Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness 2 ed (Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

Można przestawić język na polski. Apka jest darmowa, płatny jest tylko jeden ze scenariuszy.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: żagiel »

ok dzięki
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Sarseth »

Bardziej się opłaca kupić sobie MoM 1 edycję czy te dodatki uzupełniajace?
Wiem, że sa jeszcze małe dodatki do MoM 1 edycja i można zawsze sobie tamtą gierkę odpalić i pograć scenariusze wtedy z jedynki, a na dodatkach uzupełniających nie pogram więcej.
Minus MoM1 to że chyba łącznie więcej kasy plus dostępność słaba, bo alchemyst nie mogę nigdzie znaleźć w wersji angielskiej w polskich sklepach
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Musza »

Sarseth pisze:Bardziej się opłaca kupić sobie MoM 1 edycję czy te dodatki uzupełniajace?
Wiem, że sa jeszcze małe dodatki do MoM 1 edycja i można zawsze sobie tamtą gierkę odpalić i pograć scenariusze wtedy z jedynki, a na dodatkach uzupełniających nie pogram więcej.
Minus MoM1 to że chyba łącznie więcej kasy plus dostępność słaba, bo alchemyst nie mogę nigdzie znaleźć w wersji angielskiej w polskich sklepach
Osobiście po zagraniu w 2jkę nie wyobrażam sobie powrotu do 1nki. Dodatkowo w 2jce kafelki są zaznaczone dla łatwiejszego sorowania i wydają się być ciut lepszej jakości (bardziej nasycone, mniej ścieralne). Ja bym wziął dodatki uzupełniające osobiście jakbym nie miał 1wszej edycji.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Sarseth »

Musza pisze:Osobiście po zagraniu w 2jkę nie wyobrażam sobie powrotu do 1nki. Dodatkowo w 2jce kafelki są zaznaczone dla łatwiejszego sorowania i wydają się być ciut lepszej jakości (bardziej nasycone, mniej ścieralne). Ja bym wziął dodatki uzupełniające osobiście jakbym nie miał 1wszej edycji.
Hmm, a czemu to? Grałem w dwójkę z 3 razy, kumam jej mechanikę. Nie widziałem na oczy jedynki ;)
Ok, kafelki to jedno i to sortowanie, da się objeść, jeśli wykonanie ich lepsze to plus duży. Ale z drugiej strony, ludzie narzekali nieraz na wykonanie figurek, że w jedynce były ładniejsze?
Ale to z mechaniką jedynki jest coś nie tak, w porównaniu do dwójki? Poza tym, że jeden musi być tym złym (co może być plusem i minusem, zależy od graczy). Ale nie wiem, scenariusze są mniej ciekawe? Gra się gorzej badaczom, jeśli mamy drużynę 4 badaczy i tu i tu?
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

Za długo by wszystko tłumaczyć. Pierwsza i druga edycja mają kilka wspólnych cech, ale różnią się kolosalnie w obsłudze. Badaczowi gra się dość podobnie, ale Strażnik Tajemnic musi "ręcznie" przygotować, pilnować i obsługiwać wszystkie rzeczy, za które teraz odpowiada aplikacja (łącznie z wymyślaniem opisów fabularnych). Jeśli chcesz mieć choć ogólne pojęcie o tym, ile było zamieszania z komponentami, zerknij na filmik.
https://www.youtube.com/watch?v=WY6RvVeNhb8
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Michałku »

Dla mnie jedynka też była bardzo fajna, przede wszystkim rola mistrza gry. Ale setup gry był koszmarem, min. godzina żeby wszystko ustawić i móc zacząć grać.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Musza »

Sarseth pisze:
Musza pisze:Osobiście po zagraniu w 2jkę nie wyobrażam sobie powrotu do 1nki. Dodatkowo w 2jce kafelki są zaznaczone dla łatwiejszego sorowania i wydają się być ciut lepszej jakości (bardziej nasycone, mniej ścieralne). Ja bym wziął dodatki uzupełniające osobiście jakbym nie miał 1wszej edycji.
Hmm, a czemu to? Grałem w dwójkę z 3 razy, kumam jej mechanikę. Nie widziałem na oczy jedynki ;)
Ok, kafelki to jedno i to sortowanie, da się objeść, jeśli wykonanie ich lepsze to plus duży. Ale z drugiej strony, ludzie narzekali nieraz na wykonanie figurek, że w jedynce były ładniejsze?
bzdura, w tych czasach nikt po prostu nie był na tyle wybredny... u mnie bardziej się różni jakość pomiędzy podstawką a dodatkami, ale po popaćkaniu farbą różnicy nie widać w ogóle
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Sarseth »

