Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

tomb pisze:Czy eksperymentalnie w rozgrywkach dwuosobowych dodawaliście karty pomocników przeznaczone do gry na więcej osób? Żal mi tych kart, bo gram najczęściej w dwójkę i leżą odłogiem.
Nie. Autor w jakimś celu dokonał takiego podziału, więc część z nich może być zbyt mocna, a inne zbyt słabe, a cześć bezużyteczna (odnoszące się do nieistniejących pól akcji).
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: tomasz86 »

Coś wiadomo oficjalnie o tej wersji Premium?

warlock pisze:Podjąłem męską decyzję i zamówiłem starą wersję Agricoli, nowa pójdzie pod młotek. Nie będzie tak ciekawa wizualnie, ale czuję, że dużo tracę mając tak ograniczoną talię kart w edycji Dla Graczy. Agricola w pierwotnej wersji zdobyła serca graczy - i stało się to z jakiegoś powodu. Karty to najciekawszy element gry. Nawet, jeśli będą mniej zbalansowane, to i tak zostaje nam przecież draft... No i do starej wersji można dokupić dodatki.

Jeśli faktycznie Uwe wypuści wersję Agricoli w wersji premium (która ma mieć ok. 1000 kart), to wtedy taki zestaw kupię. A tymczasem trzymam się klasyki.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Agricola

Post autor: Leszy2 »

GrzeL pisze:
tomb pisze:Czy eksperymentalnie w rozgrywkach dwuosobowych dodawaliście karty pomocników przeznaczone do gry na więcej osób? Żal mi tych kart, bo gram najczęściej w dwójkę i leżą odłogiem.
Nie. Autor w jakimś celu dokonał takiego podziału, więc część z nich może być zbyt mocna, a inne zbyt słabe, a cześć bezużyteczna (odnoszące się do nieistniejących pól akcji).
Pytanie, w jakim celu autor dokonał takiego podziału? Jeśli spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie, możemy podjąć adekwatną decyzje czy włączać te karty do rozgrywki czy nie.

Ja osobiście część włączam.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Leszy2 pisze:
GrzeL pisze:
tomb pisze:Czy eksperymentalnie w rozgrywkach dwuosobowych dodawaliście karty pomocników przeznaczone do gry na więcej osób? Żal mi tych kart, bo gram najczęściej w dwójkę i leżą odłogiem.
Nie. Autor w jakimś celu dokonał takiego podziału, więc część z nich może być zbyt mocna, a inne zbyt słabe, a cześć bezużyteczna (odnoszące się do nieistniejących pól akcji).
Pytanie, w jakim celu autor dokonał takiego podziału? Jeśli spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie, możemy podjąć adekwatną decyzje czy włączać te karty do rozgrywki czy nie.
To pytanie do autora, ale podejrzewam, że z tego samego powodu, dla którego zrobił różne pola akcji dla różnej liczby graczy.
Czy gracie również z dodatkowymi polami akcji dla większej liczby graczy, aby nie leżały odłogiem, czy jednak w tamtym przypadku ufacie autorowi, że odpowiednio dobrał pola akcji dla odpowiedniej liczby graczy?
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Szpanerski »

A jako ogarne osoby możecie powiedzieć co nieco czy prawda jest ze gra jakby ukierunkowuje nasze działania (ze zawsze będziemy musieli spełnić wszystkie punkty aby nie otrzymać ujemnych Np. Mieć każdy gatunek zwierzęcia) i jeżeli chcemy wygrać to nie możemy np. Skupić się na rolnictwie w danej rozgrywce i olac inne plaszczyzny gry?

I czy wspominane karmienie jest tak uciążliwe ze przez to ciężko skupić się na całej reszcie?

