Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Marx »

Z jednej strony szkoda, a z drugiej cieszę się, że nie zdecydowałem się na preorder i kasa została w kieszeni. Dobrze im życzę, ale jeszcze daleka droga przed Portalem jeśli chodzi o dobry marketing.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Elemenek »

Ktoś albo tego nie przemyślał, albo komuś woda sodowa uderzyła. Dużo potknięć Portalu na przestrzeni ostatniego roku. Mam nadzieje że wezmą się w garść. Byłem napalony na gę strasznie, lecz im dalej to szło zapal się studził i myślę że wyjdzie mi to na dobre.

Portalu bierzcie się do pracy! Pozdrawiam Wasz fan :)
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Al_Dente »

Trudno nie brać jednak pod uwagę, że akcja przedsprzedażowa zakończyła się sukcesem wydawnictwa. Moim zdaniem w dużej mierze wynikającym z wytworzonych wokół gry emocji.

Osobiście podzielam negatywne odczucia przedmówców, i myślę że to rozczarowanie bierze się właśnie z różnicy pomiędzy nabudowanymi emocjami dot gry, a zniechęcającymi wręcz "nagrodami" przedsprzedażowymi. Jak poprzednicy, trzymam kciuki za dalsze losy Portalu i innych polskich wydawców ;)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

Jeśli Portalowcy chcą koniecznie dodawać bonusy w przyszłych akcjach przedsprzedaży, to powinni ujawnić wszystko od razu. Oczywiście istnieje ryzyko że ludzie nie zdecydują się na wczesny zakup, ale przynajmniej nie będzie przedłużającego się w czasie - a więc zwielokrotnionego - zawodu. W tej chwili skojarzenia z crowdfundingiem nasuwają się samoistnie, a różnice są przecież fundamentalne. Niestety, potencjalni nabywcy często tego nie dostrzegają z powodu mylącej formy. W przedsprzedaży nie chodzi o nagrody dla klienta, a przede wszystkim o wsparcie wydawcy - dlatego klient kupuje po SCD. Oby Portal nie popełnił tego samego błędu przy przedsprzedaży Artefaktów obcych.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: wirusman »

Te wspiercie wydawcy rozumie trochę inaczej. Bo z tego co rozumie to jak kupie wersje w sklepie powiedzmy stacjonarnym. To znaczy że już wydawcy nie wspieram? :)
Naciągana sprawa.
Na bgg też wyszlo sporo negatywnych opinni na temat celów w kampanii.
Ostatnio zmieniony 24 sty 2017, 08:05 przez wirusman, łącznie zmieniany 1 raz.
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Ascalogan »

vojtas pisze:W przedsprzedaży nie chodzi o nagrody dla klienta, a przede wszystkim o wsparcie wydawcy - dlatego klient kupuje po SCD.
Chyba tylko w Portalu ;-) Jakoś większość wydawnictw preordery ma sporo taniej niż SCD (nawet Rebel)...
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kaimada »

Ignacy o przedsprzedaży
No cóż to co obiecywaliście to dodatkowe rzeczy w drukarni a nie na youtube :lol:. Najpierw opisywaliście takie rzeczy jak w 51, później opowiadaliście o nowych komponentach i o tym, że będziemy mieli wypaśną wersję. Ależ wypas w pudełku - link do filmiku na youtube :lol:
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

wirusman pisze:Te wspiercie wydawcy rozumie trochę inaczej. Bo z tego co rozumie to jak kupie wersje w sklepie powiedzmy stacjonarnym. To znaczy że już wydawcy nie wspieram? :)
Wspierasz. Nigdzie nie powiedziałem, że nie. Tyle że kupując bezpośrednio u wydawcy pomijasz pośredników, a więc więcej kasy idzie bezpośrednio do Portalu. Niemniej wydawca nie może za bardzo obniżać cen w swoim sklepie (pomijam czasowe krótkie promocje), bo partnerzy będą niezadowoleni. Oni też chcą zarobić. :)
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: wirusman »

vojtas pisze:
wirusman pisze:Te wspiercie wydawcy rozumie trochę inaczej. Bo z tego co rozumie to jak kupie wersje w sklepie powiedzmy stacjonarnym. To znaczy że już wydawcy nie wspieram? :)
Wspierasz. Nigdzie nie powiedziałem, że nie. Tyle że kupując bezpośrednio u wydawcy pomijasz pośredników, a więc więcej kasy idzie bezpośrednio do Portalu. Niemniej wydawca nie może za bardzo obniżać cen w swoim sklepie (pomijam czasowe krótkie promocje), bo partnerzy będą niezadowoleni. Oni też chcą zarobić. :)

Zobacz jak kupie w sklepie to wspieram sklep i wydawce :D to dobiero dobry uczynek :D
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Marx »

Oraz hurtownie ;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Wincenty Jan »

