Domek (Klemens Kalicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: rattkin »

"Uwaga: Instrukcja wideo do gry będzie dostępna 23 maja."

Czekamy.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: rattkin »

Bardzo ładna gra. Nasunęła nam od razu skojarzenia z Quadropolis, zupełnie jakby autor widział to wcześniej i zasugerował się mechaniką :) (choć oczywiście mógł wymyślić równolegle). Choć Quadropolis wydaje mi się bardziej regrywalne, to jednak w Domku grę robią narzędzia, które umożliwiają dalsze manipulacje na swojej planszy, czy na planszy "sklepu". Ilustracje są przepiękne, bardzo fajny styl, dużo poukrywanych nawiązań, cieszących oko (ulubione: Han Solo, DeLorean, plakat Lotus III). Rozgrywka bardzo prosta i w pewnym sensie obarczona niemałą losowością, choć jest przestrzeń na decyzje. Nie ma się co oszukiwać, to nie jest gra dla wyjadaczy, a mechanika nie jest cudownie odkrywcza (set collection i układanie na planszy) można pograć kilka razy i przejść do bardziej złożonych tytułów, ale gra ma z drugiej strony na tyle uroku, że trudno partii odmówić - i to jest jej siła. Mini-gra w memo jest zapewne ciekawa dla młodszych graczy, dorosłym zapamiętanie 4 kart o jednym kolorze raczej nie sprawi kłopotu - punkty za dach będą prawie zawsze, a jeśli nie, będą wynikać ze świadomej decyzji (optymalizacja).

Mam wrażenie, że gra stanie się "nowym Dixitem", czyli takim gateway game z pięknymi grafikami. Do tej pory Dixit wypełniał tę lukę dla gier prostych/imprezowych, a Tokaido dla gier familijnych, ale jednach nieco złożonych. Domek plasuje się gdzieś pośrodku, choć bliżej Dixita. Jest to pozycja niemal idealna do polecenia/zagrania z rodziną, która nie gra na codzień, lub dla znajomych, którzy dopiero chcą wejść w ten świat. Moja końcowa ocena: 7.5/10 + chęć pokazania/kupienia gry rodzicom (co samo w sobie stanowi niewymierną dodatkową wartość :)
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 703
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 93 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Rigidigi »

rattkin pisze: można pograć kilka razy i przejść do bardziej złożonych tytułów, ale gra ma z drugiej strony na tyle uroku, że trudno partii odmówić - i to jest jej siła.
Czy nie uważasz, że kupowanie gry tylko dlatego, że jej siłą jest "urok" to trochę mało? Monopol z jakąś "uroczą" planszą stanie się lepszą grą? Naprawdę dla mnie Domek to rozczarowanie tego roku. Balon został nadmuchany, ale pękł po zagraniu..
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Yavi »

Zagraliśmy 4 partie (2 razy we dwoje, 2 razy we troje). Pierwsze gry trzyosobowe były smętne i nudne (byliśmy trochę zmęczeni, a usypiająca muzyka z Simsów nie pomagała). Dzisiaj grając we dwoje było już dużo lepiej. Dwie partie zajęły nam ze 30 minut, gra się nie dłużyła i nie nużyła, ale też - nie ma co ukrywać - nic nie urywała. Szybko, lekko i bez większego wysiłku. Jutro przetestujemy jeszcze Domek przy czterech osobach. Na chwilę obecną jest to chyba najlżejsza pozycja na naszej półce i nie do końca trafia w nasz gust. Opinie, które widziałem, że zaawansowani gracze znajdą w niej też coś dla siebie można raczej włożyć między bajki - w Domek mogę zagrać bez bólu, ale pod względem decyzyjności i złożoności stoi chyba o poziom niżej niż klasyczne Carcassonne. Z drugiej strony dla rodzin z dziećmi powinno się nadać - szczególnie jako ładne, tematyczne wprowadzenie do świata planszówek. To tak na świeżo - zobaczymy jak gra sprawdzi się po kolejnych partiach.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: rattkin »

Rigidigi pisze:
rattkin pisze: można pograć kilka razy i przejść do bardziej złożonych tytułów, ale gra ma z drugiej strony na tyle uroku, że trudno partii odmówić - i to jest jej siła.
Czy nie uważasz, że kupowanie gry tylko dlatego, że jej siłą jest "urok" to trochę mało? Monopol z jakąś "uroczą" planszą stanie się lepszą grą? Naprawdę dla mnie Domek to rozczarowanie tego roku. Balon został nadmuchany, ale pękł po zagraniu..
Uważam i rozumiem o czym piszesz. Grafiki gry nie robią. Tak jak napisałem, Domek jako mechanika jest absolutnie przeciętny, ale bynajmniej nie jest zły. Jest to przyjemna gra. Natomiast, ja wiedziałem czego sie spodziewać (czyli niezbyt wiele) i nie czuje sie zawiedziony, innymi słowy nie pompowalem sobie tego balonu. Wiem, ze to nie jest gra dla mnie. Natomiast w swojej kategorii (gateway) wydaje mi się bardzo dobrą pozycją.

