Guild Ball: Kick Off! (Mat Hart, Richard Loxam)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
espoo
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2012, 13:07

Guild Ball: Kick Off! (Mat Hart, Richard Loxam)

Post autor: espoo »

Pod koniec listopada ma się pojawić starter dla 2 graczy do Guild Balla.
W pudełku znajduję się wszystko co tylko jest potrzebne by od razu zacząć zabawę.

http://steamforged.com/kick-off/

Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 paź 2016, 13:17 przez espoo, łącznie zmieniany 1 raz.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Kick Off!

Post autor: Wincenty Jan »

Grałem w podstawową wersję GB i jest to świetna gra! Polecam spróbować.
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Posty: 135
Rejestracja: 24 maja 2013, 09:30
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Kick Off!

Post autor: Antioch Seleucyda »

To jakaś piłka nożna ?
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych oraz wojennych grach historycznych.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 465
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Kick Off!

Post autor: the_ka »

Antioch Seleucyda pisze:To jakaś piłka nożna ?
Bitewniak z elementami piłki nożnej. Punkty zdobywa się za bramki oraz za knock-down przeciwnika
espoo
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2012, 13:07

Re: Kick Off!

Post autor: espoo »

Antioch Seleucyda pisze:To jakaś piłka nożna ?
Tak jak opisał the_ka, jest to skirmishowy bitewniak o graniu w piłkę nożną.
W standardowym trybie rozgrywki (są też mniejsze formaty) drużyna składa się z kapitana, 4 zawodników i maskotki. Punkty się dostaje za strzelanie bramek(4pkt) albo takeout gracza (2pkt). Gra toczy się do 12 pkt. Aktualnie jest 9 gildii(drużyn) - Alchemicy, Grabarze, Rybacy, Rzeźnicy, Browarnicy, Inżynierowie, Myśliwi, Kamieniarze i Unia(Najemnicy). Każda z zestawem zawodników z których można komponować drużynę. Każda z gildii ma swój własny styl gry, np Rybacy są bardzo mobilni i doskonale strzelają bramki, natomiast Rzeźnicy bardzo dobrze się biją.

Osobiście gorąco polecam. Grałem już trochę gier i byłem na etapie kupna własnej drużyny(browarników), gdy został ogłoszony Kick-Off. Dla mnie to była wiadomość jakby Święta przyszły wcześniej.

Jeżeli ktoś chce wypróbować jak wygląda ta gra samemu to na stronie producenta są udostępnione do druku zasady, wszystkie karty zawodników, templatki, token i nawet papierowe figurki.

http://steamforged.com/resources/
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Kick Off!

Post autor: karawanken »

Ciekawe, że starter zostaję zapowiedziany mniej więcej wtedy kiedy GW zapowiada swoją grę piłkarską ;) Swoją drogą teraz mam dylemat (jak zwykle można by powiedzieć) bo już byłem przekonany że wpadnę w macki GW. Ale skoro sam system jest już trochę na rynku to może ktoś powie czy starter wystarczy do spokojnego grania czy od razu trzeba kupować zawodników, czy zasady są skomplikowane czy spokojnie poradzi sobie ktoś ze średnią znajomością angielskiego. Patrząc na cenę startera (znalazłem w polskim sklepie przedsprzedaż za 250 zł) i ceny dodatków nie jest źle. Zobaczymy ile GW zaśpiewa sobie za Bloodbowl. W każdym razie każda opinia o systemie będzie cenna :)
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Kick Off!

Post autor: Krwawisz »

starter w zupelnosci wystarczy do grania. Maksymalna liczba graczy w druzynie to 6 i tylu wlasnie dostajesz. Masz wiec cos co gracze "bitewniakowi" musza zbierac na zasadzie "mały starter + 3 figurki, kazda osobno" + oczywiscie twarda plansze, zetony itd. Jakosc i stosunek zawartosci do ceny tego zestawu jest genialny.

