carrom

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: bazyn »

Tak, zapewniam Cie, że też bawiłbym (lub będę się bawić) świetnie. Jednak jednym z celów turnieju jest wyłonienie zwycięzcy. Nie wolałbyś, żeby był nim najlepiej grający uczestnik zawodów? Ja bym wolał. Jeżeli tak nie będzie to NIE oznacza, że będę się gorzej bawił.

Wydawało mi się, że właśnie trwa dyskusja nad formułą turnieju. Nie wydaje mi się więc, aby wyrażenie mojego zdania było czepianiem się, a jedynie zaprezentowaniem swojego zdania.

e: mam nadzieję, że jednak nie odebrałem Ci skutecznie chęci do grania :)
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: carrom

Post autor: goonga »

Tylko i wyłącznie w pierwszej rundzie gracze są dobierani losowo. W kolejnych rundach poziom graczy grających ze sobą jest porównywalny. Ponadto nie ma w śród nas jeszcze aż tak dużych dysproporcji w poziomie gry (chyba...).

Pewnie że przydało by się parę rund więcej ale jak puszczałem kilka symulacji to wygląda to dobrze. System przetestujemy po raz drugi w sobotę. (APROPOS -> umówiłem się na jutro na spotkanie w knajpie przy wybrzeżu gdyńskim (kanałek))
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: carrom

Post autor: mst »

bazyn pisze:małe punkty jako łamacz nie jest sprawiedliwy w innym systemie niż każdy z każdym, ponieważ często promuje tego kto miał słabszych przeciwników.
Są inne możliwości np.Buchholtz - czyli określenie sumy wyników przeciwników, z którymi zawodnik grał - stosowany często w turniejach szachowych.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: carrom

Post autor: bazik »

ja_n pisze:
bazyn pisze:4 rundowy swiss system (...)
A to już jest typowe czepianie się, które odbiera chęć grania. Gdybyś nie zauważył - w tym turnieju nagrodą nie jest jeszcze nowiutki merc C-klasa, ani nic o w najmniejszym stopniu zbliżonej wartości. Wygra szczęściarz? Niech wygra. Mi to nie przeszkadza się bawić.
prosze powiedz z gory o co moge sie czepiac zeby nie odbierac nikomu checi grania :-O

grales w jakichs turniejach tego typu? pewnie nie. jas pewnie kilkadziesiat razy. bardzo czesto w takich gdzie bylo wpisowe, ale nei bylo nagrod (kserowki ksiazek pomijam :oops:) . gdzie chodzilo glownie o to zeby sie dobrze bawic. jesli juz jednak bawimy sie w turniej, to ja bede sie bawil lepiej z poczuciem ze jesli wygram turniej to bede mial jakies podstawy uwazac ze to dlatego ze gralem akurat tego dnia najlepiej...
jesli przeszkadza ci rozwazanie o tym czy system sie sprawdza jako turniej, to powiedz ze wolalbys zebysmy zagrali same mecze towarzyskie.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: ja_n »

OK, już mi wszystko jedno. Zupełnie nie rozumiem takiego podejścia do towarzyskiego turnieju, w którym (jak dla mnie) głównym priorytetem było żeby w ogóle zagrać i nie tracić przy tym samego Pionka jako imprezy. Jeżeli dzięki tej dyskusji turniej rozrośnie się do zbyt dużych rozmiarów (a taka była propozycja w krytykowanym przeze mnie poście), to po prostu nie wystartuję i tyle. Żaden problem. Jak widzę ile pary idzie w precyzyjne ustalenie kryteriów wyłaniania mistrza i niekonstruktywne (czyli nie proponujące niczego w zamian) krytykowanie tego co ustalił (i zaproponował jako wiążące) organizator turnieju, to myślę sobie, że niektórzy podchodzą do tego o wiele za poważnie żebym mógł się dobrze bawić.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: dasilwa »

