Hanamikoji / Gejsze (Kota Nakayama)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Hanamikoji

Post autor: Leszy2 »

Namurenai pisze:
Leszy2 pisze:Prawda jest taka, że dla codziennego użytku nazwy gier są skracane i przy okazji mocno zniekształcane.
Jak rozumiem jest to prawda Twojsza, więc jedyna słuszna? Grywałem z różnymi grupami ludzi, ale do tej pory jedyne skróty z jakimi się spotkałem to "BSG" zamiast "Battlestar Galactica", "Pojedynek" zamiast "7 cudów świata: pojedynek" i "Roll"/"Race" zamiast "Roll/Race for the Galaxy". Cała reszta przeróżnych innych zawsze jakoś była w całości i bez zniekształceń.
A jak jest Twoja prawda? Że jednak tytuły nie są skracane? Sam napisałeś, że się spotkałeś. Teraz jeszcze spotkałeś mnie. A ja skracam w mowie potocznej. Czyli jednak Twoja prawda jest taka jak i moja. Po za tym nie uwierzę, że ktoś za każdym razem w mowie potocznej, mówionej wypowiada "Zamki szalonego króla Ludwika", nie mówiąc już o nazwach dwuczłonowych.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Olgierdd »

Leszy2 pisze:Przy okazji chciałbym skrytykować osoby które na forum stosują skrótowce zamiast tytułów. Np. WoP, ZSK, MaM, OzC itp. bo gier jest bardzo dużo i funkcjonują często zarówno pod polskimi jak i angielskimi nazwami, więc czasem trudno się połapać.
+1

Gdy skraca się tytuł gry, o której jest wątek to ok, ale nie cierpię gdy pojawiają się skróty nazw innych gier. Nawet jeśli gdzieś w poście padła jej pełna nazwa, to mało kto czyta wątki od początku do końca.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Leszy2 »

kali pisze:
Leszy2 pisze:Przy okazji chciałbym skrytykować osoby które na forum stosują skrótowce zamiast tytułów. Np. WoP, ZSK, MaM, OzC itp. bo gier jest bardzo dużo i funkcjonują często zarówno pod polskimi jak i angielskimi nazwami, więc czasem trudno się połapać.
Przecież taki sposób skracania jest bardzo dobry. Bierzesz pierwsze litery słów użytych w nazwie i masz:
Cywilizacja Poprzez Wieki - TTA
Wsiąść do Pociągu - TTR
i tak dalej.
Trudniej skraca się gry z takimi jednosłownymi nazwami. Ale też się da:
Gejsze - Hanamikoji
Tak. Tylko, że ja nie wiem co to jest TTA albo TTR. Tym bardziej, że Cywilizacja Poprzez Wieki to raczej CPW, jeśli znam litery. A Wsiąść do Pociągu to WoP. WoP? A może WoP to Wojna o Pierścień?
Faktycznie świetny sposób.
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 564
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 213 times

Re: Hanamikoji

Post autor: Namurenai »

Leszy2 pisze:
Namurenai pisze:
Leszy2 pisze:Prawda jest taka, że dla codziennego użytku nazwy gier są skracane i przy okazji mocno zniekształcane.
Jak rozumiem jest to prawda Twojsza, więc jedyna słuszna? Grywałem z różnymi grupami ludzi, ale do tej pory jedyne skróty z jakimi się spotkałem to "BSG" zamiast "Battlestar Galactica", "Pojedynek" zamiast "7 cudów świata: pojedynek" i "Roll"/"Race" zamiast "Roll/Race for the Galaxy". Cała reszta przeróżnych innych zawsze jakoś była w całości i bez zniekształceń.
A jak jest Twoja prawda? Że jednak tytuły nie są skracane? Sam napisałeś, że się spotkałeś. Teraz jeszcze spotkałeś mnie. A ja skracam w mowie potocznej. Czyli jednak Twoja prawda jest taka jak i moja. Po za tym nie uwierzę, że ktoś za każdym razem w mowie potocznej, mówionej wypowiada "Zamki szalonego króla Ludwika", nie mówiąc już o nazwach dwuczłonowych.
Chodziło mi bardziej o to, że ująłeś to w sposób sugerujący "Wszyscy zawsze skracają wszystko kiedy tylko można i do tego zniekształcają na potęgę". Nie twierdzę, że się nie da, że nie można, czy że ktoś tak nie robi. Ale brzmiałoby to zupełnie inaczej, gdybyś napisał "Często sam to robię/spotykam się z tym", a nie rzucał szufladkującymi ogólnikami. Simple as that.

