Lisboa (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

aha, no to jasne. Myślałem że o czymś nie wiem.

Natomiast do osoby pytającej o regrywalność z tymi bonusami, można spróbować
z pozostałymi żetonami taki mały myk = homerule, zeby rozdać 2 losowo każdemu graczowi
podobnie jak żetony kardynała. Jeden wybierasz i otrzymujesz bonus, drugi odrzucasz.
:P

Nie próbowałem tak, ale może być ciekawie. i też może wpłynąć (nieznacznie) na regrywalność.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
2010cobra25
Posty: 32
Rejestracja: 17 lut 2011, 21:42
Lokalizacja: Józefów woj.lubelskie
Has thanked: 1 time

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: 2010cobra25 »

Napisze ktoś jak gra wypada solo ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

2010cobra25 pisze:Napisze ktoś jak gra wypada solo ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Witaj.

grałem 3 razy. Bardzo fajnie działa. Troche jak w The Gallerist. tzn masz ustawione 2 pionki, które przesuwasz
co rundę i wiesz jakie akcje wykona VP. Więc gra taka optymalizacyjna na utrzaskanie punktów.
Odnoszę tylko wrażenie, że im bardziej przedłużasz grę, tym mniejsze szanse na wygraną.
VP bardzo dużo punktów zbiera za dekrety.

Grało sie przyjemnie. Na pewno lepiej niż w wariant solo w vinhos, który jest słaby.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 286
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 8 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Swawolny_Pionek »

bly73 pisze:Dostał ktoś już tą poprawioną instrukcje, czy jeszcze jest na etapie druku?
Dzisiaj z partyzanta doszła InPostem.
loreciak

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: loreciak »

michal2014 pisze:
2010cobra25 pisze:Napisze ktoś jak gra wypada solo ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Witaj.

grałem 3 razy. Bardzo fajnie działa. Troche jak w The Gallerist. tzn masz ustawione 2 pionki, które przesuwasz
co rundę i wiesz jakie akcje wykona VP. Więc gra taka optymalizacyjna na utrzaskanie punktów.
Odnoszę tylko wrażenie, że im bardziej przedłużasz grę, tym mniejsze szanse na wygraną.
VP bardzo dużo punktów zbiera za dekrety.

Grało sie przyjemnie. Na pewno lepiej niż w wariant solo w vinhos, który jest słaby.
Również potwierdzam, że wariant solo działa bardzo dobrze i jak dla mnie jest najlepszy z gier Lacerdy. Chciałbym jeszcze nawiązać do wykonania gry. Kupiłem wersję KS i szczerze mówiąc, to za taką cenę nie jestem zachwycony. Skusiłem się przede wszystkim drukiem spot-UV. Jak się jednak okazuje, to wcale tego druku nie ma. Autor na bgg tłumaczył, że był jakiś problem z drukiem w tej technologii i podjął decyzję, że druk będzie taki sam dla wszystkich wersji. Miały być też dedykowane wypraski dla żetonów towarów, a nie ma. W tym przypadku Lacerda tłumaczył, że wypraska w pudełku została przeprojektowana. Oczywiście teraz jak się pokombinuje, to da się pomieścić wszystkie elementy, ale jak dla mnie wypraska jest mało praktyczna. Szkoda tylko, że na stronie projektu te bonusy nadal widnieją. Nic też nie zaoferowano w zamian. Dodatkowo w moim egzemplarzu są krzywo nadrukowane żetony. Inna sprawa, to dodatkowa planszetka do zakrycia planszy przy grze w dwie osoby. To już kompletny absurd, że gra przeznaczona również dla 2 osób nie zawiera takiej planszy w standardzie. Ogólnie nie polecam wersji KS. Szkoda przepłacać.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

loreciak pisze:
michal2014 pisze:
2010cobra25 pisze:Napisze ktoś jak gra wypada solo ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Witaj.

grałem 3 razy. Bardzo fajnie działa. Troche jak w The Gallerist. tzn masz ustawione 2 pionki, które przesuwasz
co rundę i wiesz jakie akcje wykona VP. Więc gra taka optymalizacyjna na utrzaskanie punktów.
Odnoszę tylko wrażenie, że im bardziej przedłużasz grę, tym mniejsze szanse na wygraną.
VP bardzo dużo punktów zbiera za dekrety.