Gwoli ścisłości, przed premierą nikt nie mówił, że to wybitna gra. Mówiono tylko o ilustracjach. Już samo to powinno włączać światełko ostrzegawcze, jesli ktoś spodziewał się cudów. Ale w pozostałych przypadkach, myślę, że będę chętnie polecał grupie docelowej.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Pan_K »

Yavi pisze:Opinie, które widziałem, że zaawansowani gracze znajdą w niej też coś dla siebie można raczej włożyć między bajki - w Domek mogę zagrać bez bólu, ale pod względem decyzyjności i złożoności stoi chyba o poziom niżej niż klasyczne Carcassonne. Z drugiej strony dla rodzin z dziećmi powinno się nadać - szczególnie jako ładne, tematyczne wprowadzenie do świata planszówek. To tak na świeżo - zobaczymy jak gra sprawdzi się po kolejnych partiach.
Myślę, że chodziło o mniej grające rodziny wyjadaczy. W takim układzie gracz bez wielkiego bólu zagra z rodziną, znajdując coś dla siebie. Ewidentna przewaga Domku nad np. Monopolem... 8)
Jak dla mnie ma Domek przewagę również nad Carcassone, którego, mówiąc wprost, nie lubię.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Ziomalek78
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2016, 08:53

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Ziomalek78 »

Dołożę kilka zdań na temat tej gry od siebie. Kupiłem ją aby pograć przede wszystkim z córką (niemal 6 lat), ale także całą rodziną (4 osoby). Gra sprawdza się doskonale jako gra rodzinna - dzieciaki są zachwycone (w tym syn - niemal 8 lat - który gra ze mną na co dzień namiętnie w SW LCG, znając na pamięć kilkaset kart), a ja z żoną także się nie nudzimy i z przyjemnością spędzamy czas nad planszą razem z dziećmi. Osoby oczekujące rozgrywki porównywalnej np. z Caylusem będą oczywiście zawiedzione, ale przecież nikt, w tym wydawca, nie twierdził, że to ten typ gry. Domek to bardzo udana gra rodzinna, przy grze w 4 osoby zajmuje faktycznie ok 30 -40 min., więc w sam raz aby najmłodszy gracz nie zaczął czuć znużenia. Poza tym dzieci nie lubiące przegrywać także nie powinny się czuć źle, ponieważ dla dzieciaka satysfakcja z samodzielnego urządzania domku jest nagrodą samą w sobie. Takie np. przebiegłe wielbłądy pod tym względem mają mniej do zaoferowania, poza tym rozgrywka jest dłuższa a zasady nieco bardziej skomplikowane. Dla wprowadzania najmłodszych dzieci w świat gier planszowych - w mojej ocenie Domek jest doskonały.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Lothrain »

Nie wiem o jakich najmłodszych dzieciach mówimy. Na kartach Domku jest jednak trochę tekstu i trzeba go dzieciakom czytać, a dzieci muszą zapamiętywać, co dana postać, czy przedmiot robi. Czyli żeby grać komfortowo dziecko powinno czytać. Ilustracje i wykonanie jest w tej grze rewelacyjne, ale sama rozrywka to pasjans bez emocji. Mój sześciolatek się wynudził, ale on preferuje gry, gdzie emocje są cały czas utrzymywane i z rundy na rundę ten stan się nie zmienia. Wszelkie pędzące zwierzaki, Duuuszki, czy Dobble gwarantują więcej zabawy. Z trzech nowych tytułów, które wypróbowaliśmy w sobotę zdecydowanie najbardziej spodobało mu się kombinowanie w Myszkach w opałach i narastający strach przed zbliżającym się kocurem. Domek to dobra prosta gra, ale czegoś jej jednak brakuje.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: GeQ »

Domek zakupiłem moim dzieciakom (6 i 4 lata) na Dzień Dziecka - jak na razie nie ma dnia bez partyjki w Domek. Zgodzę się z przedmówcami - to nie jest wymagająca gra, raczej przeciętna - ale dla dzieci jest rewelacyjna. Cieszy oko, pozostawia pole do decyzji - mimo wszystko uczy myślenia taktycznego i strategicznego - jak dla mnie to idealne wprowadzenie do eurosucharów. A jednocześnie nie znudzi starego wyjadacza, który przeżyje 1 partię raz na jakiś czas ze swoimi pociechami. I mało tego zauważy, że z partii na partię dzieci wykonują coraz lepsze przemyślane ruchy (wczoraj na przykład moja córka świadomie poszła w jednokolorowy dach). Kwestię narzędzi i pomocników rozwiązaliśmy w ten sposób, że po położeniu karty czytamy na głos jaką ona daje w czasie rozgrywki możliwość, a z czasem wystarczą same grafiki, żeby rozpoznać działanie karty.
Nie wyobrażam sobie tej gry jako gateway dla grupy dorosłych, ale dla dzieci jest świetna.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
wajwa
Posty: 2222
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 246 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: wajwa »

