Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: kamron6 »

mikeyoski pisze:Prawdę mówiąc nie potrafię znaleźć choćby jednego wytworu pracy rąk ludzkich, co do których byłbym pewien, że nie są owocem wyzysku innych ludzi, zwierząt i środowiska. Żadnego

Tapnięte z espiątki
Polecam lokalne produkty i samoróbki ;)

Chyba, że narzędzia które wykorzystane też się nalicza ... Wtedy trzeba byłoby znaleźć jakichś wegańskich amiszów :lol:
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: kali »

kamron6 pisze:
mikeyoski pisze:Prawdę mówiąc nie potrafię znaleźć choćby jednego wytworu pracy rąk ludzkich, co do których byłbym pewien, że nie są owocem wyzysku innych ludzi, zwierząt i środowiska. Żadnego

Tapnięte z espiątki
Polecam lokalne produkty i samoróbki ;)

Chyba, że narzędzia które wykorzystane też się nalicza ... Wtedy trzeba byłoby znaleźć jakichś wegańskich amiszów :lol:
...nieużywających zwierząt pociągowych (wyzysk zwierząt). Pług ciągnie żona tudzież wnuczek. :p
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: Koshiash »

Yavi pisze:8. Czy ochrona środowiska jest tematem istotnym dla kierownictwa oraz pracowników wydawnictwa?
Czy spodziewasz się, że jakakolwiek firma odpowie przecząco? Przecież nawet koncerny naftowe to deklarują. :wink:
Przewidujesz opisanie odpowiedzi udzielonych przez poszczególne wydawnictwa, czy prezentację zbiorczych wyników bez wskazania konkretnych wydawnictw?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: Yavi »

Koshiash pisze:
Yavi pisze:8. Czy ochrona środowiska jest tematem istotnym dla kierownictwa oraz pracowników wydawnictwa?
Czy spodziewasz się, że jakakolwiek firma odpowie przecząco? Przecież nawet koncerny naftowe to deklarują. :wink:
Przewidujesz opisanie odpowiedzi udzielonych przez poszczególne wydawnictwa, czy prezentację zbiorczych wyników bez wskazania konkretnych wydawnictw?
Wiem, wiem, ale to pytanie daje też trochę pola manewru do opisania co i jak. No i jedyne co mogę zrobić, to pytać licząc na szczere odpowiedzi :P
Planuję wrzucenie wszystkich odpowiedzi do jednego wpisu na zasadzie: pytanie - odpowiedzi konkretnych wydawnictw, pytanie - odpowiedzi. Na początku pojawi się lista firm, do których pisałem i ogólne wprowadzenie (będę prosił o odpowiedź w ciągu 10 dni roboczych). Nazw wydawców nie zamierzam ukrywać, wątpię, by coś to dało. Sądzę, że z samych odpowiedzi da się pewnie wyciągnąć jakieś wnioski. Nie chcę tutaj odgrywać roli moralizatora, po prostu zebrać informacje i je przedstawić, opinię niech sobie każdy sam wyrobi.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: tomb »

Niestety obecna sytuacja jest zapewne taka, że część Twoich pytań brzmi jak oskarżenie. Obstawiam, że wydawcy, jeśli w ogóle odpowiedzą, to unikną odpowiedzi na poszczególne pytania, lecz sprowadzą wszystko do wypowiedzi w rodzaju: "Chcielibyśmy, jak wszyscy, ale realia są takie a takie, oczekiwania klientów takie a takie, lecz jeśli tylko pojawi się szansa dla realizacji ciekawej inicjatywy, to z pewnością weźmiemy ją pod uwagę. Na dobry początek kupiliśmy do firmy lodówkę ozon friedly."
Ale może ktoś będzie miał odwagę odpisać punkt po punkcie...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: kwiatosz »

kali pisze:
kamron6 pisze:
mikeyoski pisze:Prawdę mówiąc nie potrafię znaleźć choćby jednego wytworu pracy rąk ludzkich, co do których byłbym pewien, że nie są owocem wyzysku innych ludzi, zwierząt i środowiska. Żadnego

