Bios:Genesis (Phil Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Bios: Genesis

Post autor: Toomek »

Czytałem ;). Mam background jeżeli chodzi o biologię i biochemię, ale fakt że przydałaby mi się merytoryczna korekta z zewnątrz.
Awatar użytkownika
istvankohany
Posty: 27
Rejestracja: 12 sty 2011, 09:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bios: Genesis

Post autor: istvankohany »

Toomek pisze:Czytałem ;). Mam background jeżeli chodzi o biologię i biochemię, ale fakt że przydałaby mi się merytoryczna korekta z zewnątrz.
Heh, ze znajomą biolożką/biochemiczką zaczęliśmy dłubać indeks nazw ang-pol do Biosa. Konsultantka siedzi teraz w Nowym Jorku, więc robota idzie jak krew z nosa, ale do końca miesiąca powinniśmy się wyrobić z kompetentym tezaurusem. Byłaby dobra podstawa do dalszego dłubania, chyba, jak jesteście chętni.
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Haloon »

Jestem biotechnologiem/farmaceutą. Jak coś to mogę pomóc
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Bios: Genesis

Post autor: Toomek »

Generalnie, jak będziemy mieli przetłumaczone słowa kluczowe, to reszta powinna pójść z górki. Myślę, że na tym na początku powinniśmy się skupić.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Podpieram niczym filar. Mając indeks nazw, zwrotów, związków i procesów damy radę przetłumaczyć :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Taka ciekawostka... Chyba Phil Eklund będzie musiał nieco zmienić umiejscowienie czasowe Bios: Genesis :twisted:
Dowody na życie na Ziemii sprzed 3.7mld lat (wcześniejsze były sprzed max. 3,5mld lat)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

Cześć,

jak Panowie z tłumaczeniem? :-)

NA ile gra wymaga angielskiego podczas gry ? Jeśli tak to czy jest bardzo specjalistyczny ?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Same zasady to kilka stron. Turlnij, połóż taki czy siaki znacznik tu czy tam, pociągnij kartę...
Same karty mają ikony/symbole. Tekst na nich to raczej fluff (naukowy!). Za to mocno techniczny język jest użyty w instrukcji i na tych kartach... Bez biologa/chemika będzie ciężko. Ja tłumaczenia nie ruszyłem na razie ;P

Weź tu bądź mądry i tłumacz co trzeci zwrot w stylu (polycyclic aromatic hydrocarbons = wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne?)... Ja tego nie ogarniam...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Gromb »

:c) hehehe... Początek masz niezgorszy.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Bios: Genesis

Post autor: kali »

misioooo pisze:(polycyclic aromatic hydrocarbons = wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne?)
Jak na moje idzie Ci świetnie. :)
PS. A macie te specjalistyczne nazwy w jakimś excelu wypisane?
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

kali pisze:
misioooo pisze:(polycyclic aromatic hydrocarbons = wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne?)
Jak na moje idzie Ci świetnie. :)
Na moje nie kumam ;) I co drugie zdanie 10min googlowania "o co chodzi?"...
Mata i cieszta się, może ktoś mi pomoże...
https://docs.google.com/document/d/1Oiu ... sp=sharing

Zacząłem na szybko zasady tłumaczyć i wygląda to... bardzo prosto jak na razie :) Czyli jak to u Phila - 30 stron podręcznika z chemii i biologii, a zasad gry w nim pewnie na 2 czy 3 strony.

1. Wydarzenia (zmieniające nam obszar gry) - ciągniemy kartę, która wskazuje co się nowego na "planszy" pojawi/zniknie i co złego się stanie :twisted: . W skrócie wielkim.
2. Robimy nasze akcje (przypisanie workerów biontów w różne miejsca "planszy" czy pasożytów do innych graczy...
3. Turlamy kostkami i patrzymy co się (złego :twisted: ) dzieje ;P
4. Turlamy znowu i albo dostaniemy dyski (katalizatory), albo nic, albo nasze mikroorganizmy zdechną :twisted: ;P Nad tym da się jakoś zapanować pop rzez poświęcenie zasobów na "tarczę" chroniącą przed pomyłkami genetycznymi czy czymkolwiek innym...

Jest element area control - nasze bionty "walczą" o refugia przez nie zajmowane z przeciwnikami

Znalazłem fajny opis rozgrywki solo ze zdjęciami: KLIK - bgg
Po przeczytaniu przebiegu 10 pierwszych rund... Gra potrafi być bardzo brutalna. Również widzę ogromne pole do popisu interakcji między graczami (pasożyty) - zarówno pozytywnej jak i negatywnej. Mocno. Spanie na podłodze znowu...

I staje się jasne...
Bionty (półkule drewniane) to a'la nasi robotnicy (każdy ma jeden z kolorów).
Manna (kostki drewniane) to "surowce" (4 kolory/rodzaje). Robotników + surowce możemy zamienić na "fabrykę" - stają się wtedy chromosomami.
Chromosomy to robotnicy/manna, które tworzą organizm (fabrykę) jakiś. Uwaga na meteory! Któryś może dupnąć i rozwalić nam własnie stworzone arcydzieło przyrody! Podobnie rzut "na Darwina"... Może przeżyje coś, a może się nie zaadaptuje i padnie ;)
Katalizatory (dyski) - to waluta :)

Limit entropii to nic innego jak ilość "ruchów" do wykonania - określają go zielone chromosomy +1...