Jak kupuje na forum to wspieram użytkowników :D
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: vojtas »

wirusman pisze:Zobacz jak kupie w sklepie to wspieram sklep i wydawce :D to dobiero dobry uczynek :D
No. :) Tyle że Portal dostanie wówczas mniej, ale przynajmniej Ty kupisz taniej. Ja tam poczekam spokojnie na normalną premierę, poczytam recenzje i się zobaczy. Póki gram w Robinsona, to jakiegoś dużego ciśnienia na PM nie mam.
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: xelos80 »

Ta idea wspierania wydawcy jest ostro naciągana. Czy ktoś z kupujących preorder kupilby jeszcze raz ale bez żadnych dodatków? To by było faktycznie wsparcie wydawcy. Coś mi się wydaje że 90% osób poczekała by na sprzedaż w sklepie. Może ty vojas jesteś takim filantropem że chcesz dofinansowac wydawnictwo, które chyba najwyraźniej sobie dobrze radzi, ale większość osób podchodzi realnie do zakupów i albo chcą taniej albo jak już mają zapłacić więcej to przynajmniej coś za to mieć extra. Nie filmik czy naklejke.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Marx »

Niby większość, a cały nakład w przedsprzedaży i tak się wyprzeda. Wątpie, aby krytyczne głosy miały wpływ na podejście wydawnictwa w tych okolicznosciach. Otrzymanie gry kilka tygodni wczesniej okazalo się wystarczajaca zachętą.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Wincenty Jan »

Szczerze to sam się wahałem czy nie kupić w przedsprzedaży. Oczywiście, że liczyłem na pudło wypchane dodatkami. Rozumiem , może nie złość , a zwód niektórych z Was , którzy już zakupili grę. Taki film, sam w sobie, fajna sprawa... ale jako próg do odblokowania? A naklejka? Faktycznie, ktoś niezbyt przemyślał te progi... ale nie traćcie nadziei! jak w czerwcu, po rozpakowaniu paczki, zobaczycie jeszcze breloczek i podkładkę pod mysz to od razu lepiej się zrobi ma serduchu i człowiek mniej będzie żałował. I mówcie co chcecie ale naklejka będzie super wyglądała na ulubionym zeszycie, lodowce lub gdziekolwiek sobie ją przylepicie! :)

A tak serio, te wszystkie POWAŻNE progi będą do kupienia w sklepie Portalu czy są tylko i wyłącznie dla osób, które teraz zakupią grę?
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: pkajak »

xelos80 pisze:Ta idea wspierania wydawcy jest ostro naciągana. Czy ktoś z kupujących preorder kupilby jeszcze raz ale bez żadnych dodatków? To by było faktycznie wsparcie wydawcy. Coś mi się wydaje że 90% osób poczekała by na sprzedaż w sklepie. Może ty vojas jesteś takim filantropem że chcesz dofinansowac wydawnictwo, które chyba najwyraźniej sobie dobrze radzi, ale większość osób podchodzi realnie do zakupów i albo chcą taniej albo jak już mają zapłacić więcej to przynajmniej coś za to mieć extra. Nie filmik czy naklejke.
Ja. Dla mnie wystarczającym powodem jest to że grę mam wcześniej. Odnośnie do dodatków, to nie patrzę tak jak wiele osób tylko na ostatni ujawniony do odblokowany, ale na wszystkie i jestem zadowolony (choć pewnie trudno w to uwierzyć). Przynajmniej nie będę musiał dokupować tych kilku gadżetów kiedy/jeśli pojawią się później w sklepiku. Przede wszystkim chcę mieć grę jak najszybciej, żeby faktycznie być jednym z Pierwszych Marsjan :). Może dla niektórych wygląda to na rozrzutność, frajerstwo itd., bo będzie poprawiona edycja tak jak z Robinsonem (który swoją drogą aż tak wiele błędów nie miał), ale szczerze mówiąc jakoś mnie to nie rusza.

Jedyny zarzut do dodatków do samej gry to te 15 kart tworzonych z fanami. Ja bym wolał, żeby Portal po prostu dorzucił kilka dodatkowych wydarzeń bez tego całego gadania, że to jakiś "pomysł ludu".
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: konrad.rymczak »

1. Grę możesz zwrócić lub anulować preorder, zakup na odległość itd.
2. Prawdopodobnie do kupienia będzie wszystko oprócz "malowanych" figurek.

Mógłby się Portal wypowiedzieć...
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: xelos80 »

pkajak pisze: Ja. Dla mnie wystarczającym powodem jest to że grę mam wcześniej. Odnośnie do dodatków, to nie patrzę tak jak wiele osób tylko na ostatni ujawniony do odblokowany, ale na wszystkie i jestem zadowolony (choć pewnie trudno w to uwierzyć).
Takie podejście jest ok jeśli jestes zadowolony i to najważniejsze.