Tapnięte z espiątki
Polecam lokalne produkty i samoróbki ;)

Chyba, że narzędzia które wykorzystane też się nalicza ... Wtedy trzeba byłoby znaleźć jakichś wegańskich amiszów :lol:
...nieużywających zwierząt pociągowych (wyzysk zwierząt). Pług ciągnie żona tudzież wnuczek. :p
Praca zwierząt =/= wyzysk zwierząt.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: TV3 »

kwiatosz pisze:Praca zwierząt =/= wyzysk zwierząt.
Pewnie znalazłby się jakiś nawiedzony zielony, który nie zgodziłby się z tą tezą* :lol:



* zakładam, że "równa się"-"slash"-"równa się" znaczy "nie jest równe" ;)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: kwiatosz »

Parafrazując Entombeta: "Równym nie jest" ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: rattkin »

kwiatosz pisze:Parafrazując Entombeta: "Równym nie jest" ;)
+10 punktów fajności
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: TV3 »

Zatem podobnie jak dwa minusy dają plus, tak dwa znaki równości dają znak różności. Ewentualnie nierówności. ;)
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: kali »

kwiatosz pisze:
kali pisze: ...nieużywających zwierząt pociągowych (wyzysk zwierząt). Pług ciągnie żona tudzież wnuczek. :p
Praca zwierząt =/= wyzysk zwierząt.
Ostatnio pewna moja koleżanka (wspaniała kobieta i przy okazji aktywna obrończyni zwierząt) wskazała mi, że objawem bestialskiego traktowania zwierząt jest wykorzystywanie ich w gospodarstwie. I nie chodziło nawet o ciągnięcie pługa, ale o kradzież jaj, czy pozbawianie mleka. Nie przemawiały nawet argumenty, że mleczną krowę należy wydoić, bo inaczej będzie cierpiała.
PS. Zaczynam rozumieć argument, że mniej poważne teksty powinno się kolorować, bo emotka to za mało. :)
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: Yavi »

Pytania gotowe, pojawia się kolejny problem - zrobiłem listę około 23 wydawnictw (aktywnie działających) i... Jeśli wszystkie udzielą odpowiedzi na 10 pytań, to tekst będzie bardzo obszerny. Pisać do wszystkich, czy ciąć listę? Z jednej strony ci najwięksi mają pewnie najwięcej do powiedzenia w tej kwestii, z drugiej interesuje mnie też podejście mniejszych wydawnictw. Jak myślicie? :P

e: Poszło do wszystkich, najwyżej spędzę kilka tygodni na ogarnianiu tego ;)
Ostatnio zmieniony 07 lut 2017, 22:44 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: kamron6 »

Yavi pisze:Pytania gotowe, pojawia się kolejny problem - zrobiłem listę około 23 wydawnictw (aktywnie działających) i... Jeśli wszystkie udzielą odpowiedzi na 10 pytań, to tekst będzie bardzo obszerny. Pisać do wszystkich, czy ciąć listę? Z jednej strony ci najwięksi mają pewnie najwięcej do powiedzenia w tej kwestii, z drugiej interesuje mnie też podejście mniejszych wydawnictw. Jak myślicie? :P
Jeśli wszystkie udzielą odpowiedzi
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: DREADNOUGHT2 »

Apropos wyzysku przez odbiór jajek chodzi o sztuczne regulowanie czy raczej rozregulowanie (gaszenie, zapalenie światła) rytmu dobowego nioski co jej wydatnie skraca życie.

Wyzysk mleczny opiera się na sztucznym zapłodnieniu krowy i błyskawicznym odbiorze jej cielaczka (na cielęcine).