Sam kupilem druzyne na Essen i czekam na pierwsze rozgrywki bo po przeczytaniu rulebooka wydaje sie genialna. No i ma niesamowity klimat :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Kick Off!

Post autor: schizofretka »

To ja czekam na porównanie z BloodBowo jak wyjdzie!


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Kick Off!

Post autor: karawanken »

Fundusze pojawiają się i tak w okolicach gwiazdki więc też czekam na porównania z Bloodbowlem
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1505
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 176 times
Been thanked: 533 times

Re: Kick Off!

Post autor: Ayaram »

Mi tam właściwie, by wystarczyło wiedzieć która pozycja jest prostsza i krótsza ;)
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: Kick Off!

Post autor: ma_rio »

Jeśli chodzi o porównanie do "blood bowla" i nie tylko to dość fajnie jest to zrobione w tym podkaście: http://www.thed6generation.com//premium ... wwx-update
Od 3:34:22 zaczyna się ocena gry, a potem porównanie do bloodbowla i innych podobnych tytułów.
Tak w skrócie, to według nich Guild ball wygrywa. Tylko jeden z prowadzących wyżej ocenił dreadballa (ze względu na nawiązania do koszykówki, której jest fanem ). Jako minus na niekorzyść bloodbowla padło między innymi to, że BB jest dłuższy.
Nie wiem Czy tylko o tym nie wspomniano, czy tak jest w rzeczywistości, ale nie usłyszałem tam nic o graniu ligowym. Z tego co wiem to BB rozwija skrzydła właśnie w lidze. Wielu też uważa, że tylko tak powinno się grac w BB. Też zawsze chciałem mieć taką grę w kolekcji, ale właśnie to mnie zniechęciło. Jeśli GB nie ma tego problemu i można grać z jednym stałym partnerem i bawić się dobrze to jestem na TAK.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: costi »

Grałem w Guildballa i jak dla mnie problemem może być milion różnych talentów i zdolności. Każda postać ma ileś zasad specjalnych, umiejętności itp. i interakcje między tymi zdolnościami i ich odpowiednie wykorzystanie są solą tej gry. Z tego względu nie bardzo moim zdaniem nadaje się na grę do okazjonalnego grania - żeby w pełni czerpać z niej przyjemność, a nie poruszać się jak dziecko we mgle, trzeba spędzić nad nią trochę czasu i wgryźć się w zasady poszczególnych gildii.
Dodajmy do tego, że gra zezwala na pełny pre-measuring (można mierzyć wszystko kiedy się chce), więc tura może potrwać naprawdę długo jak ktoś będzie kminił jak rozłożyć aktywacje.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
espoo
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2012, 13:07

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: espoo »

costi pisze:Grałem w Guildballa i jak dla mnie problemem może być milion różnych talentów i zdolności. Każda postać ma ileś zasad specjalnych, umiejętności itp. i interakcje między tymi zdolnościami i ich odpowiednie wykorzystanie są solą tej gry. Z tego względu nie bardzo moim zdaniem nadaje się na grę do okazjonalnego grania - żeby w pełni czerpać z niej przyjemność, a nie poruszać się jak dziecko we mgle, trzeba spędzić nad nią trochę czasu i wgryźć się w zasady poszczególnych gildii.
Dodajmy do tego, że gra zezwala na pełny pre-measuring (można mierzyć wszystko kiedy się chce), więc tura może potrwać naprawdę długo jak ktoś będzie kminił jak rozłożyć aktywacje.
Od razu milion. Jeżeli patrzeć w skali całego Guild Balla to przyznaje potrzeba dużo ogrania by poznać wszystkie postaci i ich zdolności. W szczególności że jest aż 9 gildii.
Jeżeli patrzeć z punktu widzenia tylko startera(a zakładam, że osoba która zamierza grać okazjonalnie nie wyjdzie poza to) to do ogarnięcia jest 12 modeli. A przypuszczam, że będzie opisany tryb wprowadzający gdzie zaczynać się będzie z 3 zawodnikami na stronę. Potem 3 + maskotka. I dopiero full team. Tak to dość łatwo wejść w to i gra nie przytłoczy ilością kombinacji.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: karawanken »

Na zdjęciach oprócz pełnej instrukcji są też zasady wprowadzające więc pewnie faktycznie nie będzie tak źle.
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 194
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 82 times

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: Padre »

Jeśli interesuje Was Guild Ball to na stronie producenta jest darmowy podręcznik, żetony i papierowe 'figurki' zawodników - wszystko co trzeba żeby rozegrać dowolną liczbę próbnych meczów.