Nie wiem po co ta dyskusja. Przecież jak ostatnio graliśmy mini turniej w Monsoon Cafe to zdaje się, że Kuba mówił, że program nie dobiera par losowo tylko na podstawie wyników. Nie ma możliwości że ktoś wygra bo grał ze słabszymi. Zresztą ja nie uważam żeby na naszym poziomie był ktoś słabszy ktoś mocniejszy. Spokojnie każdy z każdym ma szanse.
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: bazyn »

ja_n pisze:turniej rozrośnie się do zbyt dużych rozmiarów (a taka była propozycja w krytykowanym przeze mnie poście)
Nie widzę tej mojej propozycji :) Wcześniejszą propozycję uważałem za bardzo dobrą, spędzenie 2,5 godziny w sobotę na Carroma to nie jest dla mnie za dużo. Rozumiem jednak, że niektórzy nie chcą tracić tyle czasu z tak bardzo reklamowanej pionkowej soboty.

Jeżeli nie da się zmienić liczby rund w szwajcarze to można zmienić łamacz remisów. Nie znam systemu o którym pisał mst, ale opis brzmi podobnie do stosowanego na turniejach go: w przypadku remisu 2 graczy liczy się duże punkty zdobyte przez ich przeciwników. Jeżeli zawodnika A rywale wygrali w sumie 3 gry, a zawodnika B 6 to wyżej w klasyfikacji końcowej jest zawodnik B. Wynika to z założenia, że im więcej gier wygrali moi przeciwnicy, tym byli trudniejsi dla mnie do pokonania.
Jak widzę ile pary idzie w precyzyjne ustalenie kryteriów wyłaniania mistrza
W momencie jak krytykowałeś mojego posta to całą "parą" był jeden post. Jedynym skutkiem takiego wyolbrzymienia jest tworzenie niepotrzebnych konfliktów.

Ciągle mam nadzieję, że jednak nie odebrałem Ci chęci do gry.
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: ja_n »

bazyn pisze:
ja_n pisze:turniej rozrośnie się do zbyt dużych rozmiarów (a taka była propozycja w krytykowanym przeze mnie poście)
Nie widzę tej mojej propozycji :)
Skrytykowałeś 4-rundowy swiss, sugerując że jest za mało rund, bo pozostaną gracze niepokonani i nie ma dobrego łamacza remisów. Czyli postulowałeś (faktycznie, nie wprost) wydłużenie turnieju. Zresztą dalsza część ostatniego Twojego postu już mówi o tym wprost.
bazyn pisze:
Jak widzę ile pary idzie w precyzyjne ustalenie kryteriów wyłaniania mistrza
W momencie jak krytykowałeś mojego posta to całą "parą" był jeden post.
Zgoda. Wtedy też nie krytykowałem nadmiaru pary, tylko wywracanie ustaleń zaproponowanych przez Kubę z powodów kompletnie moim zdaniem nieistotnych w towarzyskim turnieju. Ale natychmiast zareagował niezamieszany dotąd w ten spór bazik pisząc że nie mam żadnego doświadczenia, a inni mają i że on też chce koniecznie wiedzieć że na pewno był najlepszy. To już traktuję jako zdecydowanie zbyt rozdęty konflikt, którego przedmiotem jest jakaś nieistotna bzdura.
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: bazyn »

Skrytykowałeś 4-rundowy swiss, sugerując że jest za mało rund, bo pozostaną gracze niepokonani i nie ma dobrego łamacza remisów
Nie napisałem, że nie ma dobrego łamacza remisów, tylko, że ten wybrany nie jest moim zdaniem dobry. Lepszy wg mnie jest ten, który opisałem w poprzednim poście.
Czyli postulowałeś (faktycznie, nie wprost) wydłużenie turnieju. Zresztą dalsza część ostatniego Twojego postu już mówi o tym wprost.
Tu chyba mamy jakieś nieporozumienie :) Przeczytałem tego posta kilkukrotnie i nie widzę tego "mówienia wprost" :) Masz może na myśli fragment o spędzeniu 2,5 godziny na Carroma w sobotę? Dotyczyło to poprzedniej propozycji goongi o grze w grupach 4-osobowych, a nie dodaniu 5 rundy do szwajcara.
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: carrom

