ale co kto lubi.

Amerigracz - lubię jak gra ma klimat i historię opowiedzianą w grze. Euro - to nie dla mnie. Lubię jak gra jest wyważona pod względem losowości. Nutka niepewności daje dreszczyk emocji, jednakże lubię jak mam kontrolę nad tym co się dzieje.
Powiem Ci, że według mnie akurat Pierwsi Marsjanie są odwrotnością tego co według podpisu lubisz :mrgreen:
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Haloon »

Czasem zdarzy sie wyjatek:) bardzo lubie astronomie dlatego PM podobają mi się.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kamron6 »

Od początku było mówione, że PM to sucha wersja Robinsona, ale ludzie jak zwykle oczekiwali czegoś innego.

To jest dobry temat na dyskusję, jak ludzie oczekują po tytułach czegoś innego. Z wieloma dużymi nahypowanymi grami było to samo - ludzie "nagle" dowiadywali się, że ogromne pudło oznacza dużą grę. Nagle okazało się że sucha wersja Robinsona jest sucha, a kosmici nie wylewają się z pudełka.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: cezner »

No dobra, ale co to znaczy w tym przypadku sucha?
Że niby trzewik zrobił świetnego eurosuchara? No chyba nie bardzo. Niby trzeba tam coś pomyśleć, ale decyzje są dość oczywiste. Nie ma tu jakiejś optymalizacji ruchów. Ot, czy nam wyjdzie czy nie to już bardziej zależy od kości/zdarzeń a nie od naszych decyzji. Jako, że to kooperacja, to też nie ma współzawodnictwa. Więc ten element nam też odpada. No więc co nam w takim razie zostało?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Pan_K »

To nie do końca tak. Nie oczekiwałem nie wiadomo jakiej przygody. W ogóle nie nastawiałem się na coś konkretnego. Po prostu siadłem do gry i pograłem kilka razy. I wynik jest taki, że jak oglądam pudełka, co wyciągnąć, to Marsjan jakoś omijam. Z Robinsonem tak nie miałem - były powody, dla których go nie wyciągałem, ale nigdy nie była to po prostu niechęć.
Suchość w grach mi nie przeszkadza, więc nie o to chodzi, że jest za sucho. Po prostu w porównaniu z Robinsonem, to jest mierniak. A nawet w porównaniu z wieloma innymi tytułami, które mam na półce.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Bary »

kamron6 pisze:Od początku było mówione, że PM to sucha wersja Robinsona, ale ludzie jak zwykle oczekiwali czegoś innego.

To jest dobry temat na dyskusję, jak ludzie oczekują po tytułach czegoś innego. Z wieloma dużymi nahypowanymi grami było to samo - ludzie "nagle" dowiadywali się, że ogromne pudło oznacza dużą grę. Nagle okazało się że sucha wersja Robinsona jest sucha, a kosmici nie wylewają się z pudełka.
Ciekawa argumentacja z tym dużym pudłem. Rozumiem, że w tej sytuacji ma miejsce zjawisko odwrotne- nie można oczekiwać przygody w grze, która ma podtytuł "Przygody na Czerwonej Planecie"? Jak to było- "chłyt martekingowy"? ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: toblakai »

To jest chyba akurat bardziej jak nazwa serii/systemu:

Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island
First Martians: Adventures on the Red Planet

Nie różni się to dużo od tego co robią inne wydawnictwa, taki na przykład Pandemic niewiele ma wspólnego z pandemią w niektórych swoich odsłonach.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kamron6 »

To czy gra jest dobra czy nie to całkowicie inna sprawa, jednak większość ataków wynika z tego że spodziewano się właśnie tych przygód na czerwonym marsie, a mniej zarządzania bazą, to raczej gra łamigłówka dla jednej osoby ze złą instrukcją. a nie przygoda na marsie z przyjaciółmi, brak tej przygody był zresztą podkreślany wielokrotnie i zawsze się dziwię, dziwieniu że jej nie ma.

