carrom

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

carrom

Post autor: goonga »

Witajcie!

Nie mogę prawdopodobnie nazwać siebie fanem gier planszowych, choć w młodości całe wakacje przegrywaliśmy w Magię i Miecz. Zakładam ten wątek także nie do końca przekonany czy to odpowiednie miejsce. Gra o której chciałem napisać wymaga planszy więc chyba jestem usprawiedliwiony...

Zapraszam na naszą stronę http://www.carrom.com.pl


Poszukuje ludzi zainteresowanych poznaniem ciekawej gry towarzyskiej dla dwóch lub czterech osób. Jest to gra zręcznościowa z elementami strategii i planowania. Co do zasad bardzo zbliżona do pool bilarda (popularnej gry w ósemkę). Co do formy troszkę się różni:
stół -> plansza kwadratowa z łuzami na rogach i bandami (wymiary 75x75cm) o śliskie powierzchni
bile -> krążki (9 białych (odpowiednik połówek) 9 czarnych (odpowiednik pełnych) i 1 czerwona (odpowiednik czarnej) oraz 1 striker (odpowiednik białej)

Gra polega na wbijaniu krążków swojego koloru do łuz za pośrednictwem strikera który wprawia się w ruch poprzez "pstryknięćie"

Najlepiej rzucić okiem na filmik.

http://pl.youtube.com/watch?v=vLMhbVUnJAg

Poznałem tą grę jak byłem w indiach pare lat temu. Po powrocie zbudowałem planszę z dostępnych materiałów (wyszło średnio, ale zabawa jest przednia). Ostatnio znowu wyciągnąłem ją zza szafy i gramy praktycznie codziennie ze znajomymi i rodziną.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany tym tematem proszę o kontakt. Jak dotąd carrom w polsce jest raczej mało popularny ale być może to się zmieni w przyszłości (na całym swiecie miliony ludzi gra w tą grę -> są mistrzostwa świata / europy/azji)

Pozdr.
Ostatnio zmieniony 21 lip 2008, 00:01 przez goonga, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Ciekawe jak mistrzowie tej gry pomykaliby w PitchCar'a (i jak mistrzowie PitchCar'a radziliby sobie w Carrom) :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: goonga »

No nie wiem.

Swoją drogą te kapsle to fajna sprawa. Grałem w coś takiego na murku wokół podwórka za blokiem.

Samo pstrykanie w carrom-ie ma duże znacznie (tak jak prowadzenie kija w bilardzie) bo dobrze jest żeby striker leciał tam gdzie chcemy a nie tam gdzie on chce. Poza techniką i powtarzalnością uderzeń dużo zależy od doświadczenia i widzenia kątów. Na tak małym stole (75x75) uderzenie od 3 band jest jak najbardziej do zrobienia z dużą precyzją.

Tak patrze na tą grę "PitchCar" i coraz bardziej mi się podoba hehehe.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Ja bym z chęcią się dowiedział z czego (materiały) zrobiłeś blat, z czego piony... czy oryginalnie płaszczyzna jest czymś smarowana, ewentualnie posypywana itd.
Gra należy do gatunków pstrykanych ;-), w których do tej pory najbardziej podobał mi się Crokinole, ale gdy patrzę na ten filmik z Carrom w roli głównej, mam ochotę coś takiego zmajstrować :)
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: goonga »

To co ja zrobiłem nie wyszlo najlepiej. Kupiłem teraz plansze jakąś używaną na allegro i myslę że bedzie fajniej.

Blat jest posypywany pudrem (teoretycznie takim specjalnym) w naszym przypadku dla dzieci. Puder powoduje że krążki lepiej się przesuwają po lakierowanym blacie.

Ja swój stół zrobiłem z płyty pilśniowej z okleiną. Kwadrat o wymiarach około 85cmx85cm. Na brzegach są bandy także z plyty o szerokości około 10cm i wysokości 1,5cm. Wyrysowalem linie cienkopisem i gotowe. Im dłużej gram tym bardziej czuje że ani bandy ani powierzchnia planszy nie jest odpowiednia. Krążki przywiozlem sobie orginalne z indii.

Jak dostane ten stół z alegro to napisze czy było warto. Kupiłem go za niecałą 100 a widziałem że na niemieckich sklepach nowe takie kosztują około 150E.

P.S.

Tak naprawdę to ten mój stół jest też trochę brzydki a te orginalne są bardzo ładne meble.
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Przynieś kiedyś swoje cudo na spotkanie do OKO.
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: goonga »

Czyli gdzie ?

Chętnie wpadne. Dajcie jakiś tel na PRV. to jak przyjdze ta z Poznania (jeszcze jej nie ma grrrrrrr) to chętnie podjadę.

Pozdr.

EDIT:

OK.

Mam już

ul. Grójecka 75
02-094 Warszawa
tel.: (022) 822 48 70
fax: (022) 823 97 81


a tel do ciebie też mam z tego samego posta.

Pozdr.

Dwa posty w jeden - Don Simon
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: goonga »

Witam!

