Górą i Dołem / Above and Below (Ryan Laukat)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Górą i Dołem / Above and Below (Ryan Laukat)

Post autor: Maxxx76 »

Gra od Red Raven Game, połączenie worker placement i storytelling :)
http://www.redravengames.com/aboveandbelow/
Nie znalazłem wątku, a gra mnie zaintrygowała :)
Ktoś grał i chciałby podzielić się swoją opinią? :)
Ostatnio zmieniony 03 sie 2016, 22:33 przez Maxxx76, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Above and Below

Post autor: Curiosity »

A może by tak dodać opis, link, zdjęcie, cokolwiek?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Above and Below

Post autor: Maxxx76 »

Link się zawsze znajdzie :)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Above and Below

Post autor: Curiosity »

Dzięki :)
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Above and Bel

Post autor: rattkin »

Grałem, nie uwiodła mnie. Storytelling raczej taki sobie, gra poprawna. Chyba lepiej kupić sobie TotAN i jakiś dobry worker placement zamiast.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 2533 times

Re: Above and Below

Post autor: Gizmoo »

Od dawna marzę o tej grze, ale pod warunkiem... Gdy zostanie wydana w ojczystym języku. Niestety tona tekstu skutecznie blokuje zakup, bo wiem, że kupię i nie będę miał z kim grać. Coraz bardziej się jednak łamię, bo uwielbiam styl graficzny i klimat gier Laukata.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 2533 times

Re: Above and Below

Post autor: Gizmoo »

Pierwsza rozgrywka za mną! Na razie trudno ocenić precyzyjnie i jednoznacznie wydać ocenę. Bawiłem się wyśmienicie i była to najprzyjemniejsza przygoda przy planszy kiedykolwiek, ale nie wiem, czy jest to zasługa samej mechaniki, czy może raczej - świetnego mistrza gry. Storyteling bowiem - choć wyda się to obrazoburcze - nie jest mocną stroną Above and Below. I gdyby nie fantastyczne historie, snute nam przez zdolnego jegomościa, nie wiem na ile sama, "SUCHA" rozgrywka by się sprawdziła. Jedno jest pewne - na razie jest zachwyt - przemieszany z niepokojem. Integralna bowiem część gry i wyróżniający ją gimmick - czyli story book - nie zachwyca. Miało to być euro połączone z paragrafówką. Wszyscy mieli nadzieję na poziom co najmniej Arabian Nights.

A jak wyszło w praniu?

Dzieło Laukata jak zwykle zachwyca pięknymi grafikami i przepychem komponentów. Można dostać na początku oczopląsu. Najgorzej - że jest w AAB aż 9 rodzajów "surowców" i to nie wliczając standardowej gotówki. Początkowe ruchy w grze, przez przepych możliwości, są więc totalnie po omacku. Po kilku turach na szczęście, można już się rozeznać, co należy robić, a sama rozgrywka staje się intuicyjna i dosyć... Prosta. Mózgożernych decyzji tu nie uświadczymy, ale jest za to tona klimatu.

Above and Below to w sumie bardzo prosty worker placement, w którym główną role punktowania spełniają właśnie surowce. Drugim (a w zasadzie głównym) sposobem punktowania jest pozyskiwanie budynków, pozwalających nam albo generować owe surowce, albo - produkować punkty na inne sposoby. Jest tu element eksploracji, jest wędrowanie przez jaskinie i jest też tor "chwały", ale nie ma to aż tak dużego wpływu na ostateczną punktację, jak zakup właściwych budynków. Dość powiedzieć, że tylko dzięki jednej karcie budowli, natłukłem ponad 20 punktów. Jest to BARDZO dużo, bowiem na koniec gry nasze zdobycze punktowe były bardzo zbliżone i oscylowały w okolicach 50-tki. (Ja miałem 54 punkty, Adam 47, Marta 44 i tylko Szymon odstawał z punktacją - 28, bo zamiast skupić się na budynkach i rozwoju swojego poletka - skupił się na eksploracji). Chyba największą wadą gry jest sam story book. Eksplorujemy jaskinie, rzucamy kostką na encounter i... Mamy króciutki tekst w stylu: "Spotykasz pomarszczoną staruszkę. Babinka wygląda na przybitą. Mówi do ciebie: Drogie dziecko upuściłam swoją obrączkę. Mam bardzo słaby wzrok i nie mogę jej odnaleźć. Czy podszedł byś bliżej i pomógł starszej, schorowanej babci? Już chcesz podejść, ale nagle zastanawiasz się... Co robi babcia tak głęboko w ciemnej jaskini? Dlaczego jest sama i dlaczego ma tak długie pazury?
A: Atakujesz babcie. Test na eksplorację =x. Nagroda =x
B: Bierzesz nogi za pas. Test na eksplorację = y. Nagroda =y."