W przypadku dużych gier przygodowych (TWOM, 7th, G, etc.) było natomiast zdziwienie że są to długie i wieloelementowe (może nie 7th) gry przygodowe i to bardziej nakierowane na mniejszą liczbę graczy.

Natomiast że gra jest sucha nie ma związku nic z eurosucharem, tylko bardziej z odczuwaniem klimatu + treścią fabularną.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Bary »

toblakai pisze:To jest chyba akurat bardziej jak nazwa serii/systemu:

Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island
First Martians: Adventures on the Red Planet

Nie różni się to dużo od tego co robią inne wydawnictwa, taki na przykład Pandemic niewiele ma wspólnego z pandemią w niektórych swoich odsłonach.
W przypadku Pandemic-a mamy do czynienia z marką, pod szyldem której wychodzą kolejne tytuły. Tutaj to jedynie podtytuł, który miał zachęcić do gry. Ale ok, można przyjąć taki punkt widzenia w odniesieniu do tego elementu. Niemniej jednak słowo "przygoda" wielokrotnie było podkreślane na łamach wypowiedzi, w treściach marketingowych, w aplikacji itd. I nie zrozumcie mnie źle, grę uważam za dobrą (pisałem już nieco o tym w niedawnym materiale). Jednakże, w mojej opinii, trochę nie fair jest obwinianie klienta o to, że "ubzdurał sobie" Marsjan jako grę przygodową. Miał konkretne przesłanki, aby wypracować sobie taką, a nie inną, wizję tej gry.
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2017, 15:28 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Pan_K »

Trochę się zaplątałeś: suchość jest cechą eurosucharów właśnie. A przygody można oczekiwać po grze z przygodą w tytule.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Pan_K »

Trochę się zaplątałeś: suchość jest cechą eurosucharów właśnie. A przygody można oczekiwać po grze z przygodą w tytule.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: toblakai »

Bary pisze:Jednakże, w mojej opinii, trochę nie fair jest obwinianie klienta o to, że "ubzdurał sobie" Marsjan jako grę przygodową. Miał konkretne przesłanki, aby wypracować sobie taką, a nie inną, wizję tej gry.
Masz rację, w tym względzie. Sam uważam, że marketing tej gry powinien być poprowadzony trochę bardziej świadomie. W sensie, że od samego początku Portal powinien jasno komunikować, że to nie jest gra stricte przygodowa.

Z drugiej strony natomiast pamiętam, że Robinson też zbierał swego czasu cięgi za to, że jedynie udaje grę przygodową a to jest po prostu ero (oczywiście nie jest to rasowe euro ;) ). Pierwsi Marsjanie wbrew pozorom nie mają takiego łatwego startu. Większości się wydaje, że wystarczy popłynąć na fali popularności Robinsona i zrobić 'to samo tylko na Marsie' i to wystarczy. Niestety Robinson ma tak rozległą grupę fanów, że działa to na niekorzyść Marsjan - każdy słyszał o tym Następcy Robinsona i każdy ma nieco inne, rozdmuchane wyobrażenie czym ta wielka, niesamowita kontynuacja być powinna.

I tutaj następuje wtopa Portalu bo komunikat był niewystarczająco jednoznaczny - albo może za późno przeprowadzono ofensywę informują żeby się tak nie napalać :)

Gra z całą pewnością ma swoje mankamenty, Robinson też je miał i inne gry też je mają. Wydaje mi się natomiast, że nikt nie twierdzi w tej chwili, że jest ona niegrywalna czy też zepsuta. Zakładam, że za kilka miesięcy, gdy ludzie już ją ograją i zacznie ona wpadać w ręce osób które nie kupiły jej pod wpływem hypu - 'kupię bo to Robinson 2.0' - to opinie powinny być znacznie bardziej przychylne.

Na podsumowanie powiem tylko, że zawsze może się tak trafić, że gra akurat nie jest dla nas. Suma naszych oczekiwań, tego że gra faktycznie dla nas nie jest odpowiednia i od razu tytuł wydaje się przegrany. A dla kogoś innego to może być perełka. Jedynie czas i uśrednienie opinii będzie miarodajne.
ODPOWIEDZ