Podejrzani (Unusual Suspects)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Podejrzani (Unusual Suspects)

Post autor: medicus »

PODJERZANI czyli UNUSUAL SUSPECTS po polsku.

Obrazek

Opis gry, czyli akta sprawy

Trwa policyjne polowanie na nieuchwytnego przestępcę. Wreszcie, po kilku miesiącach bezowocnych działań, nastąpił przełom w śledztwie – znalazł się jeden ŚWIADEK. Policji udało się dotrzeć do osoby, która ma ważne informacje. Świadek przez długi czas prowadził z przestępcą rozmowy przez Internet, nigdy go jednak nie spotkał i niestety nie potrafi opisać jego wyglądu. Nie jest też pewny, jakiej jest płci. Za to doskonale orientuje się w gustach, poglądach i nawykach przestępcy. Policja posiada akta 12 podejrzanych osób. Czy detektywi zdołają ustalić, która z nich jest poszukiwanym złoczyńcą?

A zatem jeden z graczy wciela się w rolę świadka (i zakłada specjalną czapeczkę!), natomiast pozostali uczestnicy gry przyjmują rolę detektywów, którzy go przesłuchują. Problem w tym, że świadek na wszelkie pytania może odpowiadać jedynie TAK lub NIE. Przy tym pytania nigdy nie dotyczą cech fizycznych podejrzanego. Trzeba więc uruchomić wyobraźnię, dyskutować i odgadnąć charakter podejrzanych wyłącznie na podstawie ich wyglądu.

Obrazek

Gra, która zawsze wywołuje salwy śmiechu

PODEJRZANI to gra, która rozkręci każdą imprezę. Świetnie sprawdza się w grupie znajomych, pozwala też przełamywać lody w nieznanym towarzystwie.
Liczba graczy: od 3 do 18!

2 WARIANTY gry:

Kooperacyjny, gdzie wszyscy wspólnie szukają podejrzanego oraz Rywalizacyjny, w którym dwie grupy detektywów walczą o miano śledczych.

Gra dostępna w lipcu.
Sugerowana cena detaliczna: 79,9 zł
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: medicus »

Autorem gry jest PAOLO MORI znany z takich tytułów jak
VASCO DA GAMA
AUGUSTUS
czy LIBERTALIA

Wydawcy, którzy wydali swoje edycje UNUSUAL SUSPECTS:

999 Games
Cool Mini Or Not
Cranio Creations
Edge Entertainment
Galápagos Jogos
Heidelberger Spieleverlag
Lucrum Games

Tu recenzja Game Boy Geeka
https://youtu.be/aWyNHDbiDNk

A tu Toma Vasela
https://youtu.be/ahIT1V0LA68
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: kwiatosz »

Już miałem angielską wersję w koszyku. Teraz czekam na Polską, dobry news:) Wydawnictwa łapią błyskawicznie ciekawe rzeczy, niedługo nie będzie trzeba w ogóle zagranicznych wersji kupować:)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: citmod »

Tak jest! Świetna informacja, również zastanawiałem się na wersją angielską. Teraz tylko czekać... :)
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: Piehoo »

Super, czekam żeby przetestować.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: bukimi »

Gra miałaby potencjał do rozgrywki solo jeśli by wykonać mechanizm udzielający odpowiedzi na określone pytania.
Pytania zadaje się zupełnie własne wymyślone czy jest jakaś pula pytań do zadania?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: medicus »

bukimi pisze:Gra miałaby potencjał do rozgrywki solo jeśli by wykonać mechanizm udzielający odpowiedzi na określone pytania.
Pytania zadaje się zupełnie własne wymyślone czy jest jakaś pula pytań do zadania?
Nie do końca tak jest z tym mechanizmem. Właściwie sedno rozgrywki polega na tym, by myśleć tak jak myśli świadek koronny.
To podobnie jak w Mysterium i trochę tak jak w Tajniakach. Jeśli grasz z obcą osobą, szukasz klucza uniwersalnego, ale jeśli z kimś bliskim, niektóre znaczenia, pytania czy odpowiedzi mają drugie dno.