I tyle. Żadnej kontynuacji. Żadnych wielkich historii. Żadnego ciekawego zakończenia. Gdyby nie nasz mistrz gry i jego szalone historyjki, zostalibyśmy z suchym ciskaniem kostkami.

Zalety:
- Jak zwykle u Laukata - absolutnie cudna oprawa.
- Fantastyczny klimat!!!
- Porządna i intuicyjna mechanika.
- Bardzo przyjemna, płynna rozgrywka.
- Fantastyczne połączenie euro i ameri.
- Przepych i mnogość opcji.

Wady:
- Kiepski, rozczarowujący story book.
- Setup, zwijka i tłumaczenie zasad - pochłaniają mnóstwo czasu.
- Potrzeba sporo miejsca do gry. Duży stół jest niezbędny do komfortowej zabawy.
- Ponownie żetony nie są najwyższej jakości i monetki noszą ślady zużycia już po pierwszej grze.
- Dla niektórych będzie za lekka.
- Jest trochę losowości. Mi nie przeszkadza, ale zatwardziałych euro graczy może irytować.

Kilka zdjęć z naszej rozgrywki:
Spoiler:
Podsumowując - gra jest bardzo przyjemna, lajtowa i relaksująca. Nie jest to jednak moim zdaniem najwybitniejsze dzieło Laukata. Nadal uważam The Ancient World za jego najlepszą grę (nie grałem jeszcze w City of Iron), ale jest to bardzo dobry tytuł, do którego mam nadzieję, będę częściej wracał. Jest to też najwyżej oceniona gra Ryana na BGG (Overall 145, Thematic 34, Strategy 94), więc na pewno mamy do czynienia z solidnym tytułem. Tylko cholernie szkoda zmarnowanego potencjału story booka.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Górą i Dołem

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Grał ktoś?
Jak wrażenia?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Górą i Dołem

Post autor: gregos »

Też jestem ciekaw większej ilości opinii. Na razie od dwóch osób, które grały dowiedziałem się, że znacznie lepsze jest Near and Far.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Górą i Dołem

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

gregos pisze:Też jestem ciekaw większej ilości opinii. Na razie od dwóch osób, które grały dowiedziałem się, że znacznie lepsze jest Near and Far.
Możliwe że lepsze ale Near And Far nie biorę pod uwagę, no chyba że wyjdzie w PL, więc takie porównania też mi nic nie dają.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Nadis
Posty: 451
Rejestracja: 05 lut 2015, 21:24
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Górą i Dołem

Post autor: Nadis »

Też czekam na opinie, zwłaszcza dotyczących rozgrywek dwuosobowych. Z tych, które znalazłam na internecie, przeważały opinie raczej pozytywne, ale z zastrzeżeniami, że księga przygód jest raczej słabiutka.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 2533 times

Re: Górą i Dołem

Post autor: Gizmoo »

Był założony temat na forum o Above and Below. Nawet wrzucałem zdjęcia z rozgrywki, ale nie wiedzieć czemu - wyszukiwarka go obecnie nie znajduje. :(

Zdjęć już niestety nie mam więc tylko krótka opinia:

Zalety:

- Gra jest PRZE-śliczna.
- Bardzo ciekawa, dosyć oryginalna mechanika z worker placement na własnej planszetce.
- Sporo fajnych pomysłów (oryginalnie liczone punkty za surowce, budowanie budynków w podziemiach)

Wady:

- Bardzo lekka.
- Dość losowa.
- Księga "przygód" jest niedopracowana i pozostawia OLBRZYMI niedosyt. Nie ma tam de facto "przygód". Wynik rzutu na kostkach ma jedynie wpływ na to, co dostaniemy. Nie ma opisu finalizującego przygodę. Jak ktoś chce grać z dzieciakami, to musi WYMYŚLIĆ - co się stało "po rzucie kostką".

