Lords of Hellas (Adam Kwapiński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Curiosity »

Prosił o egzemplarze recenzenckie i wyprosił :)
https://www.youtube.com/watch?v=Nk7HQmchsWc
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Kisun »

Dałaś czadu tym wstępem ;) A inni już grający w prototyp zgadzają się z wymienionymi słabościami gry? Ciekawe czy głos "ludu" dotrze do twórców?
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: AkitaInu »

Pod filmikiem moj komentarz gdzie nie zgadzam sie z kilkoma rzeczami :)
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Bary »

Szybkie pytanko, czy zrobienie sundropa na wzór tego z kampanii jest w zasięgu kogoś, kto nie ma zbyt wiele wspólnego z malowaniem figurek? Jeśli tak, to jaki nakład czasowy i finansowy wchodzi w grę (oczywiście tak mniej więcej, bo najpewniej wpływ na to ma szereg czynników)?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
olsszak
Posty: 1820
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 36 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: olsszak »

Kamil, bardzo fajnie się to oglądało. Dużo lepiej niż te krótkie filmiki. Może warto iść w kierunku kilkunastominutowych?

Co do odniesienia do LOH to najbardziej zaciekawiły mnie kwestie z gra w dana ilość osób, kwestia bitew (widziałem kontrapunkt Andrzeja, więc dalej nie wiem co tutaj myśleć), zastanawia się na ile poruszona kwestia z graniem dalej mimo skończenia monumentu może być poprawiona przez twórców (chyba, ze istnieje założenie posiadania Atlasa i/lub według innych to jednak dobrze działa?). Kwestia eventów i questów była już poruszana w kilku recenzjach/komentarzach, wiec mam nadziej, że te elementy faktycznie "dojrzeją". Martwi mnie to, że z Twojego opisu potwierdza się wynik moich przemyśleń - Troya must have jeśli nic w zakresie bitew nie drgnie (upgrade wojów), Budynki, aby nie wiało biedą w porównaniu do reszty plastiku (wciąż się waham, bo wolałbym wydać to na pełnoprawny dodatek) oraz Atlas (czy mechanika wydłużania gry jest już w tym małym pakiecie, bez kolosalnej figurki?).

Andrzej,
w kilku kwestiach to jest Twoja opinia vs opinia Kamila. Obaj macie do niej prawo i nie musicie się zgadzać :)
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
MisioKret
Posty: 175
Rejestracja: 26 cze 2013, 10:44
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: MisioKret »

Atlas Overload Cardboard Expansion zawiera już w sobie mechanikę tur, figurka nie jest do tego wymagana.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5172
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

histeryzujecie z tym budowaniem, wystarczy zacząć z monumentami na lv2 ale.liczyć je jak lv1. wtedy grę kończy akcja monumentu na całkowicie zbudowany monument.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
toblakai
Posty: 1269
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 220 times
Been thanked: 226 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: toblakai »

Też tak sugerowałem wcześniej, ale najwidoczniej nie jest to akceptowalne rozwiązanie. Przypuszczam, że ma to coś związanego z tym nieuchwytnym 'klimatem' ;)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5172
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: raj »

można też grać z kompletnymi i używać kostek jako liczników
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
MisioKret
Posty: 175
Rejestracja: 26 cze 2013, 10:44
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: MisioKret »

Chyba zaszło małe nieporozumienie. To co sugerujecie jest zmianą czysto estetyczną, a autor filmu mówił wyraźnie o zmianie w mechanice gry, tak by końcowe ulepszenia miały większy wpływ na rozgrywkę (granie z monumentem na 5 poziomie przez kolejne tury, zamiast natychmiastowego końca rozgrywki).

Chodzi o to, czy tego typu zmiana nie zaburzy całej reszty, a to już wymaga testów i ewentualnego dostosowania pozostałych mechanizmów. Nie wiem co ma do tego nieuchwytny "klimat".
toblakai
Posty: 1269
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 220 times
Been thanked: 226 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: toblakai »

MisioKret pisze:Chodzi o to, czy tego typu zmiana nie zaburzy całej reszty, a to już wymaga testów i ewentualnego dostosowania pozostałych mechanizmów. Nie wiem co ma do tego nieuchwytny "klimat".
W mojej wypowiedzi odnosiłem się wyłącznie do kwestii zakończenia rozgrywki w momencie wybudowania monumentu co przekłada się na brak obecności kompletnych figurek na stole. Były w dyskusji wcześniej głosy, że z tego powodu nie można się cieszyć widokiem wybudowanego monumentu.

