Bios:Genesis (Phil Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

Mniw też sie wydaje, że bardzo losowe. Autora to oczywiście cieszy bo zgodne z naturą, rzeczywistością, itd. Ogólnie nie jest dobrze gdy niespełniony naukowiec nadrabia sobie robieniem gier. Pomieszanie z poplątaniem, a szkoda :(
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Rafal_Kruczek »

rattkin pisze:Mniw też sie wydaje, że bardzo losowe. Autora to oczywiście cieszy bo zgodne z naturą, rzeczywistością, itd. Ogólnie nie jest dobrze gdy niespełniony naukowiec nadrabia sobie robieniem gier. Pomieszanie z poplątaniem, a szkoda :(
Ogólnie, liczba naukowców będących na "froncie" nauki tworzących nowe teorie i "spełniajacych sie" w ten sposób nie jest procentowo zbyt duża. Dla niektórych dobrym spełnieniem jest rozpowszechnianie tych osiągnięć i przekładanie tych tych wyników na język zrozumiały nie tylko dla specjalistów z danej dziedziny.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Deem »

rattkin pisze:Mniw też sie wydaje, że bardzo losowe. Autora to oczywiście cieszy bo zgodne z naturą, rzeczywistością, itd. Ogólnie nie jest dobrze gdy niespełniony naukowiec nadrabia sobie robieniem gier. Pomieszanie z poplątaniem, a szkoda :(
Bez przesady, ten sam niespełniony naukowiec dał światu takie tytuły jak choćby genialny Pax Renaissance, więc niech robi.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

Rafal_Kruczek pisze: Ogólnie, liczba naukowców będących na "froncie" nauki tworzących nowe teorie i "spełniajacych sie" w ten sposób nie jest procentowo zbyt duża. Dla niektórych dobrym spełnieniem jest rozpowszechnianie tych osiągnięć i przekładanie tych tych wyników na język zrozumiały nie tylko dla specjalistów z danej dziedziny.
I chwała im za to, niech zrobią film, napiszą książkę. Albo niech będą konsultantami dla designerów gier. Tutaj to "przełożenie" się wg mnie nie udało: z jednej strony ciężka do przyswojenia instrukcja, z drugiej - chaotyczna rozgrywka.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Rafal_Kruczek »

rattkin pisze:
Rafal_Kruczek pisze: Ogólnie, liczba naukowców będących na "froncie" nauki tworzących nowe teorie i "spełniajacych sie" w ten sposób nie jest procentowo zbyt duża. Dla niektórych dobrym spełnieniem jest rozpowszechnianie tych osiągnięć i przekładanie tych tych wyników na język zrozumiały nie tylko dla specjalistów z danej dziedziny.
I chwała im za to, niech zrobią film, napiszą książkę. Albo niech będą konsultantami dla designerów gier. Tutaj to "przełożenie" się wg mnie nie udało: z jednej strony ciężka do przyswojenia instrukcja, z drugiej - chaotyczna rozgrywka.
Ciężka instrukcja: zgoda
Chaotyczn rozgrywka: w zasadze racja - jest duży wpływ losowosci i trochę narzedzi do mitygowania losu, ale w rzeczywiscie SPORO zależy od rzutów kośćmi i kolejności zdarzeń.
Ale jeśli chodzi o jakość symulacji to nie można powiedzieć, żeby to była nieudana próba.
Po prostu jest bardzo specyficzny target dla tej gry, gra znalazła się na granicy moich zainteresowań i spróbowałem - ale chyba raczej jako skończy jako łamigłówka samotnik/kooperacja niż gra konkurencyjna.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

Trudno jednak poczytywać grze na plus, że jest dobrą symulacją, ale złą grą. Bo, że gra wiernie oddaje rozwój życia, nie śmiem wątpić. Tylko grze to nie pomaga. Oczywiście, może przyciąga do niej pewien target, ze względu na temat. Ale nie ze względu na grę.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Ryu »

Niestety muszę się z Wami zgodzić.
Zagrałem już 3 razy i potwierdzam wszystko. Instrukcja chaos, rozgrywka chaos ale sam nie wiem dlaczego mi się dość sympatycznie gra. Całkiem możliwe że to temat który mi się bardzo podoba bo w zasadzie nie znajduję innego wytłumaczenia patrząc na gry które cenię i lubię najbadziej (im cięższe i mniej losowe euro tym lepiej).
To byłaby świetna gra jakby tą losowość choć trochę ograniczyć. A tak - dla mnie fajna gra do odpalenia z kolegą (znam jednego fana :mrgreen: ).