Grało sie przyjemnie. Na pewno lepiej niż w wariant solo w vinhos, który jest słaby.
Również potwierdzam, że wariant solo działa bardzo dobrze i jak dla mnie jest najlepszy z gier Lacerdy. Chciałbym jeszcze nawiązać do wykonania gry. Kupiłem wersję KS i szczerze mówiąc, to za taką cenę nie jestem zachwycony. Skusiłem się przede wszystkim drukiem spot-UV. Jak się jednak okazuje, to wcale tego druku nie ma. Autor na bgg tłumaczył, że był jakiś problem z drukiem w tej technologii i podjął decyzję, że druk będzie taki sam dla wszystkich wersji. Miały być też dedykowane wypraski dla żetonów towarów, a nie ma. W tym przypadku Lacerda tłumaczył, że wypraska w pudełku została przeprojektowana. Oczywiście teraz jak się pokombinuje, to da się pomieścić wszystkie elementy, ale jak dla mnie wypraska jest mało praktyczna. Szkoda tylko, że na stronie projektu te bonusy nadal widnieją. Nic też nie zaoferowano w zamian. Dodatkowo w moim egzemplarzu są krzywo nadrukowane żetony. Inna sprawa, to dodatkowa planszetka do zakrycia planszy przy grze w dwie osoby. To już kompletny absurd, że gra przeznaczona również dla 2 osób nie zawiera takiej planszy w standardzie. Ogólnie nie polecam wersji KS. Szkoda przepłacać.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
Nie wiem jak było w standardowych ENG wydaniach, ja kupiłem wersję PL Standard
I mam:
- planszetkę dla 2 graczy
- karty dodatkowe A/B
- wycięcia na karty na planszetkach graczy ( nie mam pewności czy to było przewidziane tylko dla KS )
- plansze na dekrety

Także po otwarciu byłem baaardzo pozytywnie zaskoczony.

Też uważam, ze cena KS / Deluxe jest przesadzona.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Do0ctor
Posty: 154
Rejestracja: 15 mar 2017, 19:12
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Do0ctor »

Swawolny_Pionek pisze:
bly73 pisze:Dostał ktoś już tą poprawioną instrukcje, czy jeszcze jest na etapie druku?
Dzisiaj z partyzanta doszła InPostem.
A zagrałeś już czy tylko ozdabia półkę?;p
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: orzeh »

Czy grał ktoś z wariantem "expert"?
https://boardgamegeek.com/article/28062556#28062556
W skrócie, draft dekretów (5 kart), draft kart akcji.
Zagrywamy dekrety albo jeden z ręki i jeden ze stołu lub dwa ze stołu (dwa jeśli mamy znacznik)
Rozwiązuje to chyba główny zarzut co do "losowości" dekretów, dajcie znać jak Wam się uda rozegrać ten wariant.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: orzeh »

orzeh pisze:Czy grał ktoś z wariantem "expert"?
https://boardgamegeek.com/article/28062556#28062556
W skrócie, draft dekretów (5 kart), draft kart akcji.
Zagrywamy dekrety albo jeden z ręki i jeden ze stołu lub dwa ze stołu (dwa jeśli mamy znacznik)
Rozwiązuje to chyba główny zarzut co do "losowości" dekretów, dajcie znać jak Wam się uda rozegrać ten wariant.
Miałem okazję zagrać ten wariant, z "podwójnym draftem", najpierw normalny draft dekretów (jw), potem draft z instrukcji kart akcji (nie trwało to jakoś dużo dłużej). Wrażenie jak najbardziej pozytywne i został wyeliminowany efekt "sandboxu" z kartami dekretów, myślę że przy pewnym zaawansowaniu graczy to powinna być wersja w która sie gra normalnie, grając czuliśmy że mamy cel, jak w Galleriście, a nie że "pykną" dekrety i a nóż wezmę co już mam zrobione.
Od tej wersji już nie gramy z kartami "A"/"B" które są sugerowane aby właśnie nakierować rozgrywkę - dekrety robią to dużo lepiej!
Serdecznie polecam!
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Gamelord.pl ma w cenie za 299,99 zł. :shock:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
JAREK_AA
Posty: 100
Rejestracja: 22 lut 2016, 16:33
Been thanked: 1 time

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: JAREK_AA »

Witam nie umie odszukac informacji czym rozni sie wersja deluxe od podstawy i czy jest sens przeplacac 200 zl za wersje deluxe ??
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

