Horror w Arkham: Gra karciana / Arkham Horror: The Card Game LCG (N. French, M. Newman)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: brazylianwisnia »

Witam,

Czy FFG gdziekolwiek wypowiadalo się ile rocznie będzie dodatków?czy tak jak przy innych LCG - co miesiąc do końca cyklu, miesiąc przerwy i znów?szukałem odpowiedzi przez Google i nic nie znalazłem. Jeśli tak to trochę sporo jak na grę gdzie trzeba kupować wszystko. Wtedy Carcosy należy spodziewać się we wrześniu?
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
barjed
Posty: 18
Rejestracja: 10 lip 2012, 08:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: barjed »

Podpowiecie czy lepiej kupić Lotra czy AH do grania solo (może być na dwie ręcę). Szukałem trochę opinii na BGG na ten temat, ale każda to inna. Generalnie Lotr wydaje mi się ciekawszy z uwagi na więcej taktycznych możliwości i więcej główkowania, ale z drugiej strony trochę odstrasza mnie agresywne budowanie talii (tutaj AH wydaje się być lepszy, bo tylko 30 kart). Poradzicie coś? Dzięki ;)
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Zorak »

W LotR nie grałem. HwA do solo nadaje się super. Bardzo łatwo można grać też przez internet. Myślenia i kombinowania jest sporo. Deck owszem składasz raz na kampanie ale co scenariusz jest sporo myślenia co kupić za zdobyte doświadczenie.
Lubię też to że każdym badaczem gra się kompletnie inaczej oraz że to co zrobisz na początku kampanii często ma wpływ na dalsze scenariusze.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: rattkin »

Obydwie są dobre do grania solo, po prostu są nieco inne. W LOTR masz bogactwo kart (ciekawe efekty), nacisk na deckbuilding, więcej kombinowania, więcej scenariuszy, bardziej sztywny framework rundy. W AH jest więcej eksploracji i "przygody", elastyczności akcji, podczas gdy deckbuilding jest szczątkowy, a efekty kart na razie jeszcze dość uproszczone.

W LOTR deckbuilding 60% / pilotaż 40%, w AH deckbuilding 30% / pilotaż 70%

Choose your poison.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Zorak »

Iiczba kart ma związek z liczbą dodatków LotR juz jest jakiś czas na rynku a HwA dopiero podczas pierwszego cyklu. Ale już te kilka nowych kart z wydanych mythospacków zmieniło podejście do deckbuildingu w HwA. Za rok czy dwa pewnie nie będzie różnicy.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: rattkin »

Deckbuilding jest szczątkowy - zamierzony - ze względu na design gry, nie ilość kart. 30 kart w decku, ograniczenia wpływu, weakness w środku (potencjalny zniechęcacz dociągu), 1-2 karty do wymiany w kampanii - to wszystko są elementy, które mają hamować rozbuchane zapędy deckbuilderowców, a bardziej skupiać ich na samej rozgrywce. I znów: to nie jest źle, po prostu inaczej.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

50/3 kopie = 16,6 wzorów w talii
30/2 kopie = 15 wzorów
Upraszczam, ale różnica jest o wiele mniejsza, niż może się wydawać.

Ze swojej strony do gry solo polecam bardziej AH, jeśli zamierasz grać na 1 rękę (1 talią). Gra jest pod tym względem o wiele lepiej zbalansowana. AH LCG jest też mniej losowe, mimo że duża część testów zależy od losowania żetonów (ale ja bym to raczej nazwał "risk managmentem").
barjed
Posty: 18
Rejestracja: 10 lip 2012, 08:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: barjed »

Super, bardzo Wam dziękuję za porady. Mam ostatnie pytanie - jak wygląda sprawa pod kątem żywotności? Dużo recenzji w internecie wspomina, że replaybility w AH jest na znacznie niższym poziomie z uwagi na scenariusze i uproszczone budowanie talii. Ponieważ będę grał solo, a LCG są jednak dosyć drogie, to chciałbym, żeby gra starczyła na jak najdłuższej. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: RUNner »

Trolliszcze pisze:50/3 kopie = 16,6 wzorów w talii
30/2 kopie = 15 wzorów
Upraszczam, ale różnica jest o wiele mniejsza, niż może się wydawać.
Ciekawa matematyka. Pamiętaj tylko, że w WP talia gracza może zawierać więcej kart niż 50. No i warto by było założyć, że w WP też można zrobić 50/2 i wtedy masz miażdżącą przewagę na korzyść WP.
barjed pisze:Super, bardzo Wam dziękuję za porady. Mam ostatnie pytanie - jak wygląda sprawa pod kątem żywotności? Dużo recenzji w internecie wspomina, że replaybility w AH jest na znacznie niższym poziomie z uwagi na scenariusze i uproszczone budowanie talii. Ponieważ będę grał solo, a LCG są jednak dosyć drogie, to chciałbym, żeby gra starczyła na jak najdłuższej. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Postaw na tę grę, której temat bardziej Ci pasuje.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

