Super Farmer - pytania do zasad

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Super Farmer - pytania do zasad

Post autor: rokter »

Czy przed rzutem koscmi moge wymienic 12 krolikow na 1 świnię?
Świnia jest warta 2 owce, a 1 owca to 6 krolików. Instrukcja pozwala na przeprowadzenie jednej zamiany w turze. Czy zamiana 12 krolikow na 1 swinie to JEDNA zamiana, czy tez DWIE?

Zgodnie z instrukcją NA PEWNO mógłbym wymienić 6 krolikow i 1 owce na 1 świnię, ale czy mogę wymienić 12 królików na 1 świnię?

P.S.
Właśnie przeczytalem swoj post i dochodze do wniosku, ze kiedy dorosly facet zastanawia się ile królików kosztuje jedna świnia to zdecydwoanie przegina z planszówkami...
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

12 królików = 1 świnia i tyle możesz wymienić w jeden kolejce. Każda wymiana tego typu jest moim zdnaim możliwa, czyli 6owiec=1 krowa, 12 owiec =1 krowa itd
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rokter »

moje wątpliwości wzbudził komentarz z boardgamegeek: http://www.boardgamegeek.com/geekforum. ... adid=61834

a dokladnie ten fragment:

"Important is that you can acquire in this way only one animal (so you can buy only 1 sheep even if you have 12 rabbits and would like to get two sheeps) "

Jesli rzeczywiscie mogę kupić tylko jedną owcę, nawet jeśli posiadam 12 królików, to jedna owca nie wystarczy, aby wymienić ją na świnię.
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Nie wiem, czy do końca zrozumiałeś instrukcję. Wymiana 12 królikó na 2 owce, to de facto dwie wymiany po 6 królików za owcę i taki wariant nie jest dozwolony. Natomiast wymiana 6 królików i owcy na świnię jest już jak najbardziej dozwolona.
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rokter »

Ujmę to inaczej, bo z kolei Ty nie zrozumiałeś mnie ;-) Wiem o tym, ze wymiana 6 krolikow i owcy na swinie jest dozwolona, bo pisalem o tym wczesniej. Interesuje mnie co innego. Jesli mam 12 królików i chcę je wymienić na świnię, to najpierw przeprowadzam ich "wirtualną" wymianę na 2 owce, bo tylko 2 owce można wymienić na świnię. Moje pytanie brzmi: czy ta "wirtualna" (przedwstępna ;-)) wymiana w ogóle jest liczona jako wymiana.

Albo jeszcze inaczej: napisales ze wymiana 12 krolikow na 2 owce jest niedozwolona (i to wynika z instrukcji) natomiast wymiana 12 krolikow na swinie jest dozwolona (i tu mialem watpliwosc dotyczaca koniecznosci wczesniejszej "wirtualnej" wymiany 12 krolikow na 2 swinie, która to wymiana, jesli traktowac ją jako "rzeczywistą" - nie jest dozwolona).

Mam nadzieje, ze zagmatwalem to wszystko w wystarczajacym stopniu ;-)

A tak w ogole to dzieki za odpowiedz :-)
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Nie baw się w żadne wirtualne świnie ;) Po prostu wymiana taka jest możliwa, ale właśnie chodzi w niej o to, żeby była bez stopnia pośredniego.

Dlaczego? Ponieważ Super Farmer został wymyślony przez matematyka i ma służyc nauce mnożenia w bardzo przystępny sposób.

Domyślam się, że jesteś straszy i mnożyc już umiesz ;) więc pytałeś się z powodu wątpliwosci.
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rokter »

Dobra jest, nie będe się bawił :-) Wyraźnie przekombinowałem. Jak człowiek od czasu do czasu trafia na coś prostszego, to od razu rodzi się w nim sceptycyzm, niedowierzanie i skłonność do kombinatoryki. Nie bez powodu byl to jeden z najczesciej stosowanych chwytów przez naszego egzaminatora na studiach: prosba o omowienie zagadnien tak prostych, ze ludzie - wietrzac jakis podstep - zaczynali wszystko strasznie gmatwać angażując do rozwiązania "problemu" całą wiedzę nabytą w trakcie studiów. No i wychodziły właśnie takie "witrulane świnie" ;-)

Dzięki za pomoc, Uiek.

