Liberum Veto

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Sarinus
Posty: 8
Rejestracja: 25 mar 2014, 07:35

Liberum Veto

Post autor: Sarinus »

Ktokolwiek cokolwiek na ten temat? Dziwna sprawa, bo gra zapowiedziana w rebelowym sklepie jako dostępna z wysyłką w ciągu dwóch tygodni, a na stronie czy profilu fb wydawcy (Fabryka Gier Historycznych) ani słowa na jej temat, tak samo na stronie karcianki Veto, z której ta czerpała grafiki, chociaż jest też dostępna w ich sklepie. Żeby było zabawniej, opisywana jest jako drugie wydanie, natomiast nie mogę się dokopać żadnych informacji na temat pierwszego wydania. Domyślam się, że może chodzić o inną nazwę, albo znowu pojawiają się jakieś problemy z prawami autorskimi. Pamiętam kilka lat temu zapowiedź tego projektu i przyznam szczerze, że czekałem mocno, bo potencjał moim zdaniem jest spory do wykorzystania:

https://boardgamegeek.com/boardgame/140 ... -boardgame

http://veto.shoplo.com/kolekcja/strona- ... -planszowa
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: kwiatosz »

FGH straciło prawa do wydawania Veto po jakimś roku czy dwóch prac, nie wiem kto to teraz wydaje, czy tam próbuje.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
pioma10
Posty: 298
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Liberum Veto

Post autor: pioma10 »

Miałem możliwość zagrać w LV około miesiąca temu. Oczywiście w najprostszą proponowaną wersję przez osobę która tę grę prezentowała.
Graliśmy w 4 osoby.
Nie doprowadziliśmy całej rozgrywki do końca. Mieliśmy właśnie kilka uwag co do tego, że jeżeli walka między sojuszami co do możliwych do zdobycia kresek w danej turze jest wyrównana, czyli różnica jest 1 pkt, to nawet na 2-3 tury przed końcem wiadomo było, kto już nie ma szans na zwycięstwo i jak ustawione będą sojusze na przyszłą turę.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1128
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Liberum Veto

Post autor: kaimada »

Teraz Wydawnictwo Veto to wydaje.
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: sztefyn »

Link do polskiej instrukcji? Ktoś, coś?
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
Kościel
Posty: 403
Rejestracja: 23 maja 2013, 17:58
Lokalizacja: Ruda Śląska / Ginger Silesia
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: Kościel »

Byłem w Rudzie Śląskiej na prezentacji gry, w grudniu. Nigdy nie byłem wielkim fanem Veto, więc na grę nie miałem żadnego hypu.
Moje wrażenia po rozgrywce są mówiąc delikatnie: dosyć mieszane. Na plus należy uznać na pewno całkiem ładne grafiki, choć styl wielu ilustracji jest nierówny, część grafik chyba pochodzi z oryginalnego Veto ( o ile nie większość). Co do gry - każdy z graczy dostaje ród (talię), z którego dostaje kilka kart postaci, następnie draftuje kolejnych kilka z puli ogólnej. Rozgrywka polega na odpowiednim zagrywaniu kart postaci na jednym z trzech pól na planszy: targu, pałacu i pola elekcyjnego,zagrywaniu kart akcji czy ekwipunku, a także kupowaniu nowych kart do talii. Wszystko to robimy w celu zdobycia "kresek", czyli punktów zwycięstwa. Rozgrywki nie dokończyliśmy, i bardzo dobrze: była ona dla nużąca, walki pomiędzy postaciami wydawały mi się zbyt losowe (o walce decydują karty walki które mają wartości od 2 do 5), wydawało mi się że pomiędzy kartami nie ma balansu, kilka z nich było zupełnie nie przemyślanych, a cała gra nie przeszła odpowiedniej ilości testów.

Raczej nigdy w nią nie zagram.
Zapraszamy na naszą stronę: http://sharpgames.pl
Sklep z gadżetami dla graczy: http://meeple.pl
SILESIA ON BOARD
Mari240
Posty: 19
Rejestracja: 16 gru 2016, 02:21
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Liberum Veto

Post autor: Mari240 »