Ja GB gorąco polecam - to 'nowoczesny' bitewniak o dość niskim progu wejścia - ani nie dziurawi portfela ani nie dodaje dioptrii od kartkowania zasad. Gra ma kilka cech charakterystych, na moje niefachowe oko wyróżnia się relatywna prostota zasad, gdzie podstawowe reguły zajmują kilka stron, diabeł zaś tkwi w specjalnych zdolnościach zawodników. Tychże zdolności wcale nie jest tak dużo:

- Po pierwsze, każda z drużyn ma obecnie do wyboru max. kilkanaście figurek (licząc najemników z Union), z czego na stole ląduje 6: kapitan, maskotka i czterech zwykłych zawodników
- Po drugie, drużyny mają obecnie do wyboru po dwóch kapitanów i po dwie maskotki. To nie jest zawrotna liczba kombinacji, a dodatkowo pod te figurki buduje się resztę zespołu. Abstrakcyjny przykład: jeśli kapitan lubi podpalać ludzi, raczej weźmiemy też zawodnika, który zadaje dodatkowe obrażenia podpalonym
- Po trzecie, część zasad specjalnych pojawia się u kilku różnych postaci

W skrócie, w dwa-trzy mecze można opanować drużynę na tyle by świadomie planować kolejne ruchy i combosy. Oczywiście głębia gry tu się nie kończy, ale poziomu 'wiem co robię' nie trzeba okupić wielogodzinnym błądzeniem i frustracją.

W kwestii porównań z innymi bitewniakami:

Guild Ball jest nieporównywalnie prostszy od Infinity i Malifaux, gdzie wzorów figurek są setki, zasad podstawowych dziesiątki, specjalnych reguł tyle samo a kombinacji i trików istny pierdylion. O obu tych gier jest też tańszy, bo pełny skład + zawodnicy 'na ławkę' to wydatek kilkuset złotych (figurka kosztuje 45-70zł). Na stole pojawia się stosunkowo niewiele terenu, odpada więc kolejny koszt.

Blood Bowla znam tak sobie, ale jedyne co IMHO przemawia za grą GW to setting. Guild Ball jest szybszy, mniej losowy i stawia graczy przed ciekawszymi wyborami niż paleozoiczne reguły Warhammerowego futbolu.
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: ma_rio »

Padre,
Widzę, że trochę pograłeś, więc Cię zapytam.
Z tego co pograłeś, to czy ta gra według Ciebie nadaje się do grania ze stałym partnerem? Powiedzmy, że mamy kilka gildii i gramy sobie pojedyncze mecze eksperymentując ze składami itd... bez żadnych rankingów, ligi czy turniejowych statystyk. Z tego co słyszałem BB premiował właśnie ligę, czyli z tego co rozumiem, to nasi zawodnicy jakoś tam awansowali, zespół był coraz lepszy itd... Mnie to kompletnie nie interesuje. Wszystko to co napisałeś o zależnościach wzajemnych poszczególnych zawodników itd... to dla mnie duży plus, ale nie interesują mnie rankingi czy gra turniejowa. Jeśli by to miało być coś w stylu summoner wars, gdzie możemy wyciągnąć grę, wybrać dwie frakcje i stoczyć pojedynek, to by było super. I oczywiście porównując do summoner wars nie chodziło mi o ciężar gatunkowy, bo wiem, że być może tu będzie trzeba bardziej wejść w świat gry, ale to, że dla mnie summoner wars to świetna gra właśnie w przypadku grania ze stałym partnerem.
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 194
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 82 times

