Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

Poprzedni komentarz był pisany w biegu, więc odnosił się tylko do tej kwestii merytorycznej.

Natomiast bardzo się cieszę, że stworzyłeś ten filmik - jasno tłumaczone zasady, konkretne podsumowanie, dające wyobrażenie, czym jest ta gra. Oglądałem z przyjemnością. Możliwe, że mi umknęło, ale warto jeszcze wspomnieć o living rules, które wiele kwestii wyjaśniają czy nawet zmieniają w stosunku do reguł z pudełka.

Czy zrobiłeś może podobny materiał o Pax Profiriana (szybki search w googlu nie dał rezultatu)? W tę część jeszcze nie grałem i chętnie zobaczyłbym podobny filmik.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 395 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Leviathan »

Deem pisze:Poprzedni komentarz był pisany w biegu, więc odnosił się tylko do tej kwestii merytorycznej.

Natomiast bardzo się cieszę, że stworzyłeś ten filmik - jasno tłumaczone zasady, konkretne podsumowanie, dające wyobrażenie, czym jest ta gra. Oglądałem z przyjemnością. Możliwe, że mi umknęło, ale warto jeszcze wspomnieć o living rules, które wiele kwestii wyjaśniają czy nawet zmieniają w stosunku do reguł z pudełka.

Czy zrobiłeś może podobny materiał o Pax Profiriana (szybki search w googlu nie dał rezultatu)? W tę część jeszcze nie grałem i chętnie zobaczyłbym podobny filmik.
O Porfirianie na razie filmu jeszcze nie ma. Pisałem swego czasu tekst (link gdzieś na poprzednich stronach), ale mam w planach i materiał na YT. Jak zawsze ograniczeniem jest wyłącznie czas :)
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

Nie znalazłem wątku z zasadami Pax Renaissance, więc pozwolę sobie zadać pytanie o zasady w wątku ogólnym. Chodzi mi o akcję kupienia karty z rynku i limit kart na ręce.

Living rules stanowi że:
Hand Size. You can never buy a card going into your Hand if you already have two in your Hand. If over your Hand Size you must Discard down immediately (not at the end of your turn). Note that purchased Comets and commenced Trade Fairs are Discarded and do not go into your Hand.
Z powyższego wynika, że nie można kupić kolejnej karty, jeżeli już dwie karty posiadam na ręku. Mimo to wyróżniony tekst teoretycznie dopuszcza taką możliwość, tzn zakup karty i odrzuceniem nadmiarowej. Czy mimo posiadania dwóch kart na ręku można kupić kolejną i odrzucić jedną z ręki, czy wyróżniona zasada tyczy się zupełnie innej sytuacji? Jeżeli tak to jakiej? Przyznam, że nie znajduję dla nie zastosowania poza sytuacją kupienia kolejnej karty.

EDIT:
Przy okazji drugie pytanie o przeprowadzenia operacji z karty w danej lokalizacji. Karta Vlad Palownik ma lokalizację określoną jaką Hungary. Czy operację Behead z karty Vlada można wykonać przeciwko karcie, której lokalizacja to East? Czy operacja ta będzie tyczyła się tylko kart z lokalizacją Hungary?
Ostatnio zmieniony 09 paź 2017, 20:56 przez grabol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

grabol pisze:Nie znalazłem wątku z zasadami Pax Renaissance, więc pozwolę sobie zadać pytanie o zasady w wątku ogólnym. Chodzi mi o akcję kupienia karty z rynku i limit kart na ręce.

Living rules stanowi że:
Hand Size. You can never buy a card going into your Hand if you already have two in your Hand. If over your Hand Size you must Discard down immediately (not at the end of your turn). Note that purchased Comets and commenced Trade Fairs are Discarded and do not go into your Hand.
Z powyższego wynika, że nie można kupić kolejnej karty, jeżeli już dwie karty posiadam na ręku. Mimo to wyróżniony tekst teoretycznie dopuszcza taką możliwość, tzn zakup karty i odrzuceniem nadmiarowej. Czy mimo posiadania dwóch kart na ręku można kupić kolejną i odrzucić jedną z ręki, czy wyróżniona zasada tyczy się zupełnie innej sytuacji? Jeżeli tak to jakiej? Przyznam, że nie znajduję dla nie zastosowania poza sytuacją kupienia kolejnej karty.
Są karty, które zwiększają limit kart na ręce. Jeśli taką kartę stracisz lub jej zdolność zostanie zablokowana przez Inkwizytora, natychmiast musisz odrzucić nadliczbowe karty z ręki.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Deem pisze:
grabol pisze:Nie znalazłem wątku z zasadami Pax Renaissance, więc pozwolę sobie zadać pytanie o zasady w wątku ogólnym. Chodzi mi o akcję kupienia karty z rynku i limit kart na ręce.