I przy okazji... Dziś wygrała małż z pomocną salmonellą która wciągała przeciwnikowi kostki aż miło było patrzeć :twisted:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

Z nowej kampanii:
Bios:Genesis player-aid stretch goal. (...) It is a 6-page document, on a single-sheet folded twice.
Śmiechłem. Ten człowiek nawet player aid rozumie inaczej niż reszta świata.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Rafal_Kruczek »

rattkin pisze:Z nowej kampanii:
Bios:Genesis player-aid stretch goal. (...) It is a 6-page document, on a single-sheet folded twice.
Śmiechłem. Ten człowiek nawet player aid rozumie inaczej niż reszta świata.
Wielkość pudełka wymusza składanie. Jakby pudełko było dużo za duże odo zawartości j( jak 70% innych gier) to moze nie byłoy potrzeby składania.
A player aid chyba jest zrobione przez fana. Ale to i tak jest 6 stron zamiast przukania po 48 stronach :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

Player aid powinien być wielkości takiej jednej planszetki (placard) wchodzącej do pudełka, co najwyżej dwustronny. A nie takie cuda na kiju. Player aid != streszczenie instrukcji.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2317
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Galatolol »

Być może jest normalnie, jedna stroniczka pomocy, a reszta to przypisy ;)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

rattkin pisze:Player aid powinien być wielkości takiej jednej planszetki (placard) wchodzącej do pudełka, co najwyżej dwustronny. A nie takie cuda na kiju. Player aid != streszczenie instrukcji.
Kto powiedział, że ma mieć taki, siaki czy owaki rozmiar i ilość stron? Jakieś przepisy na to są? :twisted: Lepszy taki, niż planszetka dwustronna zapisana czcionką rozmiar 3... Bo z tego co napisałeś, jakby zrobili właśnie planszetkę (dwustronną) i zawalili ją tekstem w mini-rozmiarze to byłby wtedy dopiero "player aid"?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

misioooo pisze:
rattkin pisze:Player aid powinien być wielkości takiej jednej planszetki (placard) wchodzącej do pudełka, co najwyżej dwustronny. A nie takie cuda na kiju. Player aid != streszczenie instrukcji.
Kto powiedział, że ma mieć taki, siaki czy owaki rozmiar i ilość stron? Jakieś przepisy na to są?
Są. UX się to nazywa i gier planszowych dotyczy szczególnie.

Jeszcze raz - player aid to nie instrukcja. To znaczy, że nie mają jej zawalać tekstem od małym rozmiarze, tylko znaleźć najważniejsze rzeczy/oznaczenia (lub takie, które trudno zapamiętać) i wystawić graczowi do częstego i szybkiego (ważne!) konsultowania.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

rattkin pisze:
misioooo pisze:
rattkin pisze:Player aid powinien być wielkości takiej jednej planszetki (placard) wchodzącej do pudełka, co najwyżej dwustronny. A nie takie cuda na kiju. Player aid != streszczenie instrukcji.
Kto powiedział, że ma mieć taki, siaki czy owaki rozmiar i ilość stron? Jakieś przepisy na to są?
Są. UX się to nazywa i gier planszowych dotyczy szczególnie.

Jeszcze raz - player aid to nie instrukcja. To znaczy, że nie mają jej zawalać tekstem od małym rozmiarze, tylko znaleźć najważniejsze rzeczy/oznaczenia (lub takie, które trudno zapamiętać) i wystawić graczowi do częstego i szybkiego (ważne!) konsultowania.
I tych rzeczy najważniejszych jest na 2/3/5/10 stron... ;) Z przypisami! Bo to ważne i tematyczne mocno... Rattkin, przestań bo to nie prowadzi nas do konsensusu :) Ja nie widzę opcji, aby zieścić player aid do Biosa na 2 stronach formatu 10x10cm i czcionką 8... 10 litrów wody do litrowego wiadra nie wlejesz ;) Fizyka po prostu...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Rafal_Kruczek »

rattkin pisze:
misioooo pisze:
rattkin pisze:Player aid powinien być wielkości takiej jednej planszetki (placard) wchodzącej do pudełka, co najwyżej dwustronny. A nie takie cuda na kiju. Player aid != streszczenie instrukcji.
Kto powiedział, że ma mieć taki, siaki czy owaki rozmiar i ilość stron? Jakieś przepisy na to są?
Są. UX się to nazywa i gier planszowych dotyczy szczególnie.