Dołączę do opinii , że Domek to urokliwe grafiki i lekka nuda wiejąca znad planszy.
Trochę mi ta gra przypomina Małego Księcia:Stwórz mi Planetę - tam zamiast kart dobiera się kafelki , też każdy zbuduje swoją planetę (a tu wyposaży domek) , jednak w MK mała negatywna interakcja dodaje grze pieprzu (wrzucisz komuś trzeciego baobaba itp.) W Domku tego nie ma :?
Jednak póki co , każdy kto zagrał jest zauroczony , tak że z mojej strony gratulacje dla autora :D
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Yavi »

Przyjrzeliśmy się Domkowi, więc zachęcam do rzucenia okiem na recenzję! :)
Awatar użytkownika
Wspieram.to
Posty: 675
Rejestracja: 07 lut 2013, 12:00
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 16 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Wspieram.to »

Mi ostatnio udało się wciągnąć poprzez Domek w planszówki jedną parę, która skończyła przygodę z "planszówkami" na monopoly - byli zafascynowani "Domkiem". Na pewno spotkamy się na kolejnych pozycjach. Pomimo, że to gra dla młodszych, to dla mnie b. dobra zachęta dla "monopollistów" do wkroczenia w świat planszówek ;)
chmur3k
Posty: 28
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:13

Re: Domek (Rebel)

Post autor: chmur3k »

Żeby powrócić na właściwe tory tematu chciałbym zarzucić nowinkę, że w 2017 ma wyjść dodatek do Domku :) wprowadzi m.in. możliwość gry w 5-6 osób, nowe karty, tryb solo (info z filmiku u Wookiego)
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: c08mk »

Na 6 osób to będzie dla mnie super opcja. Do tej pory Kolejka na 6 osób się sprawdzała, rzadko się zdarzają u mnie mniejsze spotkania. Domek na 6 osób będzie świetną pozycją: lekki, z przyjemnym klimatem i mam nadzieję, że na 6 osób nie będzie przydługawy.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6441
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Odi »

Wydzieliłem OffTopic guardianowy do osobnego wątku.
ariange
Posty: 32
Rejestracja: 19 wrz 2016, 17:51
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: ariange »

Żywię nadzieję, że nowych kart będzie na tyle, że opłaci się kupić dodatek takim przypadkom jak my, gdzie "ekipa" grająca to całe 2 osoby ;) - bo podejrzewam, że większość ceny pochłoną dodatkowe plansze. Aczkolwiek wariant solo też mnie ciekawi.
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: GaGacek »

Rebel dzięki za świąteczny prezent tj. super klimatyczne choinki. My sie zakochaliśmy.
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: lhw »

Czy to normalne, że wśród kart narzędzi występują dwie betoniarki i po jednym z pozostałych?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Furia »

lhw pisze:Czy to normalne, że wśród kart narzędzi występują dwie betoniarki i po jednym z pozostałych?
Tak. Dokładnie.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Bary »

Jeśli ktoś z Was nie byłby jeszcze przekonany do gry Domek i chciałby poznać mój punkt widzenia to zapraszam do lektury recenzji.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Paskuder »

Domek zdobył pierwsze miejsce w plebiscycie trzech trolli na najlepszą grę planszowa dla dzieci w 2016 według graczy.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Wallenstein »

Pytanie o dodatek.
Ile kart dodatków i pomieszczeń (z 2 zestawów po 24 karty) jest dedykowanych rozgrywce 5 i 6 osobowej?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Nataniel »

Wallenstein pisze:Pytanie o dodatek.
Ile kart dodatków i pomieszczeń (z 2 zestawów po 24 karty) jest dedykowanych rozgrywce 5 i 6 osobowej?
Wszystkie - w Domku jest zawsze po 12 kart pomieszczeń i dodatków na gracza.
12 kart przyjaciół i 12 kart planów budowy - te karty są dedykowane do rozgrywki w dowolną liczbę graczy.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Wallenstein »

Źle się wyraziłem.
Z tych dodatkowych 2 tali po 24 karty, ile jest kart do grania w mniej niż 5 osób?
Jak rozumiem z powyższej wypowiedzi wszystkie 48 kart jest tylko do gier 5 i 6 osobowych?
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Domek (Rebel)

Post autor: Nataniel »

Wallenstein pisze:Źle się wyraziłem.
Z tych dodatkowych 2 tali po 24 karty, ile jest kart do grania w mniej niż 5 osób?
Jak rozumiem z powyższej wypowiedzi wszystkie 48 kart jest tylko do gier 5 i 6 osobowych?
Tak. W pudełku jest 48 kart dedykowanych do gier 5-6 (pomieszczenia i dodatki) i 48 kart dla wszystkich wariantów liczby graczy (przyjaciele i plany).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
ODPOWIEDZ