Posiadam, grałem. Ogółem tak jak wspomniał kościel mechaniką, która potrafi być irytująca są karty konfrontacji, możnaby je zastąpić kością k6. Nie polecam grać w wersję uproszczoną, ponieważ w owej wersji jest o wiele ciężej o zdobycie jakichś sensownych funduszy. Co do grafik faktycznie spora część pochodzi z gry karcianej Veto-SGK, czy to zaleta czy wada to akurat kwestia osobistej opinii, trzeba jednak przyznać, że grafiki są na prawdę ładne. Co do rozgrywki świetnym jest motyw sojuszy modyfikowanym przez kanclerza na początek rundy, który jest przeznaczony do rozgrywki na czterech graczy, ponieważ odwzorowuje nieco ówczesna politykę (żerowanie na sobie nawzajem i zmienianie ich jak rękawiczki, gdy sie to opłaca). Grałem kilkukrotnie i pomimo paru wad podoba mi się :)

Edit: I faktycznie teraz zarówno Veto-Szlachecka Gra Karciana jak i planszówka Liberum Veto wydawane są pod bander... wydawnictwa Veto ;)
Mari240
Posty: 19
Rejestracja: 16 gru 2016, 02:21
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Liberum Veto

Post autor: Mari240 »

Zapraszam do przeczytania recenzji tejże gry na stronie Rudy Mithrilu :)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: Yavi »

Jesteśmy po pierwszej partii w LV. Strasznie wkurzał mnie brak kart pomocy z rozpisaną turą, ale da się to przeżyć.
Ogólnie wrażenia po pierwszej partii we troje delikatnie mówiąc mocno średnie. Mieliśmy ogromne problemy z generowaniem kasy, aż kilka razy upewniałem się w instrukcji, czy faktycznie karty trzeba kupić, a później zapłacić za nie tyle samo podczas ich wykładania (przez to taka kopalnia za 5 kasy tylko zapychała rękę). Instrukcję czytałem trochę na łapu-capu, więc zakładam, że mogliśmy robić coś nie tak.

Pozwolę sobie też zostawić tutaj kilka pytań, może ktoś (np. Mari240) mi pomoże:
1. Czy mogę w jakiś sposób odrzucać karty z ręki (nie zagrywając ich)? Chodzi głównie o niepotrzebne karty, jak i te puste.
2. Czy kartę maski zagrywam na dowolną postać, czy zgodnie z instrukcją tak, jak każdą inną, tylko na swoją?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: mikeyoski »

Mam podobne odczucia. Coś jest nie tak z nabywaniem kart. Żeby użyć kartę dodatkową muszę zapłacić 2x podaną cenę? Karty możemy odrzucić na koniec rundy.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2017, 22:52 przez mikeyoski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: Yavi »

mikeyoski pisze:Mam podobne odczucia. Coś jest nie tak z nabywaniem kart. Żeby użyć kartę dodatkową muszę zapłacić 2x podaną cenę? Puste karty to również zagadka. W ekstremalnej sytuacji mam 4 takie na ręce i co? Nic nie mogę zrobić? Musi być jakiś magiczny mechanizm usuwania kart z ręki. Nie wiem też, ile akcji mogę wykonać. Domyślam się, że działa tu zasada z Terraformacji (z tą różnicą, że wykonuję 1 akcję)?

Tapnięte z mojego T800
Napiszę do wydawcy z pytaniem o te karty, dam znać, jak się czegoś dowiem.
Z instrukcji zrozumiałem, że akcje wykonujemy do momentu, aż wszyscy spasują. Puste karty po prostu zagrywaliśmy w swojej turze - jako pustą akcję.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: mikeyoski »

Puste karty odrzucamy na koniec rundy. Instrukcja jest dziwna i faktycznie przydałaby się karta pomocy, bo można się się zgubić. W sumie gra jest prosta, ale przez kilka niejasności + średnia instrukcja i mamy to co mamy. Daj znać jak się czegoś dowiesz :-)

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: Yavi »

Mam odpowiedź: za karty faktycznie płaci się 2 razy (przy kupnie i zagraniu). A i Maskę (moderunek) można zagrywać na przeciwnika - wydawało się to logiczne, ale instrukcja o tym nie wspominała.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: mikeyoski »

Dzięki :-)

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: Rune »

Zapraszamy do udziału w konkursie w którym nagrodą jest nowy egzemplarz gry Liberum Veto ;)

Liberum Veto. Zagraj o tron Rzeczypospolitej.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: Yavi »

Zostawiam naszą recenzję Liberum Veto.
Niestety muszę potwierdzić krytyczne głosy...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: Veridiana »

JackOfRedClubs
Posty: 9
Rejestracja: 10 wrz 2013, 10:37
Lokalizacja: Toruń

Re: Liberum Veto

Post autor: JackOfRedClubs »

... i dołożymy jeszcze konkurs ;)
Do wygrania egzemplarz Liberum Veto.

