Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia / Caverna: Cave vs Cave (Uwe Rosenberg)

Post autor: 100rk »

Zapowiedziana i oczekiwana Kawerna na 2 graczy zaczyna się materializować :)

Obrazek

O grze na BGG



In the two-player game Caverna: Cave vs. Cave, each player starts the game with only two dwarves and a small excavation in the side of a mountain. Over the course of eight rounds, they'll double their workforce, open up new living space in the mountain, construct new buildings and rooms in which to live, and dig for precious metals.

In more detail, each player starts the game with an individual player board that's covered with a random assortment of face-down building/room tiles and only one space. Some tiles are face up and available for purchase at the start of play. Four action tiles lie face up as well. At the start of each of the eight rounds, one new action tile is revealed, then players alternate taking actions, with the number of actions increasing from two up to four over the course of the game. As players excavate their mountainous player board, new building and room tiles are added to the pool; some rooms can be used immediately when acquired, whereas others require the use of an action tile.

After eight rounds, players tally their points for buildings constructed and gold collected to see who wins.


Przewidywana premiera przełom czerwca/lipca.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2017, 23:25 przez GrzeL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Apos »

Są już dostępne zasady.

Widzę, że zrezygnowano kompletnie ze zwierzątek oraz wypraw, a Rosenberg skupił się na kopaniu oraz sianiu. Mało jest też komponentów co może przełożyć się na niski koszt produkcji. Ikonografia łatwa i czytelna w stylu autora. Nowa dla kawerny mechanika ścian, przypomina trochę tą z budowy budynków oraz pastwisk w Agricoli: Zwierzyniec. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu :).
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: warlock »

Klemens Franz ma jednak tragiczną kreskę... Agricola jest chyba jedyną grą, w której jego ilustracje mi nie przeszkadzają... Okładka jest tragiczna ;).

A tak swoją drogą, całość jest mocno zerżnięta z
Obrazek
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Wincenty Jan »

Popieram.

Czyli Lacerta jest prawdopodobnym wydawcą?
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: predki »

Wincenty Jan pisze:Popieram.

Czyli Lacerta jest prawdopodobnym wydawcą?
Prawdopodobnym - tak. Mają prawo prawo pierwszeństwa. Ale do dwuosobówek Rosenberga podchodzą z dużą rezerwą. Do dziś nie ma małego Le Havre, a Pól Arle nie chcieli wydać.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Apos »

@Wincenty Jan @predki Lacerta podała na swojej stronie, że przewidywana premiera CvC to wakacje/początek roku szkolnego 2017.

Zdjęcie komponentów (te wyglądają w porządku)
Obrazek

Obrazek

Mam podobne wrażenia jak przy Agricoli Zwierzyniec, że będzie to mini-kawerna, sympatyczny tytuł do zagrania gdy nie ma czasu na 'pełną' Kawernę :). Komponentów jest niewiele, więc powinno się to przełożyć na niską cenę.
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: fantazyn »

Będąc leniem, nie przeczytałem instrukcji, ale szybkie pytanie dla osób bardziej obeznanych:
- czy posiadając pełną/normalną wersję Caverny mogę zagrać z komponentami wg szybszych zasad (Cave vs Cave)?

Ps. Nikt nie odmówi świetnych tytułów Rosenbergowi, ale mam wrażenie, że coraz jest mniej twórczy i po prostu odcina kupony...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: BartP »

Gra poza tematem i tematycznymi nawiązaniami nie ma dużo cech wspólnych z normalną Kawerną.
Mając normalną Agricolę, też nie zagrałbyś w jej dwuosobową wersję. A tutaj podobieństw jest jeszcze mniej.
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 969
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 349 times
Been thanked: 749 times
Kontakt:

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Apos »

Awatar użytkownika
monika5593
Posty: 52
Rejestracja: 23 lut 2015, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 25 times
Been thanked: 8 times

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: monika5593 »

Ktoś już może grał? Jak wrażenia? Zastanawiam się nad regrywalnością, bo dwuosobowa Agricola nabiera sensu dopiero z dodatkiem.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1380
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Brylantino »

Cena ma być dość niska (ok. 55 zł), więc może warto będzie to obadać mimo wszystko :)
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Fojtu »