P.S.
Żeby nie było nieporozumień. Studiowałem polonistykę, ale niedawno tabliczkę mnożenia również udało mi się opanować. I właśnie celem uczczenia tego wiekopomnego wydarzenia nabyłem drogą kupna SUPERFARMERA...
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Tak się składa, że opracowywałem przepisy Superfarmera (oryginalne zaginęły w czasie Powstania i zostały odtworzone na podstawie "ustnych przekazów"). Być może nie jest to dostatecznie wyjaśnione, ale założenie jest takie: można przeprowadzić jedną wymianę, tzn. rozmienić jedno cenniejsze zwierzę na kilka czy kilkanaście tańszych albo złożyć kilka lub kilkanaście tańszych na jedno droższe. W instrukcji gry są przykłady, które to pokazują. Tak więc można wymienić jedną świnię na dwie owce, na owce i sześć królików albo na 12 królików. Albo za jedną krowę, dwie świnie, jedna owcę i sześć królików dostać jednego konia.
Więcej informacji na stronie http://www.rost.com.pl/Gry/Farmer.htm
Maciej
Posty: 43
Rejestracja: 16 lis 2004, 20:02
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej »

czyli każda wymiana jest możliwa jeśli po jednej stronie stoi jedno zwierzę z jednego gatunku?
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Dokładnie :D
Albo "rozmieniasz" zwierzaka na drobne ;)
Albo zamieniasz drobne na Bestię ;)
Awatar użytkownika
Szept
Posty: 225
Rejestracja: 04 cze 2004, 00:49
Lokalizacja: okolice Warszawy
Has thanked: 1 time

OT

Post autor: Szept »

MichalStajszczak pisze: Więcej informacji na stronie http://www.rost.com.pl/Gry/Farmer.htm
Takie dwie uwagi a propos strony :)
- strona (główna) nie działa pod firefoxem :/
- dlaczego Zaginione Miasta, Osadnicy Catanu i Troja znalazły się w kategorii gry fantasy?
http://szept.deviantart.com
-I am James Hook, captain of the Jolly Roger.
-If you are Hook, then who am I?
-You are a codfish.
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Post autor: Misiołak »

Troja to akurat do fantasy pasuje.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Rzeczywiście zasada w Superfarmerze jest taka - albo po lewej albo po prawej stronie "równania" opisującego wymianę musi byś jedno zwierzę, po drugiej może być jednorodna grupa zwierząt lub dowolna mieszanka.

Strona http://www.rost.com.pl na razie jest w budowie. Tylko część linków działa, brak jeszcze wielu zdjęć, tylko niektóre gry są opisane (oczywiście nie wszystkie będą miały dokładne opisy). Nie jest jeszcze również "czytelna" dla wszystkich wyszukiwarek.

Jeśli chodzi o klasyfikację gier, to rzeczywiście odruchowo wrzuciłem wszystkie gry Galakty do kategorii "Fantasy". Zresztą klasyfikacja też nie jest jeszcze gotowa, bo łatwo sprawdzić, że na liście alfabetycznej jest więcej gier niż w grupach tematycznych.
badjimi
Posty: 73
Rejestracja: 23 lis 2006, 19:34
Lokalizacja: Świecie

Post autor: badjimi »

Cytat z instrukcji: "gracz ma 6 królików i 2 krowy. Moze dokonać tylko jednej z dwóch wymian: albo 6 królików wymienić na owcę, albo zamienić 2 krowy na konia, albo 1 krowę wymienić na 3 świnie"

A nie można np. wymienić 6 królików na małego psa, albo krowę zamienić na 6 owiec?
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

