Gentes (Stefan Risthaus)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Gentes (Stefan Risthaus)

Post autor: Dwntn »

Na BGG pojawiły się dziś zdjęcia okładki nowej gry cywilizacyjnej Stefana Risthausa (autor Arkwright).

Strona gry na BGG

Gra ukaże się nakładem niemieckiego wydawnictwa Spielworxx, znanego choćby z takich tytułów jak Dilluvia Project czy Solarius Mission, nie mówiąc o wspomnianym wcześniej Arkwright.

O samej grze usłyszałem pierwszy raz jakoś pół roku temu, lecz do tej pory większość szczegółów związanych z tytułem była raczej nieznana. Obecnie poza opisem na BGG ciężko znaleźć inne informacje o grze.

W spoilerze opis gry z BGG:
Spoiler:
Zachęcam do dyskusji :)

- K.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1166
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 245 times
Been thanked: 263 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: siepu »

Nie ma jeszcze o czym, ale opis wygląda bdb. Szkoda tylko, że to Spielworxx (cena z kosmosu, mały nakład).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: Trolliszcze »

(...i paskudne grafiki).
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: adikom5777 »

Wczoraj miałem okazję poznać Gentes. Grałem zapoznawczą partię dwuosobową i gra mi się podoba. Zaskoczony jestem jasną i czytelną instrukcją. Spielworxx słynął z beznadziejnych instrukcji, a tu wszystko (prawie) jest jasne i czytelne. Gra ma fajny mechanizm listwy czasu. Każda akcja wymaga kładzenia żetonów klepsydr na planszy gracza, a akcję możemy wykonywać dopóki mamy miejsce na kolejne żetony, a niektóre akcje są bardziej czasochłonne od innych. W grze budujemy budynki na planszy, które są podstawowym źródłem zasobów (pieniądze, PZty, kostki wyroczni czy świątyń), kupujemy i zagrywamy karty cywilizacji, które są głównym źródłem punktów zwycięstwa oraz dają możliwość dodatkowych akcji lub modyfikują akcje. Bardzo ważne jest szkolenie swoich poddanych, dzięki którym możemy zagrywać karty cywilizacji. W grze interakcja występuje wyłącznie na planszy głównej i polega na wyścigu po lepsze miejsca na planszy (miasta, akcje), więc nie jest to tytuł dla osób lubiących ostrą interakcję między graczami. Podsumowując mam ochotę na więcej, choć nie jest to mój ulubiony Spielworxx (Ruhrschifffahrt oraz Arkwright nadal królują)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5457
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: Rocy7 »

Całe szczęscie że brzydka i eurowata mogę sobie odpuscić;)Obrazek
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: adikom5777 »

Tak, to zdecydowanie euro, więc możesz odpuścić. Nakład jest już wyprzedany
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: Ryu »

Po Twojej "rekomendacji" cieszę się że udało się NIE kupić :)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1136 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: piton »

Mnie również udało się zagrać, trzyosobowa partia.
Zasady nie są skomplikowane i akcji do wyboru nie ma też dużo, więc coś mi do modelu Spielworxx nie pasowało ;) Sama rozgrywka była już nieco bardziej wymagająca, bo trzeba sobie zaplanować jakie akcje chcemy i za ile czasu (klepsydr) będziemy i jesteśmy w stanie je wykonywać. Ta listwa czasu to udany wynalazek.
Z klepsydrami jest ciekawy myk, bo klepsydry na żetonie są pojedyncze albo podwójne (druga strona). Akcja kosztuje 3 klepsydry to: kładziemy 3 pojedyncze żetony (zapychamy tor) albo dwa żetony 2+1 czyli oszczędniej. Tylko każdy żeton podwójnej klepsydry w następnej rundzie gry zostaje na torze i zamieni się w żeton z jedną klepsydrą i blokuje nam dostępne miejsce/czas. Naprawdę trzeba sobie przy tym pogłówkować.
Sama gra, jak pisał Adik, to wyścig po poszczególne akcje, potem sobie rzeźbimy. Akcje kosztują kasę i klepsydry - im wcześniej po nie wystartujemy, tym zapłacimy mniej czasu/forsy, no i je w ogóle wykonamy ;)
Punkty w grze dają karty (90% całości) i pozwalają robić ciekawe combosy - mają dodatkowe akcje/modyfikacje nadrukowane - więc ustawiamy pod karty całą grę. Żeby spełnić wymagania kart musimy zatrudniać ludzi lub odpowiednio nimi zarządzać - można np. w akcji dodatkowej zamieniać jednego ludka na innego, a żeby to zrobić musimy dostać odpowiednią kostkę z budynku na planszy. Więc stawiamy budynki, zatrudniamy ludzi, kupujemy karty i wykładamy karty, no i jeszcze zbieramy podatek (kasę) - i tak w kółko 6 rund ;)

