Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

Po walce z transferami udało się, oto film instruktażowy z narracją autora gry, czyli Rafała Cywickiego.
https://youtu.be/BgZflhAL5uk

Co do recenzji - szykują się w kilku miejscach. :)
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

Granie w Chmurach udostępniło właśnie przykładową rozgrywkę oraz recenzję:
http://graniewchmurach.znadplanszy.pl/2 ... -recenzja/
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 861 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

W ten weekend autor gry zawita we Wrocławiu na Dniach Fantastyki i zaprezentuje najnowszą wersję Zaklinaczy. Jeżeli ktokolwiek wcześniej bał się o zbyt małą interakcję, teraz może zobaczyć, jak radzi sobie z tym najnowsza odsłona.

http://www.dnifantastyki.pl/2016/index.php
Zonexir
Posty: 71
Rejestracja: 28 kwie 2016, 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Zaklinacze

Post autor: Zonexir »

Zatem do zobaczenia! :)
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Yavi »

Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

Mamy już 100%!
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

Odblokowaliśmy już 2 dodatkowe miasta a łącznie 5 jeżeli licząc te odblokowane dzięki osobom, które wybrały wsparcie "Zbuduj Miasto".
Obrazek
marcin8509
Posty: 161
Rejestracja: 10 lis 2014, 12:58
Has thanked: 97 times
Been thanked: 13 times

Re: Zaklinacze

Post autor: marcin8509 »

Ech Darken, cele powinny być znane od początku, a bawicie się w jakieś podchody :P

Sądzę że 30k było by osiągnięte po 2 dniach na wspieram.to
:), ach ta cenzura.
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

@marcin8509 - chciałbym, aby to było takie proste. :) Odsłanianie celów przyjąłem z innych moich projektów, ale tutaj faktycznie nie było to dobrym pomysłem.


"Miesiąc temu zakończyliśmy zbiórkę. Od tego czasu trochę się działo. Piszemy, żeby zapewnić Was, że prace nad grą cały czas trwają. I mamy się czym pochwalić."
Więcej na: http://zaklinacze.pl/zaklina-sie-czyli-postepy-prac/
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

Najpóźniej 26 września rozpoczniemy wysyłkę do wspierających.
Więcej o tym, wraz ze zdjęciami oraz finalną instrukcją znajdziecie tutaj:
http://zaklinacze.pl/data-wysylek-premiera-instrukcja/
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Zaklinacze

Post autor: Karit »

Paczka dzisiaj dotarła. Wszystko super wykonane z jednym małym ALE - kolory rewersów tali pomarańczowej są zbyt podobne do tali żółtej i czerwonej. W słabym świetle może być ciężko z rozróżnieniem.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Hazegiant
Posty: 238
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 35 times
Been thanked: 35 times

Re: Zaklinacze

Post autor: Hazegiant »

Do mnie też doszło, wszystko gitara. Jeśli chodzi o tył kart... i tak wkładam w koszulki kolorowe.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Zaklinacze

Post autor: kmd7 »

W koszulki (jakiekolwiek) trzeba włożyć. Karty mają czarne krawędzie i pojawiają się zadrapania. Poza tym są dosyć cienkie, za to żetony bardzo fajne, solidnie wykonane. Co do kolorów rewersów - rzeczywiście ciężko je rozróżnić przy sztucznym świetle. Bierze się to pewnie z tego, że linie koloru są dosyć cienkie, bo już karty oznaczone 2 odróżnić jest łatwiej. Na szczęście można segregować talie po awersach, gdzie koloru jest więcej. Ilustracje na kartach są piękne, teksty dowcipne mniej lub bardziej, przy niektórych zestawieniach uśmiech gwarantowany. Obawiałem się o interakcję, ale po pierwszej testowej rozgrywce muszę powiedzieć, że jest dosyć spora. Zależy to pewnie od wybranych talli, ale można przeciwnikowi wyrzucić zebranego potwora (traci PZ), zmienić ilość kryształów i odniesionych ran. Fajnie, że stosunkowo prosta gra wymusza zastanowienie się nad ruchem, np. brać kartę z toru i zakryć nią inną dającą jakieś dobra, czy jeszcze poczekać? A jeśli przeciwnik ją zgarnie? A może odrzucić kartę i otrzymać jakieś dobro?
To takie szybkie przemyślenia po pierwszej rozgrywce, dodam tylko, że grałem sam ze sobą :D.
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