No ale dzięki niewolniczej pracy zwierząt mamy taki dobrobyt. I najtańsze mleko, jajka i kurczaki w historii świata!
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: costi »

Ludzi jest na Ziemi 7 miliardów, a nie kilkaset milionów czy miliard jak jeszcze niedawno... żywność siłą rzeczy musi być produkowana innymi metodami niż kiedyś.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: tomb »

kali pisze:Ostatnio pewna moja koleżanka (wspaniała kobieta i przy okazji aktywna obrończyni zwierząt) wskazała mi, że objawem bestialskiego traktowania zwierząt jest wykorzystywanie ich w gospodarstwie. I nie chodziło nawet o ciągnięcie pługa, ale o kradzież jaj, czy pozbawianie mleka. Nie przemawiały nawet argumenty, że mleczną krowę należy wydoić, bo inaczej będzie cierpiała.
Czy koleżanka argumentowała jakoś swoje przekonanie?

DREADNOUGHT2 pisze:No ale dzięki niewolniczej pracy zwierząt mamy taki dobrobyt. I najtańsze mleko, jajka i kurczaki w historii świata!
costi pisze:Ludzi jest na Ziemi 7 miliardów, a nie kilkaset milionów czy miliard jak jeszcze niedawno... żywność siłą rzeczy musi być produkowana innymi metodami niż kiedyś.
Szacuje się, że hodowla jest skrajnie niewydajna w porównaniu do produkcji roślinnej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wegetarianizm_ekologiczny
http://globalnepoludnie.pl/Przemyslowa- ... esa-a-glod
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: kali »

tomb pisze:
kali pisze:Ostatnio pewna moja koleżanka (wspaniała kobieta i przy okazji aktywna obrończyni zwierząt) wskazała mi, że objawem bestialskiego traktowania zwierząt jest wykorzystywanie ich w gospodarstwie. I nie chodziło nawet o ciągnięcie pługa, ale o kradzież jaj, czy pozbawianie mleka. Nie przemawiały nawet argumenty, że mleczną krowę należy wydoić, bo inaczej będzie cierpiała.
Czy koleżanka argumentowała jakoś swoje przekonanie?
Niestety całkiem sporo miała argumentów. Moim zdaniem przejaskrawione. Ale obrońcy zwierząt w to wierzą. Jednym z najważniejszych ostatnio jest - ile średnio żyje zwierzę na wolności i ile w gospodarstwie. Oraz gdzie jaki tryb życia uskutecznia.

A żeby nie było różowo, bo każdy mówi o biednych małych chińskich rączkach. Mój kolega pracuje 7 dni w tygodniu, z czego 6 razy ma zmianę trwającą 12 godzin, a raz 18-24 godzin. Mama mojej koleżanki pracuje w miesiącu 350-400 godzin. Oczywiście każdy może powiedzieć, że taką pracę trzeba rzucić i znaleźć coś innego. Niestety nie każdy ma taki luksus. To tyle jeśli chodzi o brak niewolnictwa/wyzysku w Polsce.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Darboh
Posty: 859
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: Darboh »

Wygląda na to że jałowy i niepotrzebny temat (wg malkontentów) zamienia się w śmieszkowanie z wegan i zielonych oszołomów (przez malkontentów). Miejscami strasznie prostackie. Na tym forum jest dużo ludzi o różnych poglądach, więc szanujmy się nawzajem. Jeżeli ktoś ma w czterech literach temat to powiem grzecznie: idź stond! ;) Niektórych miejscami widocznie temat przerasta, albo mają ewidentny deficyt empatii.
costi pisze:Ludzi jest na Ziemi 7 miliardów, a nie kilkaset milionów czy miliard jak jeszcze niedawno... żywność siłą rzeczy musi być produkowana innymi metodami niż kiedyś.
Problemem nie jest liczba ludności, tylko nierówności w dostępie do żywności. Produkujemy więcej niż spożywamy, marnotrawiąc masę jedzenia w imię zaspokajania gustów "zachodniego człowieka". A Afryka niech zdycha....
kali pisze: A żeby nie było różowo, bo każdy mówi o biednych małych chińskich rączkach. Mój kolega pracuje 7 dni w tygodniu, z czego 6 razy ma zmianę trwającą 12 godzin, a raz 18-24 godzin. Mama mojej koleżanki pracuje w miesiącu 350-400 godzin. Oczywiście każdy może powiedzieć, że taką pracę trzeba rzucić i znaleźć coś innego. Niestety nie każdy ma taki luksus. To tyle jeśli chodzi o brak niewolnictwa/wyzysku w Polsce.