Zmiany mechaniczne to już zupełnie inna bajka. Możliwe, że po prostu gra by się za bardzo rozpędziła przy bonusach z gotowych monumentów. Trzeba by to ocenić, ale pewnie gracze już to przetestują przy okazji ogrywania tytułu.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: mauserem »

edit:

post napisałem rano ale dopiero teraz zauważyłem ze się nie opublikował - widzę, że pewne kwestie są wspólne :D znaczy się "głos ludu" ;)

Miałem okazje poprzyglądać się rozgrywkom i samemu zagrać - jak widać głowy mi nie urwało ze szczęścia :mrgreen:
ale też nie umarłem z nudów, czy z bezsilnej furii.
O klimacie nie ma co gadać - można by nim obdzielić kilka innych gier :)
Poprawka na prototyp powinna tonować wszystkie "recenzenckie" wypowiedzi - co prawda nie mam recenzenckich zapędów - ale zasadę też stosuję - gra jest solidna, już teraz, ale jeszcze ciągle są w całości jakieś takie wyspy "nieogarnięcia", które mam nadzieję, zostaną "ogarnięte" w jakiejś formie.

Wg mnie takie na szybko tematy:
- kolejkowanie i obsługa questów - wspomniane przez Kamila przeskakiwanie i możliwość robienia questów niejako z automatu - to wymaga uporządkowania
- ilość questów - również wypunktowane - tu mam wrażenie wymagane będzie inne opracowanie edytorskie - zamiast znacznika dedykowanego do questu+karta questu - znaczniki A,B,C odpowiadające odpowiedniemu questowi - no chyba że ma być na bogato i wszystko zdublowane :D
- skalowanie - bo granie w 2 osoby na tej która jest obecnie moim zdaniem jest bez sensu - musi być ciasno i przepychanki. Ale wychodzi na to, ze będą mapy które rozwiążą. No chyba że ktoś lubi optymalizacyjny wyścig na zasadzie "każdy sobie" ;)
- karty walki - to one sprawiają, że walka może być poważnym zaskoczeniem w tej deterministycznej mechanice - dla wielu to może być "ciężko strawne"
- i na koniec taki estetyczny zonk - praktycznie cały czas te piękne figurki leżą rozpieprzone w kawałkach na stole i czekają na złożenie do kupy - co często nie następuje nigdy - bo ten rodzaj zakończenia jakoś moim zdaniem nie będzie częsty :)

Gra jest świetnym przykładem nowej generacji gier, zapoczątkowanych przez CMON - AR z racji swojego biznesowego DNA jest temu bardzo bliskie.
Gry z mniej lub bardziej wyrafinowaną "eurowatą" mechaniką i masą plastiku, który cieszy oczy - swoista generacja kickstartera :) .

Co do subiektywnych odczuć i wrażenia op grze - jest całkiem nieźle, nie nudziłem się nad stołem, początkowe uczucie zagubienia i bezradności akurat u mnie odbieram jako dobre, bo to oznacza, że jest sporo pola do popisu w kolejnych partiach, będzie można kombinować i pogłębiać doświadczenia - Adam Kwapiński ewidentnie się rozkręca - tak trzymaj stary! Niebawem wyjdzie Nemezis, który tez moim zdaniem namiesza - Adam będzie "hot designer"
Szybkie pytanko, czy zrobienie sundropa na wzór tego z kampanii jest w zasięgu kogoś, kto nie ma zbyt wiele wspólnego z malowaniem figurek? Jeśli tak, to jaki nakład czasowy i finansowy wchodzi w grę (oczywiście tak mniej więcej, bo najpewniej wpływ na to ma szereg czynników)?
a co do "sundropa" nie jest to operacja na otwartym mózgu - sundrop w prototypie sprawia wrażenie zrobionego podkładem, lub na hoplitach matowym akrylem. Mam wrażenie, że będę dłużej mył areograf niż aplikował kolory ;) - zasada zawsze ta sama, jak w każdym malowaniu figurek - less is more :D
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Lords of Hellas

Post autor: Fegat »

Ogólnie graliśmy źle, dopiero teraz dotarłem do domu i mogę odpisać na komentarze.

Nie wiem na ile mogę się dzielić z moimi prywatnymi rozmowami, a na ile nie, więc niech sami autorzy odpowiedzą w tym wątku.

generalnie:
MOJA WINA
Graliśmy z błędem, którego nie wychwyciłem mimo kilkukrotnego czytania instrukcji.
Budując monument, każdy dostawał priestów. W praktyce, tylko budujący dostaje.

Ogólnie zasada ta nie ma większego wpływu na początek rozgrywki, gdzie nikt nie chce budować, a i tak każdy ma kapłanów z budowania.
Jednak diametralnie zmienia "mid/late game". Mógłbym teraz gdybać, że w teorii z tą zasadą gra jest jeszcze bardziej sucha niż była, ale tego nie zrobię bo najpierw trzeba by było rozegrać kilka nowych partii. Nie zmienia to jednak moich przemyśleń odnośnie zadań i ich ilości. Tego jestem bardziej niż pewien.
edit: Zasada ta też zmienia akcję budowania na dużo bardziej sensowną, a to jest baaaaardzo duży plus

Idąc dalej, nadal uważam, że gra dwuosobowa jest najbardziej dynamiczna, najbardziej strategiczna i najciekawsza.
I z tego co wiem, to mało kto grał w wariant dwu-osobowy.


