Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: mmag »

Bardziej jestem ciekaw co planują dodać jako SG - za 100$ w takim Rising Sun czy Mythic Battles** dostajemy tonę plastiku, dużych figurek, kart, tektury itp. Trzeba czegoś więcej niż kilka dużych potworków i kilkadziesiąt identycznych figurek 22mm aby w ten pułap się wbić i uzasadnić cenę;)

**które osobiście uważam w chwili obecnej za niekwestionowanego lidera ks w stosunku cena/ilość i jakość komponentów.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: playerator »

ariser pisze:Ogromne nie są, ale absolutnie wystarczające do gry strategicznej. ;) Plansza mała, to się będą wydawać większe.
Dodatkowo, mnie bardzo odpowiada zachowanie skali: ludzie - potwory - monumenty. Po drugiej stronie pod tym względem jest dajmy na to Pandemia: Czas Cthulhu.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: mmag »

W wątku na bgg kilka pozytywnych informacji się pojawiło:
1) Wkrótce / na dniach ma być gotowa i dostępna instrukcja - można więc będzie obczaić mechanikę
2) Jednym ze SG są zróżnicowane figurki hoplitów i kapłanów dla różnych armii - zdecydowany plus, urozmaicenie zawsze w cenie
3) Widoczne na filmach i zdjęciach figurki w prototypach są wykonane w tej samej skali (22/28/70/120mm) co docelowe w grze - co rozwiązuje (chyba?) problem rzekomego zmniejszenia figurek względem prototypu

A teraz kilka plotek / domysłów:
1) Na facebooku widziałem też zapowiedź artbooka:
Spoiler:
Na którym widać - jak obstawiam - Heliosa oraz Hadesa - czyżby więc szykowało nam się więcej 120mm monumentów?

2) Afrodyta...
Spoiler:
...i Hades...
Spoiler:
...a wiec więcej monumentów! Ciekawe co wniosą one do rozgrywki - zwłaszcza że z czego widziałem są mocno powiązane z podstawowymi statystykami każdego gracza?

3) Takie tam z syrenami...
Spoiler:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: mat_eyo »

mmag pisze:A teraz kilka plotek / domysłów:
1) Na facebooku widziałem też zapowiedź artbooka:
Spoiler:
Na którym widać - jak obstawiam - Heliosa oraz Hadesa - czyżby więc szykowało nam się więcej 120mm monumentów?
Na mapie, na której graliśmy było miejsce na czwarty monument, oznaczone zielonym kolorem. Chłopaki obstawiali Demeter, ja zaś Hadesa ;)
Dodatkowo jeśli na 5-6 graczy ma być inna mapa, to pewnie znajdzie się na niej jeszcze więcej monumentów.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: mmag »

Dla zainteresowanych - widziałem, że na bgg pojawiła się już angielska instrukcja do pobrania.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: costi »

raj pisze:Czy ja wiem czy lipa? To naprawdę duże figurki.
22mm to nie są "naprawdę duże" figurki, tylko maleństwa.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Pan_K »

Czytam instrukcję i zaczynam się zachęcać do gry... :roll:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

costi pisze:
raj pisze:Czy ja wiem czy lipa? To naprawdę duże figurki.
22mm to nie są "naprawdę duże" figurki, tylko maleństwa.
Piechota w SW:R ma 20mm i nikt nie płacze. Poza tym chodziło mi o 70 i 120mm.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: AkitaInu »

Ech ... w wątku o kampanii piszą że city, sparta i temples to będzie dodatek. W instrukcji jest napisane żeby kłaść figurki na planszy, więc sugeruje że są one w grze od razu.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: mat_eyo »

O ile miasta i Sparta mi nie przeszkadzają, nawet wolałbym grać bez nich, to brak świątyń może doskwierać. Ciekawe jak to będzie wyglądało kosztowo, za kilka dolców bym je wziął.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: costi »

raj pisze:
costi pisze:
raj pisze:Czy ja wiem czy lipa? To naprawdę duże figurki.
22mm to nie są "naprawdę duże" figurki, tylko maleństwa.
Piechota w SW:R ma 20mm i nikt nie płacze. Poza tym chodziło mi o 70 i 120mm.
Tylko ile tych 70 i 120mm będzie na planszy w porównaniu z tymi 22mm? Porównanie z Rebelią nietrafione, bo ona nie startuje w kategorii "mamy dudes on map i zajebiste figurki" jak Blood Rage, Rising Sun, Mythic Battles itp. czyli bezpośredni konkurenci Lords Of Hellas.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