W grze na 3 osoby nie odczułem żadnej presji, zawsze dało się coś wykombinować. Nawet w karty szliśmy różne, inne combosy, więc ciśnienia podbierania akcji nie było. Czasem były przestoje przy przeliczaniu co zrobić i za ile klepsydr, szczególnie pod koniec gry. Czas naszej gry to około 2 godziny z tłumaczeniem. Patrząc na nasze granie to na 4 osoby czas nie powinien przekroczyć 2 godzin.
Ogólnie w grze jest sporo planowania i optymalizacji (czas i pieniądze), ale taktyki też, jak nam akurat akcję zabiorą. Gra jest ciekawa mechanicznie i dobrze poskładana, nic nie zgrzyta. Jak ktoś lubi takie optymalizacyjne łamigłówki średniej ciężkości, klejenie combosów, niezbyt mocną interakcję to polecam. Jakby było więcej dróg do punktowania, to sam mistrz Stefan F. by się tej gry nie powstydził ;) Mi to przypomina "stare" eleganckie eurasy, które nie są przekombinowane na siłę - mało akcji, ale poziom kombinowania jest naprawdę satysfakcjonujący.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 12 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: adikom5777 »

Nic dodać, nic ująć. :)
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: harrison »

TL;DR Będzie wersja Deluxe via KS w Styczniu
Kickstarting Date: January 12, 2018 for a Deluxified edition

Designer: Stefan Risthaus
Artist: Harald Lieske (assuming nothing changes from first edition)
Publisher: Tasty Minstrel Games and Game Brewer in Europe

Players: 2-4
Play Time: 75-120 min

Description: Gentes is an interesting civilization game with an innovative timing mechanism, originally published by Spielworxx.

"Gentes" is the Latin plural word for greater groups of human beings (e.g., tribes, nations, people; singular: "gens"). In this game, players take the role of an ancient people who are attempting to develop by building monuments and colonizing or founding new cities in the Mediterranean sea.

Source: Game Brewer FB page
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: Galatolol »

Zagrałem. Piton i Adam dobrze przybliżyli, o co chodzi, więc nie będę powtarzał. Główne mechanizmy (klepsydry, populacja, system akcji) mi się podobają. Niestety mapa z kategorii generyczne lokacje z arbitralnymi zasobami, nie lubię takich.

Grę uważam za niezbyt trudną, jednak grał z nami niedzielniak i miał kłopoty ze zrozumieniem, więc gateway to to nie jest. Poza możliwymi dłuższymi przestojami, gdy ktoś analizuje każdą kartę po kolei, tury idą szybko.

Widząc post powyżej, sprawdziłem na BGG co i jak i wychodzi na to, że kampania rozpocznie się 26 stycznia. Nie będę wspierał, bo aż tak mnie nie zachęciło, ale partyjki nie odmówię.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: harrison »

Galatolol pisze: Widząc post powyżej, sprawdziłem na BGG co i jak i wychodzi na to, że kampania rozpocznie się 26 stycznia
hmm a nie 23? chyba, że był update w jakimś poście, którego nie widziałem
Spoiler:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2299
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 556 times
Been thanked: 866 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: Galatolol »

Rzeczywiście, źle sobie zapamiętałem.
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: harrison »

Można wspierać wersję zwykłą lub deluxe (obie dostępne w języku polskim)
https://www.kickstarter.com/projects/mi ... =discovery
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: Paskudnik »

Czy oprócz mnie ktoś jeszcze będzie to wspierał i byłby chętny na wspólne zamówienie? Myślę, że warto, bo wersja deluxe wygląda syto, a nawet zwykła wersja też jest w dobrej cenie. W sklepach deluxe będzie pewnie po 289+, patrząc na koszty transportu ze Stanów...
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: AkitaInu »

Paskudnik pisze:Czy oprócz mnie ktoś jeszcze będzie to wspierał i byłby chętny na wspólne zamówienie? Myślę, że warto, bo wersja deluxe wygląda syto, a nawet zwykła wersja też jest w dobrej cenie. W sklepach deluxe będzie pewnie po 289+, patrząc na koszty transportu ze Stanów...
A jakie sa oszczednosci przy zamowieniu zbiorowym?
Holmes
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2018, 08:47

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: Holmes »

[/quote]A jakie sa oszczednosci przy zamowieniu zbiorowym?[/quote]

Wygląda na to, że nie ma żadnych, piszą bodaj w FAQu. Z drugiej strony szipping $10, bywało gorzej...