A z innej beczki, w pełni zgadzam się z Tobą odnośnie tego, że
Leszy2 pisze:skrótowce zamiast tytułów. Np. WoP, ZSK, MaM, OzC itp. bo gier jest bardzo dużo i funkcjonują często zarówno pod polskimi jak i angielskimi nazwami, więc czasem trudno się połapać.
to tragedia dla osób, które w środowisku nie siedzą zbyt długo/nie mieli styczności z daną pozycją.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Paskuder »

Nasza Księgarnia pisze:
Paskuder pisze:Już dawno stwierdziłem że tą grę muszę mieć w kolekcji. Można prosić o wymiary kart? Grafiki są tak piękne że koszulkuję od razu :-)

Rozmiar koszulek to – 58x88 mm
Wszystko super hiper ale:
1. Ile tych koszulek trzeba
2. O ile się orientuję karty gejsz są większe od kart atrybutów więc potrzebne będą dwa rodzaje chyba że w polskiej wersji karty będą ujednolicone?
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Vester »

- Tato, a kto to gejsza?
- Córko, to taka ładna pani, która tańczy i gra na fortepianie, można ją pokazać kolegom, a na deser serwuje happy end. O ile DUŻO zapłacę.
- Tato, mogę zostać gejszą, gdy dorosnę?

Nie boicie się, że wykoleicie córki? :)
Awatar użytkownika
Nasza Księgarnia
Posty: 159
Rejestracja: 14 lis 2016, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 164 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Nasza Księgarnia »

Paskuder pisze:
Wszystko super hiper ale:
1. Ile tych koszulek trzeba
2. O ile się orientuję karty gejsz są większe od kart atrybutów więc potrzebne będą dwa rodzaje chyba że w polskiej wersji karty będą ujednolicone?
1. 21 kart atrybutów - czyli 21 koszulek
2. Karty gejsz w polskiej wersji zastąpione są płytkami, których nie trzeba koszulkować.
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: kali »

Vester pisze:- Tato, a kto to gejsza?
- Córko, to taka ładna pani, która tańczy i gra na fortepianie, można ją pokazać kolegom, a na deser serwuje happy end. O ile DUŻO zapłacę.
- Tato, mogę zostać gejszą, gdy dorosnę?

Nie boicie się, że wykoleicie córki? :)
Ja pomyślałem raczej o:
- Mamo! Tato! Dziś z Karolcią i Kubą bawiliśmy się w Gejsze!
:)

PS. Tytuł jak tytuł, bardziej mi się podobał oryginalny (i pewnikiem to jego będę używał), ale w sumie nie ma wpływu na grę, więc mogłoby być nawet 'Marchewczanki' i też by było ok. Byleby gra była dostępna, bo jest świetna.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Paskuder »

Nasza Księgarnia pisze: 2. Karty gejsz w polskiej wersji zastąpione są płytkami, których nie trzeba koszulkować.
Yyyyyy :shock:
Można prosić o jakieś fotki tego cuda?

Czy to będzie trochę tak jak z torem punktacji w domku na drzewie?
Ostatnio zmieniony 11 maja 2017, 16:20 przez Paskuder, łącznie zmieniany 1 raz.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Paskuder »

Ej chłopaki weźcie nie wypisujcie głupot bo jak to moja żona zobaczy to mi nie pozwoli kupić nowej pięknej gry dla córki bo oczywiście to nie dla mnie skąd, dla dziecka prezent :mrgreen:
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Furan »

Czyli premiera 24 maja?

A jak z powtarzalnością rozgrywek? Wchodzimy na kolejny poziom i zaczynamy liczyć karty jak w Schotten Totten?
Czytałem również zarzut, że gra potrafi się przeciągnąć, ponieważ nie ma niezależnego od graczy i zdobywania przez nich przewag mechanizmu kończącego grę. Często się to zdarza?
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: kali »

Furan pisze:Czyli premiera 24 maja?