Nie zapominaj o kredycie ;)
Od 27 lat mamy w Polsce neoliberalny system systematycznego wyzysku. Ale nie można tego porównać do tego jak ten system drastycznie wygląda w Chinach, Indiach, czy Bangladeszu. W Polsce masz szansę coś z tym zrobić.
Yavi pisze:Pytania gotowe, pojawia się kolejny problem - zrobiłem listę około 23 wydawnictw (aktywnie działających) i... Jeśli wszystkie udzielą odpowiedzi na 10 pytań, to tekst będzie bardzo obszerny. Pisać do wszystkich, czy ciąć listę? Z jednej strony ci najwięksi mają pewnie najwięcej do powiedzenia w tej kwestii, z drugiej interesuje mnie też podejście mniejszych wydawnictw. Jak myślicie? :P

e: Poszło do wszystkich, najwyżej spędzę kilka tygodni na ogarnianiu tego ;)
Czekam z niecierpliwością :) Nie zdążyłem wspomnieć o uwzględnieniu norm bezpieczeństwa produktów, jakim np podlegają zabawki dla dzieci. Czy w ogóle przy grach się je stosuje? Pytanie z takim zakresem także byłoby wymowne.
Miszon pisze:W Finlandii testowo wylosowane osoby bezrobotne będą dostawały "pensję za nic", nie będącą zasiłkiem dla bezrobotnych.
Nie dostają za nic, ale zamiast. To duża różnica. I w przypadku Finlandii DB wynosi około 80% zasiłku dla bezrobotnych. No fura kasy. A w USA i Kanadzie w ramach walki z bezdomnością, dają bezdomnym mieszkania. Też jakiś bólduping?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: MichalStajszczak »

Darboh pisze:Nie zdążyłem wspomnieć o uwzględnieniu norm bezpieczeństwa produktów, jakim np podlegają zabawki dla dzieci. Czy w ogóle przy grach się je stosuje?
Tak. I PIH sprawdza, czy produkty (w tym gry) spełniają te wymogi.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: kamron6 »

Od 27 lat mamy w Polsce neoliberalny system systematycznego wyzysku.
Znam mnóstwo osób które twierdzą, że w Polsce panuje totalny system socjalistycznego wyzysku, gospodarka postkomunistyczna i jedyną nadzieją jest neoliberalizm ekonomiczny ;) Dlatego nie polecam rzucania takich haseł losowo w internecie nie na temat.

W Polsce na nieszczęście nie panuje żaden spójny system tylko nieszczęsna sklejka, każdy ktosiek na stołku dorzuca coś do tego kolażu moim zdaniem ;D

Wydawcy wydawcami, ale mnie ciekawi jak by wyszła ankieta w której byśmy spytali użytkowników gamesfanatic co myślą o ochronie środowiska, co w związku z tym (nie) robią, jak by podeszli do płacenia więcej za ochronę środowiska przy produkcji gier (o ile oczywiście mieli by pewność, że tak się stanie).
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: Yavi »

MichalStajszczak pisze:
Darboh pisze:Nie zdążyłem wspomnieć o uwzględnieniu norm bezpieczeństwa produktów, jakim np podlegają zabawki dla dzieci. Czy w ogóle przy grach się je stosuje?
Tak. I PIH sprawdza, czy produkty (w tym gry) spełniają te wymogi.
Zaufałem wydawcom na tyle, że założyłem, iż ich gry spełniają wszystkie certyfikaty. Tekst pewnie i tak wyjdzie dość długi, więc ograniczyłem się do 10 czy 11 pytań, żeby mieć ogólne pojęcie. Ewentualnie zawsze mogę dorwać kogoś później i wypytać dokładniej :) Swoją drogą mam już pierwsze odpowiedzi, więc optymistycznie patrzę na projekt.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: MichalStajszczak »

kamron6 pisze:Znam mnóstwo osób które twierdzą, że w Polsce panuje totalny system socjalistycznego wyzysku
Oczywiście. W kapitalizmie jest wyzysk człowieka przez człowieka, a w socjalizmie jest na odwrót. :lol:
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: TV3 »

Darboh pisze:śmieszkowanie z wegan i zielonych oszołomów
Poczułem się, podstawnie albo bezpodstawnie wywołany do tablicy, jako, że wspomniałem o "zielonych":
TV3 pisze:Pewnie znalazłby się jakiś nawiedzony zielony (...)
i stwierdzam, że powinienem inaczej zbudować tamto zdanie. Na przykład: "Pewnie znalazłby się jakiś zielony, który byłby nawiedzony (...)".