Dotarła wreszcie plansza którą kupiłem na allegro za nie całe 100PLN. Jak to zwykle bywa okazja okazała się porażką. Plansza jest b. ładna ale z daleka. Po spojrzeniu z bliska wygląda słabo a gra się jeszcze gorzej. Będę coś kombinował żeby krążki w ogóle się przesuwały po planszy.

Prosty morał z reguły jak coś jest tanio to jest jednocześnie tandetnie.

Pozdr.

P.S.

Co do wizyty podjadę jak naprawie plansze.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

Uff, co za ulga :wink:
Ta plansza już dawno była wystawiana na allegro i chyba nawet Draco widział że szykowałem się do kupna i nawet już kombinowałem z pionkami do gry. Po twoim opisie tej planszy jestem zadowolony że jej nie kupiłem :)
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Goonga, jak w tym siedzisz to pewnie orientowałeś się gdzie najtaniej można kupić taką plansze, duże to są pieniądze?
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

blazej pisze:Goonga, jak w tym siedzisz to pewnie orientowałeś się gdzie najtaniej można kupić taką plansze, duże to są pieniądze?
Sprawdz na google w niemieckich sklepach jest tego pełno. Bardzo duży wybór plansz jak i pionków.
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: goonga »

Po wpisaniu w googla carrom pierwsze strony to sklepy. Taka plansza na niemieckim sklepie to w zależności chyba od jakości od 150E do 600E. Mam w tej chwili w domu dwie plansze: moj hand made - z grubej płyty pilśniowej i jest średnio. druga kupiona na allegro jako używka

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=266328587

jest ładna ale słabo się gra. Wydaje mi się że przyczyną jest powierzchnia do grani która jest z cieniutkiej płyty (niby śliskiej w dotyku ale krążki stają dęba na tym). Kombinuje właśnie jak tu nanieść jakąś warstwę na to (może lakier kilka razy chlapnąć z polerką) Ta wersja dodatkowo jest nie dobra bo łuzy ma nie w tym miejscu (wcięte w bandę) co zdecydowanie utrudnia grę. Trzeba bardzo precyzyjnie uderzyć.

Będę kombinował jak tu kupić trochę bardziej profesjonalną planszę. Dam znać co i jak.

P.S
dasilwa pisze:Uff, co za ulga :wink:
Ta plansza już dawno była wystawiana na allegro i chyba nawet Draco widział że szykowałem się do kupna i nawet już kombinowałem z pionkami do gry. Po twoim opisie tej planszy jestem zadowolony że jej nie kupiłem :)
też sie ciesze że nie kopiłeś bo byś sie zniechęcił na 100%. Podrasuje ją trochę i wpadnę do tego ośrodka (teraz to by była żenada)

Pozdr.
Awatar użytkownika
blazej
Posty: 483
Rejestracja: 06 lut 2005, 20:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: blazej »

Co do ceny to widziałem w kilku sklepach i za 60 E, czyli cena droższej planszówki. Chętnie wpadnę do OKO jak będziesz.
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

goonga pisze: Podrasuje ją trochę i wpadnę do tego ośrodka (teraz to by była żenada)
Daj znać jak już podrasujesz i kiedy zamierzasz wpaść z planszą do OKA. Postaram się być i chętnie wtedy spróbuje swych sił.
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

carrom.com.pl

Post autor: goonga »

Witajcie

Ciężko pracowałem i wreszcie się udało. Uruchomiłem pierwszą polską stronę poświęconą grze Carrom. Wszystkich zainteresowanych zapraszam:


http://www.carrom.com.pl

na stronie znajdziecie trochę informacji o pochodzeniu gry, zasady, informacje o naszych działaniach związanych z promocją gry, parę zdjęć i filmików. W później pojawią się także informację dotyczace samej gry (technika, strategie) Ze strony mozna skoczyc na witryny europejskich i światowych federacji carrom.

Zapraszam serdecznie
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Dzięki za stworzenie tej strony - b.ciekawe jak szybko uda się grę spopularyzowac w Polsce - ja nabieram na nią coraz większego apetytu (już zacząłem przeglądać oferty sprzedaży :) ).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: goonga »

Czesc.

Po wielkich bojach i szybkiej akcji (bylo ryzykownie:D) dotarly stoly z Mubaju. Dzisiaj sie ocliły i mamy już je u siebie w mieszkanku. Sprawdziliśmy jak sie na nich gra i jest naprawde spoko. Troche inaczej niż na naszym hand made...

Jutro na stronie zawiesze zdjecia i wiecej informacji. Ponieważ ostatnio w pracy jestem troche zarobiony to nie bede mial czasu jeszcze w tym tygodniu podjechac na te spotkania w domu kultury. Mam jednak nadzieję że zdążę przed gwiazdką.

Pozdr.
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: goonga »

Witajcie

Od piatku (21-12-2007) zapraszam wszystkich do klubu:

Arena Klub Bilardowy
ul. Pańska 61
Warszawa

Bedzie można zagrać sobie w Carrom na orginalnych indyjskich stołach. Będę na miejscu mniej więcej od 21 w piatek.

Pozdr.