Dzięki za opinie.
Notujemy sobie i spróbujemy coś z tym zaradzić (może grubsze karty w dodatkach, może lekko zmieniony design tyłu kart).

Czekamy na większe/dłuższe przemyślenia po weekendzie!
Aeneus
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2014, 20:55

Re: Zaklinacze

Post autor: Aeneus »

Pierwsze partie za mną, gra jest bardzo prosta, szybka (30-45 min) dobra dla początkujących graczy, czuć to, że sie rozwijamy budując nasz artefakt, jednak pod koniec gry gdy każdy jest juz przypadkowany to po prostu dobieramy potwory (kampimy :) ). Najlepszym jak na razie aspektem mechanicznym gry jest wykorzystywanie cech specjalnych kart, sa one niepozorne, ale potrafią zmienić rozgrywkę. Decyzje wystepują raczej proste, na razie nie odkryłem dużej głębi. Co oczywiście nie musi być wadą, bo gra jest idealna wręcz na nowych graczy- ŚLICZNE grafiki, prosta mechanika i poczucie rozwoju. Losowość- występuje przy pojawianiu się kart, ale: karty wystepuja w kilku powtórzeniach więc jak nie teraz to może kiedyś oraz od razu po wyłożeniu karty jest ona droga więc trzeba zdecydować czy płacimy i ją bierzemy czy czekamy i ryzykujemy że ktoś ją nam podbierze.
Wykonanie jest bez zarzutu, ale podkreśle jeszcze raz- ŚLICZNE grafiki! Teksty na kartach bardzo pozytywne- śmieszne, nie nachalne.

Dodatkowo, sądzę że tryb wtasowania smoków do dolnej połowy talii jest konieczny- jeżeli smok wypadnie na początku to wiadomo że sie go nie pokona (albo dużym kosztem) co zabiera nam jedną karte z gry. Rozumiem, że jest to motywowane uproszczeniem setupu, ale ja zdecydowanie polecam granie ze smokami w drugiej połowie talii. Ja osobiście nie lubię interakcji, która wystepuje na niskim poziomie, ale jednak występuje. Biorąc pod uwagę jednak, że to luźna gra, jestem w stanie ją zaakceptować (jako euro gracz).

Czyli świetna dla początkujących albo jako przerywnik, szybka, do pośmiania się (myslałem że opisy kart będą na siłe, ale są śmieszne i można się wczuć) ŚLICZNA gra.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Zaklinacze

Post autor: Karit »

Darken pisze:może grubsze karty w dodatkach
Będziecie wydawać przez wspieram.to czy od razu do sklepów? Są już jakieś wstępne plany :)?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

Raczej od razu do sklepów. O terminach jeszcze trudno mówić, na pewno nie w tym roku. :P
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Zaklinacze

Post autor: rattkin »

Kupować, nie kupować?
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

Pierwsza recenzja finalnej wersji gry:
http://www.gamesfanatic.pl/2016/09/29/zaklinacze/

Może to Ci pomoże w decyzji.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Zaklinacze

Post autor: rattkin »

Czytałem wcześniej. Gra, przez design mieszania talii, bardzo kojarzy mi się z Dale of Merchants. Podobna lekkość, choć charakter rozgrywki nieco inny. DoM podobało mi się bardzo, więc tutaj też daję kredyt zaufania i biorę. Mini-recenzja na forum wkrótce :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Zaklinacze

Post autor: rattkin »

Zagrałem kilka razy, w tym dwa razy z wariantem 2-os na 4 talie.