Musza pisze:bzdura, w tych czasach nikt po prostu nie był na tyle wybredny... u mnie bardziej się różni jakość pomiędzy podstawką a dodatkami, ale po popaćkaniu farbą różnicy nie widać w ogóle
"W tych czasach" 5 lat temu ;D
No ale kumam ;) Mimo wszystko, jakość wykonania spada na drugą pozycję, jeśli mam kilkadziesiąt godzin dodatkowej rozgrywki przy małej dopłacie :P Rozumiem uciążliwość rozstawiania 1 wersji. Ale Panowie GM D&D też łatwo nie mają ^^. Dlatego mocno jednak nadal zastanawiam się nad MoM1 jako dodatek do dwójki. Mimo to, póki nie zgarnę jakiegoś fajnego rabatu do jakiegoś sklepu, wstrzymam się z decyzją, bo kasa z premii odłożona ^^
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
Musza
Posty: 421
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Musza »

Sarseth pisze:
Musza pisze:bzdura, w tych czasach nikt po prostu nie był na tyle wybredny... u mnie bardziej się różni jakość pomiędzy podstawką a dodatkami, ale po popaćkaniu farbą różnicy nie widać w ogóle
"W tych czasach" 5 lat temu ;D
No ale kumam ;) Mimo wszystko, jakość wykonania spada na drugą pozycję, jeśli mam kilkadziesiąt godzin dodatkowej rozgrywki przy małej dopłacie :P Rozumiem uciążliwość rozstawiania 1 wersji. Ale Panowie GM D&D też łatwo nie mają ^^. Dlatego mocno jednak nadal zastanawiam się nad MoM1 jako dodatek do dwójki. Mimo to, póki nie zgarnę jakiegoś fajnego rabatu do jakiegoś sklepu, wstrzymam się z decyzją, bo kasa z premii odłożona ^^
ja bym te czasy określił pre CMoN invasion ;)
zaki850
Posty: 90
Rejestracja: 20 kwie 2008, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: zaki850 »

Pojawił się bardzo obiecujący edytor do scenariuszy, działający jako apka-nakładka na steama na razie:

https://boardgamegeek.com/thread/175084 ... ble/page/1

Wersja beta, ale wygląda już nieźle i nie jest jakiś mega trudny w obsłudze. Ciekawe tylko czy komuś uda się stworzyć scenariusz, który będzie wystarczająco zbalansowany i z dobrą fabułą.
Sarseth
Posty: 725
Rejestracja: 22 kwie 2016, 10:31
Has thanked: 32 times
Been thanked: 42 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Sarseth »

zaki850 pisze:Pojawił się bardzo obiecujący edytor do scenariuszy, działający jako apka-nakładka na steama na razie:

https://boardgamegeek.com/thread/175084 ... ble/page/1

Wersja beta, ale wygląda już nieźle i nie jest jakiś mega trudny w obsłudze. Ciekawe tylko czy komuś uda się stworzyć scenariusz, który będzie wystarczająco zbalansowany i z dobrą fabułą.
Mega wiadomość. Wartość gry imho wzrasta teraz mocno, byle aktywne community było w tych rzeczach, chociażby tak jka w AH LCG :) Miałem przez chwilę wątpliwości czy rzeczywiście chcę grę odebrać dla tych 'kilku' scenariuszy za taką kwotę, mimo że zamówionie w rebelu czeka, ale teraz wątpliwości zmalały :)
Rebel 6% (trójmiasto)
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: uocie »

ZAWODOWO! Świetna informacja :)

A z innej beczki: zagrałem raz w pierwszy scenariusz (nie daliśmy rady) i póki co nie za bardzo rozumiem zachwyty. Padło wiele opinii że ma więcej klimatu niż Time Stories, ale dla mnie to było trochę: idź do znaku zapytania, zobacz co tam jest, idź do następnego znaku zapytania, w międzyczasie uważaj na potwory. Trochę za dużo gapienia się w komputer, myślę że w następnej grze (4 osoby) "poświęcę się" i zostanę quazi strażnikiem tajemnic- będę obsługiwał apkę sam a reszta będzie mogła pograć w zwykłą planszówkę.
Pytanie: pierwszy scenariusz to taki tutorial i potem będzie już więcej kombinowania, czy nadal chodzenie od znaku zapytania do znaku zapytania?
Tetl
Posty: 8
Rejestracja: 15 sty 2013, 17:32