MichalStajszczak pisze:Tak się składa, że opracowywałem przepisy Superfarmera (oryginalne zaginęły w czasie Powstania i zostały odtworzone na podstawie "ustnych przekazów").
Czy ustny przekaz pochodził od żony profesora i czy masz z nią kontakt :?: Nadal mieszka na Filtrowej 63.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

badjimi zapytał:
A nie można np. wymienić 6 królików na małego psa, albo krowę zamienić na 6 owiec?
Można. Przeczytaj posty z 15 lipca 2005 w tym wątku
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

draco zapytał:
Czy ustny przekaz pochodził od żony profesora ?
Ja poznałem Superfarmera czy raczej Hodowlę Zwierzątek grając z wnukami profesora Borsuka
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

czy super farmer to gra dla dzieci?

Post autor: charlie brown »

Czy super farmer jest grą dla małych dzieci?

1. Wszystkie dzieci z którymi grałem strasznie przeżywały stratę całego lub części swojego stada w wypadku pojawienia się wilka lub lisa. Czasem wiązało się to z płaczem i brakiem chęci do kontynuowania gry.

2. Małe dzieci najczęściej nie są w stanie zrobić jednej najkorzystniejszej wymiany, bo szwankuje jeszcze u nich mechanizm mnożenia/dzielenia. (O ile wymiana 6 królików na owcę nie jest problemem, to wymiana 12 królików na świnię jest już nie lada wyzwaniem). Czyli tak naprawdę nie mają większych szans ze starszą osobą.

Słowem: czy wprowadzacie jakieś modyfikacje zasad, grając z dziećmi?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: czy super farmer to gra dla dzieci?

Post autor: Don Simon »

charlie brown pisze:Czy super farmer jest grą dla małych dzieci?
Jest o tyle grą dla dzieci, że nie wyobrażam sobie grania w tę "grę" w gronie osób starszych niż 10 lat.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Don Simon napisał:
Jest o tyle grą dla dzieci, że nie wyobrażam sobie grania w tę "grę" w gronie osób starszych niż 10 lat.
To co w takim razie widać na tym zdjęciu i kim jest ten facet w czerwonej koszuli w pionowe paski?
Obrazek
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

MichalStajszczak pisze:Don Simon napisał:
To co w takim razie widać na tym zdjęciu i kim jest ten facet w czerwonej koszuli w pionowe paski?
No to oczywiście obdarzony muskulaturą i pięknym licem ja :-) - pierwszy i ostatni raz grający w tę grę. Przecież nie będę krytykował czegoś zanim tego nie spróbuję. Turlaliśmy kostki kilkanaście minut z radością przerywając rozgrywkę po osiągnięciu odpowiedniego poziomu nudy.
Toteż organoleptycznie mogę stwierdzić, że wolałbym grać w Chińczyka, niż w Super farmera :-).

P.S. Zaczyna się wyciąganie brudów i kompromitujących zdjęć. Trzeba na przyszłość uważać :-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Nie przejmuj się, młody byłeś... nie miałeś pieniędzy <lol>
Awatar użytkownika
Mamut
Posty: 59
Rejestracja: 25 wrz 2007, 17:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: pytanie do SUPER FARMERA

Post autor: Mamut »

Chciałbym tylko zakomunikować, że w Muzeum Powstania Warszawskiego można kupić reedycję Hodowli Zwierzątek. Jak informuje odpowiednia notka, grafiki są zaczerpnięte z "tego jedynego egzemplarza, który przetrwał wojnę". I faktycznie sprawiają takie wrażenie. Cena: 14zł.
żaba
Posty: 18
Rejestracja: 06 sie 2008, 08:50
Lokalizacja: Poznań

Re: pytanie do SUPER FARMERA

Post autor: żaba »

Odkurzyłam stary wątek, bo szukam informacji na temat zasad...
Czy można wymieniać psy na pozostałe zwierzęta? Małego na owcę, dużego na krowę? Wydaje mi się, że tak, ale wolałabym się upewnić.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: pytanie do SUPER FARMERA

Post autor: MichalStajszczak »

żaba pisze:Czy można wymieniać psy na pozostałe zwierzęta?
Można
ODPOWIEDZ