Moim zdaniem to bardzo dobry manewr, pozwala na obniżenie ceny podstawki i poszerza dostępność gry.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Al_Dente »

Pod warunkiem że zostanie wykorzystany właśnie do tego ;-)
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: mmag »

Tylko ile tych 70 i 120mm będzie na planszy w porównaniu z tymi 22mm? Porównanie z Rebelią nietrafione, bo ona nie startuje w kategorii "mamy dudes on map i zajebiste figurki" jak Blood Rage, Rising Sun, Mythic Battles itp. czyli bezpośredni konkurenci Lords Of Hellas
Myślę, że wbrew pozorom nie można porównywać Blood Rage czy Mythic Battles do Lords of Hellas, jeśli chodzi o figurki - Jasne miniaturki w 32mm prezentują się znacznie lepiej, są dużo większe i fajniejsze niż te 22mm, ale obawiam się, że tutaj najzwyczajniej w świecie by się nie sprawdziły. W tamtych grach zazwyczaj każdy z graczy ma na mapie kilka figurek - tutaj mamy 15 hoplitów, 4 kapłanów, do tego bohater, potwory, przemnożyć przez liczbę graczy... - obawiam się, że wykonanie podstawowych figurek w większej skali najzwyczajniej w świecie skończyłoby się totalnym, nieczytelnym bałaganem na mapie - która swoją drogą też musiałaby być znacznie większa. Więc ze względów praktycznych, ok, mogę zrozumieć te 22mm. Osobiście żałuję jedynie, że zdecydowano się wykonać figurki bohaterów w skali 28, a nie 32mm... Plus monumenty 120mm - jasne, są świetne, tylko jeśli dobrze rozumiem ich rolę i zasady gry, to praktycznie w trakcie rozgrywki nigdy nie będą one stały w całej swojej klasie, tak aby cieszyć "oko" (ich wybudowanie kończy grę)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: cezner »

Taki rozmiar figurek jaki jest w prototypie sprawdza się idealnie moim zdaniem. Dokładnie widać gdzie są hoplici, nie ma problemu ze znalezieniem ich na planszy i nie ma problemu ze zmieszczeniem ich w regionach. Przy większych rozmiarach już różnie z tym mogłoby być. Poza tym figurki hoplitów mogą byc umieszczane w miastach a figurki kapłanów umieszcza sie na specjalnych podestach w monumentach. Z większymi rozmiarami juź bylby problem.
Znowu zdecydowanie większych bohaterów też bardzo dobrze widać, poza tym mają kolorowe podstawki.
No i wreszcie największe figurki potworów. Na pewno każdy je zauważy i odróżniają się wyraźnie od reszty figurek graczy.
Rzeczywiście praktycznie całej figury monumentu nie zobaczymy, bo wybudowanie monumentu kończy grę.
I powiem jeszcze jedna rzecz. W BR jakby figurek nie było to moim zdaniem nic by się nie stalo. W LoH mają one zdecydowanie większy sens.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: costi »

cezner pisze: I powiem jeszcze jedna rzecz. W BR jakby figurek nie było to moim zdaniem nic by się nie stalo. W LoH mają one zdecydowanie większy sens.
Argument bez sensu, w każdej grze planszowej z figurkami zastąpienie ich żetonami nic by nie zmieniło (bo trzeci wymiar nie ma znaczenia w mechanice).
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: cezner »

BR toż to przecież euro pełną gębą. A figurki są tam władowane, żeby amatorzy plastiku w ogóle spojrzeli na tą grę. Jakieś liczenie punktów, punkty za wygrane, punkty za zabitych, punkty za zajęte obszary itp itd. To po prostu El Grande z plastikiem.
W LoH te figsy mają na pewno większy sens. Co nie znaczy, że nie można by ich zastąpić jakims fajnym drewnem. Osobiście nie lubię plastiku w planszówkach. Zdecydowanie bardziej wolę mniej dosłowne drewno. No ale cóź takie mamy czasy. Dzieciaki dziś chyba nie bawią się żołnierzykami, więc odbijaja to sobie jak podrosną :wink:
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: crsunik »

cezner pisze:BR toż to przecież euro pełną gębą. A figurki są tam władowane, żeby amatorzy plastiku w ogóle spojrzeli na tą grę. Jakieś liczenie punktów, punkty za wygrane, punkty za zabitych, punkty za zajęte obszary itp itd. To po prostu El Grande z plastikiem.
W LoH te figsy mają na pewno większy sens. Co nie znaczy, że nie można by ich zastąpić jakims fajnym drewnem. Osobiście nie lubię plastiku w planszówkach. Zdecydowanie bardziej wolę mniej dosłowne drewno. No ale cóź takie mamy czasy. Dzieciaki dziś chyba nie bawią się żołnierzykami, więc odbijaja to sobie jak podrosną :wink:
Ale wiesz, że LoH to euro w czystej postaci i figurki mają tam tyle samo sensu co w BR ? :D
slanesh
Posty: 116
Rejestracja: 27 lip 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lords of Hellas