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Tetl »

pierwszy scenariusz to zdecydowanie tutorial. zagrajcie w drugi to gra rozwinie skrzydła.
Jeśli chodzi o obsługę aplikacji to ja preferuje metodę gry gdzie tylko jedna osoba obsługuje całość. inaczej cała uwaga skupia się na ekranie zamiast na planszy. W ten sposób ja co prawda mam nos w aplikacji Ale reszta gra już gra normalna planszówke
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: uocie »

Dzięki :) Będę teraz grał z zupełnie nową ekipą i planowałem rozegrać jeszcze raz pierwszy scenariusz, ale chyba przejdę od razu do drugiego w takim razie.
Frowrya
Posty: 35
Rejestracja: 08 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Frowrya »

Zastanawiam się czy posiadłość na ten moment nie stała się trochę martwa gra czy może coś przeoczyłem. Żadnych zapowiedzi, żadnych aktualizacji appki. W przeciwieństwie do AH:LCG które żyje teraz pełnią życia.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

Frowrya pisze:Zastanawiam się czy posiadłość na ten moment nie stała się trochę martwa gra czy może coś przeoczyłem. Żadnych zapowiedzi, żadnych aktualizacji appki. W przeciwieństwie do AH:LCG które żyje teraz pełnią życia.
Na GenCon FFG na pewno coś nowego dorzuci. Zresztą, na razie jest 9 scenariuszy- to niewiele mniej niż AH:LCG, szczególnie zważywszy na ich długość.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

Dostałem informację, że za jakiś czas będzie dodruk podstawki. Rzuciły się wam może w oczy jakieś literówki na fizycznych komponentach PL? Jeśli udało się coś wyłapać, warto dać cynk.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Golin »

btw jak działa ta gra na dwie osoby? + scenariusze sie róznia w zależnosci w ile osob sie w nia gra?
Awatar użytkownika
lunatykuku
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2016, 18:22
Has thanked: 3 times
Been thanked: 112 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: lunatykuku »

Ja grałem głównie w dwie osoby i śmiga bardzo fajnie poza drugim scenariuszem, który bardzo słabo skaluje się na dwóch badaczy. W tym scenie najlepiej wziąć dodatkowego badacza sterowanego wspólnie.
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Golin »

a jak wyglada sprawa regywalnosci danego scenariusza w tej samej ilosci graczy i czy jest roznica w scenariuszu granym to we 2 to we 3 lub 4 osoby?
Awatar użytkownika
lunatykuku
Posty: 288
Rejestracja: 03 lis 2016, 18:22
Has thanked: 3 times
Been thanked: 112 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: lunatykuku »

Regrywalność jest średnia. Co prawda scenariusze (nie wszystkie) mają warianty ułożenia planszy i/lub inny cel, ale nie daje już takiego funu jak za pierwszym przejściem. Trochę lepiej jest jeśli posiadasz dodatki.

Przy różnej ilości graczy zmienia się ilość i 'twardość' przeciwników.
zaki850
Posty: 90
Rejestracja: 20 kwie 2008, 14:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: zaki850 »

Zgadzam się co do regrywalności - choć ja grałem z różnymi ludźmi te same scenariusze i nadal się dobrze bawiłem. Starałem się nie spoilerować i pozwolić innym prowadzić rozgrywkę.

Co do grania w 2,3,4,5-osobowych teamach to niestety miałem wrażenie, że niektóre scenariusze są tym trudniejsze im mniej masz graczy, więc balans trochę chyba kuleje. Polecam ten wątek na bgg: https://boardgamegeek.com/thread/161976 ... your-plays . Są tam statystyki rozgrywek i widać, że ludzie grający we dwuosobowych składach przegrywają znacznie częściej niż przy większej ilości graczy.
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: szajus2 »

Wiadomo kiedy polska premiera "za progiem"?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

szajus2 pisze:Wiadomo kiedy polska premiera "za progiem"?
Info z forum Galakty: "Dokładnej daty wydania dodatku jeszcze nie znamy, ale bezpiecznie można założyć, że będzie to gdzieś w II/III kwartale tego roku".
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