Living rules stanowi że:
Hand Size. You can never buy a card going into your Hand if you already have two in your Hand. If over your Hand Size you must Discard down immediately (not at the end of your turn). Note that purchased Comets and commenced Trade Fairs are Discarded and do not go into your Hand.
Z powyższego wynika, że nie można kupić kolejnej karty, jeżeli już dwie karty posiadam na ręku. Mimo to wyróżniony tekst teoretycznie dopuszcza taką możliwość, tzn zakup karty i odrzuceniem nadmiarowej. Czy mimo posiadania dwóch kart na ręku można kupić kolejną i odrzucić jedną z ręki, czy wyróżniona zasada tyczy się zupełnie innej sytuacji? Jeżeli tak to jakiej? Przyznam, że nie znajduję dla nie zastosowania poza sytuacją kupienia kolejnej karty.
Są karty, które zwiększają limit kart na ręce. Jeśli taką kartę stracisz lub jej zdolność zostanie zablokowana przez Inkwizytora, natychmiast musisz odrzucić nadliczbowe karty z ręki.
Ale kolega pytał czy może dobrać kartę mając dwie na ręku i jedną odrzucić. Wg mnie tak.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

Właśnie nie. Instrukcja wprost zabrania kupna kolejnej karty, jeśli masz już dwie na ręku, a czerwony tekst odnosi się do innych sytuacji jak ta, którą podałem powyżej.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Deem pisze:Właśnie nie. Instrukcja wprost zabrania kupna kolejnej karty, jeśli masz już dwie na ręku, a czerwony tekst odnosi się do innych sytuacji jak ta, którą podałem powyżej.
Wiem, że zabrania jako ogólna zasada. Dlatego trochę to nie do końca logiczne. Można spróbować na BGG dopytać jeszcze choć im dłużej i tym myślę to może chodzić o sytuację opisaną przez Ciebie.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

ghostdog pisze:
Deem pisze:Właśnie nie. Instrukcja wprost zabrania kupna kolejnej karty, jeśli masz już dwie na ręku, a czerwony tekst odnosi się do innych sytuacji jak ta, którą podałem powyżej.
Wiem, że zabrania jako ogólna zasada. Dlatego trochę to nie do końca logiczne. Można spróbować na BGG dopytać jeszcze choć im dłużej i tym myślę to może chodzić o sytuację opisaną przez Ciebie.
Moim zdaniem jeśli pozwolisz na kupowanie kart pomimo zapełnionej ręki, zbyt łatwo będzie rotować kartami. Teraz taki ruch kosztuje bezcenną akcję (sprzedaż albo zagranie na stół), a po modyfikacji miałbyś jakby dwie akcje w jednym (zakup plus odrzucenie zbędnej). Czasami karty, które wydawały się potrzebne nagle tylko blokują rękę i zarządzenie tym jest częścią rozgrywki.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

Deem pisze:Właśnie nie. Instrukcja wprost zabrania kupna kolejnej karty, jeśli masz już dwie na ręku, a czerwony tekst odnosi się do innych sytuacji jak ta, którą podałem powyżej.
Nie brałem pod uwagę zablokowania lub ściecia karty zwiększające rękę. Teraz zasada jest już dla mnie zrozumiała. Poproszę jeszcze o komentarz w sprawie Vlada, Edytowałem post chwilę po zadaniu pierwszego pytania.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

grabol pisze:
Deem pisze:Właśnie nie. Instrukcja wprost zabrania kupna kolejnej karty, jeśli masz już dwie na ręku, a czerwony tekst odnosi się do innych sytuacji jak ta, którą podałem powyżej.
Nie brałem pod uwagę zablokowania lub ściecia karty zwiększające rękę. Teraz zasada jest już dla mnie zrozumiała. Poproszę jeszcze o komentarz w sprawie Vlada, Edytowałem post chwilę po zadaniu pierwszego pytania.
Karty East działają na wszystkie wschodnie państwa i karty tych państw działają na karty East, więc Vladem możesz skrócić o głowę dowolną kartę z lokalizacją Hungary lub East.

