Capital (Filip Miłuński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: lacki2000 »

W sumie miło mnie rahdo zaskoczył tym, że gra Capital trafiła u niego na top10 2016. Gratulacje. No i teraz pani Granna powinna zwiększyć dodruk i pojemność statku płynącego do USA, bo tam nagle skoczyło zapotrzebowanie. Good Work Filip & Granna!
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: Miszon »

Pan_K pisze:Rozumiem, że akwarela. Ale żeby zaraz dzieło sztuki? Na okładkę się nie nadaje, bo zbyt szarobure.
Bardziej bym oczekiwał opinii że pstrokato kolorowe ;)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: rastula »

Miszon pisze:
Pan_K pisze:Rozumiem, że akwarela. Ale żeby zaraz dzieło sztuki? Na okładkę się nie nadaje, bo zbyt szarobure.
Bardziej bym oczekiwał opinii że pstrokato kolorowe ;)

Okładka jest super...tylko grafik był na kacu umieszczając na środku taki napis z jakimś bezsensownym artefaktem...niby że wisłą...
olo6353
Posty: 91
Rejestracja: 11 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: olo6353 »

Bardzo dobra gra. Dostałem w prezencie i muszę powiedzieć, że zaskoczyła mnie niesamowicie. Jak dla mnie świetny stosunek czas gry/poziom "móżdżenia", a jednocześnie banalne zasady. Po prostu ekstra!!!
Gratuluję.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: warlock »

rastula pisze:
Miszon pisze:
Pan_K pisze:Rozumiem, że akwarela. Ale żeby zaraz dzieło sztuki? Na okładkę się nie nadaje, bo zbyt szarobure.
Bardziej bym oczekiwał opinii że pstrokato kolorowe ;)

Okładka jest super...tylko grafik był na kacu umieszczając na środku taki napis z jakimś bezsensownym artefaktem...niby że wisłą...
Logo i ten symbol to dla mnie dyskwalifikacja dokumentna, to jak pierwszy lepszy font i clipart z worda wygląda. ;)
Awatar użytkownika
Granna
Posty: 103
Rejestracja: 16 wrz 2015, 09:39
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: Granna »

Dziś autor gry, Filip Miłuński, odwiedził Radio Dla Ciebie i opowiedział o samej grze, jak i procesie jej powstawania. Nie obyło się też bez poruszenia tematów związanych z samą Warszawą, jak i kondycją gier planszowych w naszym kraju.

http://www.rdc.pl/podcast/polak-potrafi ... -warszawa/
www.granna.pl
sklep.granna.pl
facebook.com/grannagry
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: zakwas »

Muszę przyznać, że jestem zdziwiony, że gra zdobywająca tak przychylne recenzje wśród najbardziej wpływowych anglojęzycznych recenzentów* ma tak skromny wątek na rodzimym forum.

Ewidentnie potrzebny ruch w temacie. ;)

*a jednak recenzje w j. angielskim mają największy zasięg globalnie
pawelpiotrm
Posty: 27
Rejestracja: 02 lut 2016, 11:34
Has thanked: 1 time

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: pawelpiotrm »

Powinienem zagrać w ciągu najbliższych kilku dni. Jak będzie taka jak opisujecie to będę ją polecał Warszawiakom ;-)
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: Karol Madaj »

Ja rozegrałem z żoną około 90 partii i jeszcze nam się nie znudziło :)
Dla mnie to zdecydowanie dwuosobówka. W większej liczbie graczy jest mniejsza kontrola. Przy dwóch osobach można całkiem nieźle planować ruchy. Świetny stosunek głębi do szybkości rozgrywki. Na BGG dałem 10/10 i nie żałuję :)
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 753
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: pingus »