Nie opłaca sie. Z reszta w zadnej grze Vitala Lacerdy dodatki nie sa warte swojej ceny. Takie jest moje zdanie. Bierz podstawe i bedziesz zadowolony.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
JAREK_AA
Posty: 100
Rejestracja: 22 lut 2016, 16:33
Been thanked: 1 time

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: JAREK_AA »

ok dzieki
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Zależy do której gry. Dodatki do Vinhos poza tym który zmienia tylko estetykę są niezbędne.
JAREK_AA
Posty: 100
Rejestracja: 22 lut 2016, 16:33
Been thanked: 1 time

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: JAREK_AA »

chodzi o to czy kupic lisboa deluxe czy podstawe ??
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: michal2014 »

Które dodatki są niezbędne? Gram od kilku lat w Vinhos, raz w 2010 Rev innym razem w vintage 2016.
I nigdy nie czułem, aby jakies dodatki były niezbędne. W podstawce mam 2 gry w jednej. To mało ?

Fakt, że ze wszystkich gier Lacerdy do Vinhos są dodatki najfajniejsze. z tym sie zgodzę.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

JAREK_AA pisze: 06 lis 2018, 16:49 chodzi o to czy kupic lisboa deluxe czy podstawe ??
200zl niewarto ale był kiedys do kupienia upgrade pack za 110zl. Wtedy uznałbym że warto.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: dave8 »

Ja odkąd raz zagrałem w wersję 2010 nie wracam do 2016. Wydaje mi się zbyt łatwa. Oczywiście każdy ma swój gust ale jeśli chodzi o dodatki to:
1. Dodatkowi eksperci są super. Szczególnie że niektórzy z podstawki są mało użyteczni i sytuacyjni. Dają mnóstwo możliwości i dodatkowych opcji.
2. Dodatkowe regiony (wyspy) są szczególnie dobre jak grasz często w 4 osoby. Dzięki temu zawsze masz inny setup i unikasz schematów.
3. Podwójne winnice, winiarnie i piwnice też dodają głębi gry i opcji. Ułatwiają punktowanie pełnych obszarów na koniec gry. Wprowadzają turystów a to zawsze jakieś urozmaicenie.
Nigdy nie grałem z kafelkiem pogody - wydaje mi się zbyt ciężki


Vinhos to moja ulubiona gra Lacerdy i moje top 3. Po dokupieniu tych 3 dodatków podniosłem jej ocenę na BGG na 10. Kupiłem je w dobrej cenie bo za około 100 PLN. W sumie funkcjonalnie mam więc edycję z KS o ponad 100 taniej od normalnej ceny. Nie gram więcej bez nich. W ten sam sposób pewnie można zrobić z Lisboa.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Vinhos w wersji KS można było wyrwać za niecałe 400zl na kampanii Escape Plan więc myślę że było warto. Lisboa jednak ma u mnie pierwsze miejsce z gier Lacerdy. Fajne jest to sandboxowe uczucie, budowanie miasta, gruz determinujacy koszt, sterowanie kartami... Mam nadzieje że On Mars będzie jeszcze lepszy i podobny pod tym kątem do Lisboa.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: siekan »

Czy którykolwiek z polskich recenzentów zamierza wziąć ten tytuł na tapetę? Tyle czasu a recenzji 0 (słownie - zero)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

siekan pisze: 13 gru 2018, 19:59 Czy którykolwiek z polskich recenzentów zamierza wziąć ten tytuł na tapetę? Tyle czasu a recenzji 0 (słownie - zero)
...na tapet...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Pan_K »

detrytusek pisze: 13 gru 2018, 20:10 ...na tapet...
:?:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Fojtu »

Pan_K pisze: 13 gru 2018, 20:24
detrytusek pisze: 13 gru 2018, 20:10 ...na tapet...
:?:
Temat się bierze na tapet, nie na tapetę :)
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: siekan »

dobrze, na tapet, pasuje?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nikt tego nie będzie hajpował bo najpierw muszą się sprzedać azule, sagrady a potem znowu azule i sagrady ale w nowszych wersjach/odsłonach.
Wyobrażasz sobie jak Kaczmar recenzuje Lisboę? Albo jeszcze lepiej, The Gallerist? Przecie w galerii nie można se pobluzgać...
Chociaż po dużej dawce Vinhosa to by nawet jakoś uszło chyba co? Czy nie?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