Ja grałem w obie po razie i zdecydowanie Cave vs Cave będzie miał większą regrywalność ze względu na losowość budynków wchodzących do puli do kupienia i kolejność akcji które wychodzą. Powiedziałbym, że przez losowy setup i rozgrywkę będzie miało największą regrywalność z 3 małych gierek Uwe, z czego agri ma najmniejszą.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: BartP »

W samej podstawce jest sporo regrywalności. Co prawda akcje pojawiają się w przewidywalnej kolejności, ale budynki (poza kilkoma startowymi) pojawiają się już kompletnie losowo. I fajnie.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Skid_theDrifter »

Początkowo miałem opory do małych gier Rosenberga, bo często można zobaczyć komentarze o dojeniu, powtarzalności, recyklingu - ale w praktyce to jest tak, że te gry to właśnie są małe, dość szybkie partie zaplanowane na krótkie przedziały czasu i w ramach tego czasu dość sycące, a większość negatywnych i ironicznych komentarzy zdaje się wynikać z oczekiwania małej i krótkiej gry która jednocześnie przytłacza rozmachem. Po małej Agricoli ślinię się na polską małą Kawernę niczym szczerbaty na suchary. Mała Agricola bez dodatkowych kafli szybko staje się znajoma i łatwo w niej wyrobić sobie pewną ścieżkę, co rozwiązują dodatki - mała Kawerna ma ten element losowości od samego startu. W takich sytuacjach jak teraz żałuję trochę mojej wewnętrznej polityki "tylko polska wersja językowa", ale ostatecznie bardziej mi ona służy niż szkodzi - tylko ciągle ćwiczę swoją cierpliwość.
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Caverna: Cave vs Cave

Post autor: pegzi »

Łapcie prezentację elementów gry. Nasze pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne.

http://dicelandblog.pl/unboxing-8-kawer ... -jaskinia/
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Veridiana »

Pierwsza rozgrywka i emocje na razie umiarkowane. Fajne jest to, że istnieje tylko w zasadzie jeden cel punktowy: budynki. Mamy wytyczoną jasną ścieżkę działania (budowanie), nie rozdrabniamy się, no i bardziej wchodzimy sobie w paradę niż w sytuacji, gdy jest kilka źródeł punktowania. Podczas tej jednej rozgrywki mało jednak ograniczały nas ściany, zawsze było co zbudować, ale może to się zmieni, gdy będziemy grać bardziej optymalnie i zażarcie.
Teraz jestem ciekawa, jak to będzie działało na większą liczbę graczy :lol:
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: gregos »

Veridiana pisze:Teraz jestem ciekawa, jak to będzie działało na większą liczbę graczy :lol:
Pewnie będzie tak ciasno, że nie będzie już dla nich miejsca. :wink:
Veridiana pisze: Pierwsza rozgrywka i emocje na razie umiarkowane.
Jak trochę więcej ograsz, to daj znać czy jest warta zakupu.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Quille »

Dziś testowana. Dwie rozgrywki.I wrażenia super! Za tę cenę na pewno warto. Ale ja nie znam normalnej Kawerny. Jakbym znała, to może zachwyt byłby mniejszy.
Trochę mnie rozczarowało w unboxingu gry, że jest tylko po 1 znaczniku każdego surowca i przesuwa się je na torze. Wydawało mi się to taką "biedną" wersją, choć ma to oczywiście ten plus, że wpływa pozytywnie na cenę. Natomiast w czasie gry zupełnie to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie, jako że jestem osobą, która siedzi zazwyczaj obok "banku", to ciągłe "daj mi dwa drewna, daj mi jedno zboże" mnie czasem wnerwia (zwłaszcza jeśli myślę nad własnym ruchem), a tu tego nie ma.
Gra jest naprawdę logiczna i spójna, a instrukcja dobrze napisana. Ale to raczej standard w przypadku tego autora i tego wydawnictwa.

Regrywalność będzie raczej na fajnym poziomie, bo przez to, że budynki są w większości na początku "zakryte", to odkrywają się w różnej kolejności i to wpływa na taktykę. No i ok, wygrana jest tylko przez budynki, zgadza się, ale można w różny sposób "zarabiać" na i budowanie. Więc cel ten sam, ale droga może być zupełnie inna.
Fojtu pisze:Ja grałem w obie po razie i zdecydowanie Cave vs Cave będzie miał większą regrywalność ze względu na losowość budynków wchodzących do puli do kupienia i kolejność akcji które wychodzą. Powiedziałbym, że przez losowy setup i rozgrywkę będzie miało największą regrywalność z 3 małych gierek Uwe, z czego agri ma najmniejszą.
A jaka jest trzecia mała Uwe?