Zaraz na youtube pod filmem napiszę, jaki błąd zrobiliśmy... Szkoda i jest mi z tego powodu bardzo przykro.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: playerator »

mauserem pisze:... - skalowanie - bo granie w 2 osoby na tej która jest obecnie moim zdaniem jest bez sensu - musi być ciasno i przepychanki. Ale wychodzi na to, ze będą mapy które rozwiążą. No chyba że ktoś lubi optymalizacyjny wyścig na zasadzie "każdy sobie" ;) ...
Fegat pisze:... nadal uważam, że gra dwuosobowa jest najbardziej dynamiczna, najbardziej strategiczna i najciekawsza ...
Carramba. 8)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5230
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Gambit »

Wspomóżcie ślepca. Jest gdzieś instrukcja LoH do pobrania?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4038
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: AkitaInu »

Powinna byc w prototypie, sam ja dawalem Fegatowi zeby ja tam wsadzil :)
A jak nie to na bgg jest
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5230
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Gambit »

AkitaInu pisze:Powinna byc w prototypie, sam ja dawalem Fegatowi zeby ja tam wsadzil :)
Pfff...z prototypu se wyjmę, jak dojedzie. Ale chciałem wydrukować i mieć dodatkowy egzemplarz, dla znajomych rules lawyers.
MisioKret
Posty: 175
Rejestracja: 26 cze 2013, 10:44
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: MisioKret »

Gambit pisze:Wspomóżcie ślepca. Jest gdzieś instrukcja LoH do pobrania?
http://tesera.ru/images/items/1025807/Game_manual.pdf
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5230
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Gambit »

MisioKret pisze:
Gambit pisze:Wspomóżcie ślepca. Jest gdzieś instrukcja LoH do pobrania?
http://tesera.ru/images/items/1025807/Game_manual.pdf
Dziękuję. Nich Ci Zeus w Hoplitach wynagrodzi...czy jakoś tak.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Bary »

Gambit pisze:Wspomóżcie ślepca. Jest gdzieś instrukcja LoH do pobrania?
https://boardgamegeek.com/filepage/1476 ... -prototype

[Edit] Za wolny jestem. [emoji14]
Ostatnio zmieniony 04 lip 2017, 20:30 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 783 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: mat_eyo »

Gambit pisze:
MisioKret pisze:
Gambit pisze:Wspomóżcie ślepca. Jest gdzieś instrukcja LoH do pobrania?
http://tesera.ru/images/items/1025807/Game_manual.pdf
Dziękuję. Nich Ci Zeus w Hoplitach wynagrodzi...czy jakoś tak.
Zeus w kartach walki, w hoplitach to Atena :P
MisioKret
Posty: 175
Rejestracja: 26 cze 2013, 10:44
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 15 times
Been thanked: 15 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: MisioKret »

A mogę wybrać opcję - Helena w dwórkach? :)
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Lords of Hellas

Post autor: Fegat »

Gambit pisze:
AkitaInu pisze:Powinna byc w prototypie, sam ja dawalem Fegatowi zeby ja tam wsadzil :)
Pfff...z prototypu se wyjmę, jak dojedzie. Ale chciałem wydrukować i mieć dodatkowy egzemplarz, dla znajomych rules lawyers.
Ogólnie dziwne, ponieważ wyszło ode mnie w poniedziałek... :|
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Lords of Hellas

Post autor: Paskuder »

Gambit pisze:
AkitaInu pisze:Powinna byc w prototypie, sam ja dawalem Fegatowi zeby ja tam wsadzil :)
Pfff...z prototypu se wyjmę, jak dojedzie. Ale chciałem wydrukować i mieć dodatkowy egzemplarz, dla znajomych rules lawyers.
Drogi Gambicie to kiedy jakieś oficjalne wnioski z prototypu? :mrgreen:
MisioKret pisze:A mogę wybrać opcję - Helena w dwórkach? :)
Ja dwa razy poproszę. 8)
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5230
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Lords of Hellas

Post autor: Gambit »

Paskuder pisze:
Gambit pisze:
AkitaInu pisze:Powinna byc w prototypie, sam ja dawalem Fegatowi zeby ja tam wsadzil :)
Pfff...z prototypu se wyjmę, jak dojedzie. Ale chciałem wydrukować i mieć dodatkowy egzemplarz, dla znajomych rules lawyers.
Drogi Gambicie to kiedy jakieś oficjalne wnioski z prototypu? :mrgreen:
Jak zostaną spełnione dwa warunki.
1. Paczka do mnie przyjdzie
2. Zagram odpowiednią liczbę razy.
ODPOWIEDZ