Post autor: mst »

bazyn pisze:Nie znam systemu o którym pisał mst, ale opis brzmi podobnie do stosowanego na turniejach go: w przypadku remisu 2 graczy liczy się duże punkty zdobyte przez ich przeciwników. Jeżeli zawodnika A rywale wygrali w sumie 3 gry, a zawodnika B 6 to wyżej w klasyfikacji końcowej jest zawodnik B. Wynika to z założenia, że im więcej gier wygrali moi przeciwnicy, tym byli trudniejsi dla mnie do pokonania.
Dokładnie to miałem na myśli. :)

A jeśli i to nie rozstrzygnie remisów zawsze można przyznać miejsca ex equo - kto był na ostatnim Pionku widział, że po uhonorowaniu laureatów wszystkich konkursów Trzewikowi zostało jeszcze mnóstwo nagród do rozdania. :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: carrom

Post autor: bazik »

ja_n pisze:Ale natychmiast zareagował niezamieszany dotąd w ten spór bazik pisząc że nie mam żadnego doświadczenia, a inni mają i że on też chce koniecznie wiedzieć że na pewno był najlepszy. To już traktuję jako zdecydowanie zbyt rozdęty konflikt, którego przedmiotem jest jakaś nieistotna bzdura.
moze jakbys nie atakowal od razu dyskutantow tym ze samym faktem posiadania wlasnego zdania odbieraja ci ochote gry nie spotkalbys sie z atakami?




(a tak wogole to wyglada mi ze troche szukasz po prostu wymowki zeby nie grac, i trafilo losowo na jasia... witaj w klubie, tez nie wiem czy zagram, moja wymowka są gry w sobotę. a jesli naprawde chcesz zagrac dla funu zagrania, ale nie zagrasz bo nie podoba ci sie ze ktos ma jakies zdanie (hmmm?) to po prostu proponuje nie zagladac do tego watku, przyjechac na pionek i zagrac. easy)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: Don Simon »

bazik pisze: (a tak wogole to wyglada mi ze troche szukasz po prostu wymowki zeby nie grac, i trafilo losowo na jasia...
Ach, bazyn to Twoj brat? To teraz Twoja zapalczywosc jest bardziej zrozumiala :-P.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: carrom

Post autor: goonga »

Witam

Niniejszym potwierdzam iż sobotni turniej Carrom zostanie rozegrany (już tradycyjnie) w kawiarni Monsoon Cafe w centrum.
Poniżej lokalizacja:

mapa zumi

Turniej rozpoczniemy o godzinie 10:15. Prawdopodobnie zakończymy w około 4 godziny. Rozegramy go w systemie szwajcarskim w 4 rundach. Łamanie remisów ustalimy jeszcze.

Aktualna lista zapisanych graczy:

1. Dasilwa
2. Sztefan
3. Ostry
4. Jasiek
5. Bazik
6. J_an
7. Kuba
8. Paulina
9. Michał
10. Marta

Wszystkich serdecznie zapraszam!
Ostatnio zmieniony 15 maja 2008, 20:59 przez goonga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: carrom

Post autor: draco »

Jeśli nie wyjdzie granie w TI na Politechnice to też przyjadę.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: BloodyBaron »

Łamanie remisów ustalimy jeszcze.
Kostką se rzućcie ;)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: carrom

Post autor: Geko »

Zazwyczaj remisy łamie ilość gotówki i/lub surowców.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: carrom

