Uczta dla Odyna / A Feast for Odin (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: DarkSide »

tomb pisze: PS. Czyżby kolejny krok naprzód i po łaciatych krowach z pól pod Arle pojawią się osiołki-modnisie (czy co to tam jest za zwierz)?
Spoiler:
Osioł z tupecikiem?! :shock: :lol:

Nic tylko wypatrywać gry o Wikingach i Piratach walczących z zombie na Marsie - oczywiście w 2 wersjach: Card & Dice game. ;)

Czy główni gracze na rynku planszówkowym aby potajemnie nie spotykają się co roku na imprezie sylwestrowej, by ustalić jaką tematykę wrzucają do mainstreamu w nadchodzącym roku? W 2016 padło na Marsa i Odyna :twisted:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Blichew
Posty: 59
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:50

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: Blichew »

https://www.youtube.com/watch?v=wxPvQa1-XPY - unboxing wersji angielskiej

https://www.youtube.com/watch?v=g8kOqSruJHw - przykładowa rozgrywka

wcześniej słyszałem o tej grze, ale właściwie dopiero teraz pojawiły się konkretne filmy. Angielskie wersje nie stanowią dla mnie problemu, ale chyba w tym przypadku poczekam na wersję PL - pewnie z ostatnimi trendami w oparciu o wspieram.to :)
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: Mateez »

Przecież to nie osioł, tylko łoś. :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: jax »

Blichew pisze:https://www.youtube.com/watch?v=g8kOqSruJHw - przykładowa rozgrywka
Wooow. To jest absolutny hicior. Jeśli Caverna i Fields of Arle już wydawały się pełne różnych mozliwości i 'sandboxowate', to Feast for Odin zdecydowanie je przebija od tym względem :D
Strasznie też podoba mi się aspekt przestrzenny: różne rodzaje towarów mają różne kształty i wielkość i możemy nimi przykrywać 4 rodzaje plansz: dochodów, uczty, wyspy i gospodarstwa. Obowiązują różne zasady przykrywania na każdej planszy i każda z nich daje różne korzyści. Są to prawdziwe puzle. Miodzio :D
Oczywiście to tylko ułamek mechaniki :)

Gdybym miał w tym roku kupić tylko jedną grę, to na pewno byłby to Feast for Odin.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: adikom5777 »

Ja też już się nie mogę doczekać :)
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: Cin »

Już widzę to tłumaczenie zasad: "Gra jest prosta, w swojej turze możesz wykonać jedną z dostępnych 65 akcji" :)

https://www.boardgamegeek.com/image/310 ... ize=medium
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: jax »

Cin pisze:Już widzę to tłumaczenie zasad: "Gra jest prosta, w swojej turze możesz wykonać jedną z dostępnych 65 akcji" :)

https://www.boardgamegeek.com/image/310 ... ize=medium
Spokojnie - na tej planszy jest tylko 58 róznych rodzajów akcji :) (policzyłem).
No, ale jest jeszcze ponad setka różnych kart pomocników :D
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: Cin »

Hmm, też liczyłem...
Awatar użytkownika
Blichew
Posty: 59
Rejestracja: 08 sty 2013, 15:50

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: Blichew »

Mnie najbardziej w tym wszystkim interesuje, czy któryś z rodzimych wydawców się przy tym tytule juz kręci :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: ChlastBatem »

Blichew pisze:Mnie najbardziej w tym wszystkim interesuje, czy któryś z rodzimych wydawców się przy tym tytule juz kręci :)
Czytając forum to tak.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: piton »

w wątku GFP już była o tym mowa.
Oby się udało wydać to "po polsku" (w takim samym standardzie), bo patrząc na cenę wydania angielskiego w pre-orderze w planszostrefie... to czekam na polską cenę w okolicy ceny FoA. Zbyt dużo nowości na radarze, żeby na jeden strzał wydać 300zł :/
A gra prezentuje się naprawdę genialnie ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: tomb »