Z pierwotnej wersji można wywnioskować, że każdego zielonego uważam za nawiedzonego (a w tej dyskusji nie jest istotne, czy tak uważam, czy nie). Z wersji poprawionej wynika natomiast, że zielony może, acz nie musi nawiedzonym być (jak zresztą każdy - zielony, żółty, czarny itede). W związku z tym ufam, że kwestia szacunku (czy jego braku) została rozjaśniona ;).

Darboh pisze:Problemem nie jest liczba ludności, tylko nierówności w dostępie do żywności. Produkujemy więcej niż spożywamy, marnotrawiąc masę jedzenia w imię zaspokajania gustów "zachodniego człowieka". A Afryka niech zdycha....
Sąsiad ma dostęp do pewnych dóbr, do których ja dostępu nie mam (tu - z racji finansowych). Ale czy to można podciągnąć pod definicję problemu... Moim zdaniem niekoniecznie..
Co natomiast wg mnie kłuje w oczy to sparowanie w wyżej przytoczonym cytacie pierwszego zdania ze zdaniem drugim: "A Afryka niech zdycha...". Jakkolwiek nie chciałbym, aby jakikolwiek kontynent zdychał, to łączenie w wydźwięku negatywnym (bo chyba taki wydźwięk da się słyszeć) sytych europejskich brzuchów z pustymi brzuchami afrykańskimi i nieakceptowanie takiego stanu rzeczy (a ściślej - takich różnic) zalatuje mi trochę... ideologią pewnego systemu.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: ramar »

DREADNOUGHT2 pisze:Apropos wyzysku przez odbiór jajek chodzi o sztuczne regulowanie czy raczej rozregulowanie (gaszenie, zapalenie światła) rytmu dobowego nioski co jej wydatnie skraca życie.
Wyzysk mleczny opiera się na sztucznym zapłodnieniu krowy i błyskawicznym odbiorze jej cielaczka (na cielęcine).
No ale dzięki niewolniczej pracy zwierząt mamy taki dobrobyt. I najtańsze mleko, jajka i kurczaki w historii świata!
A gdzie tutaj widzisz problem?
DREADNOUGHT2
Posty: 256
Rejestracja: 17 sie 2016, 08:51

Re: Produkcja gier a etyka i ochrona środowiska

Post autor: DREADNOUGHT2 »

ramar pisze:
DREADNOUGHT2 pisze:Apropos wyzysku przez odbiór jajek chodzi o sztuczne regulowanie czy raczej rozregulowanie (gaszenie, zapalenie światła) rytmu dobowego nioski co jej wydatnie skraca życie.
Wyzysk mleczny opiera się na sztucznym zapłodnieniu krowy i błyskawicznym odbiorze jej cielaczka (na cielęcine).
No ale dzięki niewolniczej pracy zwierząt mamy taki dobrobyt. I najtańsze mleko, jajka i kurczaki w historii świata!
A gdzie tutaj widzisz problem?
Jest to problem, że dla naszego komfortu zwierzęta muszą cierpieć.
Mocno mnie to wzrusza, że cielaka po urodzeniu od razu się odbiera od matki i zabija. Albo, że jeżeli kurczaczek urodzi się samcem to jedzie na tasmie żeby przemienić się w mięso oddzielone mechanicznie.

Choć oczywiście ze światopoglądowego(w tym religijnego) punktu widzenia wyzysk zwierząt nie jest tak szkodliwy jak wyzysk ludzi.
ODPOWIEDZ