- kolorystyka tyłów talii faktycznie (bo ktoś to już w którejś recenzji zauważył) woła o pomstę do nieba. 4 talie z 6 są w kolorystyce odcieni czerwonego, od żółtego, przez brązowy (niemal od żółtego nieodróżnialny), po fiolet. Wystarczyłoby dać biały i niebieski i byłby spokój, a tak? Przy sortowaniu można się trochę wkurzyć. Kolory żetonów mi nie przeszkadzają.
- grafiki bardzo fajne (no ale Artifex Mundi, to wiadomo), w pewnym sensie aż szkoda ich na tak małe fragmenty kart (szczególnie wioski)
- wesoły pomysł z uzupełniającymi się napisami - dobrze działa. Same napisy zaś są w przeważającej większości inteligentno-dowcipne, nawiązujące do polskiej popkultury. Niestety, jak to zwykle z takimi nowalijkami jest, to jest fajne za pierwszym razem, zauważane za drugim, a za trzecim już tego nikt nie widzi. Niemniej jednak, idealnie tu uchwycono "fantasy z przymrużeniem oka". Coś, co nie udało się np. w Assault on Doomrock, gdzie zarówno humor jak i artwork szedł za bardzo w stronę infantylności.
- pomysł zarządzania stołem bez zarządzania ręką - odważny, ciekawy, ale ma swoje konsekwencje. Z jednej strony grę łatwiej opanować początkującym i łatwiej jej uczyć (brak ukrytej informacji, mniej decyzji), z drugiej, gra niebezpiecznie się spłaszcza
- gra działa i jakiś tam "balans" jest, tj. nie widać ewidentnych lepszych ścieżek, trzeba troszkę pokombinować.
- zasady proste, przejrzyste, bezproblemowe.
- kombinowania trochę jest, ale nie umiem jednoznacznie powiedzieć, czy to mało, czy dużo. Z jednej strony, mało, z drugiej, wcale nie tak znowu mało (jak na grę tego kalibru). W zależności od odbiorcy, postrzeganie to będzie się zmieniać. Dla mnie: chyba jednak za mało.
- dość istotny wpływ losowości, na którą nic nie można poradzić, tzw. "efekt Star Realms": po Twojej turze pojawia się kolejna karta i jest ona dla przeciwnika idealna. Ok, tutaj trzeba za nią zapłacić trochę, ale po jakimś czasie staje się oczywiste, że zawsze trzeba siedzieć na 5 klejnotach na wszelki wypadek.
- wątpliwa różnodność wiosek zawodzi - właściwie to są tylko wariacje liczbowe nt. tych samych akcji. Domyślam się, że szukano pewnych większych zależności między wioską o danym kolorze a talią o tym samym kolorze, ale przy używaniu większej ilości kart, ta zależność i tak ginie.
- interakcja między graczami niby to jest, ale w praktyce albo jej nie ma, albo jest "przypadkowa", przy okazji i raczej bez istotnych konsekwencji. Źródłem interakcji najczęściej są potwory. Jako, że i tak je zabijać powinniśmy, każdy dodatkowy efekt przyjmujemy wzruszeniem ramion. Efekty negatywne w ramach interakcji są raczej znikome (ot, dwie rany czy dwa klejnoty w plecy, w gorszym przypadku jakiś jeden potwór z już ubitych) i rzadko rzeczywiście coś zmieniają. Daleko tutaj do podebrania wszystkich pieniędzy rywalowi w Machi Koro, czy zagrania na przeciwniku Bączka w Dale of Merchants.
- budowanie artefaktu z jednej strony jest interesujące mechanicznie, z drugiej, nieco irytujące "psychologicznie". Porównując do byle pseudo-rpga, tam zawsze podnosimy przedmiot, który ostatecznie jest nieco lepszy od obecnego - i tym zastępujemy. W Zaklinaczach zastępujemy trochę byle czym, co się nawinie, a zamiast tego stackujemy statsy z dołu kart, które zostaną. Czasem ta rozbudowa nie przynosi radości, po prostu jest, bo z kart są punkty.
- pudełko za duże jak na takę giereczkę. Rozumiem, instrukcja, wypraski, pewnie marzenia o dodatkach. Ale coś takiego zyskałoby gdyby upakować to w pół takiego pudełka.