Ja miałem na myśli te wszystko posty mówiące o wspieraniu wydawnictwa. Jakby wszyscy preorderowcy byli takimi wolontariuszami, którzy dają swoje ciezko zarobione pieniądze biednemu wydawnictwu które nie moze bez tego wydać gry. KAżdy kto kupił w przedsprzedazy liczył na coś, tobie i moze paru innym wystarczy (wczesniejsza dostawa, pare bonusów). Inni jednach patrzac na poprzednie preordery liczyli na cos wiecej niz dostali. To nie tak ze Portal od razu wspomniał ze ta przedsprzedaż będzie biedniejsza i zeby nikt nie liczył na wypas. Pewnie co do nastepnych przedsprzedaży duzo ludzi moze się zaczać wachac czy warto kupowac skoro nie wiadomo czy tym razem bedzie dozo fajnych bonusów czy bedzie bieda.
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Kisun »

Marx pisze:Otrzymanie gry kilka tygodni wczesniej okazalo się wystarczajaca zachętą.
Zgadzam się. Wystarczającą. Jednak nie dla wszystkich.
Instrukcja to podstawa, jakiś filmik od znanego (znanych) recenzentów gier (pierwsze wrażenia) coś bardziej konkretnego niż "wierzcie nam, to super gra jest bo ma dużo trybów i scenariuszy, jednorazowe, wielorazowe, i karty w aplikacji (bez kozery powiem pińcet) a w niej guziczki, i wszystkiego tak dużo że recenzenci będą płakać jak będą ogrywać, a jakie ma śliczne cieniowane autka". No tak pięknie, wszystko ok, tylko przede wszystkim konkrety mnie interesują, a ich nadal brak. Gra nie jest tania ale pewnie wielu nawet z większym portfelem dwie i pół stówy woli wydać rozważnie. Czy żeby wiedzieć jak działa ta gra trzeba zagrać w Robinsona czytając jednocześnie Marsjanina na tablecie?
Mam dalej głód wiedzy, a nie żądzę kupowania i zapewne nie jestem osamotniony. A jak wiadomo Polak głodny to.. i o żądzy można zapomnieć ;) Trzymam dalej kciuki, bo może to jednak będzie najlepsza gra roku?
A w ogóle to miło by było gdyby autor, schował fochy do kieszeni i mężnie stanął, choć od czasu do czasu, na wprost tej zgrai krwiożerczych bestii, takich jak ja, które może krytykują czasem ostro, ale skoro to robią to znaczy że widzą jeszcze sens krytyki, obserwują, są zainteresowani, a to już tylko kroczek od zakupu a wtedy, kto wie może i fala zachwytu wyleje się na forum, tak dla odmiany? :)
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kwiatosz »

Gdyby okazało się to wystarczającą zachętą dla wszystkich to by było jak z 51. Stanem, gdy egzemplarzy po prostu zabrakło.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
xelos80
Posty: 669
Rejestracja: 15 lis 2013, 17:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: xelos80 »

kwiatosz pisze:Gdyby okazało się to wystarczającą zachętą dla wszystkich to by było jak z 51. Stanem, gdy egzemplarzy po prostu zabrakło.
Nie zabrakło egzemplarzy tylko drewnianych dodatków. Tutaj nie mają takiego problemu nawet bo nic nie oferują czego by się nie dało szybko dorobić [emoji14] w razie czego dograja 3 nowe filmiki i dodadzą to w 2 rzucie przedsprzedaży.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: Lothrain »

xelos80 pisze:
kwiatosz pisze:Gdyby okazało się to wystarczającą zachętą dla wszystkich to by było jak z 51. Stanem, gdy egzemplarzy po prostu zabrakło.
Nie zabrakło egzemplarzy tylko drewnianych dodatków. Tutaj nie mają takiego problemu nawet bo nic nie oferują czego by się nie dało szybko dorobić [emoji14] w razie czego dograja 3 nowe filmiki i dodadzą to w 2 rzucie przedsprzedaży.
Trzewik mówił, że "wyłoszowali" 3000 kompletów figurek i tyle. Teoretycznie mogą pomoczyć więcej, ale to nie tak szybko się odbywa.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kwiatosz »

xelos80 pisze:
kwiatosz pisze:Gdyby okazało się to wystarczającą zachętą dla wszystkich to by było jak z 51. Stanem, gdy egzemplarzy po prostu zabrakło.
Nie zabrakło egzemplarzy tylko drewnianych dodatków. Tutaj nie mają takiego problemu nawet bo nic nie oferują czego by się nie dało szybko dorobić [emoji14] w razie czego dograja 3 nowe filmiki i dodadzą to w 2 rzucie przedsprzedaży.
Nie no, gry jest trudno dorobić. Druk w Polsce jest na 3 tysiące, reszta później, z Chin.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kamron6 »

A nie jest tak, że w Polsce jest druk, tylko figurki zwykłe z Chin?

Plus na kanale angielskim Portalu jest filmik o grze (jeden z kilku jak się wydaje).
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Pierwsi Marsjanie: Przygody na Czerwonej Planecie

Post autor: kwiatosz »

Z tego co ja kojarzę, to właśnie bajer przedsprzedaży polega na tym, że gra jest drukowana w Polsce, więc opłaca się zrobić 3k egzemplarzy. Jeżeli dodamy do tego bankructwo armatora i piratów, to przedsprzedaż może być nawet rok przed zwykłą sprzedażą w rękach klientów 8)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