Co do puli pytań:

w grze masz 78 pytań, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przed rozgrywką każdy z graczy zadał i zapisał po kilka swoich pytań.
W grupach testowych, po kilku "grzecznych" rozgrywkach, zaraz pojawiały się aluzje, smaczki. Czasem było po prostu hardcorowo.
Wszystko zależy od towarzystwa, w którym się gra.

Jednym z pomysłów, który wdrożymy, będzie stworzenie przez graczy puli pytań "po 22:00" albo inaczej mówiąc "18+".
Będziemy zbierać takie pytania i zrobimy nieoficjalny plik PnP. Oczywiście zupełnie darmowy. :D
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: kwiatosz »

Miejscami gra jest reklamowana jako Racism: The Boardgame - wszystko zależy od towarzystwa i jego uwielbienia dla poprawności politycznej.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: bukimi »

Przeczytałem sobie zasady po angielsku i już widzę na czym to polega.
Wariant solo byłby możliwy tylko z urządzeniem (tablet/komórka), gdzie aplikacja mogła by przyporządkować jakieś cechy do jakiegoś obrazka, chociaż to ciut naciągane :wink:

O ile dobrze zrozumiałem, w grze lecimy trochę po stereotypach? Czyli jeśli przykładowo "czy podejrzany (podejrzana) jest maniakiem gier komputerowych" daje odpowiedź "tak" to możemy wykluczyć m.in. miłą staruszkę, blondynkę z makijażem i łysego dresa, mimo że teoretycznie każdy z nich może być graczem? Trochę zgadzam się z cienką granicą poprawności politycznej, ale osobiście nie jestem maniakiem w tej kwestii (grając kilka razy choćby w Secret Hitler).
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: medicus »

bukimi pisze: O ile dobrze zrozumiałem, w grze lecimy trochę po stereotypach? Czyli jeśli przykładowo "czy podejrzany (podejrzana) jest maniakiem gier komputerowych" daje odpowiedź "tak" to możemy wykluczyć m.in. miłą staruszkę, blondynkę z makijażem i łysego dresa, mimo że teoretycznie każdy z nich może być graczem? Trochę zgadzam się z cienką granicą poprawności politycznej, ale osobiście nie jestem maniakiem w tej kwestii (grając kilka razy choćby w Secret Hitler).
Za chwilę na fanapge Lucrum Games zaczniemy kilka śledztw, to możesz zobaczyć o co chodzi. Oczywiście nie oddamy bezpośredniej relacji, bo gra jest do pogadania i pośmiania się, a tego się nie da oddać.
I to jakie ludzie sobie wkręcą historie, to już zależy od towarzystwa.

Już przedwczoraj na fanpage'u wrzuciłem 5 podejrzanych. 4 facetów i jedna babka, rudowłosa. I co?
Oczywiście najwięcej komentarzy, że winna jest RUDA, bo... jest RUDA.
Obrazek

Podążając za tym suchym żartem, znanym z memów w sieci:
Stereotypowo RUDY jest winny. Mógł być winny i łysy (sam jestem łysy). A czemu? Bo jak łysy, to nigdy nie wiesz, czy wcześniej nie był...RUDY :lol:
Tak głupie jak śmieszne.

I masz towarzystwo przy stole. Jeden da Rudej imię Gocha. Drugi powie, że ma trójkę dzieci, każde z innym facetem (w sumie co komu do tego?), a trzeci powie, że nieprawda! Wygląda jakby składała śluby czystości! I każdy chce dodać coś o Gośce.
A świadek słucha i słucha. Gdy pada kolejne pytanie - CZY PODEJRZANY MA STAŁEGO PARTNERA?
I jest kłopot. Czy towarzystwo przy stole wierzy, że Gocha jest wierna jednemu facetowi, czy ma faktycznie trójkę dzieci z każdym innym, czy nie ma w ogóle partnera, przez te śluby... albo dlatego, że kto wytrzymałby z Rudą! (osobiście bardzo lubię ten kolor włosów u kobiet). :lol: Jak odpowie świadek? I jak jego odpowiedź rozszyfrują gracze?