A jak z powtarzalnością rozgrywek? Wchodzimy na kolejny poziom i zaczynamy liczyć karty jak w Schotten Totten?
Czytałem również zarzut, że gra potrafi się przeciągnąć, ponieważ nie ma niezależnego od graczy i zdobywania przez nich przewag mechanizmu kończącego grę. Często się to zdarza?
Grałem kilka razy. Z powtarzalnością moim zdaniem jest ok (choć 3 rozgrywek pod rząd nikomu nie polecam, chyba że będą miały mało rund). To w sporej mierze gra w stylu - 'co dać przeciwnikowi i jak go przekonać by mi zostawił to co ja chcę'. Sam losowy dociąg kart pomaga (choć obawiałem się, że przez niego gra będzie losowa) w regrywalności i nie powtarza się ciągle tych samych trików.
Jeśli chodzi o przeciąganie - raz mi się zdarzyło, że do wyłonienia zwycięzcy trzeba było rozegrać 6 rund. Trochę to trwało, ale było fajnie.
Ostatnio zmieniony 11 maja 2017, 18:20 przez kali, łącznie zmieniany 1 raz.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: mikeyoski »

Mi się nie zdarzyło więcej niż 3 rudy

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Nasza Księgarnia
Posty: 159
Rejestracja: 14 lis 2016, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 164 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Nasza Księgarnia »

Paskuder pisze:Yyyyyy :shock:
Można prosić o jakieś fotki tego cuda?

Czy to będzie trochę tak jak z torem punktacji w domku na drzewie?
Płytki mają wielkość 80 x 120 mm a wyglądają tak :

Obrazek
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Paskuder »

Nasza Księgarnia pisze:
Płytki mają wielkość 80 x 120 mm
Czyli standard tarot size jak karty w oryginale, ale bardzo fajny pomysł z płytkami.

Btw zastanawiam się która okładka ładniejsza, oryginalna czy wasza i nie mogę się zdecydować ;-)
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: mikeyoski »

Mi się bardziej podoba oryginał, ale ma to związek z nazwą gry. W przypadku Naszej Księgarni lepiej pasuje ich wersja

Tapnięte z espiątki
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Tycjan »

Paskuder pisze:... Można prosić o jakieś fotki tego cuda?
Proszę:
Spoiler:
Bardzo dobre rozwiązanie, a w wszystko w zgrabnym pudełeczku :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Tycjan »

Wczoraj była premiera, więc kilka słów na temat gry, którą ja poznałem jeszcze jako Hanamikoji :)

Link: http://bit.ly/Gejsze-Hanamikoji-Tycjan-ZnadPlanszypl

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Paskuder »

Czy premiera nie miała być przypadkiem 24? Przyspieszyli? Nie żebym narzekał, akurat za tydzień zaczynam urlop i chętnie zabiorę gejsze że sobą :mrgreen:
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Tycjan »

Paskuder pisze:Czy premiera nie miała być przypadkiem 24? Przyspieszyli? Nie żebym narzekał, akurat za tydzień zaczynam urlop i chętnie zabiorę gejsze że sobą :mrgreen:
Premiera lub przedpremiera miała miejsce wczoraj na Targach Książki w Warszawie :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Nasza Księgarnia
Posty: 159
Rejestracja: 14 lis 2016, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 164 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Nasza Księgarnia »

Paskuder pisze:Czy premiera nie miała być przypadkiem 24? Przyspieszyli? Nie żebym narzekał, akurat za tydzień zaczynam urlop i chętnie zabiorę gejsze że sobą :mrgreen:
Premiera sklepowa jest 24 a na Targach Książki w Warszawie (i tylko tam), można nabyć gejsze przedpremierowo.
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: bowie »

Szkoda, że nie zostaliście przy oryginalnej nazwie. TOKAIDO ma oryginalna nazwę i się przyjęło. Co więcej, wpada w ucho i jest rozpoznawalne. Podobnie TAKENOKO
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: kwiatosz »

Wlasnie odkrylem, ze Takenoko i Tokaido to rozne gry...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
bowie
Posty: 487
Rejestracja: 01 mar 2017, 23:43
Has thanked: 219 times
Been thanked: 63 times

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: bowie »

kwiatosz pisze:Wlasnie odkrylem, ze Takenoko i Tokaido to rozne gry...
No widzisz, niemniej jednak zapamiętałeś OBYDWIE nazwy, bo po prostu wpadają w ucho, choć rzeczywiście akurat w tym przypadku nazwy są trochę podobne. Hanamikoji nie miałoby jednak sobowtóra
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Hanamikoji/Gejsze

Post autor: Tycjan »

bowie pisze:... bo po prostu wpadają w ucho, choć rzeczywiście akurat w tym przypadku nazwy są trochę podobne. Hanamikoji nie miałoby jednak sobowtóra
Powiedz, że słowo Gejsze nie wpada Ci w oko i/lub ucho? ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
ODPOWIEDZ