Karol Madaj pisze:Ja rozegrałem z żoną około 90 partii i jeszcze nam się nie znudziło :)
Dla mnie to zdecydowanie dwuosobówka. W większej liczbie graczy jest mniejsza kontrola. Przy dwóch osobach można całkiem nieźle planować ruchy. Świetny stosunek głębi do szybkości rozgrywki. Na BGG dałem 10/10 i nie żałuję :)
Ja zupełnie na odwrót, zawsze chętnie zagram byle nie w 2 osoby. :)
olo6353
Posty: 91
Rejestracja: 11 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: olo6353 »

Ja, grając zwykle tylko z żoną, ostatnio zagrałem pierwszą 3 osobową partię. Trudniej zaplanować jakie kafle do ciebie wrócą i dlatego ciężej coś zaplanować, ale gra równie dobra. Ostatnio pewniak u nas w domu.
Awatar użytkownika
Granna
Posty: 103
Rejestracja: 16 wrz 2015, 09:39
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: Granna »

Zobaczcie co o grze Capital sądzi Wookie.

https://www.youtube.com/watch?v=rK7EOTvKJtE
www.granna.pl
sklep.granna.pl
facebook.com/grannagry
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: ostoja »

Zarówno mi i mojej dziewczynie gra bardziej podobała się w pełnym składzie niż jako duel. W okrojonym składzie co prawda można planować jakie kafelki do nas wrócą, ale za to połowa z nich w ogóle nie wchodzi do gry.
Co do wcześniejszych zarzutów dotyczących Prudentialu - po kilku rozgrywkach wydaje mi się, że niekoniecznie jest aż tak mocny, bo na miasto 4x4 trzeba mieć dużo kasy. Poza tym dużo punktów można też nabić kafelkami premiującymi nadbudowy.
Mam nadzieję, że wyjdzie jakiś dodatek. Przede wszystkim chciałbym zobaczyć większy wybór kamieni milowych. Oprócz tego, gdyby wpadły nowe budynki użyteczności publicznej, też bym się nie pogniewał :)
Ostatnio zmieniony 12 lut 2017, 17:55 przez ostoja, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: zakwas »

Oj tak, kamieni milowych mogłoby być zdecydowanie ze dwa, a nawet trzy razy więcej.

Prudential nie jest taki znowu mocny. Summa sumarum daje tylko trzy dodatkowe miejsca, samemu zajmując jedno przecież, a kasę na nie tez trzeba mieć
Awatar użytkownika
Granna
Posty: 103
Rejestracja: 16 wrz 2015, 09:39
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: Granna »

GF odpala Capitalny miesiąc.

Obliczcie ile punktów i monet można zaliczyć za punktowanie ukazanej dzielnicy. Do wygrania oczywiście "Capital".

http://www.gamesfanatic.pl/2017/02/06/c ... kurs-nr-1/
www.granna.pl
sklep.granna.pl
facebook.com/grannagry
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: Gizmoo »

Zagrałem na ZjAvie i... Z miejsca pobiegłem kupić swój egzemplarz na stoisku Granny. :D

Serio - gra przekonała mnie do siebie po pierwszej rozgrywce. Nie ma tu nic odkrywczego, ale jest to tak przyjemnie skrojone, że aż chce się grać partię po partii. Jeżeli ktoś lubi mechanikę draftu i do tego lubi konstruować miasto - to jest to zakup obowiązkowy. Pomimo prostych zasad, jest sporo kombinowania i czasami trzeba porządnie zastanowić się nad tym co powinno się zrobić w danej chwili. Z pozostałych zalet - gra jest niedroga, a ilustracja na pudełku w rzeczywistości prezentuje się lepiej niż na cyfrowych grafikach.