W AH można zrobić 30/1 i będzie jeszcze więcej wzorów :D Generalnie wszystko rozbija się o prawdopodobieństwo - wiadomo, że w LotR bierzesz do talii sporo trójek, bo to gra oparta na synergii kart i zwykle musisz dostać na rękę konkretne rzeczy.
W AH synergia między kartami jest mniejsza i spokojnie można złożyć talię z samych jedynek - czy ci taka broń podejdzie na rękę, czy inna, to zwykle drugorzędna sprawa (będzie to jeszcze bardziej widoczne, kiedy zwiększy się pula kart). Ale generalnie zgadzam się ze stwierdzeniem, że w LotR tworzenie talii jest bardziej złożone i rozbudowane, protestuję przeciwko stwierdzeniu, że w AH jest szczątkowe. Już teraz można nieźle kminić przy składaniu talii (w AH dochodzi aspekt, którego nie ma w LotR: składając talię do kampanii, muszę wziąć pod uwagę nie tylko to, co mam teraz, ale też co będę brał później za doświadczenie i pod to też się ustawić). Z kartami zaspoilowanymi uprzejmie przez Galaktę można już składać wiele decków o bardzo różnych funkcjach :D
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: sqb1978 »

Regrywalność jest na pewno na korzyść Lotr, ale kosztem klimatu. Jeśli lubisz optymalizację i wyciskanie maksimum różnymi deckami to raczej Lotr. Jeśli eksplorację, klimat i przygodę to HwA. Z innych rzeczy to zasady w HwA są bardziej pojemne, ale z drugiej strony wszystko jest opisane na tyle dokładnie, że nie będzie potrzeby robić aż takiego FAQ jak do Lotra. Ciężki wybór z mojego punktu widzenia, bo sam gram w obie i obie bardzo cenię do gry solo :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: rattkin »

RUNner pisze:Postaw na tę grę, której temat bardziej Ci pasuje.
To chyba najlepsza rada.
Trolliszcze pisze:protestuję przeciwko stwierdzeniu, że w AH jest szczątkowe.
Mówimy o tym co teraz, a nie co w przyszłości. Jeśli potrzebujesz silniejszego argumentu, zajrzyj na arkhamdb i porównaj jak bardzo podobne do siebie są talie w ramach jednego badacza.
sqb1978 pisze:nie będzie potrzeby robić aż takiego FAQ jak do Lotra
Przypomnij sobie swój post za 5 lat, pochylając się nad wielostronicowym FAQ do AH LCG. Bo, że taki będzie, ja Ci gwarantuję :)
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: sqb1978 »

Przypomnij sobie swój post za 5 lat, pochylając się nad wielostronicowym FAQ do AH LCG. Bo, że taki będzie, ja Ci gwarantuję :)
Zobaczymy czy aż taki gruby będzie, choć wiadomo, że faq w LCG to norma :)
Uważam, że mechanika AH jest opisana bardzo dokładnie, a to co jest w instrukcji Lotr mocno odstaje pod tym względem. Zresztą obecne podręczniki FFG uważam za najlepsze podejście do tematu. Chciałbym aby inni wydawcy się na tym wzorowali.
Wracając to pytania instrukcja to sprawa drugorzedna przy wyborze planszówki i nie sugeruj się tym zbytnio.
barjed
Posty: 18
Rejestracja: 10 lip 2012, 08:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: barjed »

Zdecydowałem się zatem na AH z uwagi na setting i to, że to troszkę "rpg lite". Kupię póki co sam Core Set i zobaczymy jak się będzie grało. Dzięki Wam jeszcze raz za opinie i porady :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: rattkin »

sqb1978 pisze:Zresztą obecne podręczniki FFG uważam za najlepsze podejście do tematu. Chciałbym aby inni wydawcy się na tym wzorowali.
Ja również, ale grube FAQ w LCGach to rzecz murowana. To, że zasady są na początku dobrze opisane niczego nie zmienia - szczególnie jak na przestrzeni lat zainteresowanie grą wewnątrz FFG spada, zmieniają się designerzy, edytorzy, zaczynają się rozjazdy w template'ach, zaprzeczenia, erraty, itd. Taki już los żyjących gier. Dobrze zdefiniowany framework na początku to dobry znak, ale nie stanowi 100% ochrony.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Trolliszcze »

Zgoda, obecnie talie są do siebie podobne, ale to też wynika z tego, że połowa nowych kart to karty za doświadczenie. Gdyby obejrzeć te talie nie przed kampanią, ale po niej, to mogłyby się różnić dużo bardziej. W tej chwili dla każdego badacza wciąż jest pula kart poziomu 0 po prostu nieodzownych, z którymi muszą zacząć grę.