Mi gra bardzo się podobała, ale ja uwielbiam Laukata, więc jestem nieobiektywny. Nie podeszła za to w aż dwóch moich playgrupach, więc po dłuższym kurzeniu na półce zdecydowałem się na sprzedaż swojego angielskiego egzemplarza. Być może kiedyś zakupie sobie polską edycję z sentymentu.

Nie zrozumcie mnie źle. To fajna i oryginalna gra, ale bardzo lajtowa. Nie ma tu za dużo optymalizacji, bo rozstrzał punktowy na budynkach i losowość w przygodach mają duży wpływ na wynik. Nie jest to gra dla ludzi lubiących sucharki, gdzie mierzysz się ze słabościami swojego intelektu. :lol: Tutaj decyzje do podjęcia są w miarę oczywiste, choć (przynajmniej mi) gra dawała sporo satysfakcji. Jak ktoś szuka luźnego tytułu do pogrania z dzieciakami - to jest to znakomity wybór.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Górą i Dołem

Post autor: harrison »

Gizmoo pisze:Był założony temat na forum o Above and Below. Nawet wrzucałem zdjęcia z rozgrywki, ale nie wiedzieć czemu - wyszukiwarka go obecnie nie znajduje. :(
faktycznie wyszukiwarka daje coś ciała. Na szczęście google ma to w indeksach

http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?f=1&t=44451
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 2533 times

Re: Górą i Dołem

Post autor: Gizmoo »

O! To trzeba poprosić naszych moderatorów o scalenie wątków! :)
Mario_Max
Posty: 250
Rejestracja: 22 lut 2016, 11:38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Górą i Dołem

Post autor: Mario_Max »

Świetna gra, 147 miejsce BGG nieprzypadkowe. Duży plus, że to gra zarówno dla graczy, ale także dla bardziej zaawansowanych rodzin.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Above and Below

Post autor: kaimada »

Gra ma być szybka i prosta i taka jest. Wydaje mi się, że Bard podjął dobrą decyzję wydając tę grę w Polsce. Zwłaszcza, że takiego TotAN po polsku nie ma.

Na razie mi się bardzo podoba, tylko boję się downtime'u na cztery osoby.

Wrzuciłem już unboxing i pierwsze wrażenia z Górą i Dołem na ZnadPlanszy
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Above and Below

Post autor: Yavi »

Dla zaglądających tutaj: w polskiej instrukcji jest błąd.
Na stronie 8, w 4 akapicie napisano "Po otrzymaniu nagrody gracz przesuwa mieszkańców, którzy pozostali na karcie jaskini, na obszar wyczerpania...".
Zgodnie z anglojęzyczną instrukcją postacie powinny zostać przesunięte na obszar zmęczenia.

Bard wie o błędzie i w przyszłym tygodniu powinna pojawić się oficjalna errata.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Above and Below

Post autor: kaimada »

Yavi pisze:Dla zaglądających tutaj: w polskiej instrukcji jest błąd.
Na stronie 8, w 4 akapicie napisano "Po otrzymaniu nagrody gracz przesuwa mieszkańców, którzy pozostali na karcie jaskini, na obszar wyczerpania...".
Zgodnie z anglojęzyczną instrukcją postacie powinny zostać przesunięte na obszar zmęczenia.

Bard wie o błędzie i w przyszłym tygodniu powinna pojawić się oficjalna errata.
Kurczę gdybym tylko napisał o tym w linkowanym wyżej tekście... A nie... Czekaj...

Dobra rozumiem, że chodzi o informację na forum i nie każdy wchodzi w linki, ale śmiesznie wyszło. :mrgreen:

A kwestia "napoju" to też jest błąd? Czy ja gdzieś jakieś informacji nie znalazłem?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Above and Below

Post autor: Yavi »

kaimada pisze:Kurczę gdybym tylko napisał o tym w linkowanym wyżej tekście... A nie... Czekaj...