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: warlock »

Szpanerski pisze:A jako ogarne osoby możecie powiedzieć co nieco czy prawda jest ze gra jakby ukierunkowuje nasze działania (ze zawsze będziemy musieli spełnić wszystkie punkty aby nie otrzymać ujemnych Np. Mieć każdy gatunek zwierzęcia) i jeżeli chcemy wygrać to nie możemy np. Skupić się na rolnictwie w danej rozgrywce i olac inne plaszczyzny gry?
Jak skończę pisać recenzję Neuroshimy Hex! to wezmę się za Agricolę, ale już teraz pozwolę sobie wrzucić jedno przemyślenie, jakie się w niej znajdzie ;):

W Kawernie/Polach Arle dostajesz narzędzia i możesz dzięki nim stworzyć dowolne gospodarstwo o dowolnej specjalizacji. Gra przy tym nie ciśnie tak z karmieniem, a rozgrywka jest przyjemną próbą wykręcenia jak największej liczby punktów i eksperymentowania z różnymi ścieżkami rozwoju.

W Agricoli wszyscy gracze dostają konkretny plan do realizacji: macie zbudować takie a takie gospodarstwo, w którym będzie maksymalnie X krów, X pól i X zboża. I w Agricoli nie chodzi o to, JAKĄ farmę zrobicie - bo gra Wam od początku mówi, jak ta farma ma wyglądać. W Agricoli chodzi o to, W JAKI SPOSÓB osiągnięcie z góry narzucony cel. Czy zrobicie to efektywniej od rywali i jak duży procent pierwotnego planu uda Wam się wykonać. Przy czym ciągła potrzeba karmienia jeszcze mocniej utrudnia realizację tego planu ;).

Mnie osobiście wyzwanie stawiane przez Agricolę kręci zdecydowanie bardziej, bo bijemy się o ograniczone surowce i rozwiązujemy ciągłą optymalizacyjną łamigłówkę ;).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Agricola: Talia Graczy z Torfowiskiem

Post autor: warlock »

Czytałem gdzieś, że Talia Graczy była tworzona z myślą o grze w gołą podstawkę. Grał ktoś z dodatkowymi kartami w połączeniu z Torfowiskiem? Są jakieś widoczne zgrzyty?
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: bardopondo »

Szpanerski pisze:A jako ogarne osoby możecie powiedzieć co nieco czy prawda jest ze gra jakby ukierunkowuje nasze działania (ze zawsze będziemy musieli spełnić wszystkie punkty aby nie otrzymać ujemnych Np. Mieć każdy gatunek zwierzęcia) i jeżeli chcemy wygrać to nie możemy np. Skupić się na rolnictwie w danej rozgrywce i olac inne plaszczyzny gry?

I czy wspominane karmienie jest tak uciążliwe ze przez to ciężko skupić się na całej reszcie?

Z góry dzięki!
To ja odpowiem na pierwsze pytanie linkiem do jeden z partii z naszej forumowej ligii agricoli:
http://www.boiteajeux.net/jeux/agr/part ... id=2524121

To rzeczywiście jest gra w budowę najbardziej zbilansowanego gospodarstwa, ale jak widać jeżeli jesteś kreatywny to nic nie stoi na przeszkodzie żeby spórować olać pewne rzeczy...

Drugie pytanie : kiepska gra może rzeczywiście się skończyć na ciułaniu jedzenia i niczym więcej, ale nie wierzę że po 2-3 partiach nie zaczniesz czaić że podstawa budowania długoterminowej strategii to wymyślenie silnicznka do żywienia... potem już jest tylko przyjemność z rozbudowy i trzaskania punktów
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Agricola

Post autor: dave8 »

Swoją drogą mogliby już wydać jakieś nowe talie do revised edition.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Ostatnio dorzuciłem do starej Agricoli Talię Graczy i Torfowisko i jestem zakochany ;). Obecnie to jedna z moich absolutnie topowych gier. Ta różnorodność kart jest po prostu genialna. A Talia Graczy pozwala na nowo myśleć o rozwoju gospodarstwa - niektóre karty są naprawdę kreatywne i świetnie "bawią się systemem".