Pojawiły się zasady po angielsku http://www.zmangames.com/downloadable-files.html
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: uyco »

film obejrzany. nieźle to wygląda, ale najpierw muszę się pozbyć Caverny, z którą połączyła mnie tylko początkowa fascynacja. Wiadomo jak duże będzie opóźnienie polskiej wersji w stosunku do premiery?
Btw. może ktoś przygarnie Cavernę (ang) w doskonałym stanie?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Mateez
Posty: 208
Rejestracja: 08 paź 2011, 15:20
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 49 times
Been thanked: 70 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: Mateez »

tomb pisze:Pojawiły się zasady po angielsku http://www.zmangames.com/downloadable-files.html
Dzięki za linka, przeczytane. Jest gorzej niż myślałem - trzeba będzie kupić. :)

Wygląda to na mocno oryginalna grę, choć oczywiście sę wspólne wątki z wcześniejszymi pozycjsmi Rosenberga.
W zasadach widać m.in. nawiązania do Fields of Arle: statki funkcjonują trochę jak pojazdy. Widać, ze Uwe rozwija dotychczasowe pomysły.
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: ostoja »

Pojawiła się recenzja na Dice Tower i gra zapowiada się naprawdę smakowicie.
https://youtu.be/6WY3z04pd7w
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4026
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: AkitaInu »

ostoja pisze:Pojawiła się recenzja na Dice Tower i gra zapowiada się naprawdę smakowicie.
https://youtu.be/6WY3z04pd7w
Ech jestem pod wrażeniem jak to wszystko się tam łączy. Gra wydaje się być polami arle na sterydach... jeżeli to możliwe ;)

Generalnie mega ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 382 times
Been thanked: 884 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: BartP »

Z mojej strony absolutny pas. Kocham Agricolę, Kawernę lubię jako tako. Ta gra wygląda jak wieloosobowy pasjans :(. Akcji jest pierdylion, ktoś ci zajmie akcję, co z tego, masz pełno innych do wyboru. Gra udaje, że gra w nią wiele osób. Tak naprawdę jest to zagadka dla wielu osób równocześnie, pojedynek na optymalizację, de facto prawie że gra solo. Regrywalność tej solówce zapewnia losowy dobór kart postaci i broni.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3408
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 625 times
Kontakt:

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: piton »

BartP pisze:Z mojej strony absolutny pas. Kocham Agricolę, Kawernę lubię jako tako. Ta gra wygląda jak wieloosobowy pasjans :(. Akcji jest pierdylion, ktoś ci zajmie akcję, co z tego, masz pełno innych do wyboru. Gra udaje, że gra w nią wiele osób. Tak naprawdę jest to zagadka dla wielu osób równocześnie, pojedynek na optymalizację, de facto prawie że gra solo. Regrywalność tej solówce zapewnia losowy dobór kart postaci i broni.
no ja bym tak tego pięknie nie opisał ;) po obejrzeniu pomyślałem sobie po prostu: "znowu k...wa pasjans, dlaczego? :/".
Jarałem się potencjalną ilością rożnych opcji, wielkością gry, do czasu... jest jak napisał BartP - zawsze można coś innego wykombinować z pierdyliona możliwości, znaczy każdy sobie optymalizację skrobie.
Kawerna czy Pola Arle są dla mnie zbyt pasjansowe (słabe), a toto wygląda na mutacje tych produkcji. Najpierw zagram u kolegi w to cudo, a jak wyjdzie po naszemu za 180PLN to nawet kupię ;)
(jak zagram na żywo wyrobię sobie ostateczną opinię, ale mój zapał mocno ostygł)
Ostatnio zmieniony 31 sie 2016, 08:34 przez piton, łącznie zmieniany 1 raz.
pan_slaw
Posty: 218
Rejestracja: 04 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: pan_slaw »

Mnie filmy też nie przekonały, za dużo tego wszystkiego, jakaś taka przekombinowana.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: bukimi »