Z jednej strony należy pogratulować udanego debiutu i docenić prostotę i przejrzystość gry (jeśli taki był zamysł). Odarcie gry z zarządzania ręką, a pozostawienie tylko dokładanie do stołu - daje grze lekkości. Nie trzeba znać kart, wystarczy patrzeć na te kilka, które się nawiną. Gry nauczyć można w niespełna minutę. Sama gra też się nie dłuży (choć końcowe rundy idą już właściwie z automatu, gra gra się sama). Przy tej prostocie wciąż jest tam jakaś gra, przestrzeń na pewne decyzje, na optymalizację. To jest gra, którą z powodzeniem można wyciągnąć dla osób początkujących, bądź graczy okazjonalnych - i szybko machnąć z nimi partyjkę. Patrząc po napisach na kartach, gra raczej próbuje się kierować własnie w stronę takiego odbiorcy, do gry "omalże" imprezowej, zaledwie pół oczka wyżej od Love Letter.

Z drugiej strony, końcowy efekt balansuje na granicy "fajności". Niby fajne, ale tak jakoś... nie aż znowu bardzo. Różnorodne talie i ich łączenie to świetny pomysł, ale dla mnie mimo wszystko dużo lepiej działa on w Dale of Merchants. Tam, połączenie kilku talii, faktycznie nadaje rozgrywce unikalnego charakteru i jest tam przestrzeń na sprytne zagrania. W Zaklinaczach, nawet pomimo tego, że każda talia ma jakiś tam efekt przewodni, ostatecznie liczy się możliwość zrobienia kuku każdemu potworowi za możliwie niewielką cenę - nie bardzo istotne czym i jak, liczy się efekt. Ponieważ nie ma bezpośredniego składania comba (zagram to, potem to i to mi umożliwi to), poszczególne zagrania nie przynoszą wielkiej satysfakcji - ot, są po prostu rezultatem mniej lub bardziej złożonej kalkulacji - nie ma miejsca na bycie sprytnym. Dla porównania: w Star Realms właściwie robimy to samo - wybieramy sobie karty ze wspólnego rządka. Ale potem, gdy uda nam się dociągnąć taką rękę, że wszystko się ze wszystkim składa i z bananem na twarzy wykładamy przed przeciwnikiem sumarycznie 50 dmg i jeszcze do tego 3 discardy i 15 pieniądza - to czuje się fajnie. W Star Realms bycie "sprytnym" też jest bardzo ograniczone (wybór strategii, karty oraz ew. decyzja o scrapach), ale tam przynajmniej gra nagradza tymi wielkimi momentami. W Zaklinaczach rozgrywka przez cały czas idzie na tym samym poziomie zaangażowania - nie zerowym, ale też nigdy nie na bardzo wysokim.

Chciałbym dać 7, bo coś tu zdecydowanie jest, dobrze wydanego, dobrze działającego, ale nie mogę. To jest połowa pomysłu, zabrakło chyba tej drugiej połowy, tego czegoś, co mogłoby potencjalnie zainteresować tych nieco bardziej zaawansowanych. 6.8/10. Jeśli będzie dodatek, liczę, że znajdę w nim tę drugą połowę.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Zaklinacze

Post autor: Wroobel »

Kurcze gruba analiza :)
Mnie gra mocno kusi - lubię lekkie karcianki.
Ciekawe jak z regrywalnością - czy np. nie znudzi się po ok 20-30 partiach.
Ale to zapewne załatwią dodatki. Wiadomo już może kiedy się pojawią?
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze

Post autor: Darken »

Pierwszy planujemy na Pyrkon.

Wysłane z mojego XT1562 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