>> O TU TEN KONKURS JEST! <<
Mari240
Posty: 19
Rejestracja: 16 gru 2016, 02:21
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Liberum Veto

Post autor: Mari240 »

Yavi pisze: Pozwolę sobie też zostawić tutaj kilka pytań, może ktoś (np. Mari240) mi pomoże:
1. Czy mogę w jakiś sposób odrzucać karty z ręki (nie zagrywając ich)? Chodzi głównie o niepotrzebne karty, jak i te puste.
2. Czy kartę maski zagrywam na dowolną postać, czy zgodnie z instrukcją tak, jak każdą inną, tylko na swoją?
Ja grając nauczyłem isę, że wole pustąkartę niz kopalnię, bo tak na prawdę jest bezużyteczna, ma chyba po prostu kusić.
1.Na koniec rundy masz prawo wywalic z ręki dowolną liczbę kart, do tego jeśli kontrolujesz postać Maksyma krzywonosa ma on zdolność "Zaznacz tę postać aby odrzucić z dwoeu poza grę (na stos kart pustych) pustą kartę. Dobierz kartę" Jest dosyć użyteczny
2.Zważając na zdolność wychodzę z założenia, że pod dowolną postać, pomimo zapisu w instrukcji o zagrywaniu moderunków na własne postaci. Zapewne było to niedopatrzenie. Dlatego sam w trakcie rozgrywki grałem w ten sposób. Dodatkowo pozwolęsobie od razu wyjaśnić ewentualne pytania o Arvida, bo zostało to wyjaśnione na innym forum: jego zdolność działą tlyko podczas jego handlu.
Mam podobne odczucia. Coś jest nie tak z nabywaniem kart. Żeby użyć kartę dodatkową muszę zapłacić 2x podaną cenę?
Faktycznie jest to irytujące, ale można się zastanowić na ile uważamy, że dana karta jest nam potrzebna lub czy będziemy mieć fundusze najej późniejsze wystawienie. W pierwsyzm wypadku-nieptorzbena, wziąc po prostu pustą kartę, w drugim przypadku-wtasować w kredens i mieć nadzieję, że wejdzie jak juz będzie nas stać. Kopalnię natomiast uważam za małego kusiciela dla fanów ryzyka, da sie na tmy grać, pod warunkiem, że będziemy mieć konkretny plan i szczęście, by udało się go zrealizowac.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: Yavi »

Mari240 pisze:
Yavi pisze: Pozwolę sobie też zostawić tutaj kilka pytań, może ktoś (np. Mari240) mi pomoże:
1. Czy mogę w jakiś sposób odrzucać karty z ręki (nie zagrywając ich)? Chodzi głównie o niepotrzebne karty, jak i te puste.
2. Czy kartę maski zagrywam na dowolną postać, czy zgodnie z instrukcją tak, jak każdą inną, tylko na swoją?
Ja grając nauczyłem isę, że wole pustąkartę niz kopalnię, bo tak na prawdę jest bezużyteczna, ma chyba po prostu kusić.
1.Na koniec rundy masz prawo wywalic z ręki dowolną liczbę kart, do tego jeśli kontrolujesz postać Maksyma krzywonosa ma on zdolność "Zaznacz tę postać aby odrzucić z dwoeu poza grę (na stos kart pustych) pustą kartę. Dobierz kartę" Jest dosyć użyteczny
2.Zważając na zdolność wychodzę z założenia, że pod dowolną postać, pomimo zapisu w instrukcji o zagrywaniu moderunków na własne postaci. Zapewne było to niedopatrzenie. Dlatego sam w trakcie rozgrywki grałem w ten sposób. Dodatkowo pozwolęsobie od razu wyjaśnić ewentualne pytania o Arvida, bo zostało to wyjaśnione na innym forum: jego zdolność działą tlyko podczas jego handlu.
Mam podobne odczucia. Coś jest nie tak z nabywaniem kart. Żeby użyć kartę dodatkową muszę zapłacić 2x podaną cenę?
Faktycznie jest to irytujące, ale można się zastanowić na ile uważamy, że dana karta jest nam potrzebna lub czy będziemy mieć fundusze najej późniejsze wystawienie. W pierwsyzm wypadku-nieptorzbena, wziąc po prostu pustą kartę, w drugim przypadku-wtasować w kredens i mieć nadzieję, że wejdzie jak juz będzie nas stać. Kopalnię natomiast uważam za małego kusiciela dla fanów ryzyka, da sie na tmy grać, pod warunkiem, że będziemy mieć konkretny plan i szczęście, by udało się go zrealizowac.
Odpowiedzi dostałem już wyżej, podpytałem też o to wydawcę :) Ale dzięki!
Kopalnię sobie nawet "policzyłem" kiedyś i wyszło, że jest praktycznie nieopłacalna. Osoby, które sięgnęły po nią w pierwszych partiach później żałowały - w kolejnych nikt nie kupował kopalni. Ogólnie system podwójnego płacenia za karty jest strasznie kiepski i mocno rzutował na moją ocenę gry :P
Wydawnictwo Veto
Posty: 5
Rejestracja: 07 lut 2017, 17:12