Phil... trzeba było tak od razu :)

Czytam najnowsze "living rules" i widzę bardzo fajny i prosty w implementacji (1/2 strony A4) wariant solo :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Praca trwa, już chyba nawet da się zagrać :)
Instrukcja PL
Prosiłbym jakiegoś chemiko-biologo-geologa o weryfikację i naprawienie tego, co sknociłem w tłumaczeniu :) Na górze pliku jest link do oryginału po angielsku. Po prostu rzeźnia z tą instrukcją... Jakbym się uczył biologii i chemii na poziomie akademickim (bo się uczę - muszę używane pojęcia guglować, aby je zrozumieć i sensownie potłumaczyć po mojemu) ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

misioooo pisze:Praca trwa, już chyba nawet da się zagrać :)
Instrukcja PL
Prosiłbym jakiegoś chemiko-biologo-geologa o weryfikację i naprawienie tego, co sknociłem w tłumaczeniu :) Na górze pliku jest link do oryginału po angielsku. Po prostu rzeźnia z tą instrukcją... Jakbym się uczył biologii i chemii na poziomie akademickim (bo się uczę - muszę używane pojęcia guglować, aby je zrozumieć i sensownie potłumaczyć po mojemu) ;P
Ale super :-)
Ta instrukcja to jakiś angielski kosmos :-)

Szkoda, że żadne wydawnictwo nie skusi się na wydanie gry w języku polskim.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

Zaskoczenie: pudełeczko jest maciupkie, niewiele większe od puszki Hanabi. Instrukcja:54 strony maczkiem.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

rattkin pisze:Zaskoczenie: pudełeczko jest maciupkie, niewiele większe od puszki Hanabi. Instrukcja:54 strony maczkiem.
Nie widziałeś gier Sierra Madre Games wcześniej? Phil generalnie zawsze stara się upchać je w jak najmniejsze pudła - głównie ze względu na koszty wysyłek :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

Nie, nie widziałem. Patrząc po grafice, wydawało mi sie, ze to bedzie duże :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Kupiłeś? Zabrałeś może? Ja mam zamówione i czekam nadal...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

Tak, mam na półce. Ilość informacji naukowych z dziedziny biologii jest niesamowicie przytłaczająca. Poczekam, aż zagram, żeby moc sie wypowiedzieć - ale nie nastapi to prędko. Ogrom instrukcji jest istotna przeszkodą.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Gdzieś wyżej dawałem link do tłumaczenia. Jeszcze nie skończone, ale podstawy są :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: karawanken »

Przejrzałem pobieżnie polską instrukcje i misiooo wielki szacunek dla ciebie jeśli zrobiłeś to bez przygotowania specjalistycznego. Mówię to jako magister biologii eksperymentalnej :D
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

Czołem,

gdzieś w Polsce jest dostępna ta gra? Może ktoś brał na Essen i odsprzedaje ?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Była w Planszostrefie w preorderze. SMG wydrukowało tylko 2000 szt więc jak znajdziesz to bierz. Potem może być ciężko.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

misioooo pisze:Była w Planszostrefie w preorderze. SMG wydrukowało tylko 2000 szt więc jak znajdziesz to bierz. Potem może być ciężko.
Udało się :-)
Adam jest niezastąpiony, jeden email, jedne telefon od Adama i już zamówione :-)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Rafal_Kruczek »

pattom pisze:Czołem,

gdzieś w Polsce jest dostępna ta gra? Może ktoś brał na Essen i odsprzedaje ?
Bios genesis i Pax renesans były po 30 EUR (i 10 UER za "nieobowiazkowy" dodatek do PR) - czyli nie za bardzo sie opłacało brać na miejscu, ale była okazja wziąć autograf :)
BG ma 50 stron wypełnionych zasadami w w logicznej ale trudnej do nauki kolejnosci, a w instrukcji i na kartach mnóstwo naukowego żargonu, wyjasnienia, powiazania mechaniki z naukowymi faktami oraz 50 przypisów.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

Rafal_Kruczek pisze:
pattom pisze:Czołem,

gdzieś w Polsce jest dostępna ta gra? Może ktoś brał na Essen i odsprzedaje ?
Bios genesis i Pax renesans były po 30 EUR (i 10 UER za "nieobowiazkowy" dodatek do PR) - czyli nie za bardzo sie opłacało brać na miejscu, ale była okazja wziąć autograf :)
BG ma 50 stron wypełnionych zasadami w w logicznej ale trudnej do nauki kolejnosci, a w instrukcji i na kartach mnóstwo naukowego żargonu, wyjasnienia, powiazania mechaniki z naukowymi faktami oraz 50 przypisów.

Myślę, że gra taka jak Bios: Genesis wcześniej czy później będzie całkiem spolszczona:-)
Instrukcja już jest i to, z tego co mówił misiooo, już wystarcza do gry, same karty pewnie też ktoś/biolog+chemik+genetyk, przetłumaczy bo warto :-)
ODPOWIEDZ