Gra jest moim zdaniem o wiele lepsza niż "Among the Stars", choć niekoniecznie lepsza od Fields of Green. Czy warto mieć zatem obydwa dość zbliżone tytuły? Moim zdaniem warto, bo Capital broni się sam, a i tematyka jest oryginalna. Polecam!
Awatar użytkownika
Granna
Posty: 103
Rejestracja: 16 wrz 2015, 09:39
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: Granna »

Umknęło nam pochwalenie się oficjalnym filmikiem promocyjnym.
Swego czasu warszawscy gracz mogli go oglądać w środkach komunikacji publicznej.

https://www.youtube.com/watch?v=oKw2uEQs8Ys
www.granna.pl
sklep.granna.pl
facebook.com/grannagry
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: ostoja »

Dajcie lepiej znać, czy jest szansa na dodatki :-)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: zakwas »

ostoja pisze:Dajcie lepiej znać, czy jest szansa na dodatki :-)
Pierwszy w kolejce po nowe kamienie milowe!
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: cezarr »

Bardzo fajnie mi się w to gra. Krótkie to, niby proste, ale pokombinować można. Ciekawe decyzje, zmienność z partii na partię...

I tylko o wojnach wciąż zapomninam! Za każdym razem, ehh! Muszę sobie dorobić jakiejś domowej roboty znaczniki wojen i może kłaść je na kamieniach milowych, żeby pamiętać?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: Wincenty Jan »

Wiecie może czy Granna planuje zagraniczne edycje? Nie mam tu na myśli przetłumaczenia instrukcji a zmiany grafik pod stolice innych państw? Sukces pewnie byłby spory.

Co do gry to bardzo przyjemna. Jedna z lepszych gier kafelkowych w jakie grałem.
Też macie takie wrażenie, że nie wolno odpuścić ogrodów? Czy to jednak mylne wrażenie?
probbi
Posty: 949
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: probbi »

W ostatniej rozgrywce zacząłem z ogrodami, żeby skończyć w mieście bez żadnego obszaru mieszkalnego z masą terenów przemysłowych(bo miałem 2 budynki premiujące takowe). I tym sposobem nadrobiłem kilkunastopunktową stratę do lidera w ostatnim liczeniu punktów. Ogrody można odpuścic, ale pod warunkiem, że masz inne opcje
Ostatnio zmieniony 22 mar 2017, 16:18 przez probbi, łącznie zmieniany 1 raz.
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: ostoja »

Generalnie ciśnięcie parków (ogrodów?) z licznymi sąsiadującymi obszarami mieszkalnymi to moim zdaniem najbardziej oczywisty sposób na zwycięstwo - przynajmniej w pełnym składzie. W grze 2-osobowej do gry nie wchodzi połowa kafelków i wykorzystanie tej taktyki może nie być możliwe.

Zagraniczna edycja z innym miastem wydaje mi się trochę bez sensu. Same kafelki miast są dość generyczne, ale należałoby zmienić wszystkie kamienie milowe i obiekty użyteczności publicznej. Poza tym w wersji nie-warszawskiej ciężko by było uzasadnić dwie wojny światowe niszczące nam kafelki.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: Pan_K »

probbi pisze: inne alternatywy
masło maślane
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4093
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2616 times
Been thanked: 2541 times

Re: Capital (F. Miłuński, GRANNA)

Post autor: Gizmoo »

Wincenty Jan pisze:Też macie takie wrażenie, że nie wolno odpuścić ogrodów? Czy to jednak mylne wrażenie?
Mam za sobą ponad 20 partii i tylko dwa razy osoba, która skupiła się na parkach - wygrała. Ja zawsze je odpuszczam. Powód jest bardzo prosty - cholernie ciężko jest ułożyć park, który będzie sąsiadował z więcej niż 5 obszarami mieszkalnymi. Trzeba mieć jednak sporo szczęścia w dobieraniu odpowiednich kafelków i zacząć tę strategię od samego początku. Przy trzech osobach mam wrażenie, że najtrudniej to zrealizować. Część kafelków nie bierze udziału w rozgrywce, część jest wydraftowana przez oponentów i ciężko jest zbudować wysoko punktujący park. Pomijam fakt, że ciężko jest zwykle wygenerować przy tym sprawny silniczek przynoszący spory dochód.

Dużo ważniejsza jest znajomość najlepiej punktujących kafelków budynków użyteczności publicznej i takie planowanie miasta, żeby - dzięki różnorodności - można wyciągnąć z nich jak największą ilość punktów.
ODPOWIEDZ