Post autor: slanesh »

cezner pisze: W LoH te figsy mają na pewno większy sens.
Tak z ciekawości - jaki?
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: cezner »

LoH to wojenka z mechanizmami euro, podobnie jak np Gra o Tron. Szybka wojenka ale jednak wojenka. Celem nie jest zdobycie punktów tylko zdobycie terytoriow, ewentualnie ubicie odpowiedniej liczby potworów.
BR móglby być o sadzeniu marchewek, pomidorków i ogórków gdzie co rundę panoszące się krety niszczą coraz więcej naszego pola.

Oczywiście jeśli mówimy w ogóle o pakowaniu takiej liczby figurek do gier to ja z punktu widzenia eurogracza sensu w tym nie widzę. Mnie plastik w ogóle nie podnieca. Żołnierzykami się już wybawiłem za młodu i teraz nie widzę potrzeby.
Dlatego dałem 300 zł za Gallerista czy Food Chain Magnate ale nie dam tych samych 300 zł za Scythe czy tym bardziej 400 zł za LoH.
I oczywiście, że Monumenty w LoH to zdecydowanie przerost formy nad treścią. No ale jaki przerost. Chyba ze 15 cm :lol: A amerykanom na KS na pewno się spodoba.
olsszak
Posty: 1818
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: olsszak »

Mythic Battles konkurencją do Lord of Hellas albo BR ? Teraz to dopiero jebłem. Nie wiem co MB robi w porównaniu euro...

Dwie ostatnie można porównywać, ale argumenty, że figurki w jednej z nich maja większy sens niż w drugiej to już naginanie rzeczywistości - w obu sa zbędne :)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4031
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 20 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: AkitaInu »

mat_eyo pisze:O ile miasta i Sparta mi nie przeszkadzają, nawet wolałbym grać bez nich, to brak świątyń może doskwierać. Ciekawe jak to będzie wyglądało kosztowo, za kilka dolców bym je wziął.
Napisali że to im pozwoliło obniżyć koszt o 20-25 dolców więc te kilka raczej się nie uda ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: mat_eyo »

Przeczytałem na bgg, że w wersji podstawowej zamiast miast będą żetony, ale zamiast świątyń już standies (nie wiem, czy jest na to zgrabne tłumaczenie). Jak dla mnie ok, problem od strony mechanicznej by był, gdyby świątynie też były płaskimi żetonami. 20+ dolców za miasta i świątynie nie dam na pewno.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5164
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 866 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

mat_eyo pisze:Przeczytałem na bgg, że w wersji podstawowej zamiast miast będą żetony, ale zamiast świątyń już standies (nie wiem, czy jest na to zgrabne tłumaczenie). J
Po prostu standy.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: cezner »

olsszak pisze:Mythic Battles konkurencją do Lord of Hellas albo BR ? Teraz to dopiero jebłem. Nie wiem co MB robi w porównaniu euro...

Dwie ostatnie można porównywać, ale argumenty, że figurki w jednej z nich maja większy sens niż w drugiej to już naginanie rzeczywistości - w obu sa zbędne :)
A czy istnieje jakaś gra, w której plastikowe figurki są niezbędne? Każdą figurkę można zastąpić żetonem.
Ale czegoś tu nie rozumiem. Czy twoim zdaniem tylko w ameri można wkładać figurki? A już jak jest mechanika euro to figurki nie mogą być? Jak są kości to figsy sa OK, kości nie ma to mają być żetony? W Catanie też jest plastik. Nie słyszałem z tego powodu płaczu.

Poza tym, co już wcześniej pisałem, figurki w LoH są specjalnie zaprojektowane pod mechanikę gry. Do miast wkłada się hoplitów co oznacza że taki hoplita jest wart 2 punkty siły. A w monumentach ustawia się kapłanów. Co nie oznacza, że nie można tych figurek wrzucić do kosza i zamienić je na karton. Zresztą w podstawowej wersji miasta to będą żetony.
ODPOWIEDZ