Agricola podobała mi się od samego początku, ale teraz to po prostu magia ;). "Zrozumiałem" tę grę ;).
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Agricola

Post autor: dave8 »

Brzmi fajnie ale pytanie kiedy będzie coś do nowej wersji dla graczy. Przez to że ciągle zwlekają nowa wersja jest mniej atrakcyjna.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola

Post autor: Kin@a »

Pewnie czekają, aż wyprzeda się poprzednia wersja.


Ja z nowej kupię tylko te figurki i znaczniki.
Na szczęście udało mi się nabyć kompletną starą Agricolę (z Torfem, Talią Graczy i Zet)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Agricola

Post autor: KamradziejTomal »

Ktoś na BGG wypatrzył w internetowym sklepie wzmiankę o talii kart do dokupienia (prawdopodobnie jest to jakaś część "zrewidowano-wyciętych") kart z obecnej wersji. Miało by się to cudo pojawić w niedalekim czasie (w przedziale lipiec-wrzesień). Pytanie czy i jak szybko Lacerta miałaby potrzebę to wydać u nas.

Link do sklepu: https://www.spiele-offensive.de/Spiel/A ... 20196.html

Link do wątku na BGG https://boardgamegeek.com/thread/179634 ... ng-what-it
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Pastorkris »

warlock pisze:Ostatnio dorzuciłem do starej Agricoli Talię Graczy i Torfowisko i jestem zakochany ;). Obecnie to jedna z moich absolutnie topowych gier. Ta różnorodność kart jest po prostu genialna. A Talia Graczy pozwala na nowo myśleć o rozwoju gospodarstwa - niektóre karty są naprawdę kreatywne i świetnie "bawią się systemem".

Agricola podobała mi się od samego początku, ale teraz to po prostu magia ;). "Zrozumiałem" tę grę ;).
To jest zestaw, który od jakiegoś czasu ja używam i chyba już nie przestanę :) Zbalansowane karty z Talii Graczy plus Torfowisko dodające nowe mechanizmy i różnorodność rozgrywki to świetny komplet.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Agricola vs Agricola

Post autor: Apos »

warlock pisze:
Szpanerski pisze:(...)

W Kawernie/Polach Arle dostajesz narzędzia i możesz dzięki nim stworzyć dowolne gospodarstwo o dowolnej specjalizacji. Gra przy tym nie ciśnie tak z karmieniem, a rozgrywka jest przyjemną próbą wykręcenia jak największej liczby punktów i eksperymentowania z różnymi ścieżkami rozwoju.

W Agricoli wszyscy gracze dostają konkretny plan do realizacji: macie zbudować takie a takie gospodarstwo, w którym będzie maksymalnie X krów, X pól i X zboża. I w Agricoli nie chodzi o to, JAKĄ farmę zrobicie - bo gra Wam od początku mówi, jak ta farma ma wyglądać. W Agricoli chodzi o to, W JAKI SPOSÓB osiągnięcie z góry narzucony cel. Czy zrobicie to efektywniej od rywali i jak duży procent pierwotnego planu uda Wam się wykonać. Przy czym ciągła potrzeba karmienia jeszcze mocniej utrudnia realizację tego planu ;).

Mnie osobiście wyzwanie stawiane przez Agricolę kręci zdecydowanie bardziej, bo bijemy się o ograniczone surowce i rozwiązujemy ciągłą optymalizacyjną łamigłówkę ;).
Tym postem podsumowałeś to za co cenię Kawernę, Pola Arle oraz Ucztę dla Odyna, a dlaczego pierwsze kontakty z Agricolą były odpychające. Wolę otwarte podejście, wprowadzenie własnego pomysłu na wygraną i możliwość wykazania się w optymilizacji jakie dają mi nowsze tytuły Rosenberga. Nie lubię celów końcowych narzucanych przez grę i podążania w/g wytycznych gry. Nie mówię nie, aby dać jej szansę, bo lata nie grałem, ale ekipy z którymi gram, mają podobne zdanie o tytułach Rosenberga stawiając Agricolę na ostatniej pozycji, obok Ogródka.

ps. mała Agricola za to jest spoko ;).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1025 times
Been thanked: 1940 times