Mam pytanie do osób, które znają dużą Kawernę. Na ile ta mała jest podobna do dużej? Chodzi o samą mechanikę. Czy jeśli bardzo podoba mi się mała, to warto zainwestować w dużą? Zwłaszcza, jeśli mam też Agricolę (nowe wydanie, wersję dla graczy).
Mario_Max
Posty: 250
Rejestracja: 22 lut 2016, 11:38
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Mario_Max »

Quille pisze:
Mam pytanie do osób, które znają dużą Kawernę. Na ile ta mała jest podobna do dużej? Chodzi o samą mechanikę. Czy jeśli bardzo podoba mi się mała, to warto zainwestować w dużą? Zwłaszcza, jeśli mam też Agricolę (nowe wydanie, wersję dla graczy).
"Mała" Kaverna i "małe" LeHavre to całkowicie inne gry niż ich "duże" wersje, jedynie mała Agricola jest podobna do dużej.
Potwierdzam mała Kawerna jest super :)
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Quille »

Dzięki. Tak, wiem, że to inne gry. Nie wiedziałam po prostu co jest tą trzecią małą, bo nie wiedziałam, że Le Havre ma małą wersję :)

Czyli może być tak, że mimo że mała Kawerna mi się podoba, to duża nie podejdzie? To chyba faktycznie lepiej w ciemno nie kupować, tylko najpierw przetestować.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Fojtu »

Tak jak Mario wspomniał trzecia to Le Havre, the inland port. Bardzo ciekawe 2 mechanizmy, mocno mnie zaskoczyło, że takiej małej gierce będzie coś nie z dużej gry.
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Quille »

A jeszcze mam pytania odnośnie komponentów gry:
- do czego są 4 wskaźniki akcji? te z numerami rzymskimi?
- do czego są żetony zamienników? kiedy się ich używa? rozumiem że zamiast znaczników dóbr, ale po co? jak się zgubią? czy o co chodzi?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Fojtu »

Quille pisze:A jeszcze mam pytania odnośnie komponentów gry:
- do czego są 4 wskaźniki akcji? te z numerami rzymskimi?
- do czego są żetony zamienników? kiedy się ich używa? rozumiem że zamiast znaczników dóbr, ale po co? jak się zgubią? czy o co chodzi?
1. Chyba do liczenia na której akcji jesteś, chociaż nie jest to potrzebne, bo bierzesz płytki, więc zawsze widzisz ile wykonałeś
2. Po prostu zamienniki w zależności kto co lubi, nic więcej
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: citmod »

Quille pisze:A jeszcze mam pytania odnośnie komponentów gry:
- do czego są 4 wskaźniki akcji? te z numerami rzymskimi?
- do czego są żetony zamienników? kiedy się ich używa? rozumiem że zamiast znaczników dóbr, ale po co? jak się zgubią? czy o co chodzi?
1.My jak graliśmy raz na Essen, używaliśmy ich do liczenia wykonanych akcji kafelków w naszej jaskini, kiedy wzięta akcja pozwalała nam aktywować 3 albo 4 kafelki w jaskini.
2.Te tekturowe znaczniki są trochę mniejsze, przez co lepiej się mieszczą na planszy kiedy.jest wiele surowców na tym samym poziomie.

Ogólnej grało się fajnie, ale bez szalu. Napewno ani ja ani brat nie kupimy. Mnie odstrasza przede wsztstkim mała ilość kafelków akcji. Szczególnie fakt że ostatni kafelek jest tylko jeden mnie szokuje. Jakby był problem dać chociaż 2 czy nawet 3 różne, z których losuje się jeden aby nie było wiadomo jaką akcje będzie dawal. Ale tak jak napisałem nawet gdyby były, to i tak uważam że jest masa lepszych dwuosobowek, przez co ta wyleciała z listy zakupów.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Kawerna: Jaskinia kontra Jaskinia (Caverna: Cave vs Cave

Post autor: Fuser.exe »

a małe Le Havre warto kupić?
ODPOWIEDZ