Jeszcze raz - player aid to nie instrukcja. To znaczy, że nie mają jej zawalać tekstem od małym rozmiarze, tylko znaleźć najważniejsze rzeczy/oznaczenia (lub takie, które trudno zapamiętać) i wystawić graczowi do częstego i szybkiego (ważne!) konsultowania.
Takie coś już było z tyłu instrukcji i było średnio przydatne...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

Jeśli najwazniejszych rzeczy jest na 10 stron to wracamy do punktu wyjścia - gra do dupy. Jeśli zestawienie na końcu instrukcji jest średnio przydatne, to trzeba sobie zadać pytanie - dlaczego? Bo prawdopodobnie problem jest wcześniej (czyli: gra do dupy).

Wg mnie akurat to co było na ostatniej stronie instrukcji było ok. Trochę tego za dużo i gry samej nie ratuje, ale mniej więcej o to właśnie chodzi. To właśnie ma być player aid. A jak ktoś mi nazywa player aidem składaną wielokrotnie kartkę na 6 stron, to się fundamentalnie w kwestii owego UX nie rozumiemy.
adi
Posty: 36
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:53
Has thanked: 1 time

Re: Bios: Genesis

Post autor: adi »

Jest druga edycja BIos Genesis wiec gra nie taka do dup.. Raczej gra nie dla kazdego. Kupiłem ją i się przekonam czy dla mnie:) Kupiłem ją dzięki polskiej instrukcji. Swoją drogą gra ma małe pudełeczko 12cm na 12 cm ale czuc , że w środku czeka nas wyzwanie:D
Zapraszam do gry. Jak zaczniecie swoją przygodę z grą WoWs przez ten link to dostaniecie i ja także bonusy do gry jak okręty premium i surowce potrzebne w grze. Uważajcie gra uzależnia:P
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

adi pisze:Jest druga edycja BIos Genesis wiec gra nie taka do dup.. Raczej gra nie dla kazdego. Kupiłem ją i się przekonam czy dla mnie:) Kupiłem ją dzięki polskiej instrukcji. Swoją drogą gra ma małe pudełeczko 12cm na 12 cm ale czuc , że w środku czeka nas wyzwanie:D
Dawno instrukcji nie aktualizowałem ;) więc ostrożnie... Nie mam czasu, aby to uaktualnić o wszystkie zmiany z living rules...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
adi
Posty: 36
Rejestracja: 28 cze 2013, 14:53
Has thanked: 1 time

Re: Bios: Genesis

Post autor: adi »

O, dzięki za uwagę. Mam nadzieję,że Twoja polska wersja "podstawowa" instrukcji wystarczy mi żeby poradzic sobie z ewentualnymi poprawkami angielskojęzycznymi.
Zapraszam do gry. Jak zaczniecie swoją przygodę z grą WoWs przez ten link to dostaniecie i ja także bonusy do gry jak okręty premium i surowce potrzebne w grze. Uważajcie gra uzależnia:P
Awatar użytkownika
Franek Strzała
Posty: 353
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bios: Genesis

Post autor: Franek Strzała »

gdzie znajde polska instrukcje?
pozdrawiam
Franek

Mój Harem!!!
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 286
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 8 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Swawolny_Pionek »

Franek Strzała pisze:gdzie znajde polska instrukcje?
Kampania Ks i BGG jeśli mnie pamięć nie myli.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Link jest w Living Rules oryginalnych ;) I poniżej...
Bios Genesis - instrukcja PL
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Bios: Genesis

Post autor: Leviathan »

Zainteresowanych obejrzeniem zawartości pudełka Bios: Genesis zapraszam do materiałów na Wojennik TV:

Wojennik TV # 423: Bios: Genesis - unboxing (PL)
Wojennik TV # 515: Bios: Genesis - unboxing (ENG)
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Bios:Genesis (Phil Eklund)

Post autor: Leviathan »

Na kanale pojawiły się kolejne materiały poświęcone grze. W czerwcu nagrywałem relację z rozgrywki solo. Być może kogoś ten cykl materiałów zainteresuje:

Wojennik TV # 558: Rozgrywka - Bios: Genesis (część 1) (PL)
Wojennik TV # 560: Rozgrywka - Bios: Genesis (część 2) (PL)
ODPOWIEDZ