Re: Agricola

Post autor: warlock »

Apos, ja całkowicie rozumiem hejt na Agricolę ;). Chociaż przykro mi się to czyta :). Następnym razem dorzuć do równania Torfowisko - rozszerza paletę możliwości i nieco zbliża Agricolę do Kawerny (kołderka nieco się wydłuża, a gra staje się ciut bardziej otwarta).
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Apos »

warlock pisze:Apos, ja całkowicie rozumiem hejt na Agricolę ;). Chociaż przykro mi się to czyta :). Następnym razem dorzuć do równania Torfowisko - rozszerza paletę możliwości i nieco zbliża Agricolę do Kawerny (kołderka nieco się wydłuża, a gra staje się ciut bardziej otwarta).
Ciężko będzie mi znaleźć Agricolę z dodatkiem w mojej grupie. Ba, ciężko będzie mi znaleźć chętnych na ten tytuł - a dałbym jej jeszcze jedną szansę! :) Z Rosenberga obecnie na topie są Kawerna, Pola Arle, a Uczta dla Odyna trochę nie podeszła. Dobrze, że autor ma tak szeroki wachlarz gier :).

Z ciekawością przyglądam się tej nowej edycji Agricoli, może może :)
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agricola

Post autor: opulentus »

Witam
Przymierzam się do zakupu Agricoli, ale problem mam z wyborem wersji. Grać będę głównie solo, rzadziej w 2 os. Którą wersję wybrać, starą, nową dla graczy, wersję rodzinną, chłopi i zwierzyniec, talie graczy, talię Z? Pogubić się idzie. Pomoże ktoś to ogarnąć. Z góry dziękuję.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola

Post autor: Kin@a »

Musisz się wczytać.



W sumie obecnie to już chyba kompletnej (tzn. z wszystkimi dodatkami) starej wersji nie dostaniesz chyba.


Najbezpieczniej chyba nabyć nową wersję i uzupełniać o nowe dodatki.
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agricola

Post autor: opulentus »

Stara wersja krąży na rynku wtórnym. Dodatki Torfowisko, talia graczy, talia Z pasują do której wersji?
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola

Post autor: Kin@a »

Do pierwszej oczywiście.
Czyli tej:
http://www.lacerta.pl/index.php/nasze-gry/agricola
Do nowej się jeszcze nie ukazały ujednolicone wersje.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Agricola

Post autor: c08mk »

opulentus pisze:Stara wersja krąży na rynku wtórnym. Dodatki Torfowisko, talia graczy, talia Z pasują do której wersji?
To co jest wymienione powyżej było drukowane do starej wersji. Stara wersja ma więcej kart co daje większą różnorodność rozgrywek.
Nowa za to jest bezpieczniejsza, bo wiesz, że wszystko dostaniesz w sklepie i nie musisz szukać na rynku wtórnym.

Ja mam starą i na nową raczej nie będę wymieniał. Dla mnie przy tak mocno zoptymalizownej grze różnorodność jaką oferują karty jest priorytetem zwłaszcza, że gram głównie jednoosobowo.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Agricola

Post autor: Kin@a »

Tez mam starą.
Ale nigdy nie gram sama.

W sumie istotnie stara jest "bogatsza". Z drugiej jednak strony: gdy wszyscy będą nabywać tylko starą, to wydawcy nie będzie się opłacało wydawać dodatków do nowej i powstanie błędne koło i sztucznie napędzający się popyt na poprzednią wersję. A gra stety, niestety jest mocno zależna językowo i warto mieć polską wersję, choćby z uwagi na polskie odpowiedniki nazw na kartach zawodów przedmiotów itd.
opulentus
Posty: 518
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Agricola

Post autor: opulentus »

Podziękowania dla wszystkich za pomoc, decyzja zapadła - kupuję starą wersję plus dodatki.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Agricola

Post autor: dave8 »

Jeśli to kogoś interesuje to pierwszy dodatek do nowej wersji ma się pojawić w październiku.
ODPOWIEDZ