Choć to też zależy od bohatera, bo o ile taka Zoey, nastawiona na walkę, będzie wyglądać zawsze podobnie, to np. Wendy można w tej chwili budować na kilka sposobów: talie z assetami lub głównie z eventami, z bronią lub tylko z kartami na wymykanie itd.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Zorak »

Ja mam wiekszy problem jaka karde dobrac za zdobyte doswiadczenie niz jak pierwsza talie zlozyc.
Biorac pod uwage ze jestesmy w polowie 1cyklu to boje sie pomyslec jak to bedzie wygladac za rok czy dwa.

Co do regrywalnosci ostatni Mythos pack (krew na oltarzu) ma 6 lokacji kazda w 2 kopiach i z tych kart wybieramy tylko 5 lokacji (oczywiscie 1 z 2 kart). Jakby tego bylo malo to w te lokacje dajemy jeszcze ukryte rzeczy ktorych mamy szukac. Tak wiec kazda gra wyglada inaczej. W poprzednim mythos packu tez z 8 wagonow i 3 lokomotyw skladamy losowo pociag (1 lokomotywa i 6 wagonow).
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: kozz84 »

Wczoraj pograłem w dodatek Dziedzictwo Dunwich i przeraziła mnie ilość błędów w polskiej wersji. Co najmniej dwa błędy w instrukcji do rozłożenia scenariusza i ogrom literówek... Czy ktoś to sprawdza?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: sqb1978 »

Tutaj nikt ;)
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 468
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: the_ka »

Zapowiedź nowego dużego dodatku

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... o-carcosa/

EDIT. Poprawione
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2017, 21:04 przez the_ka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: zioombel »

the_ka pisze:Zapowiedź nowego dużego dodatku

http://boardgamegeek.com/collection/use ... |shop&ff=1
Eeeeee, gdzie?
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: pattom »

zioombel pisze:
the_ka pisze:Zapowiedź nowego dużego dodatku

http://boardgamegeek.com/collection/use ... |shop&ff=1
Eeeeee, gdzie?

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... o-carcosa/
slanesh
Posty: 116
Rejestracja: 27 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: slanesh »

kozz84 pisze:Wczoraj pograłem w dodatek Dziedzictwo Dunwich i przeraziła mnie ilość błędów w polskiej wersji. Co najmniej dwa błędy w instrukcji do rozłożenia scenariusza i ogrom literówek... Czy ktoś to sprawdza?
Spytałem kiedyś o to kolegę, który dużo współpracował z Galatką. Odpowiedź brzmi "nie".
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: Valarus »

slanesh pisze:
kozz84 pisze:Wczoraj pograłem w dodatek Dziedzictwo Dunwich i przeraziła mnie ilość błędów w polskiej wersji. Co najmniej dwa błędy w instrukcji do rozłożenia scenariusza i ogrom literówek... Czy ktoś to sprawdza?
Spytałem kiedyś o to kolegę, który dużo współpracował z Galatką. Odpowiedź brzmi "nie".
Ja ostatnio chciałem sobie przypomnieć pomiędzy partiami, jak dokładnie działa zdolność "trwały", bo kumpel chciał dodać charyzmę do talii. No i szukam - pamiętam, że gdzieś w głównej instrukcji było. W indeksie nie ma. Pod T nic nie widzę. Szukam w opisie autów i nic.

Oczywiście dużo później okazało się, że w instrukcji nazwa tej znolności to "stały", nie "trwały". I jak to komentować...
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Arkham Horror - The Card Game (kooperacyjne LCG)

Post autor: kozz84 »

Poczytałem na forum galakty i znalazłem errate do Dziedzictwa Dunwitch, ale też wydawnictwo wspomniało, że wycofa dodatek ze sprzedaży i coś tam pozmienia. Rozumiem, że poza wydaniem erraty nie można niczego innego oczekiwać? Nawet nie zamieścili poprawionych wersji instrukcji w pdf...

I obecnie wszystkie pudełka podstawowe dostępne w sklepach do pierwszy druk, tak? Kiedy można spodziewać się dodruku z poprawionymi kartami i instrukcją. Chcę kupić drugie pudełko, ale nie kupię drugi raz bubla...

PS. Haha Wczoraj szukałem opisu trwały i nie znalazłem w polskie instrukcji, tylko w angielskiej. Super, że w 2017 po wydaniu tylu gier karcianych, słowa kluczowe tłumaczone są swobodnie :roll:
ODPOWIEDZ