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: Padre »

Ja gram głównie z jedną osobą, wszelkie turnieje odwiedzam rzadko i brzydzę się słowem 'scena'. Guild Ball ma tryb ligowy, ale domyślnie gra się po prostu mecze bez żadnych awansów, transferów i innych cudów. Spokojnie można grać tak jak piszesz :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: karawanken »

Znalazłem taką recenzję

http://fireant-painting.blogspot.com/20 ... a.html?m=1

Wprawdzie nie dotyczy startera tylko ogólnie Guild Balla ale u mnie decyzja jest już prawie podjęta :)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: zioombel »

Czy dobrze rozumiem, że ten starter to jakaś edycja 2.0? Widzę, że są plastikowe figurki a w dodatkach są metalowe. Czy to jest kompatybilne? Czy jak ktoś chce w to wejść to kupuje nowy starter i czeka na nowe dodatki z plastikowymi figurkami?
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: Krwawisz »

Starter to nie edycja 2.0 tylko po prostu zestaw zawierający wszystko potrzebne do gry + kartonową planszę, która stawia go gdzieś pomiędzy bitewniakiem a planszówką.
Wszystko oczywiście jest kompatybilne z dodatkami, bo dlaczego miałoby nie byc? Jak sie figurki pomaluje to nei widać ktora metalowa, a ktora plastikowa ;-) Mechanicznie roznicy nie ma, bo podstawki maja taki sam wymiar a tylko one z perspektywy mechaniki maja znaczenie. Nie jestem pewien czy w kolejnych "dodatkach" beda figurki plastikowe, ale niezależnie od tego wszystko zawsze będzie kompatybilne, bo zasady i karty jednostek pozostają te same dla startera i całej reszty.
espoo
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2012, 13:07

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: espoo »

Kick Off! nie jest sam w sobie nową edycją. "Przypadkiem" data wydania pokrywa się z rozpoczęciem Season 3(na zdjęciach widać że podręcznik jest tak podpisany).
W nowym sezonie jak czytałem lekko zmieniają zasady podstawowe(np. za wyeliminowanie maskotki będzie tylko 1VP, a nie tak jak do tej pory 2). Mały rebalans modeli. Nowy layout kart(stare były miejscami mało czytelne).
Zmiany jednak dotyczą wszystkich modeli. Ci który już posiadają modele z wcześniejszych sezonów pewnie będą mogli kupić nowe karty lub po prostu wydrukować ze strony. Dla nowo kupujących problem nie istnieje.

Odpowiadając na pytanie zioombel. Na nic nie trzeba czekać. Wszystko jest kompatybilne. A figurki czy plastikowe czy metalowe to już kwestia estetyczna. Metale zwykle mają trochę więcej detali, ale nie widziałem jeszcze obu wersji na żywo więc ciężko ocenić.
espoo
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2012, 13:07

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: espoo »

Krótki filmik od Watch It Played prezentujący zawartość pudełka Kick Off! :D
https://www.youtube.com/watch?v=x_yDZbpmSpo
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: Michał M »

Ciekawe, czy wyjdzie to kiedyś po polsku...
Awatar użytkownika
Michał M
Posty: 797
Rejestracja: 14 wrz 2014, 20:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 26 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: Michał M »

Właśnie zamówiłem. Mam nadzieję, że mi się spodoba.
espoo
Posty: 48
Rejestracja: 07 gru 2012, 13:07

Re: Kick Off! - Guild Ball starter

Post autor: espoo »

Wątpię by wyszło to po polsku. Bardzo mało gier figurkowych doczekuje się polskiej edycji. Ale nie będę ukrywał, że gdyby GB stał się aż tak popularny że byłaby wersja polska to bardzo bym się cieszył.

Jak by co to Watch it Played zrobiło całą serię filmików na temat zasad:
https://www.youtube.com/watch?v=T3C3RSo ... k7CUd7pAdT
ODPOWIEDZ