Post autor: bazik »

chcialbym jesli moge wycofac sie z oferty przywozenia wlasnego stolu. raz ze praktycznie nie nadaje sie do gry tak jest krzywy, dwa ze bardzo nie chce z nim biegac po miescie, a nie mam pojecia jak sie w okolicach monsoona parkuje.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: Don Simon »

bazik pisze:raz ze praktycznie nie nadaje sie do gry tak jest krzywy
Mozesz rozwinac mysl? Sam sie wykrzywil, czy taki byl?
nie mam pojecia jak sie w okolicach monsoona parkuje.
Mozesz na Al. Jerozolimskich tuz przy Moonsoon albo skrecic w prawo w Niepodleglosci i od razu w prawo w taka uliczke (chyba Nowogrodzka).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: carrom

Post autor: bazik »

Don Simon pisze:
bazik pisze:raz ze praktycznie nie nadaje sie do gry tak jest krzywy
Mozesz rozwinac mysl? Sam sie wykrzywil, czy taki byl?
sam sie wykrzywil od stania pod sciana :-( nic mu nie robilem, po prostu z kazdym wylozeniem na stol coraz wyzsza podkladke w jednym rogu sie domaga :-(
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: ja_n »

Muszę swojemu się przyjrzeć w takim razie, bo też stoi pod ścianą, a okazji do gry nie miałem od dawna.
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: carrom

Post autor: goonga »

Ale co masz na myśli... Ze cała powierzchnia się wykrzywia czy rama jakoś pracuje.?

Liczę że przywieziesz koniecznie swój stół bo na 3 stołach to się nam zejdzie trochę za długo. Z parkowaniem nie ma klopotu jakies 20-30 m do przejscia. (ostatnio niosłem 2 stoły i dałem radę). Wezme tym razem jakąś poziomice i sprawdzimy o co chodzi. Ja swoje stoły używam od ponad pół roku (wszystkie rodzaje jakie miałem) i niczego takiego nie zauważyłem. Stół który stał 3 miesiące w klubie Arena - trochę na płasko zalewany notorycznie piwem a potem pod ścianą widzieliście na naszej pierwszej wizycie na PW i chyba był ok.
Moje stoją pod ścianami i nie zauważylem żadnych odkształcen które miały by wpływ na grę. Może dla tego, że ustawiam swoje stoły dodatkowo na ryzach papieru żeby było łatwo wyjmować krążki ale mimo wszystko.

J_an czy ty bedziesz mógł wziąć swój stół także. Miejsca mamy co prawda na 4 stoły ale może się okazać że bedziemy grali w 10+ osób więc szkoda by było żeby dzielić całość na tury...

Daj cie znać

czesc
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: ja_n »

Tak, ja swój stół będę oczywiście miał.
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: carrom

Post autor: goonga »

Witajcie!

Zakończyliśmy II Warszawski Turniej Carrom. Zgodnie z planem spotkaliśmy się okolo 10.00 w kawiarni Monsoon. W turnieju wzięło udział 11 graczy. Po czterech rundach wyłoniliśmy zwycięzce. Tym razem najlepszym graczem okazał się Jasiek (Bazyn) wygrywając wszystkie swoje mecze z najlepszym bilansem małych punktów (pokonując w tym sposobem Paulinę) - GRATULACJE. Zdecydowanie dało się zauważyć postęp w grze u wszystkich zawodników - oby tak dalej. Dokładne wyniki zamieszczę jutro.

Mimo drobnych niedogodności wynikających z niedostatecznej ilości stołów i jednak wielu słabości systemu szwajcarskiego, spotkanie uważam za bardzo udane. Fakt, iż po zakończonym turnieju graliśmy jeszcze z godzinkę towarzysko potwierdza tezę, że było przyjemnie. Wyciągnęliśmy też kilka wniosków, które pozwolą nam ostatecznie i definitywnie ustalić zasady rozgrywania turnieju na Pionku.

Dziękuje wszystkim za przybycie i gratuluję wysokiego poziomu gry.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: ja_n »

O której skończyliście turniej? Tak z ciekawości i na przyszłość pytam....
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: dasilwa »

ja_n pisze:O której skończyliście turniej? Tak z ciekawości i na przyszłość pytam....
13,45
ODPOWIEDZ