Ta gra opiera się na gawędziarzach, na wkręcanych historiach i sypaniu anegdotkami.

O stereotypach rasistowskich się nie wypowiadam. Podejrzani w grze mają różny kolor skóry.
Co z tym zrobicie, Wasza sprawa. Sami wybieracie towarzystwo.
:?
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: sirafin »

Zajrzałem tu zwabiony tytułem, ale chyba jednak to nie Keyser Soze jest poszukiwany w tej grze ;) Opis fabularny mnie zaintrygował, opis mechaniki zdziwił.
medicus pisze:Świadek przez długi czas prowadził z przestępcą rozmowy przez Internet, nigdy go jednak nie spotkał i niestety nie potrafi opisać jego wyglądu. Nie jest też pewny, jakiej jest płci. Za to doskonale orientuje się w gustach, poglądach i nawykach przestępcy.
Ale w praktyce gracz zna wygląd i płeć i na podstawie tego musi się zastanawiać jakie są gusta i nawyki przestępcy :D
Za chwilę na fanapge Lucrum Games zaczniemy kilka śledztw, to możesz zobaczyć o co chodzi. Oczywiście nie oddamy bezpośredniej relacji, bo gra jest do pogadania i pośmiania się, a tego się nie da oddać.
Z tego co zrozumiałem to ma być takie plotkowanie i ocenianie ludzi po wyglądzie z przymrużeniem oka, co niezbyt do mnie przemawia. Może jakiś filmik z rozbawionym towarzystwem? Przykładowe śledztwa pewnie i tak warto podlinkować, bo dadzą lepszy pogląd na grę niż sam opis.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: medicus »

sirafin pisze: Może jakiś filmik z rozbawionym towarzystwem? Przykładowe śledztwa pewnie i tak warto podlinkować, bo dadzą lepszy pogląd na grę niż sam opis.
Przygotujemy film z rozgrywką. Przy pierwszym spotkaniu z grami sfilmuję coś i puszczę. Nie chcę ustawiać ludzi specjalnie, bo postawimy na spontaniczne reakcje.
Gdzieś był w necie film jak gra w to rozbawiona ekipa Dice Tower. Widziałem to wiosną, ale teraz nie mogę trafić nigdzie na ten link.
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: medicus »

Jeśli chcecie koszulkować karty z PODEJRZANYCH, podajemy wymiary:
- karty pytań i karty przestępcy: 44x68 mm - 90 szt.
- karty podejrzanych 58x88 mm - 53 szt.


Obrazek
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: medicus »

PODEJRZANI prowadzą w wyzwaniu na https://www.facebook.com/LucrumGames/
Do wyjęcia:
PRZEBIEGŁE WIELBŁĄDY. WSZYSTKO NA JEDNĄ KARTĘ
albo
PODEJRZANI

Jedna z tych gier będzie do wygrania w weekend. Jeśli zależy Wam na Podejrzanych, warto powalczyć.
Zapraszamy do zabawy.

Obrazek
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: PODEJRZANI - Unusual Suspects

Post autor: medicus »

"A wtedy zbliżyła się do śpiącego mężczyzny i ochrypłym głosem, wyszeptała... podpaliłam Twoją kolekcję planszówek..."
PODEJRZANI - KONKURS na fanpage'u Lucrum Games


Jakie grzeszki skrywają? Jakie tajemnice kryją się za tymi twarzami?
I jak wygrać grę?!

1. Wybierz podejrzanego i w max 5 zdaniach zeznaj jaką zbrodnię popełnił.
2. Wymień w komentarzu z opowiedzianą historią 2 Twoich znajomych, z którymi chętnie zagrasz w PODEJRZANYCH. Niech poprą Twoją historię albo dodadzą coś do Twoich zeznań.
3. Najbardziej intrygująca historia zasłuży na egzemplarz gry PODEJRZANI. :)
Konkurs trwa do CZWARTKU do godz. 12.00! Propozycje konkursowe wpisujecie tutaj:
https://www.facebook.com/LucrumGames/

Obrazek
ODPOWIEDZ