Aż postanowiłem przeczytać instrukcję i mój wniosek jest następujący: podebranie akcji jest szczytem możliwości w kategoriach interakcji. Niestety można dodać "jak zwykle" w przypadku Rosenberga.
Instrukcja jest długa i możliwości jest dużo. Na pierwszy rzut oka nie podoba mi się rozmaitość zasad umieszczania kafelków: tu taki kolor nie może sąsiadować z takim, a tam może. Tu możesz dodać zasoby, a tu tylko srebro. To jest mało intuicyjne i strasznie zawiewa euro-suszą (zasady trudne do logicznego uzasadnienia).
Po Agricoli i Kawernie też chyba się nie piszę na zabawę w farmera-budowniczego z dodatkowymi X akcjami i X kartami pomocników.

W punktacji wygrywa (ponownie) gracz, który sobie ułożył najefektywniejszą mozaikę z kafelków. Mnie nie zachwyciło :roll:
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4716
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 382 times
Been thanked: 884 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: BartP »

Ja nie mam generalnie nic przeciwko budowania swojego królestwa i optymalizacji, czego potrzebuję, co tu zrobić, by wycisnąć z mojego tableau najwięcej jak się da. Kocham Agricolę i Zamki Burgundii. Jednakże w Agricoli akcji jest akurat tyle, by wytworzyła się konkurencja o nie, by gracze czuli, że jeśli nie wezmą *teraz* akcji Pomocnika, to w następnej ich turze już jej nie będzie. Albo można popatrzeć, że współgracze mają mało drewna, więc raczej ogrodzenia nie będą budować, toteż tę akcję mogę wziąć na końcu, a teraz podebrać coś, co mi pomoże, a im plany pokrzyżuje. Ostatecznie wygrywa najlepsza farma i gracze nic mi tam nie mogą zrobić, ale podbieranie zasobów i akcji to znacząca interakcja. W Kawernie zaczęło się to już rozmywać, akcji było więcej; co więcej, można się w niej specjalizować (nie trzeba mieć wszystkiego po trochu), więc rywalizacja o pewne zasoby automatycznie maleje, ergo mniej interakcji. Myślałem, że Pola Arle to już przegięcie (nie grałem, prezentacje oglądałem), ale widzę, że Uczta dla Odyna pokazała, że granice leżą jednak dalej, niż myślałem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: rastula »

dobrze, że lubię pasjansy :)... ale faktycznie po co w to grać w 4 osoby równocześnie to nie wiem.

fajnie by było jakby Uwe zrobił taki sanbox ale z jakimś współczesnym tematem, sim city czy coś
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 200 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: Furan »

bukimi pisze:Aż postanowiłem przeczytać instrukcję i mój wniosek jest następujący: podebranie akcji jest szczytem możliwości w kategoriach interakcji. Niestety można dodać "jak zwykle" w przypadku Rosenberga.
Fasolki, Babel... ?
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: bukimi »

Furan pisze:
bukimi pisze:Aż postanowiłem przeczytać instrukcję i mój wniosek jest następujący: podebranie akcji jest szczytem możliwości w kategoriach interakcji. Niestety można dodać "jak zwykle" w przypadku Rosenberga.
Fasolki, Babel... ?
Zwykle =/= zawsze. Tutaj mamy ewidentny wieloosobowy pasjans, w klimacie Agricoli i Kawerny.
Nie twierdzę przy tym, że Agricola, czy Kawerna jest zła, bo to były fajne gry, ale już Kawerna wydawała się mocno wtórna względem Agricoli. Tutaj mam mocne odczucie kolejnej powtórki wrażeń z rozgrywki.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: A Feast for Odin (U. Rosenberg)

Post autor: tomb »

Na BGG pojawiły się appendix z opisem elementów gry, w tym kart, oraz almanach - 20 stron wyjaśnień terminów i nakreślenie tła historycznego.

Czy ktoś zapowiedział wydanie w Polsce?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