__________________________________________________
http://www.carrom.com.pl
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: klema »

Dzisiaj przyjechały do mnie stoły. Od ponad dwóch godzin cały czas gramy :) Praca w firmie stanęła :) Jak dla mnie, Carrom to absolutna REWELACJA. Na pewno lepsze od Crokinole. Więcej taktyki, trudniejsze, większa satysfakcja z trafnego strzału... Puder obowiązkowy, wszyscy chodzimy z białymi łapami :) Pionki pięknie suną... Raaany, ale jestem zadowolony!!! :D
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 574
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: carrom

Post autor: miras23 »

KLEMA - a gdzie zamawiales te stoly, jesli mozna wiedziec? no i cena? :)
Awatar użytkownika
klema
Posty: 461
Rejestracja: 20 sie 2006, 17:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: klema »

Wejdź na http://www.carrom.com.pl , tam masz kontakt do importera z Indii. Przesympatyczny Kuba ma specjalny rabat dla forumowiczów :)
Awatar użytkownika
goonga
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2007, 09:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: carrom

Post autor: goonga »

Cieszę się że stoły dotarły całe i zdrowe. (z godzinę je pakowałem... zresztą chyba widziałeś jaką konstrukcje zapodałem).

Cieszę się także że gra cie wciągnęła tak jak nas przed laty w indiach... Gwarantuje Ci że z czasem jest jeszcze fajniej.

No i wreszcie cieszę się że będzie z kim się zmierzyć za parę tygodni na pionku (jeśli wypali temat jakiegoś małego turnieju:D)

Zgodnie z naszą rozmową z Bazikiem jutro wpadniemy na Polibudę do AGRESORA z jednym z naszych stołów.

Nie chcę się wychylać przed szereg ale chyba mogę zaprosić wszystkich zainteresowanych.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: Don Simon »

Wielkie dzieki za przyniesienie stolow, za tlumaczenie zasad i dzielne wytryzmanie zenujacego poziomu graczy.

Mam nadzieje, ze bedziecie czesciej przychodzili, rowniez zeby pograc w inne gry.

Co do Carroma - dla mnie duzy zawod. Wlasciwie niczego sie nie spodziewalem, wiec nie powinienem sie czuc zawiedziony, ale tyle entuzjastycznych opinii sprawilo, ze czekalem na osmy cud swiata.

A gra jest poprawna i tyle. Jej glowna wada jest to, ze WYMAGA od graczy umiejetnosci. Bez tego weteran zawsze wygra z nowicjuszem, a gra nowicjuszy bedzie przypominala olimpade specjalnej troski. My zagralismy 2 gry w ciagu 1,5 godziny! Druga partie gralismy chyba godzine, bo nikt nie potrafil wbic czerwonego krazka i potem potwierdzic go swoim.
Nie jest to gra dla mnie - ja wole ZDECYDOWANIE Crokinole, ktore jest duzo prostsze, ale szybsze, fajneijsze, dajace wiecej radosci i w ktorej kazdy moze grac i jakos mu to bedzie wychodzilo.
Zeby dobrze grac w Carrom musialbym zainteresowania zmienic z gier planszowych na...Carrom wlasnie. A na to nie bardzo mam ochote.

Ogolnie - zagram jak bedzie mozliwosc, ale NA PEWNO tego nie kupie. I ZAWSZE wybiore Crokinole jak bede mial taka mozliwosc.

Ogolnie Crokinole 10/10, Carrom 6/10.

Musze koniecznie zdobyc te pierwsza...:-).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: carrom

Post autor: Geko »

Don Simon pisze: A gra jest poprawna i tyle. Jej glowna wada jest to, ze WYMAGA od graczy umiejetnosci. Bez tego weteran zawsze wygra z nowicjuszem, a gra nowicjuszy bedzie przypominala olimpade specjalnej troski. My zagralismy 2 gry w ciagu 1,5 godziny! Druga partie gralismy chyba godzine, bo nikt nie potrafil wbic czerwonego krazka i potem potwierdzic go swoim.
Czyli potwierdzają się moje obawy, że bez doświadczenia nie ma o czym mówić.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: carrom

Post autor: ja_n »

Geko pisze:Czyli potwierdzają się moje obawy, że bez doświadczenia nie ma o czym mówić.
Nie spisuj gry na straty, lepiej spróbuj sam. Gdy pod koniec wieczoru usiedliśmy z Valmontem i graliśmy przeciwko Paulinie i Kubie, udało nam się nawet dwa rozbicia z nimi wygrać. Faktycznie trzeba nabrać wprawy, ale wystarczy do tego godzinka gry i odrobina skupienia (wiadmomo, że grając z Szymonem to drugie jest niemożliwe) i piony zaczynają wpadać do łuz. Dodatkowo na Politechnice ławki były za wysokie i stół stał tak że trzeba było się wyginać żeby pstryknąć, a wstać nie wolno. Na wyższych krzesłach (niższych stołach) albo na stojąco byłoby dużo łatwiej.

Jakość stołów jest powalająca - nie ma porównania z moją samoróbką Crokinole. Planszę do Carrom własnej roboty miałem już właściwie gotową, ale teraz porzucam ten projekt i kombinuję jak przekonać żonę do zakupu prawdziwej.
ODPOWIEDZ