Re: Liberum Veto

Post autor: Wydawnictwo Veto »

Dziękujemy za odpowiadanie na wątpliwości dotyczące gry. Od teraz postaramy się w miarę na bieżąco monitorować ten temat, więc wszelkie niejasności rozwiążemy szybciej. :wink:

Dziękujemy za wszystkie głosy dotyczące naszej gry, również te krytyczne, dzięki którym dostrzegamy dokładnie pewne niedociągnięcia. Na rynku planszówek jesteśmy nowi, dlatego feedback od profesjonalnych recenzentów gier planszowych jest dla nas bardzo cenny. :)
Wydawnictwo Veto jest właścicielem Szlacheckiej Kolekcjonerskiej Gry Karcianej Veto oraz gry planszowej Liberum Veto.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na forum bądź bezpośrednio w naszym sklepie.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Liberum Veto

Post autor: mikeyoski »

Może ktoś chce wygrać egzemplarz? Tutaj garść szczegółów :-)
Haloon
Posty: 322
Rejestracja: 12 sie 2011, 18:14
Has thanked: 40 times
Been thanked: 15 times

Re: Liberum Veto

Post autor: Haloon »

Wydawnictwo Veto pisze:Dziękujemy za odpowiadanie na wątpliwości dotyczące gry. Od teraz postaramy się w miarę na bieżąco monitorować ten temat, więc wszelkie niejasności rozwiążemy szybciej. :wink:

Dziękujemy za wszystkie głosy dotyczące naszej gry, również te krytyczne, dzięki którym dostrzegamy dokładnie pewne niedociągnięcia. Na rynku planszówek jesteśmy nowi, dlatego feedback od profesjonalnych recenzentów gier planszowych jest dla nas bardzo cenny. :)
Zbierzcie recenzje i wypowiedzi graczy, siądźcie nad nimi i zróbcie drugą edycję lub inną grę w tych samych klimatach ale bez obecnych baboli. Temat na grę jest genialny, konkurencji praktycznie nie ma więc przełknąć gorzką pigułę i do boju! :) Sam lubię sarmackie klimaty i w dobrą grę się na pewno zaopatrzę.
Tyson
Posty: 1
Rejestracja: 09 kwie 2017, 14:34

Re: Liberum Veto

Post autor: Tyson »

Witam.
Nie przypuszczam, zeby wydawnictwo zainwestowalo w 2 edycje jesli pierwsza bedzie im zalegala w magazynie.
Czy nie daloby sie zmodyfikowac zasad i wydac w postaci wydrukowanej erraty lub 2giej edycji instrukcji , aby gra stala sie grywalna. (wiem ze portal wydal 2 edycje instrukcji do jakiejs gry, chyba Strongholda, ale mam swiadomosc ze to tez sa koszty)
Czy nia daloby sie zmienic zasad bez przedrukowywania kart, np:
1. podczas pojedynkow wyzucic karty 4, 5 i ograniczyc ilosc 3 na rzecz 1?
2. zamiast podwojnie placic za karte to zrobic oplate przy zakupie a przy wystawieniu zredukowac oplate o polowa albo nawet do 1 dukata?
3. karte pomocy mogloby wydawnictwo zamiescic na swojej stronie do sciagniecia i wydrukowania.
Przy okazji instrukcja tez powinna byc dostepna na stronie wydawnictwa (ja jej tam nie znalazlem, jesli jest to przepraszam)
Nigdy nie gralem w LV i nie czytalem tez instrukcji, wiec nie wiem czy moje propozycje sa realne, ale osoby z wydawnictwa pewnie maja rzesze testerow od ver. kolekcjonerskiej, wiec mogliby nad tym popracowac
Moze sa osoby ktore graly i wprowadzily zmiany usprawniajace rozgrywke, wiec moze podzielily by sie nimi z innymi graczami i wydawnictwem.
Zycze wydawnictwu sukcesu bo klimat gry jest mi bliski.
Moze uda mi sie kiedys zagrac probnie i to sprawi ze zdecyduje sie na zakup tej gry, ale na razie mam spore opory.
ODPOWIEDZ