Dobra rozumiem, że chodzi o informację na forum i nie każdy wchodzi w linki, ale śmiesznie wyszło. :mrgreen:

A kwestia "napoju" to też jest błąd? Czy ja gdzieś jakieś informacji nie znalazłem?
Mając grę do recenzji staram się nie zaglądać wcześniej do żadnych tekstów, żeby się nie uprzedzać/hypować.
O napoju nic nie wiem, ten błąd rzucił mi się w oczy podczas lektury instrukcji.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1127
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 124 times

Re: Above and Below

Post autor: kaimada »

Yavi pisze:
kaimada pisze:Kurczę gdybym tylko napisał o tym w linkowanym wyżej tekście... A nie... Czekaj...

Dobra rozumiem, że chodzi o informację na forum i nie każdy wchodzi w linki, ale śmiesznie wyszło. :mrgreen:

A kwestia "napoju" to też jest błąd? Czy ja gdzieś jakieś informacji nie znalazłem?
Mając grę do recenzji staram się nie zaglądać wcześniej do żadnych tekstów, żeby się nie uprzedzać/hypować.
O napoju nic nie wiem, ten błąd rzucił mi się w oczy podczas lektury instrukcji.
Nie ma sprawy.

Napój to jest jedna z nagród w Księdze Przygód. Nie znalazłem w instrukcji, ani w KP informacji czym ten napój jest, aczkolwiek zapewnie miksturą leczniczą.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Above and Below

Post autor: Ink »

[Scaliłem dwa wątki]
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
grasowanie.eu
Posty: 115
Rejestracja: 31 sty 2017, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Górą i Dołem (Above and Below)

Post autor: grasowanie.eu »

Może kogoś zainteresuje recenzja, albo chociaż to, jak gra wygląda :)
http://grasowanie.eu/gora-i-dolem/
grasowanie.eu - recenzje i newsy ze świata gier planszowych i karcianych
grasowanie na Facebooku
BrigadeGeneral
Posty: 57
Rejestracja: 16 gru 2015, 21:46
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 3 times

Re: Górą i Dołem (Above and Below)

Post autor: BrigadeGeneral »

bardzo przyjemny tytuł! Rozgrywka płynna (graliśmy we trójkę), mimo ograniczenia rund można pokombinować nad strategią i zbudować sobie "silniczek" bo ciekawa jest mechanika punktowania. Księga przygód fajna lecz nieco odklejona od gry, ale to pewnie przez narratorów (ha, czytający może dodać klimatu albo go odebrać) i na minus całej akcji fabularnej brakuje minimalnego efektu "po" przygodzie. Wybrałem "olanie" palonej czarownicy i nagle łup: 1 golda O.o Graficznie jest oszczędna ale to w tym przypadku zaleta, bo wszystko jest lekkie i przyjemne. Stwierdzam tylko brak imion dla bohaterów - jak się weźmie babkę ze szramą, to nadal jest babka ze szramą, a nie np. Katya czy coś (i to samo tyczy się budynków - nie mają nazw, ale za to kilka smaczków graficznych jak piec w budynku do wytopu czy drzewka obok domku, skąd pozyskuje się gruszki).
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Górą i Dołem (Above and Below)

Post autor: Yavi »

Na blogu Planszówki we dwoje ukazała się recenzja Górą i dołem - polecam ;).
Widziałem mieszane opinie na temat gry, jednak nam się spodobała. Nie jest to typowa planszówka, ale zręcznie łączy elementy opowiadania historii/gry paragrafowej z lekkim euro.
Wszystko podane jest z otoczeniu intuicyjnych zasad i ładnego wykonania.
Awatar użytkownika
kenigis
Posty: 148
Rejestracja: 24 maja 2017, 07:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Górą i Dołem (Above and Below)

Post autor: kenigis »

Czy ktoś wie jakie koszulki będą pasowały do gry?

Po pierwszej partii wrażenia pozytywne. Jest kombinowanie, takie euro typu stone age. Ciekawym jest fakt, że paragrafy w grze nie działają na zasadzie "im trudniej wykonać tym lepsze nagrody" lecz fabularnie można wywnioskować jaką decyzję bardziej się opłaca wybrać.
ODPOWIEDZ