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: AkitaInu »

To tak naprawde nie ma chyba sensu robić zbiorowego? :)

Ja na razie jestem na tak ale zobaczymy jak będe stał z funduszami kiedy kampania będzie dobiegać do końca ;)
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: sidmeier »

AkitaInu pisze:To tak naprawde nie ma chyba sensu robić zbiorowego? :)

Ja na razie jestem na tak ale zobaczymy jak będe stał z funduszami kiedy kampania będzie dobiegać do końca ;)
Nie dajcie się zwieść chajpowi. To nie jest gra cywilizacyjna, a wygląda jak imprezowe euro z dużą liczbą móżdżeń. Ja nie kupię.
Holmes
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2018, 08:47

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: Holmes »

sidmeier pisze:
Nie dajcie się zwieść chajpowi. To nie jest gra cywilizacyjna, a wygląda jak imprezowe euro z dużą liczbą móżdżeń. Ja nie kupię.
Imprezowe / euro z dużą ilością móżdżeń. Pick one :-)
Heavy Cartboard zrobili gameplay, 3,5 godzinki. Się zobaczy, się zdecyduje.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: Deem »

Holmes pisze:
sidmeier pisze:
Nie dajcie się zwieść chajpowi. To nie jest gra cywilizacyjna, a wygląda jak imprezowe euro z dużą liczbą móżdżeń. Ja nie kupię.
Imprezowe / euro z dużą ilością móżdżeń. Pick one :-)
Heavy Cartboard zrobili gameplay, 3,5 godzinki. Się zobaczy, się zdecyduje.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
No, ale czemu tylko jedno z dwóch? Zamiast klepsydr stawiasz kielonki i na końcu rundy gracz pije za każdy kieliszek, który został na jego planszy. Dzięki temu oprócz standardowego zwycięstwa wprowadzamy opcję „nagły zgon” i „there can be only one” :twisted:
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: Paskudnik »

AkitaInu pisze:To tak naprawde nie ma chyba sensu robić zbiorowego? :)
To Twoja opinia - dla mnie sens jest, jeśli Ty go nie widzisz to nikt Cię nie zmusza do wspierania.

Tymczasem, jest nas dwóch do wsparcia - jeśli byliby jeszcze inni chętni, moglibyśmy wziąć czteropak.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: AkitaInu »

Paskudnik pisze:
AkitaInu pisze:To tak naprawde nie ma chyba sensu robić zbiorowego? :)
To Twoja opinia - dla mnie sens jest, jeśli Ty go nie widzisz to nikt Cię nie zmusza do wspierania.

Tymczasem, jest nas dwóch do wsparcia - jeśli byliby jeszcze inni chętni, moglibyśmy wziąć czteropak.
Sppko, wyrażam opinie tylko, co tak agresywnie?. Jaka bedzie oszczednosc przy 4 paku?
Ostatnio zmieniony 30 sty 2018, 19:11 przez AkitaInu, łącznie zmieniany 1 raz.
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: pvdel »

Jedyna potencjalna oszczędność to skorzystanie z czyjegoś konta walutowego. Jak kupisz cztery sztuki, to każda zapakuja i wyślą osobno a za przesyłkę zapłacisz cztery razy.

EDIT: jeśli kombinujcie z retailer pledge, to bedą weryfikować czy jesteście sklepem. Osoba fizyczna nie może z tej opcji skorzystać. Jest to dość dokładnie opisane na stronie kampanii i w FAQ.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: GENTES - nowa gra cywilizacyjna twórcy Arkwright

Post autor: bartekb8 »

Zaciekawiła mnie ta gra. Podoba mi się jej estetyka (zwłaszcza wersji deluxe) i konieczność ciągłej optymalizacji. Proste zasady ale sporo możliwości, drobne nagrody niemal przy każdym ruchu (karty, kasa, punkty, ludzie) - generalnie takie gry lubię najbardziej. Ciekaw tylko jestem jak jest z regrywalnością, czy po kilku grach rozgrywka nie stanie się zbyt przewidywalna. Ale na razie na plus i wersja KS kusi.
ODPOWIEDZ