Btw jest to szczególnie ważne przy „wędrówkach” inkwizytorów ponieważ pozwala zmieniać państwo nie tylko poprzez wędrówkę na sąsiednią kartę.
Ostatnio zmieniony 09 paź 2017, 15:45 przez Deem, łącznie zmieniany 1 raz.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Dokładnie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

Dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi. Po kilku rozgrywkach muszę przyznać, że gra jest wyśmienita i bardzo odmienna od wszystkiego w co do tej pory grałem. Szkoda, że chyba tak mało popularna. Niestety poznałem ją zbyt późno, żeby załapać się na dodatek. Mam nadzieję że dodruk dodatku jeszcze kiedyś nastąpi.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

Jeszcze jedno pytanie o Vlada. Na palowniku znajduje się operacja biały inkwizytor. Vlad to karta wschodnia z lokalizacją Węgry. Czy uruchamiając tą operację można przemieścić białego biskupa znajdującego się na karcie leżącej po zachodniej stronie tableau przeciwnika? Przyznam, że dotychczas oczywiste wydawało mi się, że nie jednak po ostatniej rozgrywce pojawiły się wątpliwości. W instrukcji znajduje się zapis: "For the inquisitor, commerce, and vote ops, the Location does not matter." Jeżeli chodzi o ruch biskupem, to o jego kierunku decyduje lokalizacja karty, na której się on aktualnie znajduje, a nie lokalizacja karty, na której znajduje się operacja inkwizytor. Dodatkowo ikona inkwizytora nie ma oznaczonej lokalizacji tak jak np ikonka operacji vote czy commerce. Czy oznacza to, że w powyższym przykładzie jedynym ograniczeniem jest religia i uruchamiając wschodnie operację można przemieszczać biskupów na zachodzie i odwrotnie? Po już kolejnej, nawet nie pamiętam której lekturze instrukcji wydaje mi się, że właściwie jest właśnie tak ale...

Gra jest super, jednak fakt, że po 10 rozgrywkach ciągle pojawiają się wątpliwości dotyczące zasad jest trochę przygnębiający.

Wysłane z mojego YOGA Tablet 2-1050L przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Wtedy, gdy uruchamiasz biskupa możesz go przemieszczać. Wg mnie nie ma znaczenia, czy uruchomiony został z karty zachodu czy wschodu. Nie może tylko sam przeskoczyć z zachodu na wschód. I tak jedynym determinantem ruchu jest religia.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Kosternik »

Na podstawie living rules Ver: June 08, 2017

F1. Inkwizytor Inquisitor (Op religijna).
Operacja umożliwia przeniesienie tokena Biskupa (o kolorze wskazanym przez ikonę na Op inkwizytora) z jednej karty w Tableau na kartę Sąsiadującą w tym samym Tableau lub na inną kartę (w dowolnym Tableau), która ma taką samą Lokalizację, jak karta z której przemieszczany jest Biskup.

BTW: za jakiś czas wrzucę na BGG własne "autorskie" tłumaczenie living rules Ver: June 08, 2017 (bez flow tekstu).
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Ryu »

Kosternik pisze:BTW: za jakiś czas wrzucę na BGG własne "autorskie" tłumaczenie living rules Ver: June 08, 2017 (bez flow tekstu).
SUPER!!!! :mrgreen:
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

Kosternik pisze:Na podstawie living rules Ver: June 08, 2017

F1. Inkwizytor Inquisitor (Op religijna).
Operacja umożliwia przeniesienie tokena Biskupa (o kolorze wskazanym przez ikonę na Op inkwizytora) z jednej karty w Tableau na kartę Sąsiadującą w tym samym Tableau lub na inną kartę (w dowolnym Tableau), która ma taką samą Lokalizację, jak karta z której przemieszczany jest Biskup.

BTW: za jakiś czas wrzucę na BGG własne "autorskie" tłumaczenie living rules Ver: June 08, 2017 (bez flow tekstu).
Tutaj nie mam wątpliwości. Moje pytanie dotyczyło sytuacji kiedy operacja inkwizytor jest przeprowadzana jako operacja wschodnia i dotyczy biskupów znajdujących się na zachodnich tableau. Krótko mówiąc przeprowadzamy operację wschodnią, a jej efekty są na zachodzie.
Living Rules E4. Perform Ops (East and West are separate actions).
- Target Location. For the Repress, tax, corsair, and siege ops, the target must be Token(s) on the Map Card matching the acting card’s Location (see glossary). (Remember that the Location of a Concession or Pirate is both Map Cards that it borders.) For the campaign op, the target must be Adjacent to the acting card’s Location. For the behead op, the target must be a card with a Location matching the acting card’s Location. For the inquisitor, commerce, and vote ops, the Location does not matter.
Rozumiem z tego, że operacja inkwizytor, przeniesienie biskupa, dotyczy po prostu biskupa konkretnej religii niezależnie od tego czy znajduje się on na wschodzie czy na zachodzie. To gdzie biskup może się znaleźć po przemieszczeniu określa lokalizacja na karcie, na której obecnie stoi. Można go przemieścić na kartę sąsiednią lub na na kartę o tej samej lokalizacji na której stał. Dodatkowo na ikonie vote oraz commerce znajduje się niewielka adnotacja jakiego regionu ta operacja dotyczy, wschód lub zachód. Na ikonie ikwizotora takiej adnotacji nie ma, jest jedynie kolor biskupa, którego możemy przemieścić.

Czyli jest tak jak pisze ghostdog:
ghostdog pisze:Wtedy, gdy uruchamiasz biskupa możesz go przemieszczać. Wg mnie nie ma znaczenia, czy uruchomiony został z karty zachodu czy wschodu. Nie może tylko sam przeskoczyć z zachodu na wschód. I tak jedynym determinantem ruchu jest religia.
Kosternik pisze:BTW: za jakiś czas wrzucę na BGG własne "autorskie" tłumaczenie living rules Ver: June 08, 2017 (bez flow tekstu).
Świetnie!!!
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

Kosternik pisze:Na podstawie living rules Ver: June 08, 2017

F1. Inkwizytor Inquisitor (Op religijna).
Operacja umożliwia przeniesienie tokena Biskupa (o kolorze wskazanym przez ikonę na Op inkwizytora) z jednej karty w Tableau na kartę Sąsiadującą w tym samym Tableau lub na inną kartę (w dowolnym Tableau), która ma taką samą Lokalizację, jak karta z której przemieszczany jest Biskup.

BTW: za jakiś czas wrzucę na BGG własne "autorskie" tłumaczenie living rules Ver: June 08, 2017 (bez flow tekstu).
Teraz to zauważyłem. Warto czytać z uwagą. :) Dzięki, to rozwiewa moje wątpliwości!
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Dowolne Tableau tak. Możesz postawić nawet we własnym.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Czy w ramach akcji commerce moge wziac kase również z karty zakrytej? Wg mnie tak.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Deem »

ghostdog pisze:Czy w ramach akcji commerce moge wziac kase również z karty zakrytej? Wg mnie tak.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tak
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Deem pisze:
grabol pisze:
Deem pisze:Właśnie nie. Instrukcja wprost zabrania kupna kolejnej karty, jeśli masz już dwie na ręku, a czerwony tekst odnosi się do innych sytuacji jak ta, którą podałem powyżej.
Nie brałem pod uwagę zablokowania lub ściecia karty zwiększające rękę. Teraz zasada jest już dla mnie zrozumiała. Poproszę jeszcze o komentarz w sprawie Vlada, Edytowałem post chwilę po zadaniu pierwszego pytania.
Karty East działają na wszystkie wschodnie państwa i karty tych państw działają na karty East, więc Vladem możesz skrócić o głowę dowolną kartę z lokalizacją Hungary lub East.

Btw jest to szczególnie ważne przy „wędrówkach” inkwizytorów ponieważ pozwala zmieniać państwo nie tylko poprzez wędrówkę na sąsiednią kartę.
Racja. Ale nalezy być bardzo uważnym. Trzeba patrzeć jaki tekst znajduje się przy mapce.
To o czym piszesz dotyczy się kart które maja napisane "The East" i "The West".

Należy zwróciić uwage na częsty mentalny błąd - na każdej karcie z przodu na dole pośrodku jest napisane z której talii pochodzi i do której cześci tableaux należy (EAST lub WEST). I niestety designerzy użyli tych samych terminów (a osoby dla których angielski jest językiem obcym czasami ignorują różnice semantyczne wynikające z przedimków "a"/"the") i czasami zdarza mi się popatrzeć na złe miejsce i pomyśleć "to jest karta EAST więc zadziała wszędzie", ale zazwyczaj udaje mi siebie lub innych graczy skorygować :) .
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2318
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 565 times
Been thanked: 907 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Galatolol »

Eklund tłumaczy, czemu jego gry mają opóźnienie i mówi, że nowe gry, w tym Pax Transhumanity, pewnie będą opóźnione.

https://www.boardgamegeek.com/article/28120486#28120486
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: uyco »

potwierdzam. Dostałem BIOS Megafauna i miałem problem z płytkami terenu - napisałem do Phila o wymianę i dostałem już jakiś czas temu przy okazji poprawnie wydrukowane karty. Najpierw myślałem że to jakiś bonus, promki. Okazało się, że źle były sparowane awersy i rewersy niektórych kart.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Galatolol pisze:Eklund tłumaczy, czemu jego gry mają opóźnienie i mówi, że nowe gry, w tym Pax Transhumanity, pewnie będą opóźnione.

https://www.boardgamegeek.com/article/28120486#28120486
Pax Emancipation wydaje się niezagrożone
Ale pozycja tematyka i niektórymi mechanikami jest "zupełnie z innej